Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania ( XII )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Oana, iti inteleg supararea! Eu una suport sa mi se spuna multe dar nimic urat despre copilul meu!Cine si-a permis sa spuna ceea ce a spus despre Catrinel, habar n-are ce vorbeste! [:(!] Noi, cei ce o cunoastem cu adevarat, putem spune cu toata sinceritatea ca e un copil frumos si cat se poate de reusit! [pup] Cat despre chirie, eu cred ca ti-am mai spus dar ma repet [:D] : Makler! E destul de scump dar te rezolva repede si bine.Si eu initial i-am facut capul calendar sotului meu pentru ca a apelat la Makler, dar in timp m-am convins ca a facut bine.Am platit atunci cam multicel dar s-a amortizat in timp ca ne-a gasit o chirie cat se poate de convenabila.Si foarte repede! Bafta sa va gasiti cat mai rapid o locuinta asa cum va doriti! Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru fetele interesate si Penelopele de green-carderi: Pe 5 si 6 s-au votat in sfarsit normele de aplicare ale legii care ne intereseaza. Pe scurt (buchisind indelung, dar si citind parerile avizatilor) dupa 5 ani de zile, cei care vor, pot capata rezidenta permanenta si daca am inteles eu bine, chiar daca nu au in momentul acela serviciu dar fac dovada unui trai decent (eu intelegand prin asta ca poti aplica si chiar daca esti in somaj). Nu poate fi vorba sa intampinati greutati de la functionari, acestia fiind obligati sa-ti dea rezidenta. O alta lege care s-a votat: dupa 3 ani de zile munciti in Germania si dupa 4 ani de locuit aici, cei care vor de lucru aici nu vor mai trebui sa astepte sa vada daca un cetatean german si apoi unul din EU vor aplica pentru acest post (cum era inainte, cand trebuia asteptat cateva saptamani pana se edificau ca nu vrea nimeni altcineva postul). Sa aveti succes si sa fiti sanatoase
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Papadie Lauraa mi-ai dat o veste super:-)
Ma bucur Papa, dar despre care veste e vorba? Cea ca sunt ca vita? [:D][bruta] Auzi cu inchirierea, mai repede ce ai zis mai sus e de vina decat numele de ausländer. Si noi cautam si avem nume nemtesc,Thomas e neamt, serviciu beton,etc, dar tot nu gasim. Una cand a auzit ca avem bb a zis cinstit: "Dom´le eu sunt nevricoasa si nu vrea sa aud urlete de copil!" Tipa ar fi locuit deasupra. Si noi avem deja un an de cautari...Apart. de aici e super-ok doar ca nu avem birou si stam cu compul si restul in Wohnzimmer. L-am gasit prin Makler. Cei care au stat inaintea noastra aici au plecat pt. ca au incalcat contractul in care era stipulat :FARA ANIMALE. (I-au porins ca aveau un hamster.In acvariu [ups] Mama de [bb]Lara Celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Papa, dar ai o fetita frumoasa tare si nu-mi pot imagina ca a putut-o cineva jigni. mi se pare o nerusinare, cum isi permit unii sa spuna astfel de lucruri. Sa-ti traiasca, sa fie sanatoasa si sa creasca mare. Ei, ei, legat de locuinte. Si noi stam cu computerele in Wohnzimmer, mai bine zis noi nu mai avem Wohnzimmer ci canera ptr. detoate. In acelasi timp e biroul, loc de joaca ptr. Lucia, si camera de cinema (sunt bucuroasa cand ajung si eu sa vad un film in sufragerie, ca altfel ma trimite Lucia mereu in bucatarie). Si la noi e greu sa gasesti o locuinta (Kitzingen, langa Würzburg), mai ales ca sunt foarte scumpe, iar eu nu vreau sa ma sui la etaj si nu vreua sa renunt la gradina, asa ca suportam. Prin agentii imobiliare, eu nu am de gand sa-mi caut locuinta (sunt scumpi tare), dar imi cumpar ziarele din zona si dau telefoane ca nebuna, poate se gaseste ceva avantajos. Ce e mai nasol e ca noi cautam o casa cu trei apartamente (suntem trei familii care vrem sa ne mutam impreuna). Cautare placuta si pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]calde salutari ptr toate fetele.Revin pe forum dupa o buna perioada de timp.am avut o surpriza placuta citind pe forum despre green card.Deci,pot spune ca v-am dus dorul si abia acum imi dau seama cat de indispensabil imi este forumul.Aici se posteaza tot ceea ce vrei sa stii si iti este de folos.Dragele mele,am citit mai intai ceea ce s-a discutat pe forum pana acum si iata-ma la apel.vestea cu green cardul m-a bucurat foarte tare,avand in vedere ca sotul meu e cu green card.[pup]si numai bine mnicolle30
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, [flo] hai nu pune la suflet o parere asa de nesabuita; timpiti intilnesti pe toate drumurile; Catrinel e o dulce, sa va traiasca si sa va bucurati de ea [pup]. Mona, se numeste GRAND, eu parca am inteles ca au un lant intreg(acum un an la inaugurare in Prospekt) da pe unde, nu stiu. Am si eu o intrebare: la predarea buletinului la consulat, iti scriu si adresa de aici in pasaport(desi ma indoiesc), sau numai Stampila ca ai domiciliu in Germania. Pe mine ma enerveaza cumplit, cind trebuie sa ma legitimez in diverse ocazii, ca eu recunosc ca nu am curajul sa port zilnic pasaportul cu 2 copii mici dupa mine(sint cam imprastiata si daca-l pierd aia sint si plus ca-i ditamai carticica); si cum scriam sa nu deviez de la subiect la legitimare, n-am adresa niciunde; azi ma duc la Einwohnanmelder si intreb ce pot face si raspunsul tipei:[:0] sa-mi obtin cetatenia germana, ca am dreptul la buletin ca sa nu mai platesc cite 5-10 euro la 6 luni pt. hirtiuta actuala cu Wohnsitz; la care eu i-am raspuns ca n-am nevoie de cetatenie, nici n-o vreau pt. ce? la ce-mi foloseste, doar cheltui bani. Si uite asa am ajuns la concluzia ca mai bine stau in ilegalitate, cu buletin de Constanta(o sa mi-l schimb la anul pe noul nostru domiciliu) ca tot il mai arat pe aici, ba la plata cu EC card, sau la Posta sau pe unde mi se mai cere si de multe ori se multumesc cu el [:(]. toate cele bune narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna Narcisa,nu stiu sigur daca am inteles bine la ce te referi,insa un lucru stiu,pe pasaport de rezident scrie doar ca are domiciliul in Germania,dar nu este scrisa si adresa.Daca te ajuta la ceva aceasta informatie e bine,daca nu imi cer cuze daca am scris altceva.Te pup mnicolle30
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...