Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea neasistata


pulstar

Recommended Posts

---------------- pulstar: Iar natura ne-a inzestrat pe noi femeile cu un organism perfect adaptat procesului sarcinii si nasterii ----------------- Sa stii ca asa gandeam si eu candva. In primele 5 luni de sarcina, aproape nici n-am simtit ca sunt insarcinata, nu dureri, nu greturi, o stare psihica excelenta, atata doar ca la inceput aveam pofta de mancare mult mai mare decat de obicei, dar asta n-a fost bai. Cand am intrat in luna a 6-a au inceput problemele, contractii, dureri, nu puteam nici sa merg, de abia respiram, cea mai mica miscare era un act de curaj. Nu imi venea sa cred cand vedeam oamenii ce volubil se misca. De unde pana unde organism perfect?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu trebuie inversate rolurile! Nu noi incercam sa raspandim ceea ce gandim! Subiectul a fost deschis cu dorinta expresa de a face cunoscuta nasterea neasistata si in aceeasi masura ni s-a cerut parerea (suntem pe un forum de discutii!!!). Daca parerile celor care au trecut prin aceasta experienta nu corespund cu ceea ce vroiati la inceput nu trebuie sa ne acuzati pe noi de prozelitism! Iar daca urmariti cu atentie subiectul veti vedea ca s-a schimbat oarecum! De unde femeia era capabila sa faca singura de toate (ca acum 2000 de ani, nu stiu cate femei de acum 2000 de ani cunoasteti voi?!) acum s-a ajuns la posibilitatea unui ajutor exterior calificat. Va rog sa ma scuzati daca eu nu ma consider nici perfecta, nici superperformanta si ca nu vreau in anul 2004 sa urlu de durere (in interior ca sa nu-i deranjez pe cei din jur si sa-mi risipesc inutil energia) cand exista posibilitatea unei anestezii cu care simti tot ce se intampla , cu care te poti misca, cu care poti merge!!!! si care te lasa sa respiri liber, sa participi activ si sa te gandesti ce frumoasa e nasterea! Asta acasa nu se poate! Pe de alta parte eu m-am externat la aproape trei zile de la nastere si m-am intors acasa, in cadrul familar si primitor. Si m-am trezit singura cu doi copii (2 ani jumate si 3 zile) de care trebuia sa ma ingrijesc, sa fac de mancare,sa fac cumparaturi, sa spal si sa calc etc... Am nascut vineri si luni eram deja considerata refacuta, ca doar femeile au nascut de cand e lumea lume, e natural si daca n-ar fii asa n-am mai fii noi aici sa discutam. Sotul era la serviciu si venea dupa 7-8 acasa si familia cea mai apropiata (fizic) se afla la 200 de km. Nu e deloc roz! dar sa zicem ca asta este in afara subiectului...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...