Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (34)


Andra_

Recommended Posts

Fetele, nu v-am citit inca pentru ca imi sta fiica-mea in coaste, dar: ce faceti cu piticii cand nu-i scoateti afara? Crima si pedeapsa. Ma gandesc ca asta va fi genericul sfarsitului asta de toamna si banuiesc ca si al iernii. Dati-mi idei de activitati de stat in casa!!!! (poate gasiti unele care sa nu ma presupuna si pe mine nonstop pe langa el[:D]) Elena, mami de [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=elena_ltd"]Oana si Mihai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Magda - imi pare rau ca ati tras asa o sperietura cu accidentul, mai ales ca parca va luaseti masina noua acum vreo 6 luni, nu? Alex este un mic printisor blond, e tare frumusel [;)]. Sa va traiasca finuta, cred ca ti-am mai spus, dar ma repet, mi se pare un gest extraordinar ce ai facut tu pentru fetita aceea. Cred ca o sa ai o responsabilitate mai mare decat ar avea o nasa obisnuita. Te-am mai intrebat, daca nu vrei sa imi raspunzi nu ma supar: fetita sta in leagan sau e adoptata? Daca nu e adoptata, de ce nu vorbesti cu fetele de pe subiectele de adoptie, poate ii gasesti o familie [flo]. Cornelia eu cred ca tu esti mai emotiva pentru ca esti [gravi]. Ai grija de tine si nu pune nimic la suflet, nici o suparare sau nesiguranta. Anamaria nu e o superstitie "oficiala" cea cu trei luni. Dar cele mai multe sarcini se pierd in primul trimestru si de aceea multi asteapta sa treaca primul trimestru si dupa aceea spun de sarcina... Ioana sa-ti traiasca nepotelul, sa se faca mare si sanatos. Chiar ma intrebam de ce nu apari in pozele de la intalnire. A mai dat ex-ul vreun semn? Maria Stefaniei ii place sa se ascunda in debara [;)]. Adina da-i tot asa inainte cu povestile, ca uite asa ne cunoastem si noi mai bine si ne-o imaginam pe pitica [pup]. Bibi draga nu te mai stresa de profilul tau din poze ca esti foarte frumoasa. Nu putem avea toate inaltimea de fotomodel a Crisei [zana]. Eu cand ma vad in pozele de la intalnire cu ochelari (pe care nu suport sa ii port [:(!]) nici nu ma recunosc. Aia nu sunt eu [;)]. Mihaela eu vreau neaparat sa ii fac Stefaniei cunostinta cu Flaviu cand o sa fie mai mare, sa o ia cu el la activitati sportive [greutati]. Noi nu am iesit afara de duminica din cauza vremii asteia. Sper sa se mai indrepte. Fata mea nu mai sta deloc pe masa de infasat sa ii pun pampers-ul [}:)]. Ma bate gandul sa incerc si eu Libero din aia de le tot face Andra reclama [:D]. Imi pare rau ca nu am ajuns si eu la intalnire, dar in ritmul asta o sa mai facem si altele. Pentru mine Thalia este foarte departe, si oricum marti nu aveam nici masina asa ca nu aveam cum sa ajung. Plus ca daca eu stau pana la 3 plecata dup-aia am [box] acasa [:D][:D]. Mi-e rusine sa recunosc asta [:I] dar sa nu radeti de mine... Adevarul este ca sotzul nu merge nicaieri fara mine si de la servici totdeauna vine direct acasa, nu pentru ca l-as bate eu la cap ci pentru ca asa simte el, si atunci nu intelege el cum pot eu sa stau la povesti atata timp? De Stefania nu stiu ce sa va mai spun. In general e cuminte, mai putin cu crizele de personalitate si cu nu-nu-nu cand nu o lasi sa faca ceva. Ii place foarte mult sa ii citesc povesti, am facut ritual de seara, ma asez pe canapea cu cartea in mana, o chem langa mine si ea vine fuguta-fuguta razand, se suie, se cuibareste si gata de ascultat povesti. Are o masuta multifunctionala de jucarie cu un sertar al carui capac se poate scoate, si a descoperit ca se poate cocota in sertar [bang]. Nu prea spune ea cuvinte, e evident ca le intelege, am inceput sa ii zic sa imi aduca anumite obiecte si le aduce (din astea mai variate, nu "adu jucaria"), dar nu vrea sa le numeasca. Sau poate nu inteleg eu vorbaria ei. Va pup si sa ne auzim cu bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata