Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea neasistata


pulstar

Recommended Posts

iaca eu sint ... si am trecut printr-o nastere. in romania. acum sint in state si cu cit ma uit mai mult la "birth day" (pt cine nu stie, e o emisiune la tv cu nasteri) cu atit mai mult zic ca nu m-ar prinde in spital american sa nasc ... decit daca-s jumate moarta deja. ma streseaza numai cind VAD atitea monitoare, interventii, lume in jur strigind indicatii pretioase. epidurala cea minunata incetineste procesul (stiu ca pe 99% la suta nu le deranjeaza, dar EU nu vreau sa stau ca un gindac bortos 20 de ore asteptind) apoi "cere" pitocin pt ca se lenevesc contractiile, odata administrat pitocinul respectivele contractii sint prea dese si pot duce la proasta oxigenare a fatului, de unde necesitatea de-a grabi procesul, uneori cu forceps sau cezariana ... apoi, felul meu de-a fi cind mi-e rau e sa umblu, ca un leu in cusca, nu rabd sa stau legata de monitoare si intravenoase, as turba de-ar incerca vreunul sa ma opreasca. de asemenea consider ca ajuta o pozitie ortostatica, nu in pat pe spate, eventual "pe vine" ... sint convinsa ca-mi cunosc propriul corp mai bine decit orice medic si prefer sa-mi asum (teoretice) riscuri decit sa ma duc ca un animal la taiere, sa decida altii ce-mi fac si cum. nu sariti careva, fiecare face cum ii place, eu spun de mine. la 30 de ani am ofensat un ginecolog la pensie care ma trimitea la cezariana ca-s batrina ... am nascut normal, usor, fara epiziotomie macar si relativ rapid pt o primipara. i-am zis domnului doctor ca nasteau femei si pe vremea lui stefan cel mare, asa o sa fac si eu ... la care doar nu m-a injurat, a zis "daca atita te duce capul" .. si-al dracu cap m-a dus bine, ce sa vezi. nu stiu daca, ori cind as mai avea un copil dar ma tenteaza rau de tot sa incerc sa-l aduc pe lume acasa, doar cu sotul. amanda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by chri
Dom`le, Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in punga! O fi facand parte din MISA sau mai stiu eu ce alte dracovenii. Las` sa nasca altele acasa, mai ales alea fara copii, ca eu una nu stau sa chitai prin sufragerie!
chri, din cate-mi amintesc, deschizand acest topic am cerut pareri sincere si nu aluzii rautacioase sau deplasate.. Si, pentru linistea ta sufleteasca, afla ca nu fac parte nici din MISA nici din alte grupari yoghine! [xx(]
andabrro [flo]. Ai spus exact ceea ce simteam.. __________________ * Ignorance is bliss.. *
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nicolassa
Nici eu nu sunt pt. nasterea acasa : mi se pare un lucru demodat si periculos.
