Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

Mada, eu pe Damian il imbrac afara cu body, costumasul de interior peste care pun un costum din 2 piese gros(pantalon-salopeta si geaca), 2 caciuli dar nu f. groase si fara manusi iar la nas nu-i pun fular si nicu nu stiu daca o sa-i pun.Ioanei nu i-am pus niciodata Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La multi ani Mihaela, Mihai, Gabi si Gabriela[berica] Apropo de iesit afara, mie mi-a spus dr. ca nu este problema daca are extremitatile reci (miini , nas). Eu pun mina la ceafa si daca este calduta este ok, si picioarele trebuie sa fie calde (adica sa-i fie cald la picioare). Adevarul este ca si eu daca ies afara pot sa am miinile sau nasul reci dar sa-mi fie bine, adica cald. La gura nu-i pun nimic deoarece dr, a zis ca asa raceste mai repede (se obisnuieste cu caldura la nasuc si cind da cu nasul de rece poate sa raceasca mai repede. Si eu tot asa il imbrac ca si voi body, costumas si salopeta groasa. In casa nu-i pun caciulita indiferent cite grade sunt (oricum nu am niciodata mai putin de 18, care este minimul recomandat) doar dupa ce-l spal pe cap o tin o ora si gata. Va pup si inca o data La multi ani celor care serbeaza azi ziua de nume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tuturor cu numele Mihai,Mihaela, Gabriel si Gabriela! Fetele voi iesiti afara cu bebei pe o vreme ca asta? Apropo de imbracat eu pana acum obisnuiam sa-i dau un body dar cu maneca lunga si apoi tot un costum cu totul dar gros ( din acela matlasat), sau un body, un costumas normal si apoi inca unul un pic mai gros si doar o caciulita mai groasa. Dar nu uitati ca pana acum a fost mai cald! Va pupic, Cami si bebe Ben
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o imbrac pe Alma asa:body, pantalonasi grosuti (matlasati) si pulloveras sau bluzita groasa caciulita, pantofiori pt. bebei pitici si gecuta de iarna cu gluga.O acopar cu o paturica de lana pura si caruciorul are si el o chestie cu care se poate inchide deasupra (se vede in poze).Ieri am fost afara cu rochita din denim, ciorapei grosuti, bluzita sub rochita, body dedesubt, caciulita si gecuta.Nu a a avut nici o problema. Mie mi-a zis medicul pediatru in spital sa o imbrac asa cum ma imbrac si eu ca ei nu ii e mai frig decat oamenilor mari. A propos de extremitati, astea pot fi mai reci,si, asa cum a zis Frosa, la ceafa puteti verifica daca ii este cald . Eu ii verific oricum temperatura la fiecare schimbat si stiu ca daca temperatura e intre 36.5 si 37.5, atunci e Ok. Alma are tot timpul intre 36.8-37.2, ceea ce e excelent. Va las ca plec cu ea la control, la eco, sa vedem daca faza cu chistuletul de care va povesteam inainte de sarcina e o fabulatie a doctorului care a facut eco atunci sau este intr-adevar ceva.(Medicul pediatru crede ca nu e absolut nimic si face eco acum pt. 100%siguranta) Ea e oricum un copil sanatos, asa pare, cel putin. Pupici de la noi, Daniela Veuger si bb Alma Bianca http://community.webshots.com/user/danyce103
