Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vecinii mei -problema


Recommended Posts

Fetelor, mi-i s-au mutat de curind in bloc noi vecini: nu stiu daca el si ea sunt casatoriti, au si un copil cu ei (o fetita, nu stiu ce virst are). Problema e ca s-au mutat de mai putin de o luna dar au avut deja 3 certuri care s-au auzit pina la mine (ei stau la etajul 1 si eu la 0) in care se tipa groaznic de catre amindoi partenerii, de rasuna holul, holul meu si aud pina in camera de zi, cu asa o violenta urla si copilul tipa si el, de m-am ingrozit [bang]. La mine in familie a fost liniste intotdeauna, s-au certat ai mei dar nu asa ci intotdeauna au discutat cu voci cit de cit normale! Imi venea azi sa sun politia, mi-era teama de copil, dar apoi mi-i s-a facut teama si mie, daca afla cine a sunat la politie si vrea vre-unul sa se razbune? Eu stau toata ziulica singura acasa, ca-s in somaj si zau ca nu e greu sa dea careva un brinci la usa...ma rog, poate sunt eu cam sperioasa din Romania venind, dar spuneti-mi si voi, ati patit asa ceva? Ce ati facut? Eu tremur de suparare sa-i aud in halul asta, nu stiu daca se si-i lovesc, dar la ce ura au in voci...parca se intrec care tipa mai tare ca sa-l acopere pe celalalt. Doamne, saracul copil! Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu in locul tau in asemena situatii as suna la politie. Poate ca nu-i frumos, dar e sanatos; daca ei nu realizeaza trebuie sa le atraga cineva atentia. Sa le spui in fata, e mai dificil si atit cit ma pricep eu la mentalitatea nemtilor nici nu prea suporta; in Romania e putin mai altfel, zic eu. Sau daca mai ai vecini cu care vorbesti, intreabai si pe ei daca la ei se aude. Cit despre reactia lor, eu nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As suna la politie sa-i intreb ce sa faci in aceasta situatie (galagie tare)si ce proceduri se urmeaza in acest caz: adica daca tu depui plangere vecinii vor stii ca e de la tine sau nu? Aici totul este absolut confidential, e bine totusi sa intrebi. Succes AlbaIulia http://community.webshots.com/user/albaiulia101
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aschiutza, stiu ca e penibil sa suni la politzie si sa afle vecinii. verishoara mea n-a sunat, ca se gandea ca se vor supara dupa aia. dupa aia a fost prea tarziu: sotzia a fost omorata din bataie, iar copilul - la leagan. asha ca sa ai curaj, in felul asta macar o sa se rushineze de tine si n-o sa mai tzipe asha. PLus bietul copil, atat de terorizat de urletele lor. fie-ti mila macar de el. Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asachiutza,in casa cu mine a stat vreo cativa ani un nebun,care avea o problema cu muzica,o punea sa urle (si heavy,chestii de genul asta)la orice ora din zi si din noapte.La mine nu se auzea nimic,decat duduituri de bas infunate,ba chiar vibra si podeaua,dar la vecinii de sub nebun si perete in perete(o batrana de 70 de ani) era cumplit. Asa ca au vorbit cu proprietarul si au platit mult mai putin din chirie,l-au dat si in judecata,au chemat si politia de multe ori (si eu am chemat-o odata ca urla babuta la 2 noaptea ca scoasa din minti ,nu voia sa dea drumul la usa...deh,aventuri) ok,ce voiam sa.ti spun...de scos din casa nu poti,de spus banuiesc ca degeaba.asa ca in momentul in care o sa ajungi sa.i platesti proprietarului doar cheltuielile o sa ia masuri singur.Insa trebuie sa faci plangeri repetate,inregistrate. daca tu crezi ca e pericol si pentru copil,poti sa sesizezi jugend-amt-ul.si politia,evident. dar vorbeste si cu proprietarul,musai!!!eventual de fiecare data cand fac scandal si te deranjeaza.fa un jurnal si scrie macar un timp.la iora cutare asa si asa,..ca sa ai dovezi. eu iti spun din ce stiu din sursa sigura,in imobilul in care locuiesc. