Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de Aug-Sept 2003 (41)


Oana_B

Recommended Posts

Fetelor, am o problema (acceasi si vesnica). Poate ca nu ar trebui sa spun, dar nu am la cine sa ma destainui si numai cu voi pot sa o discut. Problema e: socrii. Discutiile au inceput de ieri cind Alex a inceput sa faca scandal ca eu nu vreau sa vorbesc cu ei la tel (de anul trecut de cind au fost aici eu nu am vorbit cu ei decit cind am fost in Ro si atunci am fost cit se poate de draguta pentru ca asa m-a rugat Alex). Deci sa incep cu inceputul: daca mai tineti minte, socrii mei au venit aici in nov. 2003 pentru 5 saptamini (soacra-mea vroia 3 luni, dar eu am hotarit ca mai mult de 4-5 saptamini NU pentru ca stiam ce le poate pielea). Inca din prima zi au fost discutii in ceea ce priveste cresterea copilului (ea e mai batrina..spune ea...si eu trebuie sa ascult de sfaturile ei pentru ca stie mai bine). Apoi discutiile au fost ca vroiau cadouri pentru juma de PLoiesti si eu nu eram dispusa sa platesc....inainte de a veni au scos bani de pe creditul card pe care il au fara sa spuna, ma birfeau pe la spate, nu ma trezeam cu ei de dimineata la 6 sa stau cu ei la taclale, nu faceam mincare in fiecare zi (Emma avea 4 luni), faceau mofturi la resturantele la care ii duceam, ca ei nu maninca carne de aia, supa din aia, ca ea face alfel ciulamaua, supa etc si multe reprosuri. Scandalul a iesit ca Alex nu are curaj sa le spuna niciodata nimic, doaaaarrrrr dupa ce insistam de 100 de ori. In fiecare zi aveam scandal de ajunsese Alex sa spuna ca imi ia copilul, ca ma trimite in Ro, ca eu nu am nici un drept, sa imi vorbeasca urit de fata cu ei (nu l-am crezut niciodata in stare). Nu m-am plins mamei prin ce treceam pina in ultima zi cind am sunat-o si i-am spus plingind tot. Atunci a intrat soacra-mea in camera si a inceput sa tipe la tel ca zic miciuni si ca ii vine sa ma plesneasca (si facea cu mina in vinta ca si cum chiar ar face-o). Apoi ca sa o pup in c-r si m-a facut perversa si barbat-su tot zicea (ma birfea jos) ca "ai vazut, ti-am zis eu, s-a maritat din interes" si, ca ciocolata de pe prajitura, la plecare mi-au transmis ca nu am ce cauta in casa lor vreodata. Alex voia sa divorteze ca eu nu ma port frumos cu ei, altceva nu are ce sa imi reproseze. Din cauza lor mi-am petrecut revelionul intr-o camera separata cu emma, din cauza lor aveam certuri inteminabile. In seara cind am avut scandal cu soacra-mea mi-am luat copilul si am plecat si am stat afara 3 ore. A venit Alex dupa mine (intre timp daduse tel la nasii Emmei si le-a spus sa imi transmita ca daca nu apar, trimite politia dupa mine ca pun copilul in pericol ca il tin pe strazi ...eram aici in cartier si nu are mai mult de 1 km lungime). Deci cu ura lor au reusit sa il imbirlige pe Alex si sa scoata ca era mai rau in el. Dupa o luna si ceva ne-am revenit, insa eu am hotarit ca nu am ce vorbi cu ei si a ramas ca o lege. Fiecare vorbeste separat cu neamul lui, eu nu stiu ce discuta cu ai lui, el nu ce stie ce vorbesc eu cu ai mei. Discutiile s-au ivit din nou zilele astea cind Alex incerca sa ma oblige sa le dau tel sa vorbesc cu ei si de Craciun si Revelion sa le urez "La multi ani". Eu nu pot sa fac asa ceva, nu am ce discuta cu niste oameni care au incercat sa bage chiroane si sa imi destrame casnicia. Alta discutie a fost ca frate-miu a avut nevoie de 2000$ cu imprumut. Eu nu i-am zis ca ii dam noi, Alex a fost cu ideea si tot el a zis ca din aia 2000 el sa pastreze 500 si celalat frate 500, deci sa ne dea inapoi 1000 (frate-miu nici nu stie, el inca traieste cu impreasia ca imi da inapoi 2000). Normal ca alta 1000$ a mers la Ploiesti. Azi am inteles ca 300$ socrii mei ia-u dat lui nepotu-su de 15 ani sa isi puna dinti de portelan si scandalul a fost ca Alex nu a avut curaj sa le spuna ca 1000$ sint banii pe un an pe care n-ii putem noi permite sa ii dam si ca sa faca bine sa s-ii dramuiasca ca nu o sa mai avem sa le dam. El nu a avut curaj pentru ca stie ca daca ei o sa mai ceara, nu o sa aiba curaj sa le zica NU. Au credit card si se pot duce oricind la bancomat sa scoata, deci Alex nu poate sa zica "nu am". Mentionez ca mama nu mi-a cerut 1 leu de cind sint aici si nici ai mei si ca ea este cea care imi trimite pachete o data la 3 luni (cu toate ca stie ca nu a nevoie de nimic)...si nu o duce cu nimic mai bine decit socrii. Iar daca a fost ceva a fost cu imprumut si nicodata nu am trmis bani la ai mei fara sa trimit si la Ploiesti, cu toate ca de multe ori s-a intimpplat invers. Am incercat sa le dau eu tel si sa le spun, dar suna tel ocupat. Ei, si de aici scandal...Alex imi zicea ca am noroc ca sint insarcinata ca altfel m-ar fi dat afara din casa (cu toate ca stie ca NU poate, am toate drepturile la casa, copii si tot ce avem ca le-am facut impreuna)...green card am permanent, deci am toate drepturile (fata de anut trecut cind nu aveam inca 2 ani de cind eram aici). Stiu ca toate astea le zice la nervi, ca nu crede ce zice, ca e un tata si sot extraordinar intotdeauna (exceptie cind vine vorba de neamul lui, ceea ce eu am tot evitat sa duc vorba de un an incoace), ca nu am de ce sa ma pling de el, m-ar pedepsi D-zeu daca as zice ceva de rau de el, inafara ca nu are curaj si coloana vertebrala in fata alor lui. Multumesc Alui de Sus ca sintem departe de ei. Nu ne-am inselat niciodata, sentimental sau financiar cu nici macar un cent. toate deciziile le-am luat intotdeauna impreuna, casatoria noastra as putea-o numi perfecta pina cind se aduce vorba de EI. Eu inca ma mentin pe pozitie si nu vreau sa vorbesc cu ei pentru ca nu pot sa iubesc niste oameni care m-au jignit in propria mea casa, doar pentru ca lor nu le place ce nevasta si-a luat fi-su de cind ne-am logodit (si maica-sa a facut crize de nervi ca nu i-a spus ei intii si noi ne-am dus la ei cu inelul deja pe mina). Mai precizez ca si cu "fosta" relatiile cu soacra au fost totdeauna tensionate de cind s-au casatorit..pentru ca i-a luat fiul, soacra a facut-o "curva" cind a fost pentru vreo 3 luni in vizita la ei aici, deci tot in casa lu' fi-su...si acum soacra o uraste pe fosta, cu toate ca e o tipa OK numai ca relatia ei cu Alex nu a fost OK, dar au fost oameni civilizati, noi sintem in relatii bune cu ea, mai mergem din cind in cind la ea, o iubeste pe Emma...ne respectam. Nu stiu de ce am scris toate astea, nu astept vreun sfat special...am vrut doar sa ma descarc. Banuiesc ca nu am sa reusesc niciodata sa il schimb pe Alex, nu fac greseala asta pentru ca stiu ca nu am nici o sansa. Problema e ca stiu ca banii astia pe care i-am trimis in cel mult 3-4 luni o sa se duca, pentru ca cumnata-miu e un sugator si stie ca ai lui au bani si o sa ceara de la ei (niciodata, cu toate ca ia cu imprumut cica, nu ii da inapoi), iar ei, acum cu sarbatorile o sa dea petreceri acasa si o sa invite prieteni sa arate ce bine o duc ei. Si dupa asta iar o sa ceara bani:(. Nu stiu cum sa il determin pe Alex sa se hotarasca sa le spun ca banii sint pentru un an si sa le sugereze ca nu o sa mai aiba balta peste. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iuliana, chiar nu stiu ce sa spun... e greu de dat sfaturi in cazuri din astea...tu ai zis ca nici nu astepti sfaturi. Eu am citit cu atentie si imi pare rau ca iar a inceput cosmarul "socrii". Mai ales ca bebe2 e pe drum si ar trebui sa stai linistita fara stres si griji. Sunt de ajuns scoala si Emma. Cum nu veri sfaturi, n-am sa spun mai multe, decat ca va doresc sa le rezolvati cu bine si sa incercati sa mai treceti cu vederea unele lucruri.