Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de mai-iunie 2004 (21)


Veve

Recommended Posts

[s][s][s][s][s][s][s][s] LA MULTI ANI CRISTINA! LA MULTI ANI SEBI!!!!! am intrat puti sa-i felicit pe sarbatoriti si sa vad ce ati mai scris. Monet, e superba Lia! Si Andutu a facut kk la oala dar de la 7-8 luni. citisem eu pe undeva ca se pune copilul pe oala cand poate sta bine in fundic, adica cam dupa 7 luni. felicitari celor care stau mai repede. Cata (care a implinit 5 luni) nu sta singur in fundic. sta sprijinit in perne, dar in fundic nu are echilibru. si ne-a zis dr sa nici nu-l fortam. defapt nici nu incercam ca, coloana lui e moale si la cate kg are... ati vazut ce urat a fost azi afara.. trebuia sa ne ducem la nasi dar nu am mai avut chef sa iesim. nici eu cand am cautat marsupiu nu am gasit mai mare de 9 kg. gasisem unul nu mai stiu pe unde, o firma fantoma care scria pe el 11 kg dar parea tare fragil fata de cel pe care il avem noi (chico) si care e pana la 9 kg. dar cred ca mai poti depasi cu un kg jumatate. cred ca sunt facute ca si medicamentele acre expira mai tarziu decat scrie pe ele. Carmen pupici lui Iustin si sa dea Domnul sa fie bine, ca tu esti cred cea mai suparata dintre noi acum. Nally, ce cautai mamico pe forum la ora aiua? sotul meu si asa ma ameninta in fiecare seara ca-mi taie cablul. daca l-asi mai deschide si la 5 dimineata cred ca m-ar da afara din casa. trebuie sa gasesc o solutie sa fac retea la leptop ca, cu ala pot sa merg si in alta camera unde sa nu-l deranjez. vedeti daca am tot vorbit de Craciun?? vine iarna. Cata a mancat azi dimineata jumatate de banana iar la pranz un castronel destul de plin cu piure de legume. maine ii dau iar puiut. si o sa incerc iar marul dar tot fiert ca sa fiu sigura noapte buna! Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004) http://community.webshots.com/user/vanessaionescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor,
Doamne cat a-ti scris ,dar sa stiti ca am citit tot.[hop]
LA MULTI ANI tuturor puiutilor din zilele astea ,sa ave-ti parte de multe bucurii si sa cresteti mari si frumosi .[flo]
Mai dau si eu un semn de viatza ,ca sa nu ma uitati[pup] am avut de alergat saptamana trecuta [alcool] de nu mai stiu de capul meu .
Mai avem un pic pana la vaccin ,saptamana viitoare pe 24 ne luam si noi de o grija cu el.
Ayu tot face exercitii de stat in 4 labute ,e tare dulce cand o vad ca isi pune genunkii sub burta si se ridica si in maini ,iar apoi se clatina in fatza si in spate pana oboseste si cade pe burtica .
Cu mancatul nu avem probleme ,papa tot cei dau si ma bucur ca nu face nazuri la mancarica .A tinut o saptamana perioada cand mi-a dormit pe noapte fara trezire ,adika doar la 6 dimineatza se mai trezea ,acum vad ca iar a inceput sa se scoale o data pe noapte ,apoi iar la 6 dimineatza ,deci in conlcuzie , o minune tzine 3 zile.[bang]
Pupici la mamici si bebici ,hai ca nu mai stiu ce sa va zic [pup] [url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"]Poze[/url] - si - [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632"] Povestea nasterii[/url] Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nally La Multi ANi lui Sebi, sa iti traiasca baiatul de 7 luni, parca nici nu-mi vine sa cred... Fetele sa stiti ca azi iar am vazut-o pe Bianca si se misca peste tot prin casa, moflaie tot ce gaseste in cale si sta perfect in fundulet nesustinuta. Sta si in 4 labute e taqre dragalasa. Lili vreau reteta de la tortul ala, tare a fost bun zau. Danut a dormit tot drumul spre casa si l-am luat adormit din masina si acum e sus in pat, inca doarme, sper sa nu se trezeasca la noapte cu chef de vorba. PUpici dulci. Carmen sa va ajute Dumnezeu sa se faca bine Iustin Paloma La Multi ANi Cristinei! Eryka tu crezi ca noi uitam de secret mai? :-) Pupici Ayumitei dulci Danaa, Christina voi ce mai faceti? Diana ce bine ca ne poti da unele sfaturi competente daca au puii nostri probleme. Esti tare draguta. Fetite dulci va pup ca tocmai s-a trezit Danut (e 10), a papat si s-a culcat si cum n-a mai facut asa niciodata mi-e teama sa nu se scoale la noapte sa vrea sa discutam cateva ore. Noi avem iar probleme cu constipatia si inca serioase. Nu mai stiu ce e rau, cred ca tot morcovul e de vina da n-as putea sa bag mana in foc, Eu ii dau la pranz supa de zarzavat din morcov, ardei