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Vad ca avem toate niste bebelasi mancaciosi foc.Sa ne traiasca si sa creasca mari si frumosi ,mance-i mama......[pup] Pt ca am citit despre pampersi ....,ca-s prea mici si dau pel anga ...si numarul 3 prea mare ....voi de care folositi?? PAMPERS numarul 2 verde(ambalajul de culoare verde)???Pt ca am uitat sa va zic,aici se gaseste Pampers 1/2 mini 3-6 kg ROSU nu verde.Si cred ca si in Romania este ,si nu numai.Sunt 40 buc ,sunt putin mai mari decat aia din pachetul verde (putin)si sunt si mai ieftini [pk].Noi de la aia din pachetul verde am mai facut iritatii dar de la astia nici vorba.Vii recomand cu placere. Voi le dati ceai bebeilor vostrii in fiecare zii??.Noi avem 3 sapt si 2 zile si inca nu i-am dat ceai de loc.Trebuie sa-i dau?? Elena & baby angel Manuela[zana](DPN 15oct.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt urari fetelor! Elena, eu nu-i dau ceai deloc. Am intrebat doctorita si mi-a zis ca daca e alaptat la san nu are nevoie de nimic altceva. Referitor la manute si picioruse reci la noi mai tot timpul le are asa indiferent de cat de infofolita e. La mine nu e un criteriu dupa care sa-mi dau seama daca ii e frig sau nu. Astazi mi se pare ca bate vantul cam tare si nu o scot afara. Eu am reusit perfomanta de a raci si mi-e teaa sa n-o ia si ea. Ce sa fac sa-mi treaca raceala? Am inceput cu ceaiuri, dar lamaie mi-e teama sa pun pt ca e acida si cum bebe a tot fost iritata.... Afara eu o imbrac de obicei cand e mai frig cu un body cu maneca lunga, o bluzita, o salopeta cu totul sau pantaloni si pulovar, dres mai grosut, sosetele si o bag intr-o paturica. In cap ii pun o caciulita gen fes sau crosetata (daca e frig rau). Manusele ii puneam dar degeaba, ca mainile tot reci le avea. In ultima vreme nu i-am mai pus dar cred ca o sa apelam iar la ele. Fular nu i-am pus pana acum...nici nu avem. Danyce tinem pumnii sa nu fie nici un chistulet acolo! Alina, super pozicile cu Eliana si Elena. Multumim ca ne mai spui si noua ce face! Va pup! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la popor.Tare greu e sa nu ai computeru acasa,l-am dus azi la reparat.Mi-e dor sa stau la taclale cu voi.Deci nu mai avem burtici printre noi,suntem toate mamici.Giulia noastra s-a facut o smechera de zile mari,deja ne cunoaste pe noi cei ai casei,daca vine cineva in vizita si vrea sa o tina in brate incepe sa planga;Eu si maica-mea suntem toata ziua cu ea,iar cand vine cea mare de la scoala,rade la sorasa si gangureste la ea de mai mare dragu.trage miste chiote si rasete cu hohot de zici ca-i om mare.La tati la fel,bucurie mare cand il vede.Si daca va mai spun ceva o sa ziceti ca-s nebuna: se uita la televizor;bine nu o las mai mult de 10-15 min,ea de obicei plange la imbracat -dezbracat cat o tin plamani,dar daca e tv aprins se uita acolo si nu zice nici pas,pot sa-i fac ce vreau.Pai deja suntem fete mari,pe 14 facem 3 luni.RALU,e mare bebita Tristan,deci la nici o luna are peste 4800g,Giulia mea a avut sambata,12 saptamani 5500g,dar oricum suntfoarte multumita,caci a pus mai mult de 1 kil pe luna si s-a lungit de nu -mi vine sa cred,pe 26 oct cand am fost cu ea la tanti doctor pt vaccin a si masurat-o si avea 57cm,la nastere 47 ,deci a crescut in 11 sapt 10cm!!!Bine,vad clar la hainute ca a crescut,are o gramada de pantalonasi ramasi mici.Iesim si noi afara si cu carutu si de cateva ori si cu port bebe sau marsupiu cum i zice,dar pe mine una in masupiu,ma rupe de spate dupa juma de ora scot limba de un cot.V-am pupit si fug acasa.Sper macar pe sapt viitoare sa-mi mearga si mie nerodu de computer caaltfel il afunc pe geam;inca platesc rate la el,l-am cumparat acu 