Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de oct-nov-dec 2003 (40)


Oana_B

Recommended Posts

Buna sa va fie inima, La multi ani tuturor sarbatoritilor din ultima saptamana! Vin si eu mai rarut pe aici ca am tone de treaba. Umblu cu o stilista de decor sa-mi fac perdele si draperii ca dupa ce ne-am mutat am pus doar ceva provizoriu. Si cum sunt zeci si sute de chestii care mai de care mai faine...nu mai finalizez...Vreau sa fac parterul casei stil art deco (ne place la nebunie la amandoi) si dormitorul nostru in stil mediteraneean. Si trebuie sa potrivesc totul din culori si linii. As fi vrut sa dau gata treaba pana in 21 noiembrie cand fac "ruperea turtii" la Maia da' nu se poate. E inainte de Craciun (aici pregatirile de Craciun incep inca din octombrie) si toti se misca incet. In fine. Fetele mele sunt super bine. Am scapat de muci si sa dea Domnul sa nici nu vina prea repede un alt sezon. Asta mare se preface ca e bebelus (se alinta, de) si bea lapte din canita si mar ras cu biscuite. Are si de ce, ca a inceput sa schimbe dintii de lapte. Cat despre dinti, Maia are 8 incisivi si doi molari si roade tot ce prinde, musca, rupe etc. Papa in felul ei, nu prea mult da' din fiecare fel de mancare ia fara probleme. Pot sa-i ofer orice, inclusiv sa-i schimb laptele. Mi-e tare bine ca se adapteaza asa usor. La nebunii e de neintrecut. Pricepe orice, pune telefonul la ureche sa vorbeasca, fuge la prize (acoperite, ce bine) scotoceste in dulapuri, se joaca de-a ascunsa, deschide si inchide apa la bai. Intelege tot ce-i spun, stie ca nu-i voie da, nu executa. Ba chiar alearga sa faca ceva ilegal. Sta in picioruse ca un pinguin da' nu merge singurica. Se baga singura in cutia ei de jucarii, care e o broasca mare din plastic, si se joaca cu ce-i pe acolo. Da' oricum, mami e jucaria favorita. Cat depre tarc...nici vorba. Toata casa ii apartine. Mai merge si la locuri de joaca pentru copii unde amandoua se simt tare bine. La petrecerea din 21 vreau sa fac cateva bucate romanesti -piftii si salata beuf.., poate si sarmale. Tortul il comand la o cofetarie super buna. Nu fac petrecere mare, nasa va fi singura ca al ei sot e plecat de urgenta in tara unde are tatal grav bolnav. Vom fi vreo patru familii. Vikinga, sanatate la bebe scump. Daca ai inceput cu antibiotic cedeaza repede ai sa vezi. Sunt oribile durerile de orechi. Petrecere frumoasa la mot. Carmen77, e nasol cu virusii astia de pe aici ca au niste radacini...da trec si necazurile astea, sanatate. Ileana, bine ca s-a disciplinat flacaul la somn, tot asa s-o tina. Ai dreptate ca Maia papa cam mult lapte (sa zicem in medie cam 750 ml) dar medicul a insitat sa-i dau cat ii place. Acum il reduc la 500 ml. Ciuf, succes cu aranjatul casei mai ales ca stiu ce greu e pana termini o treaba ca asta. Bine ca-i ai pe ai tai aici. Petrecere faina. Laura T. , m-ai topit cu vanatoarea din spatele casei. Apoi tu ai acolo mosie mare nu gluma. Petrecere faina si la voi. Davidutza, pai chiar ca papa bine puisorul, hai sa o tina tot asa. Carmena, mult noroc la gasirea casei. E drept ca si mie mi s-au parut imense preturile cand am venit in tara. De fapt, preturile mi s-au parut imense in general da' asta-i altceva. Super mami, am retinut intamplarea pe care ai scris-o aici acum cateva zile (cu bebele lasat singur in masina); sunt de acord cu tine ca trebuie reclamati vinovatii. Din pacate, lucrurile astea sunt frecvente si