Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania ( XII )


Recommended Posts

Draga Alina, merci de info' - M-ai facut "fericita", eu care am crezut ca scap mai usor. Deci platesc cel putin 425 € pentru renuntare si mai dau si pentru pasaportul nou? Nu se poate prelungi pasul pentru durata cererii? [pup] Narcisa si Patrick (14 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Intrebare: saptamana trecute ne-am casatorit Alexandru a luat numele meu de familie deci este Mioc nascut Lacatus, cum se procedeaza cu schimbarea pashaportului. Pashaportul e din ala nou, facut anu asta in iunie, care sunt procedurile?? Corinna, Andreas Noel, Alexandru shi Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alina
quote:
Originally posted by narcisa
Alina, [flo] intr-adevar ca medic ai nevoie de cetatenia germana, altfel nici nu poti sa profesezi dupa un anumit timp, din cite stiu eu. Noi locuim linga Hannover la 70 km distanta. toate cele bune narcisa x [copil][copil]
Draga Narcisa, Tu stai la 70 km de Hannover in ce directie? Noi am fost cam la 100 km vest de Hannover,linga Osnabrück. Alina
Si eu stau in apropiere de Hannover: in Braunschweig (cam 100 km). Poate ne vedem intr-o zi cei din zona asat? Mergeti la biserica ortodoxa romana din Salzgitter, ca atunci ne putem vedea acolo!!![cool] Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Yasmine
Intrebare: saptamana trecute ne-am casatorit Alexandru a luat numele meu de familie deci este Mioc nascut Lacatus, cum se procedeaza cu schimbarea pashaportului. Pashaportul e din ala nou, facut anu asta in iunie, care sunt procedurile?? Corinna, Andreas Noel, Alexandru shi Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/
Casa de piatra si multa fericire va doresc din suflet. Legat de schimbarea numelui si a pasaportului, iti pot spune cum se porcedeaza daca faci totul din Germania prin ambasada romana sau consulatul roman. 1) daca v-ati casatorit aici, trebuie sa-ti transcrii casatoria in Romania: http://berlin.mae.ro/index.php?lang=ro&id=1142 (aici gasesti amanunte) 2) --> daca mai are domiciliul in Ro (nu are drept de sedere pe cel putin un an -- ceea ce eu nu cred ca e cazul vostru): in baza acestui act de casatorie romanesc de elibereaza un buletin cu noul nume, dar cred ca asta se poate face doar in Romania (la politia de care apartine cu domiciliu) --> daca are domiciliul stabil in Germ. (drept de sedere pe cel putin un an) se poate elibera direct pasaport pe noul nume: http://berlin.mae.ro/index.php?lang=ro&id=1143 Sper ca am reusit sa te ajut vreun pic. Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by papadie
Mumoaselor cu ce creme dati copilasii pe fatzuca cind iesiti la plimbare? Ca biata Mielu e aspra ca un burete. uite am pus aici pozice cu ea: http://community.webshots.com/user/papadicu Aaaaaaaa am rezolvat cu consulatul. A aranjat Ionu sa ne oprim pt actele Mielului cind plecam spre RO:) o trecem in paß-ul lui ca are din ala vechi. acu vrem sa vedem daca in paralel putem demara procedura pt obtinerea pasaportului ei. pupe**** "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Päpädioara, Sa-ti traiasca printesa,ce mare e!!E dragalasa foc si seamana foarte bine cu sotul tau!Fiica-mea a remarcat ca bebe are lenjerie cu Teletubbies...de unde ati luat-o? Noi am folosit si folosim cind iesim afara crema de fata pt copii de la Weleda,e excelenta. [pup]Alina Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, noi stam la 90 km distanta de Bielefeld(care e aproape de Osnabrück), daca tu zici ca ati fost in Osnabrück sper sa nu gresesc dar sunt cam 130 km distanta; orasul unde locuiesc este 37671 Höxter. Aschiuta, de aici pina in Salzgitter sint 90 km, nu-i departe, nici nu stiam ca exista biserica ortodoxa romana acolo( eu am devenit catolica prin casatorie si copii sunt botezati catolici, aici in Höxter). Pina in Braunschweig e mai departe un pic, dar merge. Poate ne vedem la un Weichnachtsmarkt sau in Salzgitter daca mergi acolo la biserica, tratam pe PM, sper sa-si mai revina vremea; de 4 zile eu n-am vazut soarele si ploua in continuu. Päpädie, aveti o bomboana de fetita, o dragalasa, sa va traiasca, supeer pozele; crema da de la Weleda folosim si noi; si asa-s fetele seamana cu tatii, da uite ca la mine amandoi copii seamana cu tati, cu mine mai putin. toate cele bune narcisa x [copil][copil] Patrick 29.06.2002 Vivien 27.01.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

