Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de oct-nov-dec 2003 (40)


Oana_B

Recommended Posts

[s] [s] ALEXANDER STEPHAN! Sa cresti mare, sanatos si cuminte. Noi nu avem mari noutati de raportat, adica nimic bun. Ieri dimineata am avut o surpriza de zile mari, adica l-am gasit plin de voma [bang], cred ca a vomat in timpul noptii de la tuse [bang], si noi nu am auzit nimic, bine ca nu a patit nimic, sa se innece, Doamne Fereste! A umplut patul si hainele, a dat tot pe afara. Noroc ca eu intotdeauna il culc pe o parte. Nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai fac cu el, ca e intr-una racit. M-am hotarat si o chem pe soacra, ca nu se mai poate asa. Numai sa vedem cat timp o sa ii ia sa ajunga aici si daca ii dau viza, ca si asta e o problema. Matei imi da toata ziua de lucru, ma tine ocupata, adica imi scoate toate cartile din biblioteca, de cel putin 3 ori pe zi, dar ma si ajuta, ii dau un pamatuf de sters praful si e cel mai fericit [:D], sterge praful pe TV si mobila, ce mai, am mare ajutor [:D]. Ven, sper sa ii iasa bine analizele lui Markus. Ileana, nu prea am ce sfaturi sa iti dau, ca Matei se culca exact ca Aldo, adica cu bibe de ceai si sa stea langa mine in pat, sa ma vada, cand termina bibe adoarme si dupa 10 minute il mut la el in pat si cam atat. Ziua doarme cam 2-3 ore intr-o singura repriza, de la 3 la 6 dupa amiaza, iar apoi seara de la 9 la 7 dimineata. Cu mancatul stam mai prost in ultima vreme, a crescut in lungime si a slabit in greutate, asa ca nu mai e nici pe departe asa plinut cum a fost, bine ca are rezerve, ca daca mai era si slab, imi luam campii! Va las ca mai am de facut un pic de mancare, ca ne vin niste musafiri din Romania [:D]. http://community.webshots.com/user/carmen77102 http://community.webshots.com/user/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La multi ani, Alex. Sa ai parte de multe jucarii si sa fii un voinicel. Laura, copiii tai sa-ti faca toate zilele senine. Fetelor, ieri am facut petrecerea lui Luki. Am terminat treaba in casa cu un sfert de ora inainte de a sosi musafirii. Am cumparat semne la intrare cu petrecerea de un an a baietelului meu, baloane multe si bannere. E aici un magazin, Party city, de unde poti cumpara tot ce-ti doreste inima pentru diferite ocazii. Offff, ce sa va spun. Fiu-meu va fi un materialist. Madam i-a pus pe tava bani romanesti, americani si euro. Luki s-a uitat un pic la cei romanesti, dupa care a luat suta de dolari si a vrut sa se joace numai cu ea (madam zicea ca vedem unde o sa traga micutul: Ro, Europa sau USA). Apoi a vrut lantul de aur al unei prietene de-a mea, o vioara de jucarie, niste cipuri electronice si un paharel cu un picut de visinata. Interpretari: va face multi bani cu electronica, in timpul liber va fi un artist si ii va place sa bea. A fost bine cu stil bufet ca puii au avut loc de joaca. Mancare si bautura mi-au ramas de nu stiu ce sa fac cu ele. Sotul m-a trimis pe mine sa cumpar bauturile si cum n-am habar ce sa iau, am cumparat ca neaga. M-am uitat si la pret sa fie nici prea ieftine, nici prea scumpe. Aici bauturile sunt tare "piperate". Mai mult bere s-a baut si apa minerala. Luki a fost intr-o forma grozava. I-a incantat pe toti. Mi-a dormit dimineata pana pe la 10, apoi s-a culcat la loc pe la 11,30. Nu stiu ce somn l-a podidit. Si acum ca tot vorbiti de cum adorm copiii. Luki imi adormea singurel