Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de mai-iunie 2004 (21)


Veve

Recommended Posts

La multi ani Patricia Maria! La multi ani Vasile Alexandru! [s] [s] Va multumesc tuturor de urarile pentru Cristina si pentru mama mea. Poate intru mai tarziu ca acum are sotzu' niste treaba la calculator. Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004) http://community.webshots.com/user/paloma297
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna seara fetelor. Irina si Lili, au mai spus si celelalte fete cum procedeaza cu puisorii lor constipati. A fost o perioada cand si Vladut era constipat, chiar dupa ce i-am introdus marul in care puneam faina de orez instant. Facea cate o cacareaza mica si tare pe zi si aia dupa mari eforturi, nici nu manca bine in zilele cand nu facea KK. De cand i-am introdus piureul Vladut face kk zilnic de 2-3 ori e mai moale si iese mult mai usor (pofta buna fetelor! V-am prins cumva la masa?). Folosesc doar putin din morcav la pasat, si mai mult cartof, mazare si dovlecel, adaug o lingurita de ulei si iaurt. Iaurt ii dau si in mar, pentru ca am observat ca-l primeste mai bine. Irina, daca vrei sa-i pui si fainos in piureu foloseste faina de porumb care nu constipa. Ovazul contine gluten din cate stiu eu. Clara-Maria, si Vladut sta linistit pe intuneric daca il iau in brate, dar plange imediat ce-l pun in carucior sau in scaunelul de masina. Si cand suntem in masina ce ma fac? Nu pot sa-l tin in brate! In privinta papicii stai linistita, Alex nu are decat 5 luni. Daca iti papa cereale si putin piureu e mai mult decat suficient, mai ales daca suge. Isi va da el drumul la mancare! Madutza, Vladut mananca 100 gr de piureu si 150 grame de mar ras cu cereale si iaurt. Eu cantaresc castronul inainte si dupa ce mananca. Nu stiu daca la mancarea solida se mai aplica regula cu 1gr=1ml. Ideal ar fi sa ajunga sa manance 170-220 grame de mancare solida la o masa. Si Vladut a fost maraici astazi. Poate de la vreme (nu am putut sa-l scot afara). Vladut a avut o perioada buna cand dormea fara intrerupre de pe la 10 la 6 dimineata si apoi imediat inca vreo 3-4 ore. De vreo doua saptamani se scoala de 1-2 ori noaptea sa manance de parca a dat foamea in el, din fericire adoarme la san dar la 6-7 dimineata nu mai are chef de somn. O fi o perioada a lor. Carmen, ce-ti face Iustin? [pup] Diana si Vladut (16.05.2004) http://community.webshots.com/user/dianar130
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara fetelor, sa ma laud! mergand pe ideea Madutzei i-am pus lui Cata piureul de fructe intr-o canita si a mancat baiatul meu 150 ml. v-am spus eu ca mananca mult dar nu stiam cat. si cred ca daca ii mai dadeam mai manca. am fost in carffour si i-am luat lui Cata in afara de cerealele de le milupa si o cutie de cereale de la Humana (gris, lapte si vanilie). e pentru peste 4 luni. voi le-ati dat cereale de la Humana. m-am uitat sa-i mai schimb (in ideea de ai da tot timpul alte gusturi ca sa se obisnuiasca asa). cele de la Nestle sunt majoritatea peste 6 luni (doar orez pentru prima etape care e tot 6 luni dar se poate si sub). si nu am vrut totusi sa ma arunc la 6 luni cand mai avem o luna. asa ca, in afara de cele trei sortimente de la milupa am mai gasit Humana din care (stiu ca sunt mai multe feluri pentru 4 luni) doar cele de care v-am spus. Gris cu lapte si cu vanilie mi se pare o idea buna. o sa le incerc dar mai astept vreo doua zile ca sa termin macar una din cutiile pe care le am deschise de cereale (ca am