Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

23 ore de travaliu-cezariana. E normal?


regele

Recommended Posts

In 2001 februarie mi s-a demonstrat ca stiu sa iert. E adevarat la insistentele sotiei. Imaginati-va ce inseamna sa vezi zeci de fericiti tatici care vin si pleaca iar eu sa stau in tensiune si sa dau telefoane peste telefoane la un doctor care scrie in revista Mami si care pe atunci(nu stiu acum) activa la Polizu'. Dr. L ne-a spus la cabinetul particular unde am facut toate investigatiile ca sotia nu va putea naste decat prin cezariana si sa astepte primele simptome. Ghinion! In week-endul acela avea cica 2 "motive" sa "intarzie" : un herpes si musafiri. Imaginativa cum au trecut acele ore pentru sotie, cati doctori au venit s-o consulte si nici unul nu intervenea decisiv pentru ca eram pacientii doctorului L, shpaga lui, dealtfel bun "profesionist" pentru unii. Se administrau calmante fara efect si explicatia ulterioara era ca s-a incercat o nastere normala. Dilatarea la a 23-a ora era de 2. Noroc cu cineva care a facut sa se rupa apa si ne-a linistit spunand ca in max. 10 min. va veni. Asa a fost. A nascut prin cezariana facuta stramb pe verticala. Atentie la acest lucru! E bina sa intrebati doctorul ce se intampla daca bebe vrea sa vina in week-end. Judecata si rasplata o va primi de la viata. Dupa atata timp copilul e bine si asta e cel mai important. Cel putin noi nu am patit-o ca in cazul de la TV.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Trasi la raspundere trebuie medicii de garda, pt ca era de datoria lor sa intervina..sa faca cezariana. Dr putea sa nu fie in tara la ora aia, si sa vina peste o sapt, si atunci se faceati? Astepta o sapt in travaliu?? Oricum, bine ca s-a terminat totul cu...bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

regele, mie mi s-a intamplat acelashi lucru cand eram in... spital! M-au lasat 5 zile in travaliu pana sa ma opereze, cu toate ca era clar ca nu aveam cum sa nasc niciodata normal. Explicatzia: doctorita mea era plecata in franta la un congres, iar doctorita de garda imi replica: nu esti pacienta mea. Nu am blestemat niciodata, cu toate ca fiica mea a avut mult de suferit cand era bebelush din cauza asta, dar sunt convinsa ca totul se plateste in viatza. Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit ma ingrozesc pentru ceea ce a avut de indurat saraca sotia ta, caci trecand peste nemernicia celui care a lasat-o sa sufere atit, ea e totusi un om, cu limite! De ce sa treci prin asa ceva? Si in cazuri din astea traumatizante iti mai poti dori un al doilea copilas?![bang] Dana - mama lu' Radu Stefan Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tati, stiu la ce dr te referi, e ultracunoscut[bang] acuma, nu-mi pica bine la stomac sa aud asta, ca si eu is la unul cu "nume", si suntem in we, si sunt pe punctul de a naste, si chiar ma intrebam, melancolic: vine ori nu vine?![alcool] intrebarea e: e mai bine sa nu spunem ca suntem la dr. X in cazul in care acesta nu vine? atunci medicul de garda ar trebui sa fie OBLIGAT sa intervina... nu?! [help] ps: mie nu mi-a zis ca nu vine, Doamne fereste, dar asa ma intrebam eu, ca am mai auzit cazuri asemanatoare...[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt Gandacelu; vb musai cu dr sa te recomande altcuiva in caz ca nu vine..ca de curand am avut o experienta asemanatoare cu o ruda acolo; frate, ce se mai mananca de ...dr astia intre ei!!!! Daca esti pacienta lui, sa te rezolve x, ca ei nu se baga, chit ca tu mori langa ei! Si se mai bat cu pumnii in piept prin reviste ca trebuie demedicalizat actul nasterii, ca sa nastem cu moasa, ca in alte tari nu se pomeneste sa te urmareasca un dr si sa nasti tot cu el...bla..bla...dar daca ajungi la spital, musai sa vina dr tau, ca altfel..stai muuuuult si bine... Tot la Polizu nasti? Un pont:vb cu tipa de la Prima, ca daca vine Tv pe acolo se poarta fff frumos cu pacientele!!![xx(] Nastere usoara si cu...dr tau!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gio
Trasi la raspundere trebuie medicii de garda, pt ca era de datoria lor sa intervina..sa faca cezariana. Dr putea sa nu fie in tara la ora aia, si sa vina peste o sapt, si atunci se faceati? Astepta o sapt in travaliu?? Oricum, bine ca s-a terminat totul cu...bine!
poate nu stii cum gandesc ei acolo si cum sunt organizatzi: rezidentzii fac garzi de noapte si week-end-uri la spital, marii doctori iau banii si tzin celularele inchise. Rezidentul nu-si poate permite sa se "bage" peste pacientul profesorului X sau pacienta marii "somitatzi" in ginecologie Y. Si pe mine m-au lasat sa ma chinui toata seara si noaptea, ca madam doctor nu s-a sinchisit sa se scoale noaptea macar pe la 12-1 sa-si traga blugii pe ea.... a aparut la ora raportului si atunci a venit sa ma vada cum ma chinuiam... dar eu o sa le dansez Calusarii pe morminte doctorilor astora care nu dau doi bani pe pacientzi, fitzi atente! "Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici" poze la http://community.webshots.com/user/energy1602
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...