Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004(13)


Oana_B

Recommended Posts

Lia si eu am probleme cu gabaritu... Adica inainte de sarcina aveam 50-52kg max si acum nu scad sub 57 neam. Asa ca am trecut de la masura 36 la 42 [q] Chiar ieri am fost si mi/am luat 3 perechi de blugi elefantini ca nu aveam cu ce sa ma imbrac... Cu gimnastica slabesti ffff incet daca nu te ajuti si de un regim. Si eu stau pe ganduri daca sa il incep sau nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, Am si eu putin timp sa intru sa ma laud (mai rau ca o cioara): Am fost marti cu puiul meu la vaccinul de 4 luni si l-am si cantarit si masurat cu aceasta ocazie. Rezultat: Victor are 7 kg si 68 cm iuhuuuu!!!!!!!!! [:D] [:D] [:D] Sunt foarte fericita ca merge atat de bine, ceea ce va doresc si voua! [flo][flo][flo] Doctorita a spus sa continuam cu diversificarea si sa trecem la mar cu biscuite si cu branzica de vaci pentru masa a treia, iar la masa a doua supa trebuie sa ajung sa bag carnita peste trei saptamani. In plus avem reteta pentru calciu gluconic 5 fiole de 10 ml 10% pe luna, date in 5 zile, eu i-am pus fiola in ceiut si vad ca il bea, asa mi se pare cel mai simplu. Pentru dat jos kg: va recomand "garantat" mersul la serviciu, cu cat aveti un job mai stresant [mariaj][duel][poc]cu atat va fi mai rapid rezultatul. Eu am pus in sarcina 14 kg, de la 48 la 62, in primele 2 saptamani de la nastere am dat jos 10 kg si eram tare multumita de rezultat. Acum, la o luna dupa ce am reinceput serviciul am ajuns la 47; 47,5 si zau ca arat ca o matza jigarita si alergata... Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am omis un lucru pentru lista de bebelusi...am nascut pe 17.07.2004 iar data probabila a nasterii a fost 24.07. Multzumesc mult ca ne-ati primit printre voi si multzumim si pentru urari. ELI eu cred ca important este ce vine direct in contact cu pielea sa fie din bumbac suta la suta in rest eu nu-mi fac probleme. KIM si eu ma gandesc la un al doilea bebeu...eu as vrea patru dar asta ar insemna sa-i fac unu dupa altul la varsta care o am ..adica 30 de ani...mama eroina m-asi numi. poze o sa punem diseara...nu prea ma pricep la asa ceva...o sa ne ajute tati. felicia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Venim si noi de la vaccin,dupa o portie buna de urlat si scandal l-a luat somnul (oricum e bine ca nu avea voie sa manace 2 ore dupa si la cat e de fomist mai bine ca l-a luat somnul, cred ca de suparare). Declaram ca suntem niste grasi la nici 2 luni jumate avem 6,450 kg si 61 cm, crestem ceva de speriat! Eli, referitor la hainute de bumbac, incearca ca cele care vin in contact direct cu pielea lui sa fie din bbc 100%, iar cele care vin pe deasupra pot fi si in amestec sau sintetice.Oricum costumele de iarna nu sunt din bbc,asa ca...Pielea bebeului meu este oricum mai sensibila,asa ca am grija ca hainutele de corp sa fie din bbc de buna calitate. Vad ca voi vorbiti de funie in casa spanzuratului cu datul jos kg. La mine neam daca se mai duce vreun kg,parca au intepenit acolo, oricum nu pot face nimic atata timp cat inca ii mai dau sa suga. Azi cred ca am avut productie record de lapte pe cap de vita si anume din ambele ugere am strans nici mai mult nici mai putin de 250 ml lapte calitatea I. Uau!!! Monica,bebeii incep sa doarma din ce in ce mai putin ziua si mai mult noaptea,ceea ce zic eu ca e bine. Daca doarme noaptea 8-9 ore si ziua inca 4-5 ore este suficient pentru ei (si pentru noi,nu???). Al meu (si inca e mic) doarme ziua cate 5-6 ore maxim in reprize de cate 2 ore si noaptea doarme dus asa ca ma declar mai mult decat fericita,chiar ma simt odihnita. Monica si bebe Bogdan http://community.webshots.com/user/monicaotelea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand suntem racite alaptam sau nu bebeii. EU sunt racita de ieri, azi mai tare. Pana acum am alaptat dar mi s-a zis sa ii dau copilului formula. Ce sa fac? Multumesc! [:)]mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004) [url="http://www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html"]Paginuta personala[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la mamici si pitici! Eli, parerea mea este sa alaptezi in continuare. Preferabil cu o masca chirurgicala pe fata. Am citit in "mama si copilul" si "dr. spock" si la fel am facut si eu cind am fost racita. Adevarul este ca si