vreo trei deschise si nu e bine). Carmen, nici o veste? ce face Iustin?? tare rau se simte Cata din cauza dintisorilor. musca tot ce prinde (si pe noi daca il luam in brate). Lui Cata nu ii e frica de intuneric (ca am vazut ca s-a tot discutat). dar in camera avem o lampita mica de veghe si asta mai mult pentru mine ca sa-l vad decat pentru el. am citit undeva ca, copiilor nu le e frica de intuneric pentru ca ei stau in intuneric. in timp, incep sa se teama si asta cred ca este vina noastra ca ii tinem pe intuneric. am observat ca totusi nu-i place cand plecam seara cu masina. odata am venit cu lumina aprinsa (asa faceam si cu Andu). Si Cata a fost constipat inainte de diversificare. ce il rezolva pe el este morcovul. de cand ii dau cartof si mar am vazut ca iar s-a mai constipat (face mai tare dar face). cand ii dadeam piureul doar din morcovi si dovlecei si dimineata suc de morcov crud facea de 4-5 ori pe zi si chiar moale. Iar am scris o groaza si va adorm pana cititi. ma duc la culcare ca baietii mei (toti trei) sforaie deja. Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004) http://community.webshots.com/user/vanessaionescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ne mai tineti minte? Bb geo a inceput si el sa pape mar,morcov,orez,si cartof dulce.... Se trezeste si el noaptea,ziua marait,nu doarme decat leganat si cand vreau sa-l pun jos dupa ce adoarme de cele mai multe ori se trezeste...e teroare...din ce am citit vad ca nu e singurul care face fitze... ieri am fost si i-am scos si certificatul de nastere romanesc... alaltaieri am fost in oras la mine (acasa) si am ramas peste noapte .imi era o frica...bine ca nu au mai fost decat cutremure mici de 1 sau 2...inca mi-e frica de casa aia...oriunde as merge (acolo in oras) nu mi-e teama dar ca sa intru in casa la noi,imi tremura picioarele....si acum e si mai "sinistra" ca s-au apucat de repraratii si au dat jos tapetu si arata (repet) "SINISTRU"... va pup si cand mai am timp va mai scriu....sa nu ma uitati [:D] mami,tati si bb george (22.05.2004) ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra2o"][copil][/url] [9cer] poze nunta ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra20g"][zana][/url] Sa ai curajul sa spui da,sa ai curajul sa spui nu si-n fiecare clipa grea sa ai curajul sa fi tu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sunt bucuroasa ca macar am ajuns la zi cu cititul. Mersi de sfaturile pt. constipatie, azi i-am tot dat suc de portocala (si ce i-a placut !!!) si pireu de mazare (cica e buna, contine multe fibre). Cu trezitul noaptea efectiv nu stiu ce se intimpla, ea care de la 1 luna a dormit toata noaptea, acum se trezeste de 3-4 ori; se trezeste si plinge, citeodata se linisteste daca ii pun suzeta in gura si se culca la loc, alteori trebuie sa o iau in brate. In ultimele nopti spre dimineata o luam cu mine in pat, ca nu mai rezistam. Azi mi-a zis o prietena ca bebelusii pot deveni agitati noaptea atunci cind invata lucruri noi; daca e adevarat inseamna ca o sa ma astepte multe nopti albe de acum incolo, ca mai are multe de invatat. Madutza, am vazut ca la un moment dat te plingeai ca Ana are o iritatie la pasarica; i-a trecut? Si Bianca a avut un fel de iritatie/rana si i-a trecut in 2 zile cu crema hidrocortizon. Dar sper ca Ana scumpa e bine acum. Eryka, nu te fa ca ploua, spune-ne odata secretul ala !!!!! Mona, cum a fost la interviu? Nu am avut timp sa-ti urez bafta, dar m-am gindit la tine si ti-am tinut pumnii. Nally, ce mai