Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

mcm, si bebitza al meu doarme foarte putin ziua, doarme 30 min, apoi sta treaz 2h, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca mananca aproape la 2 h in schimb noaptea nu se trezeste decat o data sa pape si doarme de la 9 seara pana la 7 dim cu pauza de masa de rigoare dupa care adoarme imediat). Si e vioi, ia in greutate, vesel, iti vine sa-l mananci. Mi-a zis dr. sa-l las asa, sa manance si sa doarma dupa cum simte el nevoia. Ionella si BB mic (7 sapt)[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetele! Cristina(mcm) a luat bine fata in greutate ca si a mea de altfel! Ionella3003 eu te sfatuiesc sa nu dai pisicutele, pentru ca dupa atatia ani ar fi si pacat, dar sa tii anunte reguli adica sa nu intre in camera lui bebe, sa nu le lasi nesupravegheate in preajma lui, sa ai grija la par... Fetelor sunt terminata abia ma mai tin pe picioare de oboseala, azi nopate s-a culcat la 2 dupa ce urla de la ora 5 dupa amiaza. Avea niste parturi ff urat mirositoare, nu stiu feletor imi venea sa chem salvarea, nu mai stiam ce sa facem. Adormea si se trezea dupa nici 5 minute in niste urlete cumplite. La 12,30 a adormit si eu m-am bagat in pat si am adormit instantaneu si bustean caci dimineata la 7 cand ne-am trezit Dani mi-a zis ca a la ora 2 a adormit de fapt. Deci va dati seama cat de capiata eram daca ea a plans lanaga mine si eu am dormit lemn. Ce-i drept nici Dani mi-a zis ca nu o lasa sa planga prea tare. Oricum azi sunt la fel de capie ca in loc sa ma odihnesc am pus muraturi...dar nu-i nimic trec ele toate. Va pup si mai scriu mai incoo daca oi mai putea Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,in sfarsit reusesc si eu sa mai intru pe forum.vA PUPACESC PE TOATE.[pup] Si noi am cam facut falcute, mancam cam la 3-4 ore cate 100-120 ml +tzitzi.Noaptea de obicei ne trezim pe la ora 3 ,papam si dormim la loc.Cu colicii nu prea am avut probleme,si cand avem punem picaturi OVOL in laptic su direct in guritza(dupa prescriptia medicului )si trec in 5-10 min. CYBIP si eu o papacesc pe bebelina mea de numa numa.Imi vine sa o mananc.O pup de obicei pe frunte,pe manute,pe picioruse cand ii schim pampersul.Pe fata cam evit sa nu faca vreo alergie, desi ti-am zis ca-mi vine sa o pupacesc peste tot cat imi este de draga. Si noi folosim pampers numarul 2 ,si cate o data mai dam pe langa.Incerc sa-l fixez cat mai bine ,si sa-l schimb mai des, imediat ce a facut caca.De asemea folosim body cu capse intre picioare care ii tzine mai fix pampersul. Fetelor bebelushii vostri sughit??????.Ca Manuella mea sughite si de 5-6 ori pe zii,si se agita de mama focului[mariaj]. Ce ma mai ingrijoreaza pe mine este ca mananca foarte foarte repede si se tot INEACA.Mi se face rau de frica cate o data[q],mananca de parca nu i-am dat de mancare 2 zile.Chiar sila san se ineaca, cate de repezita.[bang] Hai ca s-a trezit, gata cu timpul meu liber................... Elena & baby angel Manuela[zana](DPN 15oct.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor am gandit-o eu am rasgandit-o si am ajuns la urmatoarea cocnluzie, asa ca astept raspunsurile voastre o fi bine o fi rau, ca nu mai stiu de mine de 2 zile. L-am tot tinut in brate ba eu ba DIm, cum scancea putin tzup in brate si vad ca s-o obisnuit, asa ca de 2 nopti patul parca il arde la cur asa urla cand il pun in pat, trebuie managait pe fatza ore intregi pana adoarme, cum pleci de langa el incepe urletul.... Asa ca am pus mana pe carte, si am citit ca mai trebuie si lasat sa urle, in patul lui, asa am sa fac, acolo in carte mai scrie ca dupa 2-3 nopti agitate se linisteste termina si el circul si doarme,acu is tare curioasa, si tot in carte mai scrie ca tre sa ii fac pauza de noapte intre 6 si 8 ore, asa ca am sa incerc sa i-o fac. Am sa ii dau de mancare la 6 am, 11am, 4 pm, 9pm, 1am , si el oricum nu mananca mai mult de 130 ml la o masa O sa fie oare bine????????