Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sus, in Scandinavia! (18)


Recommended Posts

nu, nu, io am zis bine IKEA, celebru magazin de mobila. E unu' langa mine aci, maaare de tot si la parter este un mic supermarket cu produse suedeze. sunt si tot felul de sill-uri (ca parca "dill" e de la marar, sau invers?) si bombitze d'alea de martipan (la cutie, Delikat scrie pe ea...maaai ce memorie am!). Ma sunt si chiftele d'alea rotunde congelate... tare bune si alea! D'aia ma gandeam ca poate or avea si elan, o sa merg sa verific. cand am fost la stockholm era magazine si carne de ren si de elan (saracele dobitoace [q])de sarbatori mai au si "grog" d'ala dulce sau cum ii zice. [pup] [url="http://photobucket.com/albums/v494/xcoco/"]imagini[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pupi Alba ca zapada, sau nu inca???! [:D] Bey m-ati enerfat cu dill-ul ca vaz ca e controversa totala la gustul lui...ma duc vineri sa-l caut si io la supermarket, da' pot sa pun pariu ca sigur nu gasesc, ca doar ce, sint prosti danejii sa le vinda dill-ul sudejilor!!! [:D] [url="http://community.webshots.com/user/lilanda"]pozulici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am mai citit si mesajele din urma (ce sa fac daca ajung tarziu pe aici). Salmida, e adevarat, Kurt era doar cam gras la inceput dar dupa vreo cativa ani ajunge si diabetic. Eu nu am citit in ordine cronologica romanele ci asa cum am apucat adica incepand cu alea mai noi (Mortii de la Sfantu Ion, A cincea femeie). Abia acum mi le-am luat si pe alea mai vechi (Cainii de la Riga etc). E intradevar simpatic stilul iar Kurt e diferit de super-eroul politistelor clasice. merci Adela pentru recomandare, am gasit (pe net) doar 2 carti in franceza de Anne Holt, "Fericiti cei carora le e sete" si "Zeita oarba", o sa le iau la citit in curand (cu care sa incep?) Rayu si Olivier,unde ati disparut, v-ati retras intr-un colturi mai intime?[pathot] [pup] [url="http://photobucket.com/albums/v494/xcoco/"]imagini[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela99
glögg ii zice [alcool] cu stafide si migdale... si turta dulce sau cum sa-i zic (pepparkakor)... da' ce te stii tu la produsele suedeze
aaa, merci, asta era, si se bea cald si cu prajiturele. .Am fost acu' vreo cativa ani vreo 10 zile la stockholm de sarbatori... Ca nu voiam sa stam acasa si am gasit super oferta de sarbatori la Stockholm asa ca ne-am dus acolo. E adevarat ca eram numai noi in ditamai hotelu' de lux, cine naiba mai venea sa faca sarbatorile in centru' Stockholmului?! La hotel, fiind singuri p'acolo, ne indopau cu glogg d'asta si cu biscuiti toata ziulica!! Mie mi-a placut tare mult la Stockholm, mai ales ca era zapada (ceea ce aici n-ai sa vezi!) asa ca era ca in povesti cu toate lumanarelele alea la ferestre (cum le spune?) . Am mancat toate dill-urile posibile (pana la urma care e pestele "dill" sau "sill"??) , am fost la Skansen si am vazut renii si elanii -erau vii si treji [alcool] si am umblat hai hui prin oras pâna ne-au inghetzat toate cele! Ca dovada ca ii pastrez o frumoasa amintitre, uite ca imi cumpar si acuma dill sill -uri de cate ori trec pe la Ikea ![pofta] [pup] [url="http://photobucket.com/albums/v494/xcoco/"]imagini[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doruletz, am gasit si retetele ... lilanda, daca nu gasesti la ICA...ia de-aici [:D] la peste ii zice sill si e hering deci: io am cumparat o cutie mare cu sill (heringi) de 5 kg (in apa cu sare)si am facut in felul urmator - pus la desarat dupa care la 1,3 kg sill am adaugat 1,5 l apa, 5 dl otet concentrat de 12%, 6 linguri sare (care o fi fost poanta cu desaratul? [:D]) 10-15 boabe de piper alb (io n-am avut, am pus negru) si marar (dupa gust) asta ar fi cum s-ar zice baza ... lasi silul cam 24 ore, te mai uiti la el, trebuie sa se albeasca, il mai invarti, intorci din cand in cand, se tine in frigider (io l-am tinut pe balcon, ca vorba ta e cam frig pe aici) dupa care am facut o portie de sill cu usturoi si una cu mustar Sill cu usturoi la 5 kg de sill, 2 dl maioneza, 3 dl de smantana, 3 catei de usturoi (curatati si pisati - ce zici ce indicatii pretioase iti dau [:D]),patrunjel, marar (io am sarit peste el); intai amesteci toate inafara de sill, dupa care adaugi sill-ul si il lasi la rece inca o zi Sill cu mustar 0,3 kg sill, 2 dl hovmästarsås (care ii da tot farmecu’; aici gasesti de-a gata... da uite si reteta: 3linguri mustar, 2 linguri skånsk mustar ...stii tu scania ...iei si tu din ala care e mai mare-nu fin, 3 linguri zahar, 0,75 dl otet rosu (eh, na...otet), 3 dl ulei, dill (adica marar [:D])sare, piper si un pic de zeama de lamaie) pana aici a fost reteta pt hovmästarsås 1 dl creme fraiche, marar (din nou), 1 lingura de otet (alb de data asta), sare si piper amestecate ca la ala cu usturoi , o zi la rece io zic ca merita sa incercati [pofta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...