Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania ( XII )


Recommended Posts

quote:
Originally posted by narcis
Buna dimineata fetelor - am nevoie de ajutorul vostru. Cine poate sa ma ajute la o problema? Doresc sa stiu care sunt actele necesare pentru depunerea cereri de renuntare la cetatenia romana. Se pare ca Ambasadele noastre nu prea au chef sa ma ajute, si de fiecare data cand sun la ei e ocupat. Multumesc mult si astept raspunsuri - daca se poate. Pupici si o zi placuta [pup]
Daca suni la München, poti sa suni mult is bine ca nu o sa-ti raspunda nimeni. Poti sa le dai un mail si-ti trimit ei lista cu actele necesare. rumaenische-muenchen@t-online.de Poti de asemenea sa te uiti pe situl Ambasadei de la Berlin: http://berlin.mae.ro/index.php?lang=ro&id=1138 (e lista cu toate actelel necesare ptr. renuntarea la cetatenie) Poate te ajuta mai mult daca suni la Berlin (mie mi-au raspuns mereu dar nu in orele de lucru cu publicul, adica oricand in afara de lu,mi,vi 9--12): 030-21239513 Pupici si bafta Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Merci mult pentru raspuns - am sa incerc prin mail. Cam cat dureaza toata treaba cu cetatenia - stie cine din experienta proprie? Adevarul este ca nu doresc sa renunt la ea, dar asa e cantecul. Am sa ma uit imediat pe situl ambasadei - m-am uitat, gata. Dar ce de hirtii le trebuie? Ma apuca Revelionul 2005 pana fac rost de ele! In fine, n-am ce face. Va pup [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Narcisa draga, am si eu o intrebare, pe care nu trebuie neaparat sa mi-o raspunzi, e mai mult curiozitate. N-am citit toate poatarile tale, poate asa mi-as fi dat seama, dar tu de ce vrei cetatenie???? "Adevarul este ca nu doresc sa renunt la ea, dar asa e cantecul" -- care-i treaba. Si eu as putea sa-mi depun actelel ptr. cetatenie,d ar nici prin cap nu-mi trece. Am drept de sedere definitiv si cu asta basta, nu ma mai agit. E vreo chichita la toata treaba asta? Sper ca nus unt prea indiscreta. Multam si pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Narcis, Si pe mine ma intereseaza actele pt renuntarea la cetatenie,tocmai am gasit in cutia postala scrisoare de la Landratsamt München ca tre'sa-mi ridic Eibürgerungzusicherung si urmeaza sa-mi string actele pt renuntarea la cetatenie. Chiar miine voi scrie la consulat sa intreb de actele necesare,am inteles ca difera de la caz la caz. Roxanak,uite ca pina raspunde Narcis iti spun ca si eu renunt la cetatenie pt ca in meseria mea ma ajuta mult de tot sa fiu deutsch,defapt chiar imi cer asta...Hai ca iti mai scriu eu pe mail. Fetelor, Tocmai ne-am intors de la socrii care locuiesc intr-o localitate la 14km de Osnabrück.A fost frumos,fiica-mea e indragostita de oma si de opa,desigur ca si ei sunt niste bunici deosebiti[bis]. Am vazut ca vorbeati de preturi...comparativ cu München-ul in Osnabrüch si Hannovra sunt mai mici la alimente si la unele haine dar si salariile sunt mai mici. O seara buna,mai revin,ma duc sa-mi sunez parintii. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, nu m-am gandit ca la medici e o conditie sa ai cetatenie, de fapt nici nu aveam de unde sa stiu, pentru ca nu cunosc nici un medic pe aici, unde stau eu. Din fericire pe mine la locul de munca nu m-a obligat nimeni sa am cetatenia, nici macar cu diploma de la facultate nu am avut probleme, au acceptat-o asa cum este. Daca stau bine si ma gandesc am avut noroc o caruta. Singurul dezavantaj ar fi ca nu pot merge in delegatii in tari straine unde am nevoie de viza (Marea Britanie), dar sincera sa fiu nu imi pare rau ca nu ma duc, ca nu as putea sa-mi las puiuta singura. Legat de preturi si salarii, asa este, in zona Mü, ca si Dortmund, salariile sunt mult mai mari, dar si chiriile si preturile. In oraselul unde locuiesc eu, nu prea e loc de bogatii, lumea e cat se poate de decenta (exista si exceppti, dar rar ii vezi, care om instarit locuieste acolo und eintorc vulturii ?!?!) Fetelor care va luptati ptr. cetatenie va doresc multa rabdare, putere si noroc. Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor - si ma scuzati ca nu am raspuns imediat. [Roxanared][/red] eu nu doresc sa-mi schimb cetatenia, sunt mandra de tara si patria mea - poate rideti de mine dar asa este. Sunt mai multe motive - de exemplu problemele de care ma intimpin cand merg in RO si trec de la unguri spre RO. Iar la intors din RO ne despacheteaza cu totul masina. Dar nu este motivul principal - Mai degraba sunt problemele care le inimpin cand am nevoie de acte din Germania. Aici, nemtii au nevoie de tot felul de acte, traduse si re-traduse. Deci dau bani grei pe o treaba care nu are sens. Desi am si eu dreptul nelimitat de sedere si fiul meu are cetatenie germ., eu am tot felul de greutati. Ba arata pasaportul la banca - si se face copie. a la locul de munca, cer tot felul de hirtii -. Va povestesc ceva amuzant: Am fost casatorita si am divortat de neamtul meu in urma cu ani multi, si toate actele au fost pe germ. Sa nu uit sa va spun ca stau mai mult de 15 ani aici (asta poate scuza scrisul meu pe romanaste, unde am un lapsus). Anul acesta, cand am dorit sa ma recasatoresc am fost nevoita sa dezbat divortul din Germ. inca o data dar in RO. Deci dute la avocat si la Judecatoria din RO - care nici macar nu au stiut ca am fost casatorita, si nici macar nu au avut interesul sa stie. Ce sa va mai spun de Apostile - una in RO doua in Germ., si tot felul de nebunii pe care nu le vad sensul. In 2005 i-mi expira pasaportul, asta inseamna un nou drum la München, noua casatorie trebuie din nou legalizata in RO si asa mai departe... In plus doresc nespus de mult sa am dreptul sa votez aici. [Alinayellow][/yellow] draga, poate tinem legatura aici pe forum, sa ne ajutam reciproc. Eu m-am uitat pe situl primit de la Roxana, si ma apuca greata cand ma gindesc cit e de umblat. Asa cum spune si Alina - doctorii i-si cam bat joc de noi aici. Asta am incercat-o pe pielea mea. In legatura cu cetatenia si locul de munca - eu stiu din proprie experienta. Am noroc ca vorbesc limba perfect si nu se aude de unde vin. Dar uni sunt excroci si pun intrebari inutile. Una dintre a fost:" Si dumneavoastra cum a-ti ajuns in Germania?" - Raspunsul meu:"-Cu masina." El, saracul, astepta o explicatie standard. Va pup si mai scriu - ca vreau sa-mi descarc sufletul. [Narcisablue][/blue]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by narcisa
Alina, [flo] intr-adevar ca medic ai nevoie de cetatenia germana, altfel nici nu poti sa profesezi dupa un anumit timp, din cite stiu eu. Noi locuim linga Hannover la 70 km distanta. toate cele bune narcisa x [copil][copil]
Draga Narcisa, Tu stai la 70 km de Hannover in ce directie? Noi am fost cam la 100 km vest de Hannover,linga Osnabrück. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mumoaselor cu ce creme dati copilasii pe fatzuca cind iesiti la plimbare? Ca biata Mielu e aspra ca un burete. uite am pus aici pozice cu ea: http://community.webshots.com/user/papadicu Aaaaaaaa am rezolvat cu consulatul. A aranjat Ionu sa ne oprim pt actele Mielului cind plecam spre RO:) o trecem in paß-ul lui ca are din ala vechi. acu vrem sa vedem daca in paralel putem demara procedura pt obtinerea pasaportului ei. pupe**** "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by narcis [Alinayellow][/yellow] draga, poate tinem legatura aici pe forum, sa ne ajutam reciproc. Eu m-am uitat pe situl primit de la Roxana, si ma apuca greata cand ma gindesc cit e de umblat. [Narcisablue][/blue]
Narcis, Sigur,tinem legatura.Insa vreau sa-ti spun ca daca iti expira pasaportul romanesc in 2005,trebuie sa-ti faci altul pt ca renuntarea la cetatenia romana dureaza un an si ceva,chiar aici pe forum am aflat asa ca in timpul asta ai nevoie de el... Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...