face scumpul Sebi? Si chiar asa, tu ce cauti noaptea huhurez pe forum, nu ai somn??!!! Carmen, Doamne ajuta sa se faca Iustin bine cit mai repede. Va pup iubitelor pe toate si pe toti bebeii vostri scumpi si frumosi. Lili si Bianca (10 Mai)http://community.webshots.com/user/biancutza_mamarutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!! Irinusha, am vazut pozele cu Cris. Vreau sa-ti zic ca atunci cand am deschis-o pe cea unde e murdarici, am crezut ca sunteti la ceva festival si ti-ai dus copilul sa-l picteze pe fata si ma gandeam : "oare de ce nu i-au pus niste culori mai vii?[bang] si nu puteam sa-mi dau seama ce reprezinta si mi-a trecut prin cap sa ma uit la titlu sa ma luminez si chiar m-am luminat; el saracu mancase[bang][bang]. Oricum foarte reusite poze si tare frumos baiat aveti. Sa va traiasca!!! Carmen , cum e Iustin? Pupici dulci si asteptam vesti. Lili, asa sunt bebeii--neprevazatori. isi schimba programul cum au chef. Eu acuma m-am obisnuit ca tot asa o tin de 3 luni, dar sa stii ca inca mai sper sa se schimbe. Cum e Bianca cu constipatia? sandra, bine ai revenit!! Te mai asteptam cu vesti despre bebe George. Fetele am pus poze noi si sunt la aceeasi adresa, adica cea de jos. Dana, mamica de 2 baieti--Andrei(18 august-2000) si Stefan(21 Mai--2004)http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/danatent/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ieri am primit rezultatul la un test de urocultura.Din pacate este pozitiv:are infectie urinara.A venit si dna doctor, ne-a dat tratament.Trebuie sa luam 10 zile un antibiotic (Zinnat-este mai puternic,dar dr. prefera un tratament de "soc"),insotit de vitamine.Trebuie sa repetam urocultura dupa 7,14 si 21 de zile.Daca vor fi sterile tratamentul se considera ok,daca nu mai vedem (sper sa nu trebuiasca sa continuam tratamentul). Branzica o fac din 200-250 ml de apa de la robinet (pana acum foloseam si eu doar apa plata la tot ce pregateam pentru Sebastian) la care pun 6 masuri de lapte formula;cand laptele reconstituit fierbe adaug 2 pastile de calciu lactic pisate; iese foarte buna.Cand nu am avut calciu lactic am pus cateva picaturi de zeama de lamaie (lamaie stoarsa,nu din aceea din comert). Carmen,ce face Iustin.sper sa nu fi trebuit sa-l internezi! Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! S-a adeverit ce nu doream sa se intample: Iustin are infectie urinara cu E. coli, cauza fiind scutecul( i-am cumparat din Billa, Clever si iaca asa s-a imbolnavit dragutul). Acum am revenit la Pampers si nu-l mai schimb pt. nimic in lume. Of, are si anemie, hemoglobina e de 9,20(valorile normale sunt intre 12 si 16). Oricum, medicul ne-a spus sa tratam intai infectia urinara, si apoi ne vom ocupa si de anemie. De aseara am inceput tratamentul cu Augmentin Bis. Febra n-a mai facut, in schimb a cam urlat noaptea si i-am dat fenobarbital sa se linisteasca( ne-a recomandat medicul). Poate de azi sa-si revina si el; imi este tare dor sa-l vad razand, vesel, sa nu-l mai vad plangand de durere. Tratamentul va dura 10 zile, apoi repetam urocultura sa vedem daca s-a vindecat. Moralul meu e mai bun, si asta datorita voua [flo] [pup] si faptului ca stiu ce are si am demarat tratamentul. DanaA, am aruncat o privire la pozele noi, sa-ti traiasca baietii, ca tare-s scumpi. Andrei era costumat in urs? Lili_B, iti doresc sa se cuminteasca Biancuta si sa te poti odihni si tu. I-a trecut constipatia? Sandra draga, crezi tu ca te uitam asa usor? Pupici lui George! Vanessa, de-a