Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004(13)


Oana_B

Recommended Posts

Buna seara ! La noi e somn, ca fie`mea de la 6 nu a dormit, apoi la 8,30 baita ca intotdeauna, s-a strofocat si a papat 80 ml si a cazut lata. Eli - eu hainutele i le cumpar la pipait, adica sa aiba materialul placut, moale si un pic elastic si toate cu botosei, ca sosetele zboara de la atata gimnastica [:D]. De spalat i le spal cu detergent normal, limpezitor. Intr-adevar maieurile sunt bumbac si nu made in Ro, ca sunt dezastru. Toate hainele sunt cu capse, ca mie mi se par extraordinar de practice. Amironeanu - si Giulia mea tresare de mama focului, dar atunci ii acopar frumos manutele cu plapumioara sau paturica si se linisteste instantaneu (tresaritul la noi e cu ridicatul mainilor sus de tot). Pako - eu de pijama nu-mi fac probleme, in sensul ca la baita schimbam totul si in cazul in care nu vomite, asa ramane pana a doua zi seara, la baita. Doamne, fetelor, am urcat pe cantar. Mai am atata sa ajung la 65 de kile de imi vine sa fug (io am 1,74 m si asa as arata uman), dar tampesc [bang], nu alta. Noroc ca e iarna si nu se vede [:D][:D][:D] Azi a fost a 2-a zi in care Giuliei i-am dat cockyeil de porto+mar+morcov. A halit fara sa ia aer [:D] Si pe zi ce trece e tot mai haioasa: acum daca o pun pe burta da din maini si picioare ca pentru taras, dupa care ramane suspendata pe burta de parca ar inota [:D] [pup] de la noi ! Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am uitat [alcool] Al 2-lea bb ... mi-ar placea tot o fetita, dar ar trebui sa o fac in urmatorii 4 ani, adica pana la 30 de ani. Sotul nu prea mai vrea bb, ca e tare multumit cu ce are. Eu mi-am promis solemn dupa nastere ca in veci eu nu o sa mai fac bb (am ramas cu amintiri nashpa, ca desi era totul planificat, nu puteam naste normal, din senin m-au apucat contractii din 2 in 2 minute, asta pe 16 august, DPN era pe 26, dupa care mi s-au rupt membranele, nu va zic ce ture am tras prin maternitate sa ajung la sala de nasteri, iar cum bb era pelviana, am nascut cu cezariana). Si cum m-am refacut nespus de rapid, am revenit ca poate totusi ... Eu am fost copil unic si tare nasol a fost, mai ales in momentele grele. Vom vedea ... pana in 2008 este timp de gandire [^] Am uitat sa mai zic ceva: cand Giulia e foarte obosita, adica rupta de oboseala, o apuca rasul zgomotos. Ai vostri fac asa ceva ?[:D] Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci mai sint mamici care desi trecute de 30 (eu in curind implinesc 35) se mai gindesc la al doilea bb. Eu am la dispozitie un ...daca nu-l fac in acest interval nici nu-l mai fac... Pako eu imbrac pe Luca dupa baita de seara (zilnica desi americanii recomanda o data la 3-4 zile) intr-o chestie speciala de dormit: este cu minecute dar in rest este ca un sac cu capse de sus pina jos,in acest fel bb ramine cu temperatura constanta peste noapte chiar daca se dezveleste....Si folosesc exclusiv hainele din bbc , care este spre surprinderea mea de o calitate superioara celor din Ro. La inceput cind mi se spunea asta nu credeam,dar am verificat si chiar asa este, ramin moi si dupa spalare, si culorile nealterate dupa indiferent cite spalari. Am dat deja un kg in 3 zile si ma declar multumita. Pina nu revin la formele initiale nu ma las. Din pacate avind cezariana nu pot face sport decit peste inca 3 luni cel mai devreme. Pupici la toti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'seara si de la noi. Ieri am uitat sa dau raportu': 5620 g si 63 cm. Asa ca sa vedeti ce supli suntem la 4 luni! [:D] Parca semanam cu mami la capitolul asta! Am inceput sa ne intoarcem partial pe o parte, ca pe burta tot nu ne place mai mult de 2-3 minutele... Io hainute lui Vic ii iau in mare parte din bumbac, dar i-am luat si costumase care contin acril. Bluzitele de regula sunt din bbc. dar ciorapeii nu sunt 100% bbc. De schimbat de noapte de regula il schimb in pijamalute, ca tot are vro 4 randuri, din care 2 seamana cu niste salopete cu totul. De problema descaltarii am scapat ca noaptea il invelesc intr-o paturica ca pe sarma, ca altfel viseaza si tresare si imprastie manutele si se sperie. Si plange. Si nu vreau sa se trezeasca mai des decat ii e foame [:D]. Daria, si Vic papa tot atat de mult la o masa! Cel putin la inceput, cat ii dadeam san exclusiv, nu stiam cat trage si stateam linstita. De cand ii dau si bibe o masa pregatesc 120 si papam 70-90 