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da suna la politie si spune ca te deranjeaza discutiile lor. Suna exact cand sunt in scandal sa auda si ei prin telefon ce auzi tu in casa. Daca tu nu vrei sa se afle spui la politie ca ti-e frica de eventuale probleme si atunci ti se pastreaza anonimatul. Politia are datoria sa vina la domiciliu si sa constate ca te deranjeaza (de aceea zic sa suni cand incep sa se certe ca sa aiba politia timp sa vina). Curaj curaj curaj Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, multumesc de raspunsuri. M-am mai linistit acuma. V-am spus si mai sus, n-am patit sa fiu aproape de oameni care se cearta asa si mi-e teama numai sa nu mearga undeva in mai rau daca ei nu se controleaza. Si mi-i se rupea inima de copilul ala ca plingea si tipa ... Ce parere o sa aiba despre familie cind aude ce aude? Daca sun Jugendamt-ul pot sa le ia copilul si nu stiu nici daca asta e bine, pt ca nu cunosc familia ca sa stiu in rest cit de iubitori sunt cu el. Dar cred ca daca se mai repeta o asemenea cearta incep si sun macar proprietarul. Sotul meu e impotriva si minimalizeaza totul , nu crede ca ar putea merge mai rau. Dar eu sunt mai neincrezatoare in oameni decit el, si azi oricum a fost mai rau ca celelalte dati. Tipul ar putea sa aiba probleme daca sun la politie, e negru si nu stiu daca are cetatenie la buzunar. De acee probabil ma voi sfatui data urmatoare cu proprietarul. Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by aschiutza Tipul ar putea sa aiba probleme daca sun la politie, e negru si nu stiu daca are cetatenie la buzunar. De acee probabil ma voi sfatui data urmatoare cu proprietarul. Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Asa-i cel mai bine, cheama-l pe proprietar odata cand cearta e in toi sa le atraga atentia ca sunt prea galagiosi. Ma gandeam eu ca-s straini, nemtii sunt de obicei mai pasnici. In locul tau nu m-as baga ca-s satula pana peste cap de problemele cu vecinii din Romania[duel], macar aici sa n-am de-a face cu ei. Cristina http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit de curand sa ma mut in apartamentul meu personal, dupa cativa ani de stat in chirie. Bucuria a fost foarte mare astfel incat am facut un chef cu prietenii, motiv sa-l cunosc pe vecinul de deasupra. Un barbat mic de statura si slabut dar cu privirea destul de dura. A venit la mijlocul noptii, suparat ca nu putea dormi din cauza muzicii. Eu incep munca dimineata devreme si ajung acasa seara tarziu astfel ca nu cunosteam vecinii dar pe vecinul de deasupra il intalneam destul de des, mai ales cand se afisa lista cu intretinerea, ne intalneam seara la avizier si ne salutam. In felul acesta am inceput sa vorbim mai mult si nu dupa mult timp am inceput sa ne vizitam. Om gospodar, cu o nevasta frumoasa si o casa ca o bijuterie, asa era vecinul. Duminica ne uitam impreuna la meciurile de fotbal in timp ce nevasta-sa ne facea clatite cu branza. Si mi se parea ca nu exista familie mai fericita ca a lor. Un singur necaz avea vecinul, pleca des in provincie, la diverse contracte. Si nu stia ca in lipsa lui nevasta-sa aducea in casa pe altul, un barbat inalt si solid, care o mai si batea de rasuna blocul. Si intr-o seara, cand doamna Matei, nevasta vecinului meu prieten, o incasa iarasi de la amant, m-am hotarat sa sun la usa. Nu mai suportam faptul ca prietenul meu este inselat in asemenea hal iar eu sunt martor si nu fac nimic. M-am dus la usa si am sunat insistent, pana matahala mi-a deschis usa si i-am spus: - Mai, nesimtitule, dupa ce ca vii in casa prietenului meu in lipsa lui, ii mai si bati nevasta? Animalule! Animalul m-a privit fix, cu ochii rosii, si mi-a spus: - Mai, idiotule, domnul Matei sunt eu. Celalalt e amantul! [mariaj] (Asta este o intamplare adevarata) Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...