Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea prin cezariana?


denisuca

Recommended Posts

Am o maaaaare curiozitate, nimeni nu mi-a putut raspunde exact pana acum: desi inca nu sunt insarcinata, vreau sa stiu daca voi putea opta pentru cezariana sau aceasta operatie se face numai daca exista probleme/complicatii? Eu am ceva probleme cu ochii [wow] si mi-e tare frica sa nu mi se intample ceva... daca o fi sa nasc "normal". De fapt, pe cine pacalesc, mi-e o frica de mooor[q]!!! Asa ca daca poate cineva sa imi raspunda la intrebare, astept cu nerabdare. Multumesc! [flo] Denisa [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Denisa, da, in majoritatea cazurilor operatia cezariana se face doar cind exista probleme ... de sanatate ale mamei sau cind viata fatului este in pericol ... nu cred ca vei putea opta tu singura pentru ea, poti vorbi cu medicul care iti va urmari sarcina, el va sti ce este cel mai bine pentru tine si pentru bebe, dar am sa iti spun cum a fost in cazul meu ... Eu am 35 de ani si am avut o problema cu tensiunea - ridicata pe toata durata sarcinii ... Acum medicul ginecolog mi-a spus de la bun inceput ca voi face cezariana, dar cind l-am intrebat de ce, mi-a raspuns ca este din cauza virstei ... Iar cind m-am internat in spital, seful clinicii a mai facut un control peste medicul meu curant pentru ca la final este decizia primului - daca accepta sau nu cezariana. Odata cu mine s-a mai internat o tinara care stia ca va face cezariana - asa ii spusese doctorul ei, dar seful clinicii s-a opus si au trimis-o acasa in cele din urma (de nascut a nascut in aceeasi zi, dar normal, desi avea mari probleme - ruptura uterina nevindecata complet de la sarcina anterioara). Asa ca vezi si tu ... oricum, revin la ce am spus mai inainte si anume ca vei sta de vorba cu medicul care iti va urmari sarcina si el iti va spune cel mai bine ce este de facut ... si nu trebuie sa iti fie frica ... incearca sa stai linistita pentru ca linistea ta va fi si a bebelushului tau ! Iti doresc toate cele bune si un bebe sanatos si frumos ! Alice si bebe Andrei Florin 35 de ani/pesti LMA 12.08.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a fost tare frica... Si am facut cezariana. Greu este dupa.Primele ore sunt groaznice...apoi te misti incet, te doare, nu prea poti rade (si, crede-ma, fericirea este atat de mare incat ai rade tot timpul). Dupa un timp chiar am spus ca as fi preferat sa nasc normal(cu epidurala). Iti poti vedea puiul imediat, ii auzi primul planset. Te chinui pe timpul tavaliului dupa care esti "libera". Eu 2 saptamani ma ridicam din pat cu ajutor... In concluzie, cred ca este mai indicata nasterea normala... Ioana si [copil]Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alice2004
nu cred ca vei putea opta tu singura pentru ea, poti vorbi cu medicul care iti va urmari sarcina, el va sti ce este cel mai bine pentru tine si pentru bebe
Exista si cezariana la cerere, adica poti naste prin cezariana pur si simplu pentru ca vrei sa nasti asa. Nu mi se pare un moft. In multe tari poti opta pentru asa ceva. Uite, prietena mea din Romania a nascut primavara asta prin cezariana la alegerea ei. Cat despre mine, am nascut natural tot la alegerea mea [:D] (si nici epidurala n-am ales). Cere si ti se va da! Cristina http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca cezariana este o optiune din cauza fricilor!!!! Iti este foarte frica de ceea ce ai auzit de la unul sau de la altul si pe baza acestor informatii iti doresti o cezariana. Numai ca aceasta operatie nu este numai "ma adoarme, imi scoate copilul, ma trezesc cu copil si vai! ce fericita sunt!!" In alte tari exista cursuri obligatorii pentru gravide despre nastere. Am inceput genul acesta de cursuri si in Ro. Eu consider ca aceste cursuri sunt cele care te pot ajuta sa decizi cu adevarat in cunostiinta de cauza ce iti doresti pentru nasterea copilului tau. Oana Melinte-Moraru http://www.lamaze.ro http://community.webshots.com/user/oana_mm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca poti spune ca optezi pentru o operatie complicata cum este cezariana din cauza fricii ... Mie una mi se pare ca suna oleaca deplasat ... dar asta e parerea mea ! Recunosc ca am avut o gramada de temeri pina la final, dar in cele din urma m-am refacut extraordinar de bine ! Nu am avut probleme, tin minte ca citeam aici pe forum fel de fel de pareri pro si contra cezarienei ... si atitea aflasem incit ma speriasem de x ori mai tare ... Sa stii Denisa ca fiecare organism are modul lui propriu de a face fata durerilor sau problemelor fizice ... Eu m-am dat jos din pat a doua zi, mergeam destul de bine netinindu-ma de pereti si nu am cerut decit o singura fiola de calmant (ketonal) pentru dureri ... Da, te doare rau la inceput, dar bucuria de a-ti vedea bebelushul este mult mai mare, infinit mai mare decit orice altceva !!! Si sa mai stii ca ai sa uiti toate relele, amintirile neplacute din spital (pentru ca ma indoiesc ca nu vor fi !) o sa se estompeze ... Eu am nascut pe 12 august anul acesta si crede-ma ca abia abia mai imi amintesc neplacerile cauzate de operatie ... Da, am cicatricea care sa nu ma lase sa uit definitiv !!!!!![:D] Alice 35 de ani/pesti LMA 12.08.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Bebe Beca
Si mie mi-a fost tare frica... Si am facut cezariana. Greu este dupa.Primele ore sunt groaznice...apoi te misti incet, te doare, nu prea poti rade (si, crede-ma, fericirea este atat de mare incat ai rade tot timpul). Dupa un timp chiar am spus ca as fi preferat sa nasc normal(cu epidurala). Iti poti vedea puiul imediat, ii auzi primul planset. Te chinui pe timpul tavaliului dupa care esti "libera". Eu 2 saptamani ma ridicam din pat cu ajutor... In concluzie, cred ca este mai indicata nasterea normala... Ioana si [copil]Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca
Ioana puteau sa-ti faca cezariana cu epidurala! Mie asa mi-au facut si am putut sa-mi vad imediat bebelusul. Plus ca epidurala mi-au mentinut-o 24 de ore dupa cezariana (pe langa calmantele care mi se dadeau...am fst cam [alcool] e drept)...dar nu am avut asa dureri cum zici tu! Adica nimic de speriat! Cred ca rau si cu epizio. Mi-ar fi frica sa fac.. 3.14 - 3.14 [8D] [majoreta] Luminita [mamica] si [copil] DAVID - 11.03.2004 [bibe] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758"]Povestea nasterii lui David[/url] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oana_mm
Eu cred ca cezariana este o optiune din cauza fricilor!!!! In alte tari exista cursuri obligatorii pentru gravide despre nastere. Am inceput genul acesta de cursuri si in Ro.
Cat am fost gravida nu m-a obligat nimeni in Germania sa frecventez cursuri de pregatire pentru nastere - in sensul ca n-am fost luata de guler si dusa acolo. Ca e in interesul tau, asta-i altceva, dar chiar si fara cursurile astea tot natural aveam de gand sa nasc. Nu zic ca n-au fost utile! Dar, daca mi-ar fi intrat in cap ca vreau cezariana (de frica sau din alte motive), nimeni nu m-ar fi putut convinge sa ma razgandesc. Eu m-am dus la cursuri din pura curiozitatesi pot spune ca mi-au fost utile. Am invatat tehnici de respiratie si multe altele - insa sa stiti ca ni s-a vorbit si despre complicatiile care pot sa apara la nastera naturala, am vazut cum arata un forceps, un aspirator... Si la televizor pe atunci erau si sunt si acum emisiuni cu nasteri in direct, naturale sau prin cezariana. Lumea e informata si inca se fac cezariene la cerere - nu mi se pare anormal, fiecare femeie hotaraste pentru ea. Cristina http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru toate raspunsurile voastre, dar asta
quote:
Originally posted by Cristina_C
Exista si cezariana la cerere, adica poti naste prin cezariana pur si simplu pentru ca vrei sa nasti asa. Nu mi se pare un moft. In multe tari poti opta pentru asa ceva. Uite, prietena mea din Romania a nascut primavara asta prin cezariana la alegerea ei. Cat despre mine, am nascut natural tot la alegerea mea [:D] (si nici epidurala n-am ales). Cere si ti se va da! Cristina
e cel pe care il vroiam. Va multumesc tuturor [pup]. Si puteti fi sigure ca o sa tin cont de sfaturile voastre cand voi fi [gravi] Denisa [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...