Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

Va salut si eu dragelor! Mina, poate ne vedem prin parc. O sa-ti dau de veste cand venim pe acolo. Georgiana, eu merg foarte des in Stadionul National caci e aproape de mine (stau la Piata Delfinului). Poate ma vad si cu tine. Bebelusa mea a fost tare plmbareata ieri (am fost in Carrefour si apoi prin IDM). A fost foarte cumintica si cel mai mult i-a placut in carucioarele pt bebei de la Carrefour. Era si plimbata si zgaltaita. A mea de la o luna jumate doarme toata noaptea. Aseara s-a culcat la 23 si s-a trezit azi dimineata (mai mult am trezit-o) la 8:45. A papat si s-a culcat iar pana la 10 cand a sunat telefonul si s-a trezit....iar acum doarme iar. Astazi iar avem program de plimbareala, asa ca o mai las putin sa doarma si afara cu ea! In sfarsit mi-a cumparat tati si mie marsupiu si acum putem sa iesim afara fara sa mai caram caruciorul ala greu. Afara eu nu-i dau nimic sa pape pt ca ea de obicei adoarme cand dam in gropi. Ii dau sa manance inainte si rezista cam 3 ore nemancata. Va spuneam ca nu mai am asa mult lapte, ei bine am baut o bere fara alcool seara si dimineata imi explodau sanii de plini ce erau. Dci merge treaba cu berea. Referitor la sughit, si a mea are cateva reprize pe zi si uneori ii mai dau lamaie sa-i treaca. De ridicat se ridica si ea daca o tin de manute dar nu vreau sa-i solicit coloana. Cu inecatul si la noi tot asa...ca haplea mananca uneori si se ineaca dar incepe singura sa tuseasca si o ridic in fundulet (ca atunci cand o pun sa ragaie) si isi revine. Imi vine s-o mananc cand o vad cum tuseste si i se umplu ochisorii de lacrimi de la tusit. De pupacit o pupacesc mai tot timpul...si chiar pe fata, pe obrajori, frunte. Mi-e atat de draga incat nu ma pot abtine. Eu nu-mi fac griji de microbi si alte alea. Incerc s-o protejez dar nici exagerat ca sa faca anticorpi. In casa eu o tin numai fara caciulita indiferent de cat de frig e in casa. Doar dupa baita ii pun o caciulita pt ca nu i se usuca pletele bine. Cu Eliana o sa mai vorbesc zilele astea si va mai tin la curent cu ce face. Va pup si ma duc sa mai strang lucrurile prin casa caci astazi mai avem si musafiri! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna la mamici si bebei in sfarsit, reusim si noi sa va salutam! Nu am mai intrat demult pe forum, de aceea felicit toate mamicile, sa va traiasca bebeii sa fie sanatosi si cuminti! Noi suntem bine, baietelul nostru creste, maine face 6 saptamani, are 5,2 kg, si bineinteles ne luptam si noi cu colicii, durerile de burtica, sughituri, si alte cele... probabil s-a mai discutat, dar vroiam sa stiu daca voi aveti un program ptr mancarica, sau le dati la cerere? Cum e mai bine? In afara de lapte le dati si ceai ? al meu bebel noaptea are o pofta de mancare mai mare decat ziua, dar taman noaptea eu nu prea am laptic, asa ca ii dau o masa de lapte praf Milumil! Mina, e bine ca l-ai obisnuit asa, la 20 de grade..este suficient? nu-i este frig? noi am facut prea cald de la inceput, si acum daca nu sunt peste 22 de grade in camera, ii este frig, sau cel putin asa mi se pare mie. Numai bine, si o noapte linistita Cali si Mennan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Sorinel al meu sughite extrem de des, dar am gasit remediul: cateva picaturi de zeama de lamaie pe buze si ii trece imediat. Si-i asa de frumusel cum se stramba cand simte gustul acru... acum s-a mai obisnuit si chiar ii place! Este si el extrem de agitat cand mananca si dupa aia sughite, daca nu vomita. Asa ca incerc sa nu-l las sa se trezeasca de tot si-i dau titi inainte de a-si aduce aminte cat e el de energic. Uneori tine (mai ales noaptea), alteori... Si mai face ceva: cum iesim afara, cum da cu nasucul de aer isi aduce aminte ca ar mai trebui sa manance putin; si, uite-asa luam masa in oras, in parc. Nu mai stiu cum sa fac sa il dezobisnuiesc de asta. Mananca ziua aproape din ora in ora si nu prea-mi vine sa-l tin afara doar cateva minute. Acum tine figura nu-i asa frig, dar la iarna??? Pe de alta parte suntem bucurosi, am luat 1,8 kg in 7 saptamani, asa ca se pare ca ne prieste programul. Ionella si