laudaroaselor! azi noapte a dormit si Flaviu mai bine si m-am tot gandit la Crisa cat e ea de fericita ca Tudor dorme singurel fara sa planga noaptea; ei bine, Flaviu a mai scartait un pic, el nu are somn continuu niciodata, dar ma declar f multumita. Dimineta pe la 7 tragea de mine, imi baga un deget in ochi sa ma trezesc...ma rog am reusit sa-l fentez, dar la 7:30 vine in forta imi trage plapuma de pe mine si pe la spatele meu incepe sa ma impinga cu manutele pana a reusit sa ma dea jos din pat, apoi m-a luat de mana si m-a dus la baie unde mi-a aratat sa ma spal pe dinti!!![bis] Ce parere aveti? Nu vorbeste el dar face multe..., na, acum ce sa spun si eu ca sa compenseze?! Aseara am fost la Metro si el a ramas cu bunicii si a facut instructie cu ei; ia culcat pe jos si le-a pus sub cap cate o perna iar el s-a asezat pe burta lui buni sa-l legene, ceea ce eu nu am reusit niciodata pt ca nu a stat. si facea nani, nani bine ca totul a fost la gluma, ca el nu avea chef de somn. Ar trebui mereu sa stai dupa el sa faci cum vrea el sau ma rog cu aproximatie si atunci cine ar mai face ancare, curat , spalat, calcat... eu femeie nu am gasit si zau, daca am sa gasesc?!Nu stiu cum le gasiti voipe aceste tipe dispuse de curatenie, ca eu trag concluzia ca aici sunt numai lenese si doar dornice de cersit ca e mai usor de cerut banii asa. Doar le dau bani si mancare si ele nu vor sa munceasca. Elena cu statul in casa eu am cele mai mari probleme, dar sa-ti spun ce facem noi uneori ca sa treaca timpul. II place sa se joace cu cutii mari in care el pune si scoate diverse lucruri, ii mai dau un prelungitor in care el pune fierul de calcat si eu ma fac ca-l pun in priza si el calca cate o carpa pana se plictiseste (aici nu e bine ca ma solicita si pe mine), se mei joca cu bicla pe care o iminge in spate; recent i-am luat un camion si acum il plimba si pe asta; ii dau nuci ca-i plac ca se rostogolesc...; al meu bate cuie in scanduri, dar banui ca la bloc exact asta lipseste![consti] mazgaleste cu pixul sau creionul foi de hartie; il mai pun la geam dar aici iar tb sa fii tu;facem mancare impreuna, el bucataleste cate un mar sau umbla prin dulapuri, ma rog nu stiu daca am fost pe plac dar asa pe scurt cam asta facem. Si cred ca cel mai bine se impaca cand vine nadrei pe la noi, un tovaras de seama si se joca ei pe acolo... Magda imi pare rau de accident dar bine ca este bine in final si apoi o tabla se repara, mai greu e cu omul ... Romana asa e, noi tot afara dormim si ii plang de mila ca e destul de rece si a inceput sa tuseasca... Daca as gasi o solutie sa-l reinvat in casa... sau daca ai sugestii, de abia astept. Doua zile la rand nu a dormit la pranz in casa (afara e fff urat) si v-am scris ca viata a fost un calvar. Bibimama ce complexe ai, ca esti o tipa bine si ai o fatuca tare smechera si atragatoare in acelasi timp. ce nu-ti place? Si nu cred ca barbatii au o parere rea[amoras] Dana putem sa le facem cunostinta sotilor nostrii... vad ce se manifesta la fel.[box] Cat despre Stefania si Flaviu de abia astept! Sa vezi ce soacra sunt![hot][:D] Acum ma pregatesc sa plec la plimbare cu bebe ca a adormit cu mami pana la piata si tura 2 vine daca vreau sa doarma 2 ore![8D] Ne mai auzim! Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana: cred ca nu am bagat de seama cand m-ai intrebat de Amalia (asa o cheama pe finutza mea). Este in plasament la o mama sociala de vreo 2 luni, adica de cand avea 3 saptamani. Si nici nu stiu in ce conditii se fac adoptiile. Pot sa o intreb pe "mamica" ei si apoi sa postez un subiect. Ea apartine d protectia copilului , sect.2. Magda si bb Alex puisor http://community.webshots.com/user/edyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magda, pe forumul de adoptii sunt multe viitoare mamici adoptive care isi cauta copilasi. Nu stiu, nu vreau sa ma bag unde nu imi fierbe oala, poate Amalia nu e adoptabila, ma gandesc doar daca nu i-ai face un bine atat ei cat si unei familii care isi doreste un copil [flo]. Tu cum ai cunoscut-o?