Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele bune ajung in Rai,fetele rele ajung ...


Recommended Posts

...unde vor! Era mai demult un titlu de carte. Nu vreau sa separ tagma femeieasca in scorpii si blegutze..avem pretentia ca suntem mai emancipate de-atat. Dar ma intreb de ani si ani...cum suntem mai in avantaj? Cand suntem blande, intelegatoare, zambitoare...floricele pe campii, sau hotarate, voluntare, limba-ascutita, eu-centrez-eu dau-cu-capul? Eu una, cand simt ca-mi iau altii mamaliga din mana sau le-o intind chiar eu, fara sa zic nika-fie la ei acolo!- de obicei ma revolt "dupe" ce se consuma faptul si promit solemn ca ma schimb, ca ma "bitch"izez la greu, numa' sa ies in avantaj... daca insa fac primul pas sa ma port asa, nu ma simt bine, am chiar remuscari... trebuie sa fie de la mama natura? Nu zic, dom'le omului verde in fatza..o iau dupa tufisuri si ma ratacesc pe-acolo...Nu pun picioru-n prag, iar daca-l pun mi-l strang altii cu usa...Fac pe dura cu cei mai slabi ca mine(normal, nu?) , sa vezi ce-mi merge guritza..., dar ciocu' mic si vorba masurata daca e vreunul in vreo pozitie mai avantajoasa... Deci...fete bune sau fete rele? A nu se confunda cu subektul de la "in unul sau in doi.." acolo se discuta prin prisma partenerului. Eu va intreb in care piele va simtiti mai bine? Si cum ati vrea sa fiti? Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am fost candva"o fata buna"si nu mi-a adus decat suferinta treaba asta,asa ca acum sunt "o scorpie"dupa cum m-a caracterizat cineva.Fata buna am ramas doar pt cei pe care ii simt curati la suflet si care stiu ca au cu adevarat nevoie de ajutor,in rest cei care sunt manati de rautate se cam feresc de mine si nu prea au prilejul sa ma calce in picioare si stii ca e mai bine asa,in felul asta ma apar pe mine si pe cei ce-mi sunt dragi.Putin imi pasa de caracterizarile de genul "scorpie" poate sa puna pariu oricare ca voi fi scorpie daca voi sesiza o rautate cat de mica si nu la adresa mea neaparat,la modul general ma deranjeaza.Draga mea si ma simt asa de bine in pielea mea de scorpie [:D]! Andra ,mamica lui Robert si a Mariei http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/ralualexandrei/album?.dir=/2037&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma e chestie de temperament. Eu sunt genul fata buna, care nu vrea sa supere pe nimeni si de aceea cand ma revolt provoc uimire si pe termen lung tot eu am de suferit daca am rostit niste cuvinte mai aprinse. Asta e problema cand esti prea de treaba, nimeni nu se asteapta sa protestezi. De aceea e necesar un echilibru- sunt intelegatoare si toleranta, dar pana la un punct! Am sa inchei cu niste aforisme din cartea pe care o citesc acum(jurnal suedez- Gabriela Melinescu), care mi-au placut tare mult si se aplica si aici-"inteleptii ne-au invatat- omul sa fie mladios ca trestia si nu batos ca un cedru.""Ceea ce ibricul in fierbere scoate cu manie, tot peste el se revarsa".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi la birou a spus cineva o maxima [:D]:"Alea corecte n-are noroc!" ,care ne-a distrat o perioada. Ideea e ca decit sa-ti fure ciinii din traista mai bine invers.Aceasta insa m-a condus la o oarecare agresivitate verbala si sint uneori prea apriga!Viata te face asa,insa nu cred ca-mi place in mod deosebit, sa privesc inapoi cu minie.La ce bun cind nu te simti bine asa?E adevarat ca afara e o jungla si in general se profita de delicatetea ta .Oamenii nu mai au timp sa aprecieze interlocutorii,isi urmaresc scopurile cu viteza luminii si trec mai departe.Noi, se pare ca avem vreme sa analizam.BB doarme acum... dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu intotdeauna am fost o rea. Nu multi sunt oamenii care ma plac dintr-o prima intalnire ... Dar daca apuca sa ma cunoasca (inainte sa-i [bruta] ) ma adora [:D][:D][:D] "Cand sunt singur, sunt cel putin cu mine, cand nu sunt singur, nu sunt cu nimeni" (C.Tsatsos) [pup] la voi ! Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by Teodora D. Eu sunt genul fata buna, care nu vrea sa supere pe nimeni si de aceea cand ma revolt provoc uimire si pe termen lung tot eu am de suferit daca am rostit niste cuvinte mai aprinse. Asta e problema cand esti prea de treaba, nimeni nu se asteapta sa protestezi. [^] Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt o perfectionista si prin prisma acestui fapt cred ca sunt si rea. Cred ca am prea mari asteptari de la oameni. Nu imi place sa vad in jurul meu lene, minciuna, betie, neascultare,dezordine etc. Cand simt ca mi se serveste asa ceva devin foarte rea. Cred ca nu este bine sa fiu asa (nici eu nu sunt perfecta), dar nu pot sa fiu altfel. Dar sunt si buna. Am atat de multa dragoste de oferit, incat mi-as da viata pt persoanele pe care le iubesc! mariana tache, mamica lui Stefan. http://community.webshots.com/user/tachemas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi n-ati intalnit femei rautacioase pur si simplu gratuit, nu pentru ce le determina cineva sa fie asa? Eu da. Aveam o colega, invatatoare ca si mine, dar mult mai in varsta, de o rautate proverbiala. Pur si simplu n-aveai ce discuta cu femeia aia, te ataca din prima secunda. Celelalte colege, lucrand de ani de zile cu ea in aceeasi scoala, stiau si o evitau pur si simplu. De-aia ne viza mai ales pe noi, astea tinere sau colegele noi in scoala. Imi vine sa rad acum... Era de Sfanta Maria mica...in septembrie, dupa inceperea scolii si pregatisem toti profesorii cate un cadou mic tuturor Mariilor.. printre care si ei...scorpiei. Am pasat sarcina de a-i oferi cadoul de la unul la altul pana a cazut magareatza pe o colega, tot in varsta, dar nou sosita in scoala, care mai avea avantajul ca era si ..cumnata directorului. Intra femeia asta cu un zambet larg in clasa respectivei...cu cadoul la vedere si o intampina o gura facuta punga si niste oki veninosi: "Aha...te-au trimis pe tine ca stiau ca nu am nimic cu tine... si mai esti si cardiaca, daca urlu la tine si patesti ceva, sa te am pe constiinta, hai???" Deci , cum o dadeam, nu era bine, tot rost de scandal si barfa. Si, ca sa echilibrez balanta, am cunoscut o familie in care si el si ea sunt atat de senini....nu i-am auzit odata sa ridice tonul la cineva, sa jigneasca sau sa incerce sa se impuna...impun ei un respect extraordinar, te intrebi tu-cel din fata lor-cum pot fi asa, cum rezista asa (sunt oameni la aproape 40 de ani) in jungla vietii. Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa vreme m-am simtit rau in postura de fata buna, si...ce mai, parca mi-ai luat vorba din gura Andrushka.Ma oglindesc in descrierea facuta de tine! Insa in afara de experientele dureroase, de care in buna parte sunt singura vinovata (prin "incredere nemasurata")si in afara de faptul ca uit mereu sa suflu si in iaurt...cred ca azi nu ma mai deranjeaza postura de fata buna. Asta e natura mea, nu o pot schimba - oricat as vrea sa par mai scorpie, sa ma impun. Am observat ca aici in Franta (avand material de disectie pe grupul mare de la scoala) chiar si fetele bune sunt cu mult mai corozive cand situatia o impune. Ma tot minunez cum pot sa schimbe foaia, uneori pentru lucruri de nimic, si cum stiu sa puna lucrurile la punct, din frica a nu fi luati drept fraieri. Bunatatea se da aici pe bucatele si numai cand se considera ca se merita. In rest se pastreaza la loc ferit si cu o mie de straturi protectoare. Nu stiu, poate ca spun o prostie, dar cred ca "luatul dupa tufisuri" se datoreaza nu numai naturii, ci si educatiei. Chiar si societatii din care am facut parte si in care ne-am dezvoltat (inainte de 1989) cand aveam in general calus la gura si trebuia sa fim atenti ce spunem. Asta nu inseamna ca ma refer ca in comunism ne-am obisnuit sa fim ipocriti, ci ca am invatat sa lasam mai mult de la noi, sa reactionam moderat.... Nu sunt o blegutza, dar sunt categorisita de fata de treaba sau chiar "proasta de buna". Dar sa nu mint, uneori mi-a venit si mie apa la moara si mi s-a considerat drept o calitate . Iar pentru faptele mele am primit din cand in cand si cate o bucatica calda de suflet si supa recunostintei. De fiecare data cand sunt intrebata de zodia mea si spun "scorpion" se rotunjesc ochii a mirare si simt ca se rumega un gand genul "stiam eu ca nu putem avea incredere in zodiac". Nu, eu nu cred ca e avantajos sa fii bun si ingaduitor, chiar daca, repet, acum ma simt bine in pielea mea asa cum sunt. Si imi asum riscurile! Michaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...