Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Testul Papa-Nicolau?!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stai linistita! Nu te doare deloc. Nu simti nimic deosebit fata de un consult ginecologic. Si eu am facut testul asta vara pentru ca aveam o rana pe col si dr. a vrut sa vada care este situatia. Sa nu-ti fie frica deloc! Succes! Aurora, mami lui Vladut (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te agita degeaba! Este ca si un consult ginecologic obisnuit, numai ca in plus iti ia si un pic de mucoasa de pe col, ca sa iti faca o lama. Nu doare deloc. Este bine ca il faci. Important este rezultatul. Rezultatele se interpreteaza pe o scara de la 1 la 5. Daca testul a iesit 1 sau 2 este foarte bine, nu sunt probleme. De la 3 in sus apar discutiile (Doamne fereste!). La majoritatea femeilor care au inceput viata sexuala, rezultatul testului este 2 (rar cu 1). Succes si nu fi speriata, ca nu ai de ce! Pupici. mariana tache, mamica lui Stefan. http://community.webshots.com/user/tachemas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu doare absolut deloc.Eu am facut testul asta de o gramada de ori.Si m-am obisnuit sa-l fac cel putin o data pe an.Chiar zilele astea vreau sa-l refac. Rezultatul e bine sa fie 2.Insa mie mi-a iesit o data 3 si o data 4.Mi-am cauterizat rana..si a fost oki. Corina mamika de 2 baietzi http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Testul se face si ca o analiza de rutina. Daca e prima ta vizita la dr, sigur ti-l va face. Daca mai sunt si motive de genul:rana pe col, candidoza, etc ...ti-l face pt ca trebuie! Nu doare deloc! Cu un tamponas de genul celor cu care ne stergem in urechi(ca forma),se ia secretie de pe mucoasa care acopera colul uterin.Nu te taie! Apoi secretiile se intind pe o lama care este trimisa la laborator! Rezultatul vine destul de greu,ca dureaza ... 1 sau 2 sunt rezultate normale,iar 3, 4 pot fi dovada unei anomalii la nivel celular , sau pot iesi aiurea imediat dupa ce ai nascut sau in alte situatii care nu au nimic de a face cu cancerul. Pup, cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa-l faca o data pe an toate femeile care si-au inceput viata sexuala. Este principala metoda de depistare a cancerului de col in forma incipienta sau a anomaliilor care pot duce la cancerul de col. Deci, daca ti-l faci o data pe an vei prinde din timp orice displazie, etc. care poate duce la cancer de col.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona..mi-a iesit acum 4 ani tip 3...doc a zis ca am cancer si ca nu mai are ce sa-mi faca.Mi-a dat tartament..in urma caruia mi-a iesit tip 4...Am crezut ca inebunesc.Abea ma maritasem de 2 luni.A fost groaznic.Am schimbat medicul,m-a cauterizat..mi s-a vindecat in 1 luna tot.Mi-a iesit apoi tip 2.Au trecut 4 ani de atunci.Nu am avut cancer..ba am mai facut inca un bb.SAC! Corina mamika de 2 baietzi http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...