multe sfarsesc tragic. Anul trecut a fost un caz zguduitor in Montreal, un tatic a luat dimineata copilul de 2 ani sa-l duca la daycare si...l-a uitat in masina in parcarea de la servici. Pur si simplu a uitat de copil fiindca el nu fcea asta in mod frecvet. Copilul a murit dupa opt ore prin deshidratate. Nu pot sa-mi revin cand ma gandesc, cum poate fi asa ceva posibil? Ancuta06 - incearca sa-i prepari sufleuri de legume la cuptor, sunt usoare si copii le prefera, apoi orice supita e buna daca o fierbi mult si pui cateva linguri de paste, carnita de pui cu sos de samantana sau de rosii, budincile de orez sugerate de Ileana sunt delicioase, ficatel cu unt, peste cu cartofi. Adela P, uite ca bine zici de cadou ca eu nici macar nu ma gandisem. M-am obisnuit cu asta mare care cere singura ce vrea. Cred ca am sa iau ceva de joaca, ca de cercei, lantisoare si alte chestii s-au ocupat nasii. Iulia23, santate multa si ai grija cu ridicatul mai ales ca esti slabuta. Mara03, sper ca popmpita magica sa dea rezultate. Vilma, bravo tie ca ai ajuns la greutatea dinainte de sarcina; aici se poarta "la mod" mult diferit de ceea ce-am vazut in tara asa ca nu m-as incumeta sa te sfatuisc. Ia doar ceva e-ti place si-ti vine bine. Spuneti-mi dargi mamici cum vi se pare mai bine: lapte de vaca din cel nedegresat sau formula? Maia papa ambele, doctorul mi-a spus sa-i dau lapte de vaca. Si inca ceva mamicile de fete. In loc de turta merge sa fac un cozonac pentru petrecere. Va pupam, sa fiti sanatosi si veseli ca suntem taman in sezonul aniversarilor, Z. Miruna 5 ani Maia 11 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Na, ca mi-au luat-o degetele inainte, Vikinga, scuze! Motzul tau intr-adevar e cam mare si tu la fel pentru operatiunea asta. Hai ca m-am distrat una buna. Nu-ti fa probleme cu mersul, nu toti copiii sunt la fel, dupa cum vezi si cu ceilalti prichindei. La noi a prins bine tarcul. Acolo si-a facut curaj sa se lase de margini si sa-si dea drumul. Tot tarcul l-am folosit si la baiatul cel mare. E drept ca nu sta multa vreme singur, ii trebuie companie (nu la tarc, ci la copil). Zeevagradina noastra are aproape 2ha, iar caprioare sunt destule. Mai vin si curcani salbatici, da' io pe aia nu-i jumulesc, mai bine cumpar gata de-l pun numai in cuptor, asta apropos, de Thanksgiving.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Vladutz e vai de el la poponeatza de la augmentin.Dr. i l-a schimbat si i-a dat Ceclor.Afurisita infectie de unde o fi capatat-o?Ca sa-l fac sa iamedicam. i-l diluez cu ceai,altfel nu vrea,ii dau tot ce e nou pentru el ca sa il captiveze si 10 minute stamsa "bem" cu linguritza ca nu se impaca cu biberonul Sper sa scapam odata ca tare greu e sa dai la copii medicamente. Adela,te-as ajuta cu drag sa alegi un cadou,dar sunt in pana de idei.Dar trebuiesa imi vina ceva in minte ca se apropie si ziua lui Vladutz. Davidutza,am vrut sa vad pozele dar tare prost merge netu.Ce bine mananca David! Asa a mancat mereu?ca Vladutz ciuguleste. Chiar acum am schimbat al 7-lea pampers pe ziua de azi!!!!Noroc ca ii place su de morcov si orez.Mi-e mila de funduletzul lui.Ii dau cu bephantene.Off! Zeeva te referi la compozitzie?sa fie cozonac?sau la forma.Turta se face rotunda din ce vrei tu:chec,cozonac,buna sa fie. VERA si VLADUTZ(11 luni) http://community.webshots.com/user/vgv_vera