Ca si cand nasterea, ca si proces biologic ar fi o moda sau un curent literar care cu timpul devine desuet.. Nasterea a fost si va ramane la fel, indiferent de nivelul tehnoligic la care se va afla omenirea la un moment dat. Pentru asta insa, nu contest tendinta tot mai agresiva de tehnologizare a nasterii, de transformare a acesteia dintr-un proces fiziologic firesc si natural intr-o procedura foarte tehnologizata, mecanizata si monitorizata. Asta este insa societatea in care traim. Industriile pun din ce in ce mai mult stapanire pe vietiile noastre. Iar maternitatea si stabilimentul obstetricat (fabrica de nascut copii) este una din aceste industrii. No offence.. Nasterea a fost la fel acum 2000 de ani, si va ramane la fel si peste 2000 de ani, adica un proces firesc si natural, asa cum este digestia sau alte functii biologice.. Cat despre pericole, ei bine pricolele ne pandesc la tot pasul nu doar atunci cand nastem. Viata in sine este un risc, iar daca nu iti asumi acest risc atunci nu vei trai niciodata pe deplin.. Asta este parerea mea... __________________ * Ignorance is bliss.. *
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasterea eteste un proces biologic firesc, dar nu mai este deloc ce a fost acum 2000 de ani. Si e bine asa. pare f frumos sa nasti usor acasa, in mediul pe care il cunosti etc... dar asta inseamna a iti asuma riscuri suplimentare inutile! Monitorizarea este utila mai ales cand esti in travaliu de ore in sir cu cotractii regulate si totul e OK numai ca de 10 ore bebe poate fii obosit!! Ritmul cardiac poate scadea brusc si ce faci daca nu sti? astepti sa-l nasti vanat? sa-i faci reanimare dupa ce creierul nu a fost oxigenat?! In afara de cati copii mureau, cate mame mureau in "chinurile facerii"? Bineinteles nu toate, nu majoritatea (altefl n-am fii aici sa discutam), dar ai vrea sa faci parte dintr-o minoritate? Cand treci starda deschizi bine ochii si te uiti si in drepata si in stanga.De ce? daca nu te uiti, esti sigura ca te calca mortal o masina? Nu, si totusi nu-ti asumi riscul! Un bebe nu merita sa aibe toate sansele de partea lui?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai pulstar maica, fii seriosa zau asa...pacat ca a taiat barbatu-meu copacul-tufa din gradina din spate ca m-ass fii dus sa nasc dupa copac ca asa faceau femeile acum 2000 de ani. Poate tu vei naste extrem de usor, fara complicatii, simplu, tzac , pac, asa sa-ti ajute Dumnezeu.Dar daca nu se intampla asa? Hai mai pulstar ca pana si bunica-mia, Dumnezeu sa o ierte nu a nascut ca paganii , singura in casa, cu bunicu-mio care-i storcea fasiile in lighean. Vezi-ti de treaba. Mai pulstar: daca tu gandesti asa atunci de ce nu-ti trimiti si barbatul ca acum nu-s cate mii de ani in padure la vanatoare, nu trebe sa mergem la servici sa castigam bani, nu trebuie sa nastem in sigurantza la spital cu toata aparatura si cunostintele unui medic langa noi ca doara ce...acum 2000 de ani femeile nasteau foarte bine si fara..., daca ne imbolnavim sa nu luam medicamente ca doara ce...doftorul dadea ceva acum 1000 de ani? avem nevoie de o transfuzie de ce sa o facem ca doara e in legea naturii daca ne-am imbolnavit sa dam coltzul ca doara tot murim odata...etc si etc. Mai pulstar simpatico [:D], acum nu-s cate mii de ani femeile faceau copii tinere, nu ca acum la 35 de ani primul copil, si ala dupa o viatza sedentara, de stat pe scaun la birou,in masina, la masa, la TV, in pat. Oricum tu fa asa cum crezi, daca tu crezi si te simti in stare sa nasti acasa, foarte bine, da-i bataie. Eu consider ca nu are nici un sens sa bravez ca daca este spital si traiesc in 2004, de ce sa-mi pun viatza mea si a bebelusului in primul rand in pericol?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by didita
Nasterea eteste un proces biologic firesc, dar nu mai este deloc ce a fost acum 2000 de ani.
Dar cum anume este acum? Sau ce anume s-a schimbat in biologia feminina fata de cum era aceasta acum 2000 sau 10000 de ani? __________________ * Ignorance is bliss.. *
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred io, ca viatza sedentara pe care o ducem cele mai multe dintre noi, este in defavoarea procesului nasterii. Mihaela [url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=512"]Anaïs[/url] [fetita] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303"]Emma[/url] [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by slakje
daca ne imbolnavim sa nu luam medicamente ca doara ce...doftorul dadea ceva acum 1000 de ani? avem nevoie de o transfuzie de ce sa o facem ca doara e in legea naturii daca ne-am imbolnavit sa dam coltzul ca doara tot murim odata...etc si etc.
slakje cred ca faci o confuzie. Eu nu am nimic in potriva sistemului medical in general sau a medicatiei alopate, atata timp cat aceasta este indreptata catre cazurile patologice. Nasterea insa nu este un caz patologic..
quote:
Originally posted by slakje .. acum nu-s cate mii de ani femeile faceau copii tinere, nu ca acum la 35 de ani primul copil, si ala dupa o viatza sedentara, de stat pe scaun la birou,in masina, la masa, la TV, in pat.
