Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004(13)


Oana_B

Recommended Posts

Seara buna, Gagici, noi suntem in plina rascoala cu bibele, drept ptr care azi am ajuns cu ea la spital, la control: raspunsul-" criza de 3 luni",se pare ca in jurul varstei de 3 luni au o perioada de inapetenta sau de revolta asupra conceptului de hranire, intru cat au trebi mai importante de facu si papatul e pierdere de timp[bang][:D][:D]. In schimb, i-am descoperit antidotul: o lasam sa adoarma si hop cu bibicul in guritza pana nu se prinde.Asa tine, rade tot lapticul. Denisa are acum 5400kg si 59 cm. Despre produse: eu folosesc samponul de la Nivea, Pampers, laptele si spuma de baie de la Chicco , ca are o piele atre sensibiloasa.Cred ca a dat vreo 3 randuri jos pana acum[:D] Am incercat si noi introducerea suculetelor, dar fara nici un succes (m-am si ambitionat sa-i dau din lingurita).Azi a apucat-o un plans la vreo 10 minute dupa ce a inghitit 2 lingurite de mar cu morcov, de nu mai stiam ce sa-i facem.Pediatra mi-a interzis categoric sa-i dau sucuri pana la 4 luni, asa ca mai stam un pic.... Hai, ca am facut pomelnic............. Pupici, Miha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Seara buna, Gagici, noi suntem in plina rascoala cu bibele, drept ptr care azi am ajuns cu ea la spital, la control: raspunsul-" criza de 3 luni",se pare ca in jurul varstei de 3 luni au o perioada de inapetenta sau de revolta asupra conceptului de hranire, intru cat au trebi mai importante de facu si papatul e pierdere de timp[bang][:D][:D]. In schimb, i-am descoperit antidotul: o lasam sa adoarma si hop cu bibicul in guritza pana nu se prinde.Asa tine, rade tot lapticul. Denisa are acum 5400kg si 59 cm. Despre produse: eu folosesc samponul de la Nivea, Pampers, laptele si spuma de baie de la Chicco , ca are o piele atre sensibiloasa.Cred ca a dat vreo 3 randuri jos pana acum[:D] Am incercat si noi introducerea suculetelor, dar fara nici un succes (m-am si ambitionat sa-i dau din lingurita).Azi a apucat-o un plans la vreo 10 minute dupa ce a inghitit 2 lingurite de mar cu morcov, de nu mai stiam ce sa-i facem.Pediatra mi-a interzis categoric sa-i dau sucuri pana la 4 luni, asa ca mai stam un pic.... Hai, ca am facut pomelnic............. Pupici, Miha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum v-am povestit i-am pus puiutului meu la ora 21 (varsta- 3 luni jumate) supozitor cu glicerina si acum la 22 deja doarme, n-a avut nici o reactie la el...altadata macar facea putin kk, acum nimic, nici macar nu l-a scos afara. Ce se intampla acum ca a ramas inauntru si nici macar efect n-a avut? Si mai ales ce D-zeu sa fac sa se deconstipe sa nu ajung cu el la medic Doamne Fereste? Pediatra mi-a spus ca in afara de supozitor sa nu-i dau nimic. Nici dupa 100 ml de ceai nu a facut nimic. Lapte a baut 710 ml pana acum. Sucuri inca nu i-am dat, am sperat ca va merge cu ceaiuri si supozitor[bang] Tare-s necajita. lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea! Eli,PaK eu am reusit sa slabesc tinind o dieta proprie, adica de 600-700 calorii/zi. Imi calculez singura si deja stiu ce sa maninc, si cit de cit echilibrat .Adica proteine, glucide din fructe si fara carbohidrati cit se poate. Nu fac sport inca , mai am de asteptat 3 luni. la cele care alapteaza nu am ce sfat sa le dau pentru ca ele nu pot tine nici un fel de dieta. Laura imi pare rau ca ai ajuns la spital. Esti bine acum? Zilele astea o sa ma uit la pozele pe care mi le-ai trimis (daca se poate). Luca al meu si el saliveaza mult si face balonase de parca-i dau detergent...Uneori