max. Da' io ma incapatanez la 120. Poate-poate. Acu daca el e fericit si vesel si sanatos de ce sa ma stresez? Mey, al meu papa suculetul de mar, morcov si porto, da' dup-aia se frikineshte de zici ca il apuca iar colicii. Am decis sa nu-i mai dau fro 2 zile sa vad daca e de la asta sau de la altceva. Daca e de la asta incerc sa fac un piure de morcov, poate pe asta il papa fara probleme[bang]. Va pupu! Dana si Victor Mihai (10.07.2004)[url="http://community.webshots.com/user/roller025"]pozici[copil][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gata...a adormit si moatza mea...dupa ce a dat din picioruse vre-o 5 km. MAMAGIULIEI,sa-ti traiasca "supletzea"de baiat....Andreea cand e obosita miorlaie exact ca un pisic din ala prins de ploaie...noroc cu suzeta care ne salveaza de fiecare data. ROLLER,noi ne chinuim de 2 zile sa ne intoarcem...gogosica se impinge in picioruse,se indoaie toata, se inroseste,se enerveaza si pana la urma terminam cu mici plansete.Nici ajutata de mine nu reuseste...bine nici eu nu ajut prea mult ca mi-e teama sa nu-i strivesc manutza sau altele. Eu sunt cam retzinuta in privintza lucrusoarelor facute in romania...am primit cateva la botez ...croiala lor e aiurea...iar totzi pantalonasi au elastecul prea strans de lasa urme pe piele. Buna ideea cu coktailul,mere+morcov...o sa incerc si eu de maine. Cateva poze cu noi, asa cum am promis...o noapte linistita sa avem. Felicia si Andreea (17.07) http://community.webshots.com/user/pako__
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici! Noi mai rar pe aici,dar citim in fiecare zi ce scrieti.Eu ii dau la pitic deja gris si praf de orez cu lapte,le dau amestecate de obicei,le fac mai grosute ca un piure si papa bine pot sa spun,am in ceput de 4 zile si sunt multumita.I-am dat si eu suc de morcov dar mai putin,o data la 3-4 zile,ca saracutul avea un fundulet rosu!Am incercat si cu mar ras in combinatie cu morcov si a papat.In rest doar tatuca de la mami,doar o data pe zi altceva. Alex vrea deja sa mearga,are o putere ceva de speriat,se prinde de mainile mele se ridica in fundulet si apoi pe picioare si daca il ajut da sa mearga de parca ar avea 8 luni,dar bine ca nu-l las mult.Seara doarme in pijama sau doar body,cateodata il mai bag in sacul de dormit dar deocamdata e cam incomod.Nici eu nu stiu cat mananca la o masa dar cred ca are acum in jur de 7,200kg.Cam atat despre noi. Ce faceti voi ca sa slabiti ca eu mai mult ma ingras,desi ma duc zilnic cam 3 ore la plimbare cu piticul si seara nu mai mananc dupa 6?? Pupici dulci voua si mai dulci la pitici. alexandra si bebe Alexander www.schloesslstube.com/bogendorf/de/default.htm http://de.f2.pg.photos.yahoo.com/ph/alexastan1981/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, Ieri a fost zi mareata la noi, Eva a mancat pt prima oara altceva... i/am dat cereale, care aici nu se pun in lapte pana la 6 luni ci se amesteca cu apa sub forma de poridge. S/a lins pe botic si tinea cu manutele de castonel sa/i mai dau [:D] Mie mi/a fost frica si i/am dat doar de gust cred ca nici jumate de lingurita cu totul. Bunica ei m/a certat ca i/am luat de la Nestle, aici a fost mare scandal ca i/au prins cu zahar nedeclarat... habar nu am avut. O sa trecem si la piureuri de legume. Aici zic sa incepi cu cartof dar parca mie imi suna mai bine pastarnacul. Deocamdata trebe sa ma strofoc sa curat cumva presa de usturoi sa nu mai aiba miros, desi poate i/ar placea [:D] Am fost la policlinica si avea ieri 61,5/6360 la exact 4 luni, adica era chiar pe curba medie pt fetite in suedia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! ce sa-i dau la bebe pt constipatie inn afara de supoz cu glicerina? De o saptamana face numai cu jumatati de supoz si atunci face tare si verde si nici nu mai are pofta de mancare. Sucuri inca nu i-am dat. Ce sa-i dau sa-l ajut si nici sa nu-i provoc diaree? Nici ceaiul babydrink nu mai are efect.... multumim anticipat lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Noi exersam acum la greu...a invatat sa se rostogoleasca de pe spate pe burta si inapoi. Manca ea cu orele si cand era ea frichinita, in mod normal...acum fuge cu biberonul prin patutz!!![:D][:D][:D] Ma duc sa o mai alerg, la ea asta e prima masa pe ziua de azi!!!...:) O zi excelenta sa avem! Monica si Maria Alexandra (02.07.2004) http://community.webshots.com/user/cristalina_monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...