Cred ca nu exista o evidenta precisa care sa ateste varsta la care faceau femeile copii acum 2000 de ani. In afara de asta, nu toate femeile duc o viata sedentara. Si, mai mult de atat, este o prejudecata ideea ca o femeie, odata ajunsa la varta de 30 de ani, nu mai poate face fata unei sarcini si nasteri, sau este este predispusa automat riscurilor odata cu implinirea acestei varste..[xx(] Sincer, eu insami ma gandesc sa am primul copil in jurul acelei varste..
quote:
Originally posted by slakje Eu consider ca nu are nici un sens sa bravez ca daca este spital si traiesc in 2004, de ce sa-mi pun viatza mea si a bebelusului in primul rand in pericol?
De multe ori viata mamei si a copilului ei sunt puse in pericol de chiar interventiile la care sunt supusi acestia intr-un spital din anul ..2004.. __________________ * Ignorance is bliss.. *
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pulstar - subiectul tau si modul in care ai pus problema m-au lasat pur si simplu fara grai!!! Dar ... reactiile sunt, asa cum era de asteptat nu tocmai OK!!! Si asta numai din cauza lipsei de informare!! Oricum vreau neaparat sa te felicit pentru ceea ce spui!!! Pentru a naste un copil nu ai nevoie de mediu steril ci numai de curatenie. Nasterea nu a fost si nu este (decat daca este o cezariana) un eveniment medical ci unul natural. Femeile au nascut dintotdeauna si vor continua sa o faca. Si, in istoria civilizatiei, femeia care nastea era asistata de alte femei. Medicul a fost introdus in decor, intr-adevar, din cauza mortalitatii crescute a femeilor si a pruncilor lor nou nascuti. Dar aceasta mortalitate nu se datora nasterii in sine ci conditiilor de igiena inadecvate, nutritiei mamei din timpul nasterii si alti factori de circumstanta. In afara de asta, o nastere la domiciliu este, in mod normal, acolo unde se practica, ceva de genul urmator: Ai ramas gravida si te-ai decis sa nasti acasa. Contactezi spitalul, medicul si moasa care iti urmaresc sarcina si, impreuna cu medicul, decizi daca te poti astepta la o nastere lipsita de evenimente sau nu. Ce inteleg prin aste? Ecografiile pot indica, chiar si cu o zi inainte de nastere, daca bebelusul se afla intr-o pozitie favorabila sau nu. Astfel, in cazul in care rotatia nu este completa, de exemplu, nasterea se poate desfasura in spital. Trebuie sa faceti un "Plan de nastere". Acest plan aduce la cunostiinta spitalului planurile voastre. Odata intrata in travaliu, anuntati spitalul, medicul si moasa. Moasa vine la domiciliu si va asista in continuare (nu numai ca are pregatirea necesara, dar face parte dintre obligatiile ei sa va asiste chiar si la domiciliu, daca este cazul). Avantajele nasterii acasa: beneficiati de tot suportul moral posibil din partea familiei; aveti acces la o serie de facilitati care va pot ajuta sa ameliorati durerile travaliului; ve permite sa va schimbati pozitiile de cate ori doriti si, in cazul in care ati urmat cursuri de pregatire pentru nastere, puteti aplica ABSOLUT TOT CEEA CE ATI INVATAT. Imi cer scuze!! Voi reveni - imi plange pisoiul. Va pup pe toate, Oana Oana Melinte-Moraru http://www.lamaze.ro http://community.webshots.com/user/oana_mm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oana_mm [Pentru a naste un copil nu ai nevoie de mediu steril ci numai de curatenie. Nasterea nu a fost si nu este (decat daca este o cezariana) un