Domnul sa-i iasa mai repede dintisorul lui Cata, sa n-o mai oboseasca pe mama! DianaR, pupici lui Vladut mancaciosul! Madutza, poate-i trece repede maraiala. E si vremea asta asa urata! Ploua, ploua, nu se mai opreste! [pup] Ucai Ioana C, [pup] pt. o mamica obosita. Sper sa-si revina Patricia la programul normal de somn. Lauraa, sa-ti traiasca mandretea de fata. tinem pumnii sa va cumparati apt. pe care-l doriti. Ei, cam atat, sper sa mai revin astazi. Va pup pe toate Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru felicitarile pentru Alex. De ziua lui i-am luat scaunel de masina si se simte foarte bine in el. A adormit in masina in scaunel si l-am luat cu totul acasa si asa a mai dormit o ora. Si apoi sta cuminte si cand mai am si eu treaba. Anacami, imi pare rau ca Sebi este bolnavior. Sa dea Dumnezeu sa se faca repede bine. Dar ce simptome a avut Sebi de i-ai facut testul de urocultura? De unde aceasta infectie urinara la bebei asa mici?Scuze daca ai mai scris despre asta dar acum nu am timp sa mai citesc si din urma. Intreb pentru ca si eu am tot baiat si as vrea sa stiu daca trebuie sa fiu mai atenta la ceva anume. Carmen, mai da-ne ceva vesti despre voi. Ce face Iustin? Sandra, cum sa nu te tinem minte? Felicitari pentru certificatul de nastere romanesc si curaj si rabdare in continuare. O sa treci si peste fobia asta. Vanessa, [pup] lui Cata cel mancacios. Adu-l pe la mine, poate il invata si pe Alex cum se mananca. Ce fructe ii dai tu lui Catalin? Amestec sau cate un fruct la masa? In legatura cu trezitul noaptea, si Alex se tot trezeste, dar nu numai de foame. Cum zicea si Lili_B, ii pun suzeta si adoarme la loc. Aseara s-a culcat la 9 si s-a trezit la 11, la 12, la 3 si se trezi definitiv la 6 azi-dimineata cand eu oricum ma trezesc sa plec la serviciu. Eu sunt convinsa ca au ei o perioada si un anumit motiv pentru care se tot trezesc noaptea. Intr-un timp ma jucam foarte mult cu el si seara si mi s-a spus ca trebuie sa fie ceva mai linistit inainte de culcare asa ca in ultimul timp incerc doar sa-i vorbesc si eventual il tin brate in fundulet si il las pe el sa se joace cu o jucarie. Rezultatul: nu se mai trezeste chiar atat de des ca inainte. Mai spuneti si voi ce faceti seara inainte sa va culcati bebeii, poate asa ne dam seama care este problema lor. Sper ca nu v-am plictisit/enervat. Maria-Cristina si Alex (15 iunie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dragutzelor vin si eu chiauna caci de cand am inceput diversificare(dupa care tanjeam atata) copilul meu nu mai doarme noaptea...se foieshte tot timpul si e agitat.Doctora a spus ca de vina e stomacelul care se obisnuiehte cu semisolidele si de aia.In fine. Dennis mananca acum piure de cartof si morcov la pranz, bea suc de morcov si mar la ora 10 iar seara cereale cu porumb si ovaz(marca Semper, nu stiu daca exista in ro).A, si a mancat si piure de caisa, insa din borcan.Nu stiu, eu cu borcanele o iau usurel caci au zahar(scrie pe ele) si nu imi convine.Ce pot sa fac, ii prepar eu in casa, ii congelez si dezghetz la nevoie....Borcanelul doar daca e sa plec afara si atat. Altfel cu proiectul casa tot asha stam adica nu am mai gasit nimik sa ne convina.Gasisem o casa noua productie(care urma sa fie gata la anul in septembrie) dar pana la urma ne-am razgandit.Vorba Monei''Casa noastra e pusa deoparte''. Va pup pe toate si pe bebei! Gabitza si baietzelul Dennis, 040609 http://community.webshots.com/user/gabitza_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...