Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania ( XII )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Narcisa, draga, da tu de ce porti pasaportul cu tine?? O copie dupa primele doua pagini si dupa viza cu dreptul de sedere ajunge. Eu ma legitimez mereu cu carnetul de conducere (german), iar de hartiuta cu adresa de domiciliu eu pana acum nici nu am auzit. Daca cineva e curios sa stie unde locuiesti (fie ca e politist sau de la banca) nu are decat sa sune la Einwohnermeldeamt si sa intrebe. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, tocmai ca nu port pasaportul dupa mine. Da carnetul de sofer il am si eu german, da uite ca m-am lovit de ex la Kreis masina fiind pe numele meu pt. inscriere au vrut Wohnsitz si m-au taxat cu 5 euro ca nu aveam hirtiuta actualizata si mai des pe la magazine, daca platesc cu EC multe vor buletin; dar chiar e o idee si cu copiuta. Azi m-am lovit de chestia asta la posta pt. Post Ident pt. o banca online. He he si daca suna ei la Einwohnermeldeamt platesti telefonul 5 euro, ce crezi tu, ce e um sonst in Germania? Pe mine m-au taxa in decurs de 5 de vreo 3 ori. E enervant, dar se pare ca nu exista alta cale. Cel putin azi am auzit raspunsul verde in fata. Mai imi si raspunde asa cu nasul un pic pe sus, ca sa economisiti taxa, luati-va cetatenia, ce sa-i mai spun ca tot circul costa cam 1500 euro, am lasat-o in pace, cu mindria ei cu tot. toate cele bune [flo]narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o prostie cu hartiuta cu adresa. Crede-ma eu de cand sunt aici (din 2000) nu am avut niciodata nevoie de asa ceva. Eu platesc numai si numai cu EC (arat carnetul de conducere la nevoie), la banca la fel cu carnetul, am avut si accident de masina si politia mi-a cerut numai carnetul si hartiile masinii (niciodata hartie cu adresa din Germania). Eu nu inteleg treaba asta, ptr. ca niciodata nu mi s-a cerut asa ceva, iar treaba cu telefonul 5¤, da sa plateasca ei daca sunt curiosi (eu nici amenzile de parcare nu le platesc - cand ma duc la farmacie parchez mereu pe locul ptr. handicapati -,[blabla][haibat] pana cedeaza si ma lasa in pace). No, numai sa-mi ceara "doamna Politesse Gerlinde) hartiuta cu adresa, ca-i fac avionase din o mie de hartiute [:-)))] Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana si eu sunt din 1999 aici, or fi astia mai timpiti in Höxter, aici mai ca la tara desi e oras Kreis?!? Da uite ca la inscrierea masinii n-am avut incotr-o si am platit, ca deja statusem la coada si copii erau la soacramea si n-aveam timp de umblat. Daca nu trebuia sa ma duc sa-mi scot eu hirtia si deci sa vin din nou. narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saliu fetele, Nicolle,bine ai revenit! Roxana,exact asa gindesc si eu...prostie cu adresa pe hirtie,si sa sti ca nici eu nu umblu cu pasaportu dupa mine...am doar portmoneul cu ec cardu si cartea de as. medicala...n-au decit sa ma opreasca[box] Narcisa,anul trecut cind mi-am facut passul nou mi-au retinut buletinul si pe pass au trecut numai ca am domicilul in germania. La multi ani! la Mihaele si Gabriele Adyna si Selina bambina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Narcisa, este prima oara cand aud ca trebuie sa demonstrezi ca locuiesti la adresa declarata.Pana acum am fost crezuta pe cuvant!Inclusiv la KVR sau oriunde am avut treaba cu autoritatile. Pasaportul ar trebui sa-l avem in permanenta la noi.Asa spune legea.Noua ni s-a intamplat sa fim legitimati de catre politie in timp ce ne plimbam linistiti prin Saturn.Norocul nostru ca aveam pasapoartele la noi.Dar de cand mi s-au furat toate actele, evit sa mai port pasaportul cu mine.Mi s-a spus ca merge si o copie dupa pasaport, dar numai daca mergi la Ausländeramt sa-ti puna o stampila care sa ateste ca acea copie e conforma cu originalul.Eu inca n-am ajuns la KVR sa-mi puna stampiluta.Daca se intampla sa mai fiu legitimata, va trebui sa-l sun pe barbatu-meu sa vina sa ma recupereze de la Politie.[:D] De platit, platesc mai mereu in magazine cu EC card-ul.Si cand mi se cere Ausweis-ul, scot lejer cartea de alegator din Ro.[:D]Este singurul document cu poza pe care-l mai posed (exceptand pasaportul).Permis de conducere n-am, ca nu-s in stare sa fac scoala.[bang] Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia, super ideea cu cartea de alegator. Cand iti faci pasaport nou ptr. cet. rom cu domiciliu in strainatate, iti ia si cartea de alegator?? Eu am una de acum patru ani, da Doamne sa nu mi-o ia: De fapt nici nu o iau cu mine cand ma duc vineri la München - asa ca tineti-mi pumnii stransi sa nu strang pe acolo pe cineva de gat, ca ma vad ins tare daca ma mai scor aia din sarite. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia, m-ai amuzat copios cu cartea de alegator, ca am si eu una(eram intimplator in vacanta in Romania la ultimele alegeri). Nu fi trista cu scolala si eu am facut-o ca m-a impins al meu sot de la spate, aveam permis romanesc si imi expira la 6 luni de la sederea aici; si tot ma cam codeam sa conduc si dupa scoala; dupa ce am facut un accident in 2002, noroc ca n-am ranit pe nimeni (eram si insarcinata cu Patrick in luna a sasea) nici ca am mai condus. Acum ca avem masina mai mare(cu 7 locuri) ca nu incapea carutul si toate acareturile, nici ca mai imi trebuie. narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am si eu o intrebare daca cumva sunteti in tema, pt ca sa nu iti pierzi viza de rezident stiu ca trebui sa stai 6 luni aici obligatoriu, intrebarea mea este, cum se calculeaza aceste sase luni de la data acordarii primei vize sau dupa an calenderistic .Deci cum se pune problema , daca prima viza e in august, calculul se face intre august2003-august 2004 sau calendaristic . va multumesc si sa va pupic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...