eveniment medical ci unul natural. Femeile au nascut dintotdeauna si vor continua sa o faca. Si, in istoria civilizatiei, femeia care nastea era asistata de alte femei. Medicul a fost introdus in decor, intr-adevar, din cauza mortalitatii crescute a femeilor si a pruncilor lor nou nascuti. Dar aceasta mortalitate nu se datora nasterii in sine ci conditiilor de igiena inadecvate, nutritiei mamei din timpul nasterii si alti factori de circumstanta. In afara de asta, o nastere la domiciliu este, in mod normal, acolo unde se practica, ceva de genul urmator: Ai ramas gravida si te-ai decis sa nasti acasa. Contactezi spitalul, medicul si moasa care iti urmaresc sarcina si, impreuna cu medicul, decizi daca te poti astepta la o nastere lipsita de evenimente sau nu. Ce inteleg prin aste? Ecografiile pot indica, chiar si cu o zi inainte de nastere, daca bebelusul se afla intr-o pozitie favorabila sau nu. Astfel, in cazul in care rotatia nu este completa, de exemplu, nasterea se poate desfasura in spital. Trebuie sa faceti un "Plan de nastere". Acest plan aduce la cunostiinta spitalului planurile voastre. Odata intrata in travaliu, anuntati spitalul, medicul si moasa. Moasa vine la domiciliu si va asista in continuare (nu numai ca are pregatirea necesara, dar face parte dintre obligatiile ei sa va asiste chiar si la domiciliu, daca este cazul). Avantajele nasterii acasa: beneficiati de tot suportul moral posibil din partea familiei; aveti acces la o serie de facilitati care va pot ajuta sa ameliorati durerile travaliului; ve permite sa va schimbati pozitiile de cate ori doriti si, in cazul in care ati urmat cursuri de pregatire pentru nastere, puteti aplica ABSOLUT TOT CEEA CE ATI INVATAT. Imi cer scuze!! Voi reveni - imi plange pisoiul. Va pup pe toate, Oana Oana Melinte-Moraru http://www.lamaze.ro http://community.webshots.com/user/oana_mm
Oana draga - ce spui tu e idealul idealului! Si ma simt jignita daca spui ca eu nu am putut sa nasc normal si s-a intervenit prin cezariana dupa 12 ore de travaliu si dilatatie completa, ptr ca conditiile mele de igiena lasau de dorit, sau stiu si eu ce alte bazaconii d-astea! S-avem pardon! SUnt intr-adevar femei care nu au nici un fel de probleme, greturi si alte d-astea in timpul sarcinii, care se duc la spital si in 2 ore au nascut si mai spun ele si fara dureri. Dar sunt si d-astea asa ca mine, care pe langa ca au greturi non-stop, vomita pana la 5 luni non stop si dupa aia cu program dimineata.. Ca toti spun ca sarcina e ok si cu toate astea se rupe apa la 35 de saptamani! Si copilul desi asezat cu capul in jos se gandeste sa isi suceasca capul , sa bage si umarul pe traseu, ca asa e mai cool! SI sa vad ce face moasa cu tine acasa in cazul asta! [xx(] Daca voi vreti sa riscati de dragul unor idealizari e dreptul vostru. Insa cerandu-se parerea mi-am spus-o si eu pe a mea care e total opusa. Nu vreau sa risc viata copilului meu! Mai ales cand am posibilitatea sa aleg. Scuze daca am fst mai agresiva dar m-am suparat [:I][pup] [majoreta] Luminita [mamica] si [copil] [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau"]DAVID[/url] - 11.03.2004 [bibe] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758"]Povestea nasterii lui David[/url][url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/my_photos"][foto][/url] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...