/ Acu iar plange, palnge vreo 5 minute apoi tace vreo 30 si tot asa..... asta de vreo ora jumate sa vedem ce va mai urma.... POate ii trece.........e schimbat mancat colici nu are ca nu se strange de burta, cald in camera nu e nici rece nu e mdaaaaaaaa pupaciuni ralucule http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena_oona - la fel e si la mine cu sughitul, cu mancatul repezit (nu de fiecare data, ci doar cand o doare burtica si vrea sa faca kk) si mai ales cu inecatul. Iti dau un sfat. Cand ii dai mancare, gandeste-te numai la ea, si daca auzi de 2 ori ca nu inghite, scoate-i sanu` sau biberonul din gura, ca sa nu se inece. Eu cand alaptez nici musca nu se aude in camera, ca sa pot sa-mi dau seama daca bebelina inghite sau nu. Ralucule... mai lasa cartea si fa cum iti dicteaza inima... Mada imi pare rau... o sa-si regleze programul in curand. A mea are program de plans de la 5-7 seara... pur si simplu e ora ei de plimbat si tinut in brate... in rest e cuminte. Doarme si ea foarte putin ziua, dar bine noaptea... deja se acomodeaza. Fata mea la 1 luna jumate isi tine deja capul... :D si daca o trag de manute ca sa o ridic... nu lasa capul pe spate, si se tine si se ridica in fundulet. Ai vostri cum sunt? Ce tip de ceai le dati? A mea bea de fenicul si uneori de menta cand face prea multa kk... Hai ca v-am pupat si sper ca Adela si Iulyp sunt bine... ca nu le-am mai vazut de mult. Eliana ce mai face? Sanatate si numai bine... Andreea[8**], Doru[9cer] si Nathalie[copil][zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu,sa sti ca ai drepate cu cartea si eu am citit la fel,deci daca plange si nu are motiv inseamna ca vrea atentie si se rasfata,asa ca procedezi bine dupa parerea mea. Al meu are colici si plange uneori de mi se rupe sufletul,dar daca nu are doarme foarte bine in patut la el,fara sa se smiorcaie,insa noi suntem micuti si mai e timp de toate,eu insa sper sa nu se schimbe doar sa scape de colici si in rest sa fie la fel de cumintel[:D]....hmmmm,ce vise frumoase imi fac[:D]! Andreea,baietelul meu are doar 19 zile si deja isi tine caputul,si are o energie fantastica cand e nervos si are colici,pur si simplu abia il tinem in brate,si se impinge sa se ridice in fundulet...hahaha...e tare scump...imi inchipui ca fetita ta e mai agera ca e si mai mare[pup]! Hai ca va pup fetelor,ca mor de somn si asta mic abia a adormit dupa o zi plina de zgomot[:D]...dar ne bucuram ca macar noaptea doarme,cu exceptia orelor de masa...sa il tina asa Dumnezeu[:D]! Mirela si bb Robert(19 zile) http://community.webshots.com/user/crismir100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetele Iaca si eu pe fuga... Mihaela, eu numa in timpul saptamanii ajung in IOr, cam de la 13 la 16, dau roata lacului, intru pe la bisericuta Titan si ies pe la.... nu stiu unde sa spun exact, o alee care da in str Lunca Bradului. Daca mai vii saptamana viitoare da-mi de veste, poate ne vedem. Fetelor care dati lapte praf la bebici, ce le dati? Ca eu am decis ca incepand de sapt viitoare sa-i bag supliment lui Costin, ca e lenes cu suptul la san. In zilele in care sanii nu sunt f plini, decat sa se chinuie sa suga mai bine se culca nemancat, daca ati mai auzit asa ceva. Asa ca saptamana viitoare mergem la controlul de 2 luni si cerem dezlegare de la medic, si chiar daca nu ne da, eu tot ii bag lapte praf ca nu-mi place cum ea in greutate. Plange sus numitul Costin, asa ca tre sa fug, dar mai revin. Pupici si plimbari placut Mina si