Stefaniei i-a curs nasucul vreo 3 zile, dar nu a racit mai tare de atit. Doctorita mi-a spus apoi ca bine am facut, pt. ca ii dau anticorpi de la mine. Forumul acesta este gind in gind cu mine. Si eu ma intrebam cind este bine un al 2-lea copil. Noi am vrea 3, dar ... Cred ca si cu doi este foarte greu. In principiu, cred ca macar primul sa fie la gradinita (3 ani) cind apare al doilea. De kg. nu mai spun. Eu am plecat cu foarte multe inainte de sarcina (70 kg), am pus 10 (mi s-a atras atentia de la inceput ca nu am voie sa pun foarte mult si m-am conformat), le-am dat pe toate jos si inca 2 in plus. Dar pentru ca alaptez nu voi tine regim inca, in schimb o plimb pe Stefi in fiecare zi (nici ea nu suporta sa se opreasca caruciorul in timpul plimbarii). Totusi, cu anticonceptionalele ce faceti? Si eu stau cu Depo Provera (injectia de 12 sapt. cu progesteron) in sertar. Mi-e cam frica cu kg, pt. ca si asa am multe si o pofta de mincare ceva de speriat. Pupici, Andrea si Stefania (13.08) http://pg.photos.yahoo.com/ph/amironeanu/album?.dir=/c30a&.src=ph&.tok=ph3V4BCBLUsydlKP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat de dormit. Noi (la 3 luni fara 2 zile) dormim de la 10 seara pina pe la 8-9, cu pauza de masa la 3:30 si 7:30 sau 5:00 si 9:00 (depinde cum are chef. In timpul zilei doarme la plimbare aprox. 2 ore (intre 11 si 14), inca o ora sau 2 dupa masa de la 14:30 (acum de ex. doarme bustean)si cam atit. Dupa masa de la 18:00 nu prea doarme, dar e si perioada in care facem baie asa ca nici eu nu insist sa doarma. In schimb, am zile in care se vede ca este foarte obosita, da sa adoarma si chiar cind sa atipeasca tresare foarte puternic si se trezeste. Ieri, de ex. s-a intamplat de cel putin 5 ori una dupa alta, dupa care s-a trezit de-a binelea. Mi-e atit de mila de ea cind vad cum se chinuie. Stau linga ea, ii mai pun mina pe burtica, ii dau suzeta (pe care o ia doar cind vrea sa doarma), dar nu o ajuta. Voi patiti asa? Pupici, Andrea si Stefania (13.08) http://pg.photos.yahoo.com/ph/amironeanu/album?.dir=/c30a&.src=ph&.tok=ph3V4BCBLUsydlKP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea mea de o saptamana adoarme la ora 22 , se trezeste la 7 si mananca dupe care adoarme la loc pana la ora 11.30...ne jucam pana la ora 13 dupe care iar adoarme 2 ore jumate...iar ne jucam pana vine tati la 18...mai doarme o ora ...pe urma vine baitza , ne mai plimbam prin casa ...si asta e programul nostru....foarte lejer de la un timp.Vedetzi ce copilutza cuminte am? Papam si noi suc de morcov...de cand ii fac sucul am inceput sa mananc morcovi la greu...poate o sa-mi iasa parul morcovetz de la atatzia catzi mananc....ca mainile mi s-au colorat deja. intrebare....voi in ce culcati bb-ii? Cand era mica, mica o lasam in acelasi lucrusoare care le purta prin casa ziua.Acum noaptea o schimb in pijamalutze...cateodata cand sarim peste baie o las in acelasi lucrusoare. va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleeuuu , nu mai vorbitzi de kg in plus !!! am de dat 6 kg ... ptr. botez am fost prin magazine sa -mi cumpar si eu ceva si .. surpriza .. de la marimea 38 am ajuns la 44 ... era sa fac depresie !!! mi-am comandat branturile de la Vita Shop ...oricum merg km cu carutzul ... sa vedem ..o sa va zic daca da rezultate pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io in subiectul kilogramelor nu ma bag...:)))...ca nu se mai vede scrisu'![:D][:D] Ce bine dorm copilasii... Amironeanu, eu pateam asa si am adormit-o in brate de cateva ori si de atunci e belea...vrea sa adoarma numai in brate! Greseala mea, incerc sa o repar dar cand o vad ca se chinuie sa adoarma mi se face mila si o iau in brate! Pako, eu nu o imbrac in pijamale pentru ca noi facem baita fix inainte de culcare (cu 2 ore...cam atat dureaza masa!...hehehe) Oricum toate pijamalele ei sunt cu pantalonasi fara botosei. Buburuza mea isi da jos ciorapii si se dezveleste si toate tentativele mele de a o imbraca in pijamale au dus la muci in nas!...Ca dormea cu picioarele goale...:) Eli, pai oricum daca il speli, schimbi, ii dai biberonul, tot aia e...laptele nu are nimic de la raceala, decat eventual anticorpi in el. Eu cred ca poti sa alaptezi cu o masca chirurgicala pe fatza... Monica si Maria Alexandra (02.07.2004) http://community.webshots.com/user/cristalina_monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...