hipersalivatia poate indica aparitia dentitie desi in principiu apare de la 6 luni in sus desi s-au mai vazut si exceptii. Si pe Luca l-au intepat de 4 ori, asa se face nu se poate combina chiar orice. Succes la vaccin! Bunny pune supozitoare cu indometacin (3/zi) sau diclofenac asta ca antiinflamator, bai calde. Daca insa este vorba de o infectie urinara trebuie antibiotic. Papa asteptam pozici Un weekend placut si revin cu pozici de la Halloween. Olivia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela si nu ti-a spus cat dureaza criza de 3 luni? Ca pe Mitzu l-a apucat acum cand face 4. Cand ii pun biberonul ia foc...Culmea e ca avand probleme cu scaunul mai sapt trecuta am constatat ca uita sa faca criza daca ii dau Humana HN. De unde bea 170 Humana 1 acum cu greu il fraieresc de 100 in schimb daca pun HN care fie vorba intre noi e cu 100000 mai scumpa imediat lipaie 200. Io ma gandeam ca nu-i mai place Humana si sa schimb cu altceva... Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sarut mina pentru sfaturi...ca sa fie totul complect azi nu am avut apa ( uie ca se intimpla si n alte tari...dar ne-au anuntat...daracum nu am apa ptr o baie fiebinte !!!) Lia ...de cite zile nu a facut puiul tau kk? Ca sa stii si al meu care maninca tot numai formula, nu face in fiecare zi. La doaua zile citeodata...ori azi mi-a facut de 3 ori cite putin. De ce? cine stie? si se screme de mama focului, dar asa face de cind il stiu ( mai putin cind am fosr in RO si sa- intilnit cu Andreeuta lui Nicole) a fost asa de ocupat incit nu si-a mai amintit ca trebuie sa se creama ...sau i-o fi fost rusine de ea. Dar nu , lasind gluma...la doua zile e ok. E bine, nu te mai framinta! Astia sunt bb-ii , probabil o sa ne ia 18 ani pina sa stim exact ce si cum...si poate nici atunci. Eu am noroc cu sotul meu, cind ii spun ..'uite, Junior a facut asa , sau a plins fara motiv..etc ' el vine si-mi spune ' it's a baby 'si ii dau dreptate. Dar pina atunci ma agit de mamam focului, fug citesc etc...si ajung la aceeaisi concluzie cu el . hai am batut cimpii destul....( stiu e loc destul mi-a spus cineva odata ) sa avem o seara linistita si frumoasa Mani si [copil] Alex http://community.webshots.com/user/manihall
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina-mi-e frica sa-i dau chiar suc de pere....de portocala, oare cu suc de mar nu merge? Cum e Humana ala HN? Ca si al meu de unde pana acu baga 180 la aproape toate mesele, de o saptamana linge 100-130 si aia cu tot felu de artificii, pauze, zambete cu bibe in coltu gurii....io cu ochii dati peste cap. Oare ala HN e mai bun? ce are si la ce se recomanda? e bun oare si-n constipatie? Bunny- bag-o pe donsoara la lighean in ceai de pelin, apoi in pat la caldurica. Io iau ciprinol 1 pastila pe zi in caz de infectie urinara, cistita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor! Am observat ca vorbiti de servetele umede , pampersi etc. Dam si noi raportul: de folosit numai Pampers folosim,servetele umede de toate neamurile am folosit pana acum ,am tinut cont sa nu fie parfumat si sa fie ptr. bebei. Olivia,in legatura cu vaccinul,tu ai spus ca nu se poate combina chiar orice.Poti sa imi explici de ce in Romania se face o singura intepatura (combinatie a trei vaccinuri: Di-te-per+ Ap+Hb) si pe gura picaturele de antipolio?Ca asta ma omoara...nu inteleg de ce aceleasi vaccinuri se pot combina intr-o tara si nu in alta? Te rog sa ma luminezi inainte sa ii intreb pe doctori ca sa nu ma fac de ras.. na, ca ma striga LUCASUL ...pup Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...