[pup] La noi e geeeeer, dar e soare si frumos. A nins putin, nu e zapada pe jos, nu s-a prins inca. Abia astpet sa iesim afara sa ne inghete putin nasucurile. [mamica]Mihaela,[hop] Diana(22 nov 1996) si[copil]Silvia(10 sept 2003) [url="http://community.webshots.com/user/mihaela_s20"]poze1[/url] ; [url="http://community.webshots.com/user/mihaelas_20"]poze2[/url] ; [url="http://community.webshots.com/user/fetele_mele"]poze3[/url] [url="www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro"]bebelusi august-septembrie 2003[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Nici eu nu am mai scris cam de multisor, insa v-am citit aproape zilnic. Sunt tare obosita... tare de tot... Nu stiu, poate ca ar trebui sa-mi fac niste analize. Programul meu ma innebuneste. Ma trezesc la 6 si pana seara la 12, unu, fac tot timpul cate ceva, fara sa am vreun minut timp pentru mine... Si sunt cam terminata. Noroc cu mandra mea, care ma binedispune! face tot felul de nazbatii si taica-saui zice ca eu o cam rasfat, ca de-aia face... Dar eu nu pot sa-i spun nu, put si simplu nu pot, ca e un copil asa de ascultatator (pe bune, si cred ca are si ea nevoie de clipe rebele, nu?) si ma iubeste asa de mult! Ma pupa intruna, e o piupacioasa, ca mine... De jucat, nici ea nu se joaca mult cu o jucarie, se plictiseste imediat! Poate si pentru ca are prea multe... cineva mi-a spus sa-i mai ascund din ele si, dupa cateva zile, sa i le arat (una cate una). cica sa vezi ce o sa se joace atunci cu ele! N-am incercat, inca, dar o sa va spun daca merge. In plus, un prieten de familie, medic de copii, ne-a spus si el ca un copil de un an nu trebuie sa aiba atatea jucarii pe langa el, ca nu stie pe care sa - aleaga si, atunci, se uita la toate, le studiaza putin, si le arunca... Mai nou, noi avem preocuparea de baza (dupa cea de sortat hainutele din dulapuri si sifoniere) de cara5t craticioare prin casa. Daca ar fi asa, uscate, nu ar fi nimic, insa ea le vrea cu putina apa pe fund, ca sa-si inmoaie degetele... Sa vedeti ce simpatica e cand ia vreo craticioara din dulap si vine la mine si mi-o intinde, ca sa-i pun apa, fireste, apoi, fericita, o ia de tortite si o plimba prin toata casa, pentru ca, in final, sa o aseze jos, langa frigider. Urmeaza alta, si alta, pana cand epuizeaza craticioarele de pe raft. KLa urma, incepe cheful! Le varsa pe gresie, pentru ca le intoarce, razand:)))) Sare in sus si, cum eu sunt o dansatoare, de felul meu, avem si figuri noi la dans! Papa bine, sunt multumita, dar cred ca ar trebui sa fie mai grasuta, dupa cum infuleca (de la inceput, nu am avut probleme, insa nu pune nimic pe ea...). V-as scrie o gramada de chestii despre ea, in fiecare zi are ceva nou, dar ma cam omoara timpul. Vreau sa eu un sfat de la voi: ce le mai dati papusilor si papuseilor sa pape dimineata? Eu vreau sa-i mai schimb meniul de dimineata si fac cam asa: o data cereale, o data gris, o data orez, o data panita cu unt... Altceva? Astea, cu cerealele , grisul si orezul sunt dulci, nu ar fi bine sa pape mai sarat? Hai, o data, de doua ori, merge, dar mereu... Va rog sa-mi dati idei... Georgiana si Elena-Teodora PS Ati vazut saniute pe undeva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of, of Iuliano, mare pacat cu scarbele alea de socrii! Nu stiu ce sa iti spun, poate sa faci un compromis cu Alex: tu le dai telefon la socrii si le spui La multi ani, iar el ii anunta de ca banii sunt pentru tot anul! Poate doar sa te consolezi cu ideea ca nu sunt matusalemici! Te pup dulce si pe