Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de oct-nov-dec 2003 (40)


Oana_B

Recommended Posts

Ileana, ai dreptate! Si mi-am si adus aminte de un magazinutz de genul asta, o sa incerc. Vreau sa trec la tinute mai office, m-am saturat de blugi. Daca nu-mi pun verigheta, si chiar de multe ori si cand o am, tot ma ia lumea cu "donshoara", si mi-e urat cuvantul astaaaa.... Ven, cate zile a luat Markus antibioticul? Stii ca e posibil ca 5 zile sa nu fie de ajuns? Sper sa nu fie cazul la voi, se intampla cateodata ca microbii astia sa fie rezistenti. Multa sanatate la Mark. Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mi s-a facut rau cu meniurile astea ale voastre [pofta] Eu intru in categoria femeilor atunci cand au invitati....fug repede la magazin si cumpara mancare preparata. Mi-ar place sa gatesc bine, dar nici n-am rabdare si nici nu prea imi ies bine. Vara asta am incercat sa fac placinta cu visine (doar un exemplu) si mi-a iesit o chestie arsa pe margini, cruda in interior si cam moale. Avea si o culoare cam prea neagra....o porcarie. In concluzie sa traiasca semipreparatele. Sunt f putine lucruri pe care le fac bune, dar alea ,macar ies bunute- bunute. Bebelina bulina are un cucuci maarrreeee . A dat cu capatanosul in piciorul de la balansoar. I s-a cam infipt in frunte. Am impacat-o cu un biscuite dar a ramas cu o pata rosie cat jumatate de frunte. Aseara am visat ca se intampla ceva cu copilul, nu mai stiu ce, si in somn o aparam. S-a trezit al meu sot cu un pumn in fata... A sarit ca arsul, s-a si speriat saracutul. M-a intrebat ce am si cica i-am zis ca e bb in pericol, ca o sa cada.... Am ras cu lacrimi dimineata, cica am dat super tare si direct in fata. INTREBARE PT MAMICILE DE FETITE Am observat la Isabelita cand o schimb, o secretie la ..dansa. Are o culoare un pic verzuie si nu are miros. I-am zis mamei mele, care a vorbit cu... care a vorbit cu...si cica poate sa fie e-coli. Ce e asta? Julia23 tu poate sti mai bine. Zi-mi si mie ceva ca pedi e plecat din oras si sunt tare curioasa. Uf, intru mai tarziu ca suna telefonul non stop si nu pot sa scriu nimic. Pupicuti, Alexandra si bb Isabel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza! Iar am de laudat un copil care a dormit toata nopatea, de la 21:15 pana la 7:30 dimineata, cu o pauza la 6 pt bibe de lapte. Si nici macar nu a vrut cu noi in par. Of, ce bine e sa dormi 8 ore pe noapte. Ven, iar s-au adunat belelele pe capul vostru? Of... Bafta la analize. Sa ne tii la curent. Cum stati cu somnul de noapte? Sper ca la fel de bine. Vilma, spor la shopping, sa ne zici ce ti-ai luat. Si mie imi zice lumea domnisoara. cel mai tare m-am amuzat cand am fost gravida si ma duceam in piata cu burta la gura [:D] si-mi zicea lumea domnisoara. Da' n-aveam verigheta, ca nu mai incapea pe deget. [:D] Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciuf ce pregatiri si la voi!!! Ohooo si ce multe feluri de mincare!!!! Mamäää chiar ca sunteti gospodine! Si eu fac si gatesc bine, dar la scara mai mica! Faza tare, am facut ieri pt prima data de cind sunt aici salata orientala cu macrou afumat ca mi-era pofta si sotzu zice innebunit ca cica sa fac salata din asta si la botez[:D]. I-am zis cum sa fac asa ceva, ca m-ar ride lumea in Ro de-as veni cu asa ceva in zi de sarbatoare[alcool]. El, cum adica, ca-i delicioasa[:D], pai zic asta-i asa o mincare sa mai "fugaresti o zi" si cica may, voi romanii sitit sa mincati nu gluma[:D]. Ehei pai daca-ar vedea el meniurile[papica] de la fetele de aici ar innebuni! Ven eu nu stiu, dar cu analizele astea facute prin cine stie ce labotaror, nici eu nu le-as lua de bune. E enervant si frustrant sa-ti intepi copilu dupa singe si hop analizele ies cu toate nebuniile si pin la urma stai ca nu-s adevarate. Acum bine sa nu fie, dar cred ca ramii cu gindul "dar daca..". Ar fi bine daca ai gasi un laborator de incredere. Sanepidiul asta nu da niciodata gres? Oricum insanatosire grabnica si la cit mai putin antibiotic ca si eu am o ciuda pe el de mor..! Si da ven, si aici ne trimit dr afara cu copilul indiferent de vreme! Imbracat bine si nu conteaza daca e bonlav sau nu, la aer cit mai mult posibil! Vilma e greu tare in Galati sa gasesti ceva frumos..