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s][s][s] Luana, Mihnea, Luca, Tudor (cu intarziere, scuze!) Salutare, dragele eu is terminata de oboseala. M-am bagat in atatea ca nu stiu cum s-o scot la capat. Puiul a fost cumintel ieri si azi, mititelul, de parca ar sti ca trebuie sa ne lase sa ne facem treaba. Cu parchetul inca nu am terminat, madam (adica mama ca asa ii zic) este bagata in bucatarie, imi face un meniu bunut de tot pentru maine, iar oful meu este ca daca nu terminam pana maine. Si zau ca e inconstienta din partea mea ca de abia am facut jumate de incapere. Parca e un facut, cand vrea si sotul sa-si ia liber, taman atunci nu se poate. Asa ca muncesc cu tata cot la cot. Meniu este: aperitive: cordon bleu, piftii de curcan, zacusca de fasole, de vinete, limba cu maioneza, rulada cu sunca si ciuperci, drob de curcan, salata de peste si ceva mezalaraie, cascaval. Vom avea gratare si ma voi gandi la o garnitura. Muraturi am castraveciori si rosii murate care mi-au iesit super. Ma felicit. Tortul va fi Tiramisu, apoi avem prajitura cu nuca de cocos si Krantz. Sper sa ajunga. Niste buni prieteni de-ai mei s-au oferit sa-si puna casa la dispozitie pentru petrecerea lui Luca. Da' cum naiba sa vin cu 20 de invitati si sa le fac deranj? Ca mji-e cam jena. Pe de alta parte, mi-ar conveni, ca ei au casa mare si ar avea copiii loc de joaca. Da' ma mai gandesc. Cred ca o sa fac gen bufet, ca sunt cam multi sa-i insir la masa. Laura, sa stii ca eu habar n-am ce religie au nasii. Si zau daca ma intereseaza. Nu vad care ar fi problema. Ei sunt number two. Super sa vanezi caprioare in curtea ta. Noi de multe ori nu putem sa parcam masina, ca avem in fata casei caprioare, cerbi (si nu ma deranjaza deloc). Oricum, e un peisaj super. Sotul spera sa se duca la anul la vanatoare cu arcul. E Robin Hood. Zeeva, super ideea cu stilista. Dar banuiesc ca e si costisitoare. Sunt curioasa cum iti va iesi. Si eu sunt in cautare de perdele. Oricum, spor la treaba si sa ai o casuta frumusica. Eu am facut programare pentru Luca pe 17 nov. si vreau sa intreb pediatrul ce lapte sa folosesc: de vaca sau tot formula. Ca vad ca al meu pui e innebunit dupa Similac. Mananca cam 750 ml/zi. Ancuta, eu i-am facut lui Luca pui cu smantana (e innebunit dupa el), orez cu multe legume si pui, in principiu ne axam pe carne de pui si curcan, piure de cartofi, multe supe, etc. Vikinga, insanatosire grabnica lui Aldo. Mititelul sufera tare mult cu otita. Eu toata copilaria am avut probleme cu ea. Adela, noi i-am luat lui Luca o trotineta, motocicleta, ce moasa-sa o fi, cert e ca fiu-meu tot mai incantat a fost de jucarioarele lui cele vechi, si anume marginile de la podeaua de cauciuc. Crede ca sunt sabii si eu ma duelez cu el. Mai fetelor, fiu-meu cand e in cada ii place sa se joace cu piatra de calcaie. Si isi ascute dintii in asa hal de zici ca e lupu' si vrea sa manance Scufita si iezisorii. Eu nu stiu cum nu l-o deranja. La noi s-a cam pus frigul, asa ca il infofolim bine pe copil, are costum din acela cu totul, matlasat, de nu i se vede decat fetisoara si-l scoatem la plimbare. Doamne ajuta, m-a ferit Dzeu de raceli la copil. Adevarul este ca la noi se raceste foarte greu, din cauza uscaciunii. Vilma, si eu am revenit la greutatea dinainte, poate mai putin cu un Kg, dar am cam multa grasimica la burtica, aia e buna pentru hibernare[:D] Mara, bine ca ti-a ajuns pompita. Ca tare buna mai e. Carmena, da' scumpe mai sunt casele acolo. Stai in Bucale? Julia23, ai