splendide pozele papadicule!!mai ales aia cu Mos Ene m-a dat gata!!!cat era Marc bebe mic eram numai cu camera in mana,poate il prind cu gura la urechi[:D] [pup][pup][pup] http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand bine v-am ragasit fetelor[flo], ne-am mutat de 3 saptamani in "casuta noastra, cuibusor de nebunii" si am si eu in sfarsit iarasi acces la net. acum s-a intreba de actele necesare pt. renuntare la cetatenia romana. este asa:( sotul a urmat demersurile...dar eu am rezolvat totul[bang], dar bine ca suntem aproape de sfarsit...) 1. sa ai in mana foaia de la landratsamt cu imputernicirea de cetatenie germana, si cu o valabilitate a ei de minim 5 ani....., cu toate ca ei cer o valabilitate de 12 luni, dar acolo domita bolborosea ceva despre 5 ani...ca poate nu se rezolva intr-un an dosarul si atunci trebuie o alta garantie.... Apoi actele necesare la consulat: 1.DECLARATIA autentificata din care sa rezulte ca nu aveti datorii neachitate in Romania (3 exelmplare) 2. Lista cu datele personala 3. Originalul si 2 copii xerox ale garantiei de imputenicire [ noua ne-au spus ca ne trebuie initai copiile facute la ei contra 11€ per copie....dar m-am dus la rathaus si le-am facut acolo toate copiile si mi-au pus pe ele stampila, nu mi-a luat nimic , am avut noroc, caci normal la noi o stampila de la rathaus costa 6€, dar cred ca tanti era in toame bune...si mi-a bagat actele intr-o plasa si mi-a spus sa nu spun la nimeni ce am acolo[:D]] te sfatuies sa ii suni si sa intrebi ce fel de copii cer....si daca cele facute de tine acasa sunt ok! ca sa te scutesti de niste nervi 4. 2 exemplare ale traducerii in romana a garantiei de imputernicire. Legalizarea traducerii se face la consulat contra taxei de 34€ (am facut traducerea in ro si am legalizat-o la un notar pe a carui stampila scrie ca e autentificat de statul germana, este sasoaica tipa, aici iar am avut stampila de la rathaus) 5.aatestatul fiscal in original plus o kopie, se obtine de la sectia financiara sau de la primaria ultimului domiciliu din ro., si este valabila trei luni la noi s-a uitat in pass daca in data cand am obtinut atestatul am fost intarti in romania si apoi iesiti 6.cazier judiciar, obtinut de la polizie, tot persoal, aceeasi poveste atestat fiscal 7. 2 copii xerox ale pass romanesc/ sau germana/ sau adeverinta de cetatenie romana aici iar am avut pe copii stampila de la rathaus 8. 2 copii ale certificatului de nastere romanesc, cel international, adica albastru nu scrie in acte, dar cand am mai sunat sa mai intreb una alt...mi-a spus la telefon ca fie international ca altfel ii refuza dosarul. la fel ca si certificatul de cetatenie romanesc tot international, cel roz 9. 2 copii certificat de casatorie, + originalul pt. confirmare. aici precizeaza ca in cazul casatoriilor in germania este necesara obtinerea unui certificat de casatorie romanesc eu am avut la toate copiile si originalele la mine, nu mi-a cerut la toate caci cand mi-a vazut ce dosat cu toate actele ce le avem acasa am scos pe masa...a inceput sa zambeasca..si i-am spus ..." mai bine am si ce nu ne trebe...decat sa tot cereti si sa nu avem.." 10. de asemenea orice schimbare a numelui sau prenumele pe cale administrativa in germanai, trebuie recunoscuta de autoritatiile romane. Datarea si semnarea declaratiilor se face in fata consulului. In acte se precizeaza ca daca nu poti merge personal in tara pt. ceazoer si atestatul fiscal se pot face imputerniciri DOAR CELE DE LA EI SUNT LUATE IN CALCUL, dar cum ti-am spus...la noi s-a uitat in pass daca am