rosu, dovlecel, pastarnac, pasate toate (pastarnac doar o parte), cu lapte si putin orez de obicei. Seara ii dau mar ras cu lapte si ovaz cred (oatmeal). A parut o perioada ca s-a reglat si acum am luat-o de la cap. Ce credeti voi ca fac rau? PUpici la toate si la bebicii vostri dulci. http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Daniel (28 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Iata ca apar si eu. Irinel, cand spui de orez te referi la cel de copii , nu? Adica rice cereals.Incearca sa-i faci un suc de mar si portocala si da-i dupa fiecare masa--indiferent de ceea ce mananca. si noi mai avem cateodata probleme si incerc sa-i rezolv cu suc. ieri i-am facut din para si mar si azi a umplut scutecul.Eu ii fac si piure din dovlecel--squash care il mixez cu morcov si unt. Morcov doar un pic. Azi am cumparat un borcanas cu suc de prune si intentionez sa i-l amestec cu suc de mar cand o sa mai aiba probleme. LA MULTI ANI!!!!SEBI SI CRISTINA!!!!Sa cresteti mari si sanatosi!!!!! Fetelor, Stefan se trezeste de cateva ori pe noapte. Nu mai stiu ce sa-i fac. Concluzia mea este ca vrea sa doarma cu tzitzi in gurita, ca alta explicatie nu am.In rest toata ziua este vesel si vorbeste in limba lui si rade si ma trage de par si e tot un zambet cad il vede pe Andrei. Dana, mamica de 2 baieti--Andrei(18 august-2000) si Stefan(21 Mai--2004)http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/danatent/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-a supt toata noaptea, dupa bunu-i abicei, pe la 6 Ana s-a suparat ca nu mai curge lapte in tzitzi, asa ca am luat-o in brate. De atunci sta treaza si vorbeste "babababa", "ata"...Problema e ca si aseara s-a culcat pe la 12...Noi incercam sa o culcam pe la 10 seara dar adoarme si se trezeste dupa 5 min daca nu sunt langa ea.Ea care de obicei se trezeste la 10-10:30, uite ce figuri imi face. Mai e si vremea asta urata, de nu stiu cum sa o mai distrez toata ziua, ca afara nu putem iesi decat putin. Irinel, incearca sa ii dai putina zeama de portocala sau de morcov CRUD. Daca nu vrea, i-o dai cu seringa, ca pe medicament. Io asa am facut cand avea probleme si si-a revenit. Sau cum zice Dana, para. Eu dimineatza ii dau cerealele in suc de diverse fructe, asa ca se regleaza. Iar in supa incearca sa pui mai mult cartofior. Mult succes! Diana, i-am dat cu ceai de musetel si Bepanthen. Bine ca i-a trecut iritatia si lui Vladut. Haideti ca nu ma mai lasa sa va scriu la toate. Va pup si revin! Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, fetelor dragutelor! Vanessa, noi nu mai locuim in TM de doi ani de cand ne-am mutat in Arad. TM era orasul nostru drag, acolo stau si parintii nostri, intr-adevar este locul care imi este cel mai bine. A trebuit sa venim in Arad pentru ca aici are post sotul meu si am devenit aradeni prin adoptie, dar daca ma intrebi de unde sunt primul impuls este sa spun Timisoara. Apoi imi amintesc ca suntem aradeni...Dar e OK si aici. Sincer si mie imi place Bucurestiul, si este locul unde m-as duce fara sa stau prea mult pe ganduri daca mi s-ar oferi ocazia. Fetelor, eu cred ca bebei nostri au trecut la programul de iarna. Cum se intuneca afara, Vladut devine nelinistit si nu se potoleste decat la baita, iar pe la 8 adoarme. Cum apar primele raze de lumina (la 6, maxim 7) fiumiu e treaz ca lumina zilei si cu chef de joaca. Si parca i-ar fi frica sa nu piarda prea mult din orele cu lumina doarme in reprize scurte de jumatate de ora maxim ziua (parca ar avea un ceas in fundulet). Atat deocamdata, mai revin spre seara. Diana si Vladut (16.05.2004) http://community.webshots.com/user/dianar130
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, La Multi Ani Sebi, Radu, Cristina-Maria (pentru ieri), Cristian, Patricia Maria si puiului meu Alex!!! Revin si eu dupa ceva timp de cand nu am mai scris, in schimb v-am citit in fiecare saptamana. Monet, am vazut-o pe Lia si parca nu au fost suficiente poze. Sa va traisca si sa va aduca numai bucurii, este o frumusete de fata. Felicitari pentru primul dintisor! Lui Alex ii dau doi deodata in fata, jos dar nu e marait. Tine degetele pe langa locul cu pricina dar nu exact acolo. Cred ca il doare daca atinge acolo. Eryka, si la noi minunea cu trezitul doar o data pe noapte a tinut doar trei zile. Apoi a adormit la san si a inceput foiala in timpul noptii. Dar