Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (12)


Oana_B

Recommended Posts

Daria, stai linistita, a mea face la fel, linge si roade degetelele, iar jucariile le gusta pe toate[:D] Mitzule, a mea face kk la 3 zile, rar cand face la 2 zile, dar asa face de cand avea 2 saptamani, nu e constipata, eu chiar nu stiu canf face kk ...dar ma apuca de nas mirosul si stiu ca are ceva mirositor in pampers [:D][:D][:D] Monique, felicitari pentru un bebe asa cuminte, super pozicile! am fost afara, nu e chiar asa frig, eu ma incalzisem impingand la carucior! ai vostri mai stau la schimbat??? a mea are o energie de nedescris, eu nu mai pot sa-i schimb pampersul, nu mai pot sa-i dau nici o picatura de vigantol, nu mai pot sa-i fac masaj pentru ca se misca continuu, isi tine picioarele drepte, se intoarce pe toate partile, iar pe mine ma impinge cu picioarele asa de tare ...in curand voi avea vanatai[:D], si ma tot intreb, daca acum e asa la 3 luni, cum voi mai putea eu sa-i fac ceva pe la 7-8 luni, cate ore imi va lua imbracatul ei, mesele, baita [:D][:D][:D]? Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lia, am dat pe marsupiu....400.000 lei,ti-am zis ca e no-name (cred ca e chinezesc),l-am luat de la un magazin numit "Piciul" unde au tot felul de chestii iar fetele de acolo mi l-au recomandat.Are pe el desenat un ursulet si este verde cu rosu.E foarte usor de montat,iar la cat mai pot sa-l duc eu in el la greutatea lui este super bun. Cred ca ar fi bine sa dai maine cu aspiratorul,e sarbatoare mare totusi. Monica si bebe Bogdan http://community.webshots.com/user/monicaotelea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce va stresati atat cu suptul mainilor,cred ca toti copii fac asa.Eu il las,e asa fericit cand si le suge ca sunt si eu fericita ...ca ma lasa cateva minute in pace [:D][:D].Asa ca il las,daca vrea sa-si suga si picioarele. Pe mine ma amuza Bogdan acum ca incearca sa se ridice singur,ma dati seama?!?!? Se apuca cu mainile de haine sau de ce apuca si se ridica putin,iar daca il trag eu de nmanute direct in picioare e si rade de mama focului,il distreaza ideea de a fi sus,ca la orizontala sunt niste maracini asa de mari... Monica si bebe Bogdan http://community.webshots.com/user/monicaotelea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia da copilul cu crema de galbenele pe fata. si lasa serul fiziologic ca nu e bun la asa ceva. si al meu are asa pe fatza...dar de la pupat![xx(] eu am interdictie sa il pup pe obraji...uf ce urit! marsupiul se pune intai pe voi, incheiatzi la spate chingile si pe cele de reglaj le lasati largi (vorbesc de cel de la chicco - la altele nu stiu daca sunt asa). apoi puneti copilul cu piciorutele in jos si trageti de labutze - copilul intra usor si dupa aia reglati de largime celelalte chingiutze si gata de plimbarici. Lia, ma sperii mama, tu mai poti sa il tii pe Danutz in marsupiu??????????????? eu nici gind....felicitari! Monique bravo mama ca ati avut asa plimbare frumoasa....sa traiti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raportam...plimbat buburuza o ora in marsupiu...rupt spate definitiv!...Stop! [:D][:D][:D] Am pus-o in marsupiu...d'ala ordinar ...am ridicat-o in sus spre tavan (ii place ca ne mai jucam de-a avioanele prin casa) si am infipt una bucata buburuza in marsupiu. Dar nu mai puteam sa strang chingile si atarna de ziceai ca e de carpa...asa ca am ridicat-o pe umar si asa ne-am plimbat asa...tot cu ea in brate...:))) A dormit ca adevarata juma de ora, eu transpirasem toata si ea sforaia...:))) Doamna Bibi, felicitari pentru asa copil cuminte!..:) O sa-l pun pe omu' meu sa caute marsupiu din ala ca al tau ...:) Roxana, si eu am interdictie la pupat...numa ca nu ma conformez...