BebeCostin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele! Copila mea a dormit slava Domnului de la 9 si 20 pana la 8 azi dimineata cu o pauza la 1,30 si la 5 de papa. Dupa baie adormise dar dupa juma de ora incepuse sa se foiasca si sa mararie un pic am crezut ca se repeata istoria de cu o seara inainte dar am pus=o pe burta mea si adormit repejor. Dupa noaptea trecuta ce sa va spun suntem si noi odihniti si bine dispusi[:D] A papat la 8 am mai stat ceva de vorba am schimbat-0 am mai stat un pic si in brate si iar doarme. Va ca azi e mai frig sper sa se incalzeasca sa iesim si noi afara. Mina in leg cu laptele praf, mie in spital mi-au zis cand m-am externat ca daca nu am san ca am iesit repede din spital dupa cezariana, sa-i dau Humana 1 ca asta le dadeau lor. Acuma nu stiu ce sa-ti spun, nu i-am dat ca lapte am. Eu iau si laptele gratuit, Bebelac, e bine sa fie in casa ca nu se stie cand nu o mai satur cu al meu. Andreea si a mea face la fel se ridica in fundulez daca o trag usor de manute, dar mi-a spusdr ca nu e bine sa facem asta,ei se trag din reflex si nu trebuie sa-i fortam, asa ca eu nu mai incerc. va pup si o duminica placuta Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Mada si lui Costin in spital tot Humana 1 i-au dat pana sa-mi vina mie laptele, si-l papa bine. Am auzit ca si Similac e bun. Fetelor, sunt fericita sa va anunt ca puiul meu cred ca a scapat de colici.[bis] Asa ca acuma avem concert de urlete numai cand ii e foame sau trebuie schimbat. Si, odata cu colicii, am scapat si de naravul de a sta numai in brate. Ba chiar s=a intamplat de vreo 2 ori in ultimele zile sa planga tocmai ca il tineam in brate si el de fapt voia sa doarma linistit in patut, fara brate si leganat. Deci nu va faceti griji, tineti-va puiii in brate daca numai asa pot fi alinati, ca nu e chiar asa de rau cu naravurile lor. In definitiv sunt niste puiuti foarte mici si nu trebuie sa facem economie la mangaieri. Andreea, subscriu la ce a zis Mada, ei au inca muschii si coloana slabe, nu e bine sa-i fortam. Cu sughitul vad ca e treaba general valabila, Costin trage cate 3-4 reprize pe zi. Lui ii trece daca-l culc cu burtica pe burta mea. Intr-o zi sughitam si eu si asa ne-a trecut la amandoi, ha ha.[:D] La fel si cu inecatul. Uneori mi-e tare ciuda pe el, ca adoarme cu tzatza in gura si se ineaca.[bang] Nu mai zic atunci cand suge prea repede, cu ghiortzaituri, de ma umfla rasul. Georgiana, tu intrebai daca scoatem tzitzili la vedere in parc. Eu inca nu m-am convins sa fac asta, is mai rusinoasa.In plus, la noi e cu probleme cu suptul la san, ca puiul e mofturos, i-e lene sa traga si le cam urla. Dar eu fac in felul urmator. De regula dimineata, la primul supt, am sanii foarte plini, asa ca dupa ce il satur pe Costin, mai scot in biberon cat se mai poate. Uneori 25 ml, uneori chiar 75, si cu asta il hranesc daca-l apuca foamea in parc. Mai iau la mine si un biberon cu ceai si se rezolva. Pana acum nu a manacat nicioadata si lapte si ceai, ba chiar sunt zile cand nu papa nici lapte nici ceai, ca lui atunci ii place cel mai tare sa doarma, cand e la plimbare. Fetelor va doresc o duminica minunata in continuare. SPer sa iasa soarele sa ne si plimbam, si chiar daca nu iese tot l-as scoate putin. Acuma va las ca ma asteapta o tona de hainute de calcat.[ups] A, inca ceva. Voi ce stiti? la 20 grade in camera, copilul tre sa aiba caciulita? Eu nu-i pun si nici nu-l imbrac prea gros, si s-au nascut ceva conflicte intre generatii, daca intelegeti ce vreau sa spun.[box] Noroc ca celelate generatii vin doar in vizita, ca daca stateau mai mult la mine nu stiu cum rezistam.[:D] Va pup pe toate si pe puiii mici. Mina si BebeCostin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...