10 luni,deci inca e in garantie pt 2 luni,dar firma de la care l-am cumparat a disparut de pe fata pamantului;am fost acolo si nu mai era nimeni si nu stia nimeni nimic daca s-au mutat sau daca au dat faliment.In,fine,va pupicesc pe toate,si sa ne traiasca toti cu numele de Gabriel ,Gabriela,Mihai,Mihaela. PS.putati vedea pozici cu botezu la http://community.webshots.com/user/anne3321 sper ca am scris-o corect de data asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ce urat a inceput saptamana asta...[xx(] Oricum, LA MULTI ANI GABRIEL&GABRIELA, MIHAI&MIHAELA &co !!! Am petrecut un w-e linisit, adica in limitele normale, fara decibeli asurzitori si fara prea multi colici. Ieri am iesit si eu prima data mai departe de casa (am mai iesit cd avea bebe o saptamana, sa ne vada Dna Dr, da' altfel numai in casa..) si tare m-am simtit dezorientata (fost in carrefour si era asa multa lume..). Bebe a stat acasa cu buni si-a fost cuminte. Ba chiar mai cuminte decat astazi [}:)]. Da' si-a luat un model foarte interesant - se trezeste cam din ora in ora si dupa ce-l pun pe burtica mea, adoarme. Daca-l las in patut (de fapt in landou..) il apuca iar tristetile alea urlatoare [V] nici nu va-ntreb daca si voi o patiti, ca v-am mai citit si-am pricepit c-avem bebici cu muuuulta personalitate, fiecare-n legea lui [cool][copil]. Babirusa, mie mi-au povestit toti de chestia cu bere fara alcool, da' curaj n-am avut sa-ncerc.. Eu nu prea eram consumatoare de alcoale nici ne-insarcinata, darmite acum cand bebe nu numai ca da din picioare, ca-n burtica, da' mai si urla cat il tin plamanii!![^].. Deci nu stiu sa-ti spun daca e sau nu karamalz pe acilea, ca nu m-am preocupat. Numa' tati ii da cu bere in loc sa tina regim..ca si el a facut niste falcute mai ceva ca bebe [;)]. Oricum, cu ceaiu' ii dau pana m-apuca durerile de burta. Si ma opresc ca-mi vine sa vomit. De-aia nu pot eu mai mult de 2l ceai/zi.. ca mi se face rau [q]. Si al meu tipa cand il schimb. Dar numai cand ii este deosebit de foame,altfel e ok si se chinuie sa scoata gazele cand il tin cu picioarele-n sus de ti-e mai mare dragu' de el..Problema e cand scoate gaze cu stropshori, atunci tre' schimbat mai tot in jur [pic] Ionella, fusesi curajoasa cu pisicile.. Eu acum tin sa nu le dau si tati vrea sa le dea [:(] . O sa mai negociez eu, ca nu-mi vine sa ma despart de ei, oricat de rau mi se pusese pata la-nceput. La urma urmelor i-am pastrat toata sarcina fara sa-mi fac nici o grija, de ce nu i-as pastra acum? Cybip, eu l-am pupacit de la inceput!Peste tot (ba chiar si cand e cu hainutele pe el ii pupacesc piciorusele si funduletu si burtica si... tot, ce sa mai [:D]. In maternitate cand l-am vazut ce unghiute lungi avea si ca erau bebei care se zgariasera rau pe fata, i-am mancat unghiutele,sa nu se zgarie si el... Si nu i-am mai dat nici o bacterie [^]. Oricum, daca nu l-as spalaci atata, n-as mai fi linistita. Si mai ales cand ii e lui foame, il pun pe umar, aproape de obrazul meu si ma pupa si el [;)] Georgiana, asa am crezut si eu, ca Sab Simplex nu face nimic si-am cumparat si Bonnisan si Gripe W. Bonnisan nu face nici macar zero, la noi! adica e ca si cum n-ar fi! Nici nu-l mai chinui pe bebe sa-i dau picaturile, Gripe W fct la noi numai daca i-l dau inainte de masa.. In rest, Sab S e sfant! e adevarat ca-si face efectul mai greu (mi se