[:D][:D][:D] Dorsilia, nu stiu daca sunt bubitele alea rosii neaparat de la scuipat, ca a mea are si pe oki iar pana acum nu a reusit sa-si intinda scuipatul pe oki...:))) Chiar asa, ce aveti cu suptul mainilor...!? (zisei eu, care ii infig suzeta de fiecare data cand o prind sugandu-si degetele...:))) Oricum la carte scrie ca ei acum exploreaza cu gura asa ca ling tot...sa vezi ce ma linge buburuza pe fatza daca din greseala isi apropie gurita de obrazul meu...hahaha Monica si Maria Alexandra (02.07.2004) http://community.webshots.com/user/cristalina_monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit intr-un curs de pediatrie despre alimentatie: Ordinea introducerii *sucul de fructe „³ 6-8 sapatamani => nu inseamna diversificare ci inlocuirea completa a unei mese (30 ml de 2 ori /zi ) *citrice „³ 6 sapt *mere „³ 8 sapt : mere + morcovi + portocale (carotinizare) *prima zi „³ o lingurita si se dubleaza apoi . *rosii dupa 5-6 luni *piersica in prima etapa *prima oara de diversificare : 4-6 luni „³ piure de fructe : mere + piersici +banane , ulterior(dupa 6 luni) se adaug fainos de orez cu zahar , branza de vaci . *de la 4-6 luni supa de zarzavat : radacinoase la inceput ( telina , morcov , pastarnac , patrunjel „³ pasate) , apoi se paote adauga cartoful pasat , ceapa *nu se incearca ca pana la 1 an sa se puna sare pt a nu suprasolicita functia renala *alt aliment : fainos + lapte „³ faina de orez + lapte , ulterior si alte cereale : porumb , secara , grau *se recomanda ca preparatul cu faina de grau spre 8 luni pt a nu induce sindromul celiachiform ( intoleranta tranzitorie la glutine cu diaree cu evolutie prelungita) *carnea dupa 5 luni jumate„³ pui , vita „³ pasata si amestecata in supa de zarzavat (40-50 g /zi) si nu in fiecare zi ci la 2 zile. *dupa 6 luni galbenus de ou pasat in supa de zarzavat si ficat de pasare fiert (alternare la 3 zile) *peste slab dup 6-7 luni cu atentie la oase *de la 7 luni iaurt simplu *la 8-9 luni sunca presata *de la 6 luni branza de vaci amestecata intodeauna cu alte preparate *se alege la inceput un aliment in functie de starea copilului - eutrofic ¡V supa de zarzavat (val calorica scazuta) „³ 22 cal / 100 ml (laptele 68 cal/100ml) - distrofic ¡V fainos cu lapte „³ val calorica crescuta „³ 110 cal/100 ml *apoi in supa de zarzavat se adauga ulei *in primul an apa plata fiarta *indulcire cu zahar (mierea de albine poate fi alergizanta) *nu se recomanda capsuni , fragi , mure , zmura , kiwi , banane , sucuri pana la 3 ani „³ alergizante *albusul de ou dupa 1 an (este alergizant) *daca copilul are tendinte alergice la ou nu se da nici galbenus pana la 1 an Monica si bebe Bogdan http://community.webshots.com/user/monicaotelea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit intr-un curs de pediatrie despre alimentatie: Ordinea introducerii *sucul de fructe „³ 6-8 sapatamani => nu inseamna diversificare ci inlocuirea completa a unei mese (30 ml de 2 ori /zi ) *citrice „³ 6 sapt *mere „³ 8 sapt : mere + morcovi + portocale (carotinizare) *prima zi „³ o lingurita si se dubleaza apoi . *rosii dupa 5-6 luni *piersica in prima etapa *prima oara de diversificare : 4-6 luni „³ piure de fructe : mere + piersici +banane , ulterior(dupa 6 luni) se adaug fainos de orez cu zahar , branza de vaci . *de la 4-6 luni supa de zarzavat : radacinoase la inceput ( telina , morcov , pastarnac , patrunjel „³ pasate) , apoi se paote adauga cartoful pasat , ceapa *nu se incearca ca pana la 1 an sa se puna sare pt a nu suprasolicita functia renala *alt aliment : fainos + lapte „³ faina de orez + lapte , ulterior si alte cereale : porumb , secara , grau *se recomanda ca preparatul cu faina de grau spre 8 luni pt a nu induce sindromul celiachiform ( intoleranta tranzitorie la glutine cu diaree cu evolutie prelungita) *carnea dupa 5 luni jumate„³ pui , vita „³ pasata si amestecata in supa de zarzavat (40-50 g /zi) si nu in fiecare zi ci la 2 zile. *dupa 6 luni galbenus de ou pasat in supa de zarzavat si ficat de pasare fiert (alternare la 3 zile) *peste slab dup 6-7 luni cu atentie la oase *de la 7 luni iaurt simplu *la 8-9 luni sunca presata *de la 6 luni branza de vaci amestecata intodeauna cu alte preparate *se alege la inceput un aliment in functie de starea copilului - eutrofic ¡V supa de zarzavat (val calorica scazuta) „³ 22 cal / 100 ml (laptele 68 cal/100ml) - distrofic ¡V fainos cu lapte „³ val calorica crescuta „³ 110 cal/100 ml *apoi in supa de zarzavat se adauga ulei *in primul an apa plata fiarta *indulcire cu zahar (mierea de albine poate fi alergizanta) *nu se recomanda capsuni , fragi , mure , zmura , kiwi , banane , sucuri pana la 3 ani „³ alergizante *albusul de ou dupa 1 an (este alergizant) *daca copilul are tendinte alergice la ou nu se da nici galbenus pana la 1 an Monica si bebe Bogdan http://community.webshots.com/user/monicaotelea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...