intrat in ro. si cica daca nu era asa se putea refuza dosarul. Copii minori pierd cetatenia ro. odata cu ambii parinti...sau daca unul din ei o pierde mai tarziu atunci odata cu ultimul parinte. Taxa este de 586€, noi am platiti 555€, ca cica s-a redus. Si eu am facut asa. am scris la münchen o scrisoare cum ca vreau sa renunt la cetatenia romana si sa imi trimita acasa actele necesare (sotul e cel cu renuntarea...dar fiindca eu am facut actele ...) mi-a trimis toate decalratiile si toate inf., am fost in tara si am rezolvat cazierul si atestatul...am venit si am depus doasrul. apoi am primit de la ministerul de Justitie o scrisoare cum ca imi lipsesc acte si anume: 1.adeverinta privind debitele catre stat eliberata de Administratia Finantelor Publice, de la ultimul domiciliu. Aici ne povesteste cum ca avem atestatul de la primarie dar ca ei vor de la Finante unul. Daca il faceam la Finante vroiau de la Primarie, ma gandesc[:D] 2. Asigurarea garantiei de imputernicire cu apostila. Am rezolvat apostila, am facut o imputernicire scrisa de io in germana si romana , de mana, m.-am dus la rathaus mi- pus o stampila, am platit 6€, a trimis-o in ro. cu ea a scos sora-mea de la finante atestatul si ambele le-a trimis la minister recomandate. Dosarul l-am depus la 1 Septembrie 2003 si la 1 sept. 2004 nu aveam nici un raspuns...au urmat telefoane peste telefoane, caci de la consulat ne-a spus ca dureaza intre 6-8 luni Am sunat si la minister si mi-a spus ca astia de la consulat mint cu timpul si ca ei nu au de unde sa stie cat dureaza, ca dosarul este in asteptare si ca sa mai sun prim februarie -martie. In oktmbrie i-a expirat pass-ul romanesc...de aceea era mare mea suparare....ca daca pana in sept. veneau actele depuneam doasrul aici pana in oktombrie,fara sa mai facem pass nou...dar da de unde... ne-am dus la landratsamt sa vedem ce de facut....consulatul nu vroia sa ii faca pass nou ca cica odata ce si-a depus dosarul de renuntare pe ei nu ii doare capoul, normal o aberatie, caci dosarul poate fi respins...si uite asa...nervi si nervi....landratsamt-ul nu vroiau sa ii puna o stambila cu drept de sedere...si ne-au spus zambin ca din 13 okt. stam ilegal aici....., dar dupa telefoane zilnice si vorbe frumoase[:D], i-au dat o adeverinta cum ca are drept de sedere minim un an.....cu toate ca are de mai bine de 6 ani drept de sedere definitiv.... cu asta si actele necesare pt. obtinerea pass...ne-am dus la münchen...a depus dosarul care se rezolva in 90 ZILE LUCRATORE...nu i-au dat nici o adeverinta, nimic....doar pasaoprtul expirat inapoi...acele 90 zile lucratoare o sa fie candva pe la sfarsitul lui aprilie...cand deja sper ca o sa vem acasa raspunsul de la miniser...dar nu putem depune dosarul aici sa isi primeasca cetatenia ca doar nu are pass valabil...si asa trebuie sa mai astepte..... asa ca sfatul meu...cand va ganditi sa faceti acest pas....sa aveti un pass valabil minim 2 ani! Actele necesare pt. pass nou sunt. 1. pass-ul romanesc si copia pag. 2 si 3 2. viza de sedere valabila minim 1 an 3. certificat de nastere romanesc international 4.certificat de casarorie romanesc international 5. taxa consulara de 95€ 6. 4 fotografii color, 3,5x4,5 se depun NUMAI personal... gata...sper ca nu v-am facut capul calendar[:D] iar la intrebarea roxaneik de ce cetaenia germana.....vorbesc din p.m..d.v....si eu am spus nu vreau...dar in 3 ani...am avuns sa spusn...o fac caci alfel situatiile mi-au demonstrat ca ma trateaza ca pe un c**** in mijlocului drumului numai ca nu am un pass german....desi ma intreb? pass-ul asta odata obtinut...ce imi aduce? o sa vorbesc perfect germana? imi schimba mentalitatea? ma invata sa gatesc specific german sau sa le inteleg glumele?....nu, o sa scrie doar cetatean german de origine romana si o sa fie cam tot acelasi drac...doar ca o sa stau POATE mai linitita ca am facut si ultimul lucru care mi-a stat in putinta ca integrarea mea sa vina si din partea lor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...