grija cu spatele, ca mai ai multe eforturi de facut de acum incolo. Super mami, eh, vezi ce activa ti-e comoara!? Si tu te gandeai numai la prostii[}:)] Pupicei pe obrajei, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, deja sunteti prea harnice si nu pot tine pasu' cu voi. de-abia mai tin pasu' cu Luca si traznaile lui. [:D] bey, si n-am decat 27 de ani. ce ma fac pe la 40??? [:D] Adela, cu cadoul nu prea pot sa te ajut. io am o idee, dar inca nu am pus-o in practica, cu toate ca a facut Luca 1 an. vreau sa iau cate o sticla cu vin (aceeasi podgorie) de fiecare data cand serbeaza ziua de nastere. tre sa caut una de anul trecut si una de anul asta. Plus ca i-am luat de ziua lui un cub gaurit cu diverse forme inaintru. Davidutza, si Luca e iritat varza la popou. dar stiu de la ce. I-am dat Ca Farco si de ala e de vina. Azi a faccut kk de 8 ori, cu tot ceaiul meu de menta si orezul mult in mancare, baba si marul copt. De maine nu-i mai dau Ca. Vikinga, imi pare rau de Aldito... Insanatosire grabnica. Mai, cum sa tii copilu' pe asa frig? Io nu as putea... dar daca dr zice ca e ok pt el. mai ales ca stiu ca lui ii place frigul, go for it, ce naiba sa faci. Laura, aia zici tu ca nu-i o mancare sofisticata? bey, da' tre sa fii mare gospodina in ale gatitului. [:D] Io pe vanat nu pot sa pun gura, acum vreo 3 sapt a fost si sotzu la vanatoare si a adus o caprioara, da' nu pot frate s-o mananc. Parca mi-e mila... Plus ca nu-mi place cum miroase carnea. Ancuta, io am mai zis ce-i gatesc lui Luca. ia sa vad daca imi mai aduc aminte ce-ami zis. [:D] - ciulama de pui, pui cu smantana, ciorbita de pui - fasole verde cu vita sau pui (iese parca mai gustoasa cu vita), taitei cu carne, pilaf cu legume - budinci dulci cu orez, peste la cuptor (nu prea se omoara), ficat cu legume. Mai zic si fetele ce mai papa puii lor. Zeeva, spor la aranjat casa! Io personal abia astept sa vad pozele cu casa voastra cea noua. cand ne arati? Fetele tale tre sa fie niste dulci impreuna, nu-i asa? Vilma, depinde cat e de pretentios evenimentul... si nici nu stiu care e stilul tau. al meu e cat mai comod. Si neaparat tre sa am incaltaminte comoda, fara tocuri. Felicitari pentru greutate!!! Pupici la copii. Ciuf, deja salivez. am citit meniul de la petrecerea lui Luca. mama, mama ce de bunatati. oare oi fi eu in stare sa gatesc vreodata asa ceva? [:D] No way. Cateva dintre voi ati intrebat de lapte. Eu ii dau combinat: si lapte praf (bebelac) si lapte de vaca de la tara pe care il fierb cam 20 de minute si apoi il strecor bine. Din pacate laptele de vaca il prefera doar cu o juma de lingurita de miere la 250 ml de lapte. Altfel nu il bea. De regula ii dau dimineata lapte praf si seara lapte de vaca cu cereale si putina miere. Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zeeva, Adameasca, multumesc. Am fost la Steilman, moamaaaa ce scoruri, am vrut sa iau un compleu cu fusta sau pantalon, dar daca va zic ca numai bluza era 2 milioane, sacoul si pantalonul probabil ca depaseau 6 milioane. Pe aici prin Galati cam slaba miscarea cu hainele, predomina turcisme si chinezisme de proasta calitate si de un gust ....