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana: sunt prietena cu "mamica"ei actuala, care a mai avut un copilas, tot o fetita, superba si care a fost infiata de niste spanioli. Chiar o sa ma interesez si o sa vin cu lamuriri. Sigur ca ar fi bine sa-si gaseasca o familie care isi doreste un copilas. Mai ales ca-i si micuta, ar fi tocmai la fix. Dar, din cate stiu eu, o adoptie dureaza destul de mult. Magda si bb Alex puisor http://community.webshots.com/user/edyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, noi iesim in fiecare zi afara, nu conteaza de temperatura sau ploaie/ninsoare. sigur ca nu mai stam chiar asa mult ca asta vara, dar minimum o ora, de obicei chiar 2-3 ore. si nu o mai las nici pe jos chiar asa mult, dar sta si mai cuminte in carut (poate de rig??? [;)] cand stam in casa facem cam ce vrea ea. cand am treaba la bucatarie si ma lasa (ceea ce din pacate nu se intampla intotdeauna!) ea se joaca cu dulapurile, scoate oalele, pune castane sau capacele mici in oale, se joaca cu castronele de metal sau plastic etc. sau ii mai dau cate o vana de plastic de rufe pe care lescoate, le baga in masina de spalat, le soate inapoi etc. i-am cumparat o carte de colorat si creioane. sigur ca nu "soloreaza" cum s-ar face, dar mazgaleste si ea aolo. si cel mai mult ii plac si ei cu pixurile! cel mai mult ii place sa se uite in albumuri dcu poze. le iubeste! povesti n-o intereseaza, ar presupune ca trebuie sa stea locului sa le asculte, ceea ce este imposibil. dimineata can ne sculam ea cunoaste exact "drumurile" mele. intai merge si-mi deschide usa la toaleta, imi a harie igienica si asteapta pana sunt gata. apoi merge la baie si-mi deschide usa, arata inspre lumina (sa-i dau drumul) si apoi se ridica pe varfurile picioarelor si-mi arata sa dau drumul la apa sa ma spal pe maini. dupa care imi arata sa ma spal pe dinti![:D] apoi alearga la bucatarie si zice hap-pap, adica sa-i dau papica. gata, ma duc sa mananc si eu ceva cat doarme ea! Adina & Jasmina (24 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Elena-cand nu ies cu Paula la plimbare,ma duc cu ea in camera ei si ea se joaca in timp ce eu ori ma joc cu ea,ori citesc....etc Daca mai vreau sa fac eu ceva si sa nu trebuiasca sa stau cu ea,o pun in carucior(nu prea mai sta dar o mai pacalesc eu uneori)si ii dau drumul la TV la desene,sau rareori o mai pun in tarc.....rareori pt ca tipa ca din gura de sarpe. Crisa-si Paulei ii plac copii mai mari dar se consoleaza cu sor'sa pe care o innebuneste!Se catara pe ea,ar vrea intr-una la ea in camera,doar ca Miru are de invatat.Ieri s-a dus Paula in camera Mirunei si Miru a pus pe jos plapuma[bang] si pernele si i-a facut Paulei un fel de cort.Cea mica era in extaz....si cea mare la fel pana si-a amintit ca are teme de facut... In ultimul timp Paula tot zice a(s)ta,a(s)ta...si arata catre o multime de obiecte,si chiar daca nimeresc obiectul pe care ea l-ar fi vrut....tot zice a(s)ta,a(s)ta pana ce ii dau tote obiectele din zona,caci daca nu.... maria,[mamica] de Paula [patut](1 an) si Miruna [zana] (13 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va zic,ca ieri Paula a facut printre primele lucruri nedistructive.Are o masa pe care poti sa atasezi o multime de obiecte din plastic.Inainte,Paula strica orice constructie care era pe masa,doar ieri a facut ea o constructie. Nu stiu daca ma intelegeti ce vreau sa zic,cert este ca sunt fericita ca nu mai am un copil asa distructiv.....sau macar e pe calea cea buna.[:D] maria,[mamica] de Paula [patut](1 an) si Miruna [zana] (13 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...