Sorinel[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, as vrea sa va intreb cat de mult vomita bebelusii vostri. Noi am inceput de la 1 luna sa-i dam si Milumil pt. ca din san scoate f. putin si atunci e nevoie de completare. De cand am inceput cu Milumil, s-a ingrasat un pic, faca caca des (4-5 ori pe zi) ceea ce e f. bine ca inainte nu facea asa, dar in schimb vomita si f. mult. Astazi de exemplu dupa ce a mancat 90 ml la o masa, i-a dat afara chiar pe toti intr-un jet puternic de m-am si speriat... si dupa o ora a mancat din nou 90 ml si atunci i-a tinut... Incerc cat pot de mult sa-l tin bine dupa masa.... adica nici orizontal si nici vertical dar parca tot vomita f. mult... Voi ce ziceti? Dixie & Victor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, fetelor! Mihaela, nu=ti pune mari sperante in marsupiu. E frumos la inceput ca esti mai dinamica cu puiu dupa tine, dar cand incepe a te durea coloana isi cam pierde farmecul. Si eu ieseam destul de mult cu marsupiu mai acum vreo luna, dar acuma nu-l mai folosesc decat pentru deplasari scurte. Ce fain de tine ca bebelina doarme toata noaptea, abia astept sa faca si Costin la fel. Dixie, eu stiu ca bebeii mai vomita uneori. Mie dr mi-a zis ca daca nu e mai des de 3 ori pe saptamana sa nu ma alarmez. POate ar fi mai bine sa discuti cu medicul daca Victor vomita asa mult. Cali, eu am 20 grade in camera de la inceput. Daca e temperatura mai mare mi se pare aer inchis. Si mie mi-e teama rau de raceli, asa ca am decis sa-l calesc de la inceput ca sa nu-mi raceasca la prima suflare de aer rece. Cum zicea si Mihaela, ii pun caciulita doar seara dupa baie, ca sa nu stea cu pleata uda, desi Costin sta cam prost cu pletele, cred ca abia acum incep sa-i creasca. De pupat noi ne pupam tot timpul, are asa niste obrajori rotunzi ca nu rezist tentatiei :-)))) De microbi ce sa zic, daca e sa ia ceva de la mine tot ia si fara sa-l pup, si cum ziceam mai sus, prefer sa fie calit. Va pup si fug ca scartaie printesul. Pa Mina si BebeCostin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Mina pt inceput ma bucur pana incep sa ma doara oasele. A fost practic cand am mers cu ea la cumparaturi ca era mai protejata. Dixie si bebelina mea vomita foarte mult. I-am spus doctoritei si a zis ca e ok si ca ar fi din cauza ca nu ragaie foarte bine de fiecare data. Eu banuiesc ca si din cauza asta nu a luat asa mult in greutate, dar totusi arata bine. E asa urat afara si noi aveam chef de duca. Sa speram ca se va face putin mai frumos! Pupici Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele! La multi ani! fetelor si bebeilor care poarta numele de Mihai si Gabriel! Sa fitit sanatoi mancaciosi! Am avut o noapte linistita ca si ziua de ieri de altfel. Vorba ta, Mihaela si eu aveam dor de duca azi dar cand vad ce frig e... Va pup Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare...tot uit sa va spun. CAnd iesit afara cu bebeii le puneti manusi?De cate ori iesimm afara are manutele reci, aprope inghetate si nasul rece, si toata lumea imi spune ca asta inseamna ca ii e frig.. E adevarat? Am zis ca o sa-i pun niste manusele din alea de bumbac de la diverse costumase, eu nu prea le-am folosit. Sa nu ma uitati cu raspunsul. Fular la gurita de cand punem? Mai am o intrebare cate costumase puneti pe ei cand ii scoate afara? Eu ii pun cam asa: body cu maneca scurta ca numai asa am, un pieptaras,dres sau pantalonasi de bumbac, un costumas cu totul si un costumas de exterior din molton, materialul gen patura, si 2 caciuli. Plus patura din carucior. Asa am scos-o aseara pe la 5 am stat pana pe la 6 si 20 si erau manutele ingheatate tare. Va pup Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua mamici! Eliana este bine numai ca nu are inernet si nu poate sa va scrie... Bebe Elena e cuminte, mananca mult si cu pofta, doarme si mai mult. Acum mami si tati sunt fericiti pentru ca bebe nu are colici... sa speram ca nici nu o sa faca! Pupici si multa rabdare alaturi de bebei! O sa pun si niste poze cu Elena. Alina, sora Elianei Eliana si [copil] Elena http://community.webshots.com/user/elianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...