[xx(] V-am zis ca Tudor se urca singur in prin paturi? Aa, nu mai stie sa se si dea jos din ele, in plus nu se uita unde isi aseaza poponeata si a mai dat cu ea de pamant de vreo 2 ori, cand n-am fost atenti. Ah, si mai nou, se scoala noaptea pe la 3 si plange sfasietor, nu-i trebe suzi, nu ceai, nimic decat mana mea in mana lui si adoarme fericit ca un inger. Iar mie imi fuge somnul ca stau in picioarele goale la patut si astept sa-mi dea drumul sa ma duc inapoi la nani. Ce ti-e si cu baieteii astia.... Va pupam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vilma, stiu ca e tare scump steilmannul. Nu prea merita. Sau poate da, dar nu m-am prins eu. [:D] Nu stiu daca ai vazut pozele mele de la nunta unde am fost nasi... pe rochia aia am dat 2.400.000. Si mai e si unicat pe deasupra. [:D] cauta prin magazinele mai mici, poate asa gasesti ceva ce-ti place. Si Luca se cocoatza pe canapele si paturi, da' stie sa se dea si jos. Si chiar nu a cazut de pe ele pana acum. Asa cum urla Tudor la 3 dimi, Luca urla la 11 seara, sau aproximativ la 2 ore dupa ce a adormit. Chiar, poate imi explica si mie cineva DE CE???? Fix la 2 ore dupa ce a adormit baga un urlet... Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici experte in "turti si moturi" am si eu o intrebare: Cand trebuie rupta turta la fetite, inainte de a implini fetita un an sau se poate si dupa ? Stiam ca inainte e mai bine; treaba e ca nasa Maiei ar vrea sa amanam cu o saptamana evenimentul si nu prea stiu ce zice traditia. multam de sfaturi, Z.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey, da mai nou aveti o vitezaaaaaaaaa [fuga] Da mai bine asa! [;)] Noi suntem intr-un fel de expectativa. Adica: ne-am facut analizele, toate. Ex. urina-ok. Azi avem rezult. de la urocultura. Coprocultura-ok. Coproparazitologic - suspect de chisturi de lamblii, mai avem de dus 2 probe, sa speram ca totusi nu e. La sange , niste valori crescute la ficat, dr. zice ca pot fi din cauza lambliilor [bang] Plus Stafilococ auriu in gat [q] Dar am repetat analiza si la Sanepid (luni avem rezult.), ca dr. suspecteaza laboratorul ca ar avea ei ceva Stafilococ pe acolo, ca cica 80% din copii au iesit in toamna asta cu Stafilococ.....Ah, si la antibiograma ne-a iesit Amoksiklav (de care Markus a luat de 2 ori in ultima perioada, deci ar fi trebuit sa moara microbu, cam dubioasa treaba), si inca 2 antibiotice injectabile! [bang] Asa ca eu astept plina de sperante rezult. de la Sanepid, daca chiar are Staf. macar sa nu trebuiasca sa-i fac injectii, mama ei de treaba [q] Si cica e si rahitic...... nu-sh ce fosfataza alcalina e dubla ca valoare, asa ca luam 5 pic. de Vigantol, 2 tablete de Ca lactic pe zi si scos afara zilnic, indiferent de vreme........desi la ce soare e in ultima vreme...........ma rog... Ah, si o sa mai facem o data analiza la sange la alt lab., unde pot determina lamblia din sange. Ofofofofof, ca toate vin deodata. Dar scapam noi si de astea. In rest, toate bune, copilu e super vesel si activ [copil], nu zici c-ar avea ceva [cool] La 11 luni avea 80 cm si 10,200 kg, deci e in parametri optimi. Asteptam cu nerabdare petrecerea de 1 an, pentru care avem deja provizii de ornamente , baloane, ghirlande, bannere si alte alea, super-dragute! [il] Eu una abia astept! Fetelor, vroiam sa va intreb, de [pegeam] unde puneti bradul? Ca m-a izbit intr-o zi ideea asta, si nu ma vad pazind intr-una bradul de micul catzarator-cercetator [:)] Va [pup] si va dorim un weekend frumos! Venera, mama lui Markus (10 dec.2003) [url="http://community.webshots.com/user/rothgross"][bibe][/url] si[url="http://community.webshots.com/user/rothgross2"][copil][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...