pare ca-n 15min actioneaza...dupa reactiile lui bebe) da' si-l face.. Banuiesc, totusi, ca si bebeii reactioneaza diferit, asa ca poate al tau o prefera Bonnisan sau Gripe W. Mada, eu n-am ce sa spun, abia ieri i-am cumparat o salopeta groasa si pantalonasi grosi si pulover. In rest, il scoteam numa' la soare in jurul casei cu o paturica groasa, groasa (d-aia cu fermoar), ba chiar si caciulita o ignoram cateodata si bebe era cald, nici nu stranuta, nici o problema. De-acum sa vedem cum o reactiona, cu frigul asta [V] Norocoaselor care-a-ti scapat de colici! felicitari![alcool] eu am citit la carte ca bebe nu se va mai trezi noaptea intre 4-6 sapt si al meu face 4 miercuri.. Cine a facut botezul, poate sa-mi spuna si mie ce a cumparat? Si ce-a trebuit sa cumpere nasa? Ca noi nu stim de nici unele si facem botezul pe 27 nov ca dup'aia pleaca nasica din tara [V] si am primit numa' un biletel de la biserica "Cele necesare pentru Botez : certif de nastere in orig, fasa, ulei, panza de mir, sapun, prosop. Nasii trebuie sa fie cununati la biserica si sa stie sa rosteasca Crezul"... Ce-i aia fasa? Panza de mir? Cat ulei? ca de sapun si prosop am inteles ca tre' dat la tata popa [;)]. Si cu molifta aia la 40 zile? Cum e? Ca eu nu mi-am facut nici la 8 si-am inteles ca pot sa-i cer sa mi le faca pe-amandoua la 40.. Ma rog, ce stiti si voi, va rog! Multam frumos, pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Kittie la 8 zile nu trebuia sa te duci tu la biserica, asa am facut eu si m-a luat tata popa in primire ca ce caut afara din casa inainte de 40 de zile...[bang] Mi-a spsu ca sa ma duc acasa si sa trimit pe cineva din familie cu o sticla de apa si numele meu si al copilului scris pe un biletel. A fost unchiul meu a citit ceva la sticla aia si asyta a fost tot, mi-a transmis prin unchi sa beau 3 zile din apa aia pe stomacul gol si restul sa pun in cadita fetei ceea ce evident ca am tot uitat. Acu mi-am adus aminte ca eu ieri trebuia sa ma duc sa-mi citeasca molifta de 40 de zile. Nu-i nimic ma duc duminica viitoare. fasa este o chestie lunga ca un cordon pe bleu si pe roz gasesti, cu care se leaga copilul cand e infasat, sper ca ai inteles ca am dat o explicatie... Panza de mir este de regula un scutec alb din finet mai nou am vazut ca duc in loc de panza de mir prosoape de baie. Ulei duci intr-o sticla nu mult max jumade litru, ala va fi sfintit si ti-l va da inapoi acasa sa ma ungi tu pe bebe cu el. Am iesit azi juma de ora afara, nu mi-a placut ca prea batea vantul si mi-a fost cam teama sa mai stau. Danyce iti tin si eu pumnii pentru micuta Alma. Multumesc mult pentru raspunsuri, m-am lamurit ca nu o imbrac prea subtire poate e chiar prea gros imbracat si ca mainile reci nu sunt un criteriu de frig. Dar stiti cum e cu babale alea de vecine," vai are mainele reci ii e sigur frig, ce faci fular de ce nu ii pui, sau macar o batista pe fata" si lista poate continua. Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, noi avem un ochisor care curge rau de tot... se strang multe urdori f. rapid, adica curge mult de zici ca-i puroiu acolo... Dimineata e groaznic de lipicios, dar si timpul zilei ar fi asa daca nu l-as sterge la fiecare 2-3 ore... ce sa fac sa-i treaca? I-am mai dat cu Garasone... dar vad ca fara rezulate notabile... Dixie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...