tine si pe Emma si uite si un [pup] cu balute de la Erik! Craluca-imi pare rau pentru pierderea ta, si eu ma gandesc cu mare drag la bunicile mele, amandoua m-au iubit foarte mult, dar eram copil cand s-au dus si nu am realizat asa de mult ca s-au dus! Elena-teodora- incearca sa te odihnesti si tu, ca si servici si casa e destul de mult si din pacate, nu sunt de fier si nici roboti! fetita ta e o dulceata si o mancacioasa! Mihaela-La multi ani pentru frumoasa ta Diana! Aum dau o fuga si ma uit pe pozici! Danateu-sanatate multa maica si sa stii ca stressul e cuiul! Rilex maica! Asta e valabil si pentru mandea ca toata ziua imi fac de lucru, zici ca-s nebuna, peste tot vad numai pete de cate ceva, praf si alte mizeriute, m-am saturat! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, va multumesc pentru urari de bun venit, imi crestea inima sa va citesc. Imi cer scuze ca nu am scris in weekend dar de obicei stau tot weekendul cu fetita mea si sotul pentru ca nu prea am ocazia sa o fac in timpul saptamanii. Noi locium in Anglia, sotul meu e spaniol, ne-am casatorit acum aproape 3 ani si o avem pe Melissa de un an si 3 luni. Eu lucrez full time de cateva luni, caci viata e atat de scumpa in aceasta tara incat nu ne-am putut permite. Am adus pe cineva din Romania ( o cunostinta) care sta cu Melissa pana la anul in vara cand o voi da la gradinita. Ce sa va zic de comoara mea.....nu am decat cuvinte de lauda, pentru ca intr-adevar am avut un noroc fantastic cu ea, nu a fost niciodata bolnavioara decat poate constipatie si alta data diaree [copil], insa nimic grav. E un copil care cred ca nu stie sa planga, rade mereu, si cand ma priveste cu ochii ei verzi, ma topesc de cata dragoste pot simti pentru o creatura asa mica. Ce sa mai....e rasfatata familiei, bunicii vor veni de Craciun la ea si sunt sigura ca atunci se va duce pe apa Sambetei toata educatia care o primeste de la mine sau taica-su, pentru ca stiti cum sunt buniceii....nu au limite la rasfat. In sfarsit, nu vreau sa va plictisesc, ma bucur ca v-am gasit si am cu cine sa ma intretin in putinul timp liber pe care il am. Va pup laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca, Dumnezeu s-o odihneasca pe bunica ta. Danat, multa sanatate. Mihaela, La multi ani pentru Diana. Sa fie sanatoasa si frumoasa! Iuliana, sa te ajute Dumnezeu sa iei atitudinea cea mai potrivita. Nu vreau sa sune ca un sfat, doar ca o parere, iti spun sa ajungi la un compromis cu Alex in privina banilor, a vizitelor, a atitudinii lui fata de tine mai ales in fata lor iar tu sa iti iei inima in dinti si de sarbatori sa le poti spune "La multi ani", doar din dragoste si respect fata de Alex. Va urez multa intelegere. Dana_Ene, frumoase nazbatiile Oanei. Concediu placut! Elena_Teodora, mai lasa si tu treburile zilnice de-o parte, mai odihneste-te. Trebuie sa fi sanatoasa sa poti avea grija Nicoleta, am postat interviul. Bafta in luarea unei decizii cat mai bune. Oana_Noemi, actele le-am trimis la Viena pe 24 mai 2004. Multa sanatate tuturor. Iuliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana 76-vad ca s-au miscat foarte repede lucrurile cu Canada! Am impresia ca au scurtat mult timpul pentru interviu. Laura-bine ai venit- poate pui si niste poze cu fetita ta! Ce lucrezi in Anglia? eu am citit postul tau referitor la sora ta geamana! Sper sa se rezolve cat mai bine! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, vreau doar sa va spun ca imi e tare dor de voi dar nu am timp nici sa scriu ...ce sa mai zic de citit. Imi pare tare rau si sper sa nu ma apuce Craciunul in halul asta, muncesc ca o nebuna... va pup pe toate! http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...