cum sa fac daca nu mai vrea sa adoarma decat la san? Nici macar nu mananca cine stie ce, doar asa, sa se linisteasca el. [pup] Ayumitei. Si secretul? Irinel, fara a fi vreo experta, eu cred ca orezul si morcovul fiert pot avea efectul de constipatie. Incearca sa elimini macar orezul caci morcovul are si el beneficiile lui dar orezului nu-i vad nici un folos. Carmen, imi pare rau sa aud ca Iustin are probleme. Sa va dea Dumnezeu sanatate. Sa ne spui si noua ce mai faceti. Speram ca totul este bine. Vanessa, nici Alex nu sta singurel in fundulet decat sustinut. Dar tu ai dreptate, trebuie lasat totul sa decurga de la sine. Cum mai puteti voi sa-i carati in port-bebe caci Alex deja ma doboara de spate la 7.5 kg pe care le are. Nici nu pot sa ma gandesc cum ar fi sa-l car si la 9 kg, desi lui ii place mult in port-bebe. Am si eu nevoie de sfatul vostru. Cum sa fac sa pape Alex mai bine? Doar cerealele le papa cu placere si de vreo cateva ori si piureul de cartofi cu morcov si laptic de la san, in rest nu-i place nici mar simplu, nici banana simpla, doar pusa in cereale. Marul ras fin i l-am pus in cereale si a papat altfel nu ii place nici macar fiert si pasat, caci am incercat si asa. Credeti ca nu este pregatit? Laptele il bea fara probleme. DianaR, si eu am avut problema respectiva si s-a rezolvat. Dupa ce se intuneca afara l-am luat in port-bebe pe stradutele mai luminate ca sa poata el vedea in jur, apoi in masina il tin astfel incat sa vada luminile masinilor din spate sau ale firmelor. Daca totusi incepe sa mataie ii cant sau ma joc cu el. Putina rabdare si se obisnuieste el. [pup] lui Vladut si spor la calcat maine. De vorbit, Alex nu vorbeste decat pe limba lui. O singura data mi s-a parut ca a zis da, dar cred ca a fost doar o coincidenta de sunete. In rest, tipete din gatut de ma mir ca nu il doare si se cearta cu televizorul si cu mine de zici ca cine stie ce are de spus. Si noua ne umple sufletul cand il vedem vioi si vorbaret. Mai ales mie, ca taticul lui nu prea este vorbaret si ma gandeam ca daca si Alex este la fel, o sa vorbesc singura prin casa ca radioul. Dar vad ca nu este asa si ma bucur. Incerc sa mai intru si maine, daca nu pot, sa auzim numai de bine. Maria-Cristina si Alex (15 iunie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sarbatoritilor de ieri de de astazi! Sebi esti baiat maaree!Apropo Nally,cat laptic de la tine mai bea acum,cam de cate ori?Eu o sa plec din ianuarie la servici, cand Sebastian-ul meu va avea cam varsta baiatului tau; ma intereseaza mai ales in timpul zilei. Bebele meu se mai trezeste si mai mananca laptic de 2 ori pe noapte;nu incerc sa-l dezvat din doua motive:nici pana acum nu i-am facut program ziua sau noaptea (i-am dat la cerere) si ma bucur sa manance laptic de la mine cat mai mult (din ianuarie,ziua o sa-i mai dau doar dimineata si seara). Carmen,ti-a dat Diana un raspuns avizat la problema ta.In termeni mai simpli, doctora mi-a zis ca printre cauze ar putea fi:scutecul absorbant, imunitatea mai scazuta (bacteriile astea sunt prezente tot timpul in organism, dar atunci cand gasesc teren propice se dezvolta foarte mult),spitalizarea (mediu -din pacate-propice dezvoltarii bacteriilor). Si Sebastian este suspect, speram ca rezultatele sa infirme temerile.Igiena eu zic ca este foarte buna, ii spal/dezinfectez hainutele,camera o pastrez cat mai curata,fierb toate ustensilele pe care le folosesc pentru el,scutecul il schimb destul de des.El nu pare ca ar avea vreo problema,este foarte vesel, nu a facut temperatura.Infara de la nastere,Sebastian a mai fost internat de 2 ori (a fost operat de hidrocel comunicant la 1 luna si la 3 luni);la consultatii a fost doar dupa operatii (o perioada,destul de des),in schimb pentru consultatiile curente doctora vine acasa (inclusiv la vaccin). In cazul in care ar avea infectie urinare,tratamentul va fi destul de lung-in jur de 30 zile, iar testele de urocultura vor fi dese (cica trebuie sa iasa un numar destul de mare de teste sterile). Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! LA MULTI ANI! PATRICIA MARIA [s] LA MULTI ANI! VASILE ALEXANDRU [s] Mai multe nu am puterea sa scriu, stau ca pe jar. In jur de ora 18 primesc rezultatele, mergem la medic si vedem ce-o sa facem. O zi buna si multi pupici puiutilor vostri! Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...