Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

fetelor, copilul hranit artificial are intre 2 si 4 scaune si consistenta scaunului e mai tare. tristan face de maxim 3 ori, este galben mustar si e nici tare nici moale asa ca o pasta, daca se constipa cica nu se ia nici o masura ca isi revine el, bebele. Andreea eu ii dau lui Tristan de 5 ori sa manance in 24 de ore, la fiecare masa 130, i-am dat la masa de la ora 23, 150ml si asistenata a zis ca e mult ca tralala,acu nu stiu ce sa iti mai zic, intreaba acolo dr-ii ralucule http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mamici dulci, va ultumesc pt raspunsuri. Sa inteleg ca aceasta paloare galbena a fetei si a picioruselor nu este icter? Oricum doctora a zis ca e din cauza faptului ca nu o hranesc suficient. Pai ce sa-i mai fac daca adoarme la san sau cu biberonul in gurita. Am tras-o de urechiuse, manute, toate alea, nimic. O pun in patut si dupa 20 minute incepe din nou show-ul. Iar la san , iar cu biberonul...si tot asa pana reusim sa mancam 40ml. Aveti dreptate, mititica oboseste sugand, e un efort mult prea mare pt falcutele ei mici. M-am mai invatat si eu cu ea, ca tare speriata de bombe mai eram. In primele doua zile dupa nastere mi-era teama sa o iau si in brate. Voi va pupaciti bebelusii? Ca mie imi vine sa o mananc cat e de dulce...si sotul meu spune sa ma mai potolesc pt ca este posibil sa ii dau vreo bacterie [xx(]...Asa sa fie oare? Si sa va mai intreb ceva: este posibil sa inceapa sa-i cada parul la doar cateva zile dupa nastere? Pupici dulci, Monica si [copil] Yasmeen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici! Fetele multumesc mult pt sfaturi! Am fost la doctor sa ma vada si mi-a spus sa nu-mi fac griji ca se va vindeca. Se pare ca este de la chilot care aluneca sub burtica (care inca mai este mare!)si sta pe operatie si de acea va trebui sa port unii mai inalti. Azi am fost si noi afara si am stat vreo 2 ore,sper sa fie si maine la fel dar am inteles ca se va strica vremea. Mi-e doctora mi-a spus ca pot sa-l scot afara pana la o temperatua de -3 grade dar sa nu bata vantul. Va pupic Cami si bebe Ben
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cybip, copilul nu are icter din cauza ca nu e alimentat suficient. A mea a avut icter o luna si jumatate iar doctora mi-a zis ca daca mananca bine o sa-i treaca si icterul. Deci daca e alimentat bine ii va trece icterul. Oricum nu trebuie sa-ti faci probleme. Cat timp are icter va fi mai somnoroasa. Si mie imi era greu s-o fac sa manance si sa nu adoarma si nu mergea nimic asa ca am lasat-o cum a vrut ea. Cat a luat in greutate pana acum? Danyce, esti o norocoasa atat tu cat si bebelina daca scapati de colici. WOW, super bine Cami a luat in greutate bebe. A mea avea 4500 la 2 luni si 57 cm....Bine, conteaza si de la cat am plecat. Mina si eu am problema cu numarul la pampers. Acum folosim nr 3 pt 4-9 kg si mi se par cam mari. Cei nr 2 parca erau mici. Si noua ni se mai intampla sa "dea pe afara" dar incerc sa-i fixez, strang cat mai bine. Noi ne plimbam prin Stadionul National. Poate in weekend ajungem si prin IOR. N-am fost pe acolo ca nu aveam tovarasa de drum. Poate ne vedem! Ralucule, Tristan a luat destul de mult in greutate. Eu nu-i dau bebelinei sa manance mai devreme de 2 ore de la ultima masa. A mea acum mananca de 6 ori pe zi, dar nu stiu sa spun si cantitatea. Daca Tristan are 5 mese, atunci e ok. Referitor la spalatul in chiuveta, eu zic ca e ok. SI eu tot la fel fac. Cel mai bine e sa faci asa cum simti tu ca ii e mai bine copilului. Noi am fost si astazi afara si am stat 2 ore si asa ii place. A dormit continuu si apoi si inca o ora si jumatate in casa. Acum iar doarme. Am o bebelina tare somnoroasa (nu ca mi-ar parea rau)! Va pup! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor sunt fericita, Alexandra a luat bine in greutate, de la 2.820kg la 3.330kg [cool]. Si mi-a spus moasa ca-i pot mari ratia de laptic praf pe timp de noapte, la 140ml. Asa poate o sa reusesc sa ma mai odihnesc si eu. Avem voie sa facem baie la 3 zile, nu mai des, si ii fac cu ceai de musetel ca apa e groaznic de calcaroasa. Si noi luam medicamentul pt. dinti si oase, la cat ii este de foame nu mai conteaza ce gust are, papam orice. Si eu am patit-o cu pampers 1, ca a facut mai mult kk si i-a ajuns pana in spate pe hainute. Si ce-i place mai mult dupa ce o dau cu crema mai face un pipi sau kk si o iau de la capat in urletele de rigoare. De ce nu le place sa fie schimbati? [pup] babirusa si bb Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, Noi ne-am cantarit astazi si am luat in greutate 1200 gr in prima luna. Asistenta ne-a spus ca este foarte bine. Ne-a dat si reteta pentru lapte praf. Noi am stat aproape 4 ore azi afara si am dormit toata ziua ca sa recuperam ziua de ieri in care n-am dormit deloc. Si am inceput sa-i dau suzeta desi initial o vomita si o scuipa dar am observat ca e mai linistita cu ea. Noi folosim scutece Happy acum si nu avem probleme. Va pup. Cristina, Christian si bebe Alexia Maria http://community.webshots.com/user/lastusedpixel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bai ce harnicute sunteti!!!! Nu stiu cum de mai apucati sa sacrieti atat. Eu nu reusesc sa scriu desi va citesc zilnic. Vad ca problemele noastre sunt cam aceleasi, Damian al meu in perioada asta are nasul cu ceva mucisori dar cu rabdare ii scoatem zilnic, colicii ne chinuie si pe noi si cred ca din cauza asta mai si vomita dar parca nu asa mult ca inainte. Impotriva colicilor m-am lamurit ca Sab Simplex-ul la noi e egal cu zero, deci efect deloc asa ca mergem pe Bonisan si am incercat si cu Gripe Water doar ca nu prea ii place si o mai vomita (cateodata). Cine zicea de IOR? Aproape stau si eu de IOR dar mi-e mai aproape Stadionul Lia Manoliu (fostul 23 August) asa ca merg in Stadion. Si noi am stat afara azi 3 ore, ieri la fel si tare m-as mai bucura s-o mai tina vremea asa ca sa mai iesim la aer. As sta mai mult dar il apuca pe Damian foamea si parca nu ma incumet sa-i dau titi in parc. Voi cum procedati? Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,si noi papam formula,si cam asa,120ml in timpul zilei,cam din 3 in 3 ore,si cam 90 ml noaptea,dar cu o pauza mai mare de vreo 4-5 ore,cand nu se trezeste..insa dimineata papa mai mult si face si putine crize ca ii este foame[:D]...cu scaunul,subscriu la ce a zis Ralucule,asa face si al meu,doar de 2 ori pe zi,si stiti ca el a inceput greu sa faca,nu pt ca era constipat ci pur si simplu ca nu stia sa impinga caca afara,hmmmm,suna ciudat dar se mai intampla...nu cred ca colicii sunt de la lapte,al meu are zile cand are si zile cand nu,desii bea acelasi lapte tot timpul....si al meu adoarme mancand,si ne chinuim cu tinutul de nasuc si gadilatul in talpa,dar noaptea nu isi face nimic efectul,de aceea am scazut portia la 90ml....insa eu am citit ca de la 1 luna e bine sa-l obisnuiesti cu mese mai rare noaptea pt a se invata asa cu somnul de noapte...cine reuseste sa faca asa e fericita[:D]...al meu are doar 17 zile,mai avem de tras si cu colicii,insa in general suntem bine. MONICA,sa sti ca si al meu adoarme foarte repede la masa...si desii suge la biberon e tare lenes si ii place mai mult sa doarma decat sa pape...asta a fost unul din motivele ot care eu nu am putut sa-l alaptez la san,adormea si nu manca nici cum...in spital l-am tinut jumatate de zi fara mancare si tot nu a vrut sa pape de la san,apoi i-am dat sticla si cu greu papa,ca suge si adoarme....nu dispera,cu calm si incet va papa...iar daca nu vrea si nu vrea san,nu e o tragedie,da-i formula si gata,important e sa creasca,si acum cu tot ce se gaseste la capitolul lapte praf,nu mai sunt probleme....stiu ca ideal ar fi laptele de la san,eu si acum mai am scurgeri de lapte,si ma cam oftic ca nu a vrut sa suga,dar sunt fericita ca-l vad mare si crescand. Va doresc la toate un week end placut si cati mai putini colici! [pup]Mirela si bb Robert Cristian http://community.webshots.com/user/crismir100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am 2 pisicute la care nu-mi vine sa renunt. Am BB de 7 saptamani si mi-a zis medicul ca e ok, atata timp cat nu intra in camera lui, cat timp sunt deparazitate si vaccinate. Le am de 8 ani, de cand erau mici, mici, nu ne stiu decat pe noi de stapani, cui sa le dau??? Vom vedea mai incolo cand incepe mersul de-a busilea... Ionella si BB mic[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...