[bang] Eu cind aveam ceva special mergeam la Bucuresti la cumparaturi, sunt sanse mult mai mari si poti gasi ceva frumos si ieftin. Si romanesc chiar! Ca e mai bun decit toate rahaturile alea turcesti[bang]. In rest cu moda, nu pot sa te ajut ca aici femeile nu-s cine stie ce elegante, normal numa io[8D][:D]. Oricum important e sa-ti stea bine si sa te simti tu frumoasa si eleganta, ca moda are uneori tendinte dubioase[:D] Aldo e mai binisor, aseara a dormit in pat cu noi, ca nu am inima sa-l las singurel cind are probleme. Si am facut cum a spus nenea doctoru nebunu[:D], adica vreo 16°C, de nu mi-am scos nici un deget pe afara! Dar vad ca intr-adevar a dormit foarte bine, nasul nu i s-a infundat, nu a vrut apa, nimic! Faceam glume cu sotzu ca probabil a inlemnit de frig[:D], glumesc, ca l-am imbracat bine si mai bagam mina in sacul lui de dormit si era cald, numa miinutele mai reci. Dar culmea e ca acum de cind cu raceala si otita, papa mai bine! Adica am trecut si noi in sfirsit la papica de baietel mare! Numa dimineata si seara laptic(cam550ml/zi), imi accepta laptele de seara cu 2 masuri de cereale[cool], de nu-mi vine se cred! Si ziua papa legume, iaurtele, brinza proaspata, fructe de care-i dau! Ok tre sa fie piure perfect, deocamdata tot HIPP sa traiasca, dar curind o sa am curaj sa-i si gatesc. Parca mi-a mai venit si mie inima la loc! Gata va las ca am scris de v-am innebunit[pup] Vikinga& Aldo(15noi2003) http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sal, Dragele suntem pe ultima suta de metri. Mai sunt 5 ore si primesc musafirii. Nu prea m-am ocupat sa cumpar multe ornamente pentru Luca ca nu mi-a stat capul la asa ceva. V-am zis ca vom face stil bufet ca in felul asta sa aiba si copii loc de joaca. Astazi ninge la noi si e frig. Luca ma cam fenteaza cu somnul, se trezeste dim. devreme, laptele nu-l vrea, iar eu o dau pe seama dintilor. Ven, sa dea Domnul sa fie bine cu analizele. Oricum pupicei puiutului. Ref. la brad si eu mi-am pus problema asta. Oriunde l-as pune, Luki ar avea acces. Ma gandeam sa-l ingradesc, cum facem aici la pomisori sa nu-i manance caprioarele, pun un gardulet de sarma in jurul lui. Cred ca as fi de pomina sa fac treaba asta. Supermami, tare faza cu pumnul. Dar eu stiam ca in somn miscarile sunt mai lente, mai usoare, da' tu cred ca ai fost suparata rau de tot si ti-ai adunat toata energia pentru ati apara comoara. Imi pare rau pentru ea ca s-a lovit la "capatanos", dar cate or sa mai fie... Luca, mai ales cand e obosit, da cu capul in tot ce-i iese in cale. Vikinga, e interesanta chestia cu dormitul in frig. Aici americanii noaptea au mai frig in casa, iar ziua e un pic mai cald. Si sunt sanatosi bey. Laura, distractie placuta maine si asteptam poze cu sarbatoritul. Dragele, va las ca ma asteapta perdelele sa le calc. Pupicei si un week-end placut. Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super Mami, bine ati intrat in gasca "cucuietilor"!!! [:D] Pana acu te plangeai ca e fata mai lenesa si acum ia sa vezi ca nu mai prididiti cu cucuiele. [:D] Vikinga, bine ca isi revine cupilu'. mai, cum ati dormit la 16 grade in casa? cate pilote ati avut pe voi? [:D] Intreba cine de brad... Ven parca. iaca io m-am gandit sa aleg cel mai mic brad posibil si sa-l pun undeva mai sus, pe o vitrina ceva. sau chiar sus pe sifonier daca se poate. [:D] Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor , Sinteti harnice la scris ...am citit acum vreo saptamina si era capitolul 39 si azi hop c-am vazut 40 si deja scris ceva. Bravo :-) Bebe Sean merge deja binishor in picioare, face 6-7 pasi voinicesti si rapizi ...zice mama, tata, baba - asa il striga pe bryan, Gaga - asa striga cateaua, pe greta, bavo de la bravo si multe altele pe limba lui din care cel mai des tigaaa. Jucariile nu si le cunoaste ...la modul ca daca ii spun sa aduca la mine casutza sau catzelul sau altceva vine doar el gramada pe mine ...in continuare ma