Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea neasistata


pulstar

Recommended Posts

quote:
Originally posted by Lauraa
Mamma mia! Cred ca ultimul lucru la care m-as fi gandit ar fi fost ca murdaresc patul!!! Din contra,as fi pus cele mai bune asternuturi daca as fi simtit ca ma iau nascarile [biz] Mama de [bb]Lara Celine
[:-)))][:-)))][:-)))][bis][bis][cool] Ai fst simpatica! [pup] [majoreta] Luminita [mamica] si [copil] DAVID - 11.03.2004 [bibe] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758"]Povestea nasterii lui David[/url] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nici eu n-as fii vrut sa nasc acasa, desi experienta de la spital nu a fost deosebit de placuta. In afara de complictiile care pot aparea, dar care nu sunt obilagatorii, ideea de a renunta din start la peridurala este inimaginabila! Am nascut o data cu si o data fara si cand a mers l-am binecuvantat pe ala care a avut asa o idee mareata. In afara de dezastru cu murdaria pe care o faci la o nastere (pe care tot eu ar trebui sa-l curat dupa) nici macar dupa ce nasti nu te poti odihni cum trebuie mai ales daca ai alti copii). Mi-e teama ca in Olanda femeile sunt incurajate sa nasca acasa (pe teme idilice), dar ca de fapt nu prea au de ales.Oladezele nu pot naste la spital decat in cazuri patologice si nu ca asa avor ele. Si asta din cauza ca spitalizarea costa mult pentru securitate sociala si ca mai bine iti trimit acasa o moasa pentru cateva ore !!! In Franta se vehiculeaza ideea caselor de nasteri, unde esti ca acasa (camera, pat etc) dar unde este o oarecare incadrare medicala. Desi se spune ca scopul este umanizare nasterii (mult prea medicalizata) de fapt totul se face pt a reduce costurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietena mea, americanca, 36 de ani, la prima sarcina, a nascut acasa acum cateva saptamani. Ea spune ca nici nu se gandea sa faca altfel, a fost asistata de moasa, extrem de bine informata, care i-a urmarit toata sarcina, ca un doctor. In caz de probleme, era un spital destul de aproape de casa ei. Eu in schimb nu cred ca as avea curajul sa nasc acasa. Chiar daca nu s-ar anticipa probleme, m-as simti mult mai in siguranta intr-un spital. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shi aici exista posibilitatea sa nashti acasa/la o casa de nashteri/sau la spital. Se recomanda insa ca prima nashtere sa fie in spital sau la o casa de nashteri ca sa fii totushi sub supraveghere de specialitate in cazul in care intervin complicatzii. Daca prima nashtere a decurs ok eshti apoi libera sa nashti acasa de cate ori mai vrei shi itzi face placere......sub supravegherea unei moashe desigur. Eu una am avut complicatzii dupa nashtere shi probabil la urmatoarea nashtere voi avea cezariana. Am fi dat coltzu shi eu shi bebe daca nu am fi fost in spital.....asha ca shi sfatul meu e sa mergi la spital. Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Categoric, nuuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!! Ar fi culmea sa te supui unui risc asa de mare doar de "florile marului". Si ce-i cu chestia asta? ganduri pozitive si totul iese OK? Hai sa fim seriosi si nu utopici! Si eu trebuia sa nasc normal, dar datorita complicatiilor a intervenit cezariana. Ce faceam daca eram acasa??? Dadeam o fuga pana la spital? O fuga de o jumatate de ora cu taxi? Cred si eu ca e o varianta....[bang]. Si sa nu uitam, totusi,(s-a mai spus, dar nu pot sa nu repet) rata mortalitatii din vremurile in care se nastea acasa, fara prea multa interventie de specialitate. Ma ia cu frig in spate numai cand ma gandesc la o asemenea posibilitate! mariana tache, mamica lui Stefan. http://community.webshots.com/user/tachemas - pozici. http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377 - O poveste de suflet.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oLo
Desi am nascut acasa, fara nici un doctor pe langa mine, n-as sfatui pe nimeni sa se aventureze la asa ceva. E destul de riscant. A treia oara (daca/cand va mai fi) doctorul a zis ca ma interneaza o luna in maternitate ca sa nu mai aibe surprize cu mine... Mihaela [url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=512"]Anaïs[/url] [fetita] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303"]Emma[/url] [fetita]
Olo ai scris cumva povestea nasterii ca as vrea sa o citesc si eu![flo] A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelalte stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...