trage de par si ma musca la greu. E mucos de vreo saptamina intr-una s tuseste, eu la fel. Are 10, 3 kile si 80 de cm la 10 luni jumatate. Suge in continuare de 6 ori pe zi plus minarea de rigoare si atit ca vine gramada pe mine si e crizat deja ca nu il bag in seama. Pupici la mamici si la bebici si daca mi-o face favoarea sa doarma un pic la prinz poate mai reusesc sa citesc si eu din urma si sa mai vad ceva pozici. Onuta,Bryan Alexandru(26feb. 2001) si Sean Raphael (29 dec. 2003) http://community.webshots.com/user/onutza_mamicutza ; http://community.webshots.com/user/onutza_mamicutza_1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai bonsoir! Dupa cum vedeti am stat azi calare pe calc. [:D] Am si io neshte intrebari: [?] cat de repede adorm copiii seara? (de vreo saptamana adoarme greu si ziua, cam 20-25 min fata de 5-10, dar seara e teroare. Urla de pica lat, da' ochii nu-i inchide... Rade, isi baga degetele pe gat sa vomite, se scobeste in nas, in ochi, in fund cu poate ca are pampershi. [:D]. Nu va imaginati ca nu e suficient de obosit, ca stiti toate ca doarme extrem de putin ziua.) [?] cum credeti ca pot eu sa-l dezvat de jucarii multe in timpul mesei? Mai nou si seara papa laptele din bibe doar daca il tin intins pe o perna, el se joaca cu 2 jucarii mici si io cant si tin biberonul. am incercat sa i-l dau sa-l tina singur, da' nici asa nu vrea... Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana cu Luca e alta poveste[:D], tre sa mai faci un bb si poate cu noroc ti se vor potrivi experientele si sfaturile noastre[:D]. Ce vrei dom'le daca haiducul de Luca e energic[hot]?! Doar[greutati] pt tine! Acum lasind gluma la o parte, Ileana eu una cred ca ai incercat deja n.. metode! Aldo doarme pe la 7-8 seara, il las sa fie obosit, il schimb, il bag in sac, fac intuneric si frig mai nou[:D], sotzu stie ca tre sa fie liniste perfecta, ei si ii dau bibele de seara tinindu-l brate, asa usor legant, daca-i agitat ii cint usor si de cele mai multe ori adoarme in brate dupa ultimele inghitituri de laptic, il mai tin vreo 5 minute si usor usor il pun in patut si gata. Daca nu adoarme la laptic, il mai tin un pic in brate sa se linisteasca, il pun in patut, pun niste muzica in surdina, are el un cd pt nani cu muzica nemteasca asa de plictisitoare de adorm si eu pe mine[:D], si ies din camera. Mai vin il mai linistesc, il mai mingii, bla bla, dar nu leganat in brate cu orele ca nu ma tine spatele si mai vreau copii! Ziua doarme o singura data intre 12-14, nu mai tirziu, cam o ora o ora si ceva. Si mult timp afara la aer, mai ales dupa amiaza. Pomul eu cred ca-l pun in tarc[:D] ca alta varianta nu am! Si hai sa va mai tin un pic la birfa acum ca miine fac sarmale, salata beuf si altele, stiti voi nemtoaicele alea al mele de veneau si se jucau cu Aldo, de ziceam eu ce fetite bune si inocente, ie-te dom'le ca nu e cum auzisem eu ca la fete aici tre sa le dai anticonceptionale de la prima menstruatie. Nein, nein, nein eu juram ca-s fete cuminti. Ei bine de vreo 2 sapt nici una pe aici, ieri vine cea mare care pare slabuta si micuta in poze dar are de fapt 13 ani si ceva. Buuun. Acum cu o alta amica noua cam de aceeasi virsta, poate ceva peste 14 ani. Ca vor sa doarma aici, in alt apt la etaj, e ok a mai dormit aici, dar acum chestie noua, daca ar putea sa fie 3 care sa doarma. Bun zic eu, mamele voastre ce zic, sa ma sune, dar cine e a treia fata? No pai stai ca nu e fata e baiat! Sa-mi sara okii din cap! Normal ca i-am zic un NUUU din ala apasat[drac] dar sunt sigura ca pe viitor o sa mai incerce ca de acum incepe virsta aia periculoasa. Ea ma iubeste tare mult si sta pe linga mine de cind eram insarcinata, cind ma machiez, sta la pinda cind am haine care nu-mi vin mi le confisca, ei in sfirsit sunt asa ca un exemplu pt ea, imi spune toate cele, dar acum chiar realizez ca numai e o gluma! Aoleo pun varga pe ea[:D]. Ei uite eu cum acum nu tre sa-mi pazesc nopatea numa copilu, tre sa fac perchezitie si la cucuietele astea[:D]! Vikinga& Aldo(15noi2003) http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...