sugand la biberon. De vreo cateva nopti ne creiereste ca nu vrea sa se culce. Il culcam dupa 11. L-am lasat sa planga, cu ochii pe ceas, timp de 10 min. si zbiara de zici ca va face rosu in gat. Habar n-am ce l-a apucat. E clar ca si-a cam dereglat somnul. Nu mai doarme decat un somn si deduc eu ca seara ar trebui sa fie foarte obosit. Oricum ne-a terminat aseara. Eram asa de obositi dupa ce au plecat musafirii, el nu se mai tinea pe picioare, cum facea un pas trebuia sa se loveasca de ceva si incepea sa bazaie, am incercat sa-l culc de doua ori si nu a fost chip. Mama zice ca e rau si cand copilul are o rutina, ca nu poti devia programul un pic. Nu-mi adoarme in brate, leganat sau pe picioare. Dar cum l-am pus in masina, in 5 min. e deja adormit. Si daca incerc sa-l iau din masina sa-l pun in patut, se trezeste imediat. Despre mot, ce sa va spun. I s-a luat acolo un pic. Am folosit panglica rosie. Ochii lui urmareau foarfeca. Acum ma bate gandul sa-l tund, dar prea a venit iarna si e frig. Cred ca o sa-l mai las un pic ciumpavetel si om vedea dupa aia. Pana atunci, am grija sa-mi tund eu latele ca ma uit in poze ce urat imi sta. Dragele, v-am pupacit. Pe ma tarziu. Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allya, Elena, Simona, dragele unde sunteti? Nu v-am mai vazut cam de multicel. Pupicei. Vikinga, si aici fetitele sunt tare precoce. Incep sa fumeze, sa se drogheze si viata sexuala. Mai depinde si de mediu. Nu le vezi vorbind decat despre baieti si sex. Niste prieteni de-ai mei chiar au avut mari probleme cu fetita lor de 13 ani. Ref. la testul cu masina, te ingrozeste cat pot fi de cruzi unii oameni. Iubesc mai mult animalele, decat un copilas. Dar pentru multi, animalele tin loc de copii. Carmen, imi pare rau de Mateiutu. Vremea, bat-o vina, ca din cauza ei tot se imbolnaveste puiutul. Sanatate multa. Si poate e mai bine daca vine socrella. Vera, si la mine merge cam incet netul. Eu dadeam vina pe micii "alieni" de ii mai am. Paula, bine ai venit printre noi. Codrin, la multi ani! Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey m-au lasat sirbii care trebuiau sa ia motzul....!!! Nu-mi vine sa cred[bang][bang][bang]. Am primit acum 2 ore telefon de la ei, ca baiatul mai amre a facutnu stiu ce boala din aia care se ia, cu multe bubite si mincarimi, de nervi nici nu mai stiu cum se zice, apoi a luat boala fetita cea mica si de ieri si tatal sirb si acum toata casa e in carantina. Na mey ce chestie[V] Asa ca si eu ca si Laura Takacs o sa-i iau singurica din par in caz de nu-mi vine pe parcusr alta idee. No bun, sanatosi sa fim noi ca nu e asa de grav. Dar stau si eu si ma minunez de isprava! Am sa fiu ca si Ciuf cu tone de mincare ramasa. Bine ca la sarmale si salata beuf din 2 telefoane gasesc "clienti"[:D]. Vikinga& Aldo(15noi2003) http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vera, la noi e ok BCGul. cat despre celelalte vaccinuri, la 2, 4 si 6 luni a fost crima si pedeapsa. Adica febra marisoara, agitatie, nesomn, urlete. la ala de 1 an am zis sa ma pregatesc sufleteste. dar nu a mai fost cazul pt ca nu a facut decat putina febra, maxim 37.7 si atata. unde mai pui ca a dormit in ziua aia de a rupt pamantul. [:D] Vikinga, imi pare rau ca nu mai poate fam de sarbi sa taite motzu la Aldito. cand faceti petrecerea? Pe Luca il culca mai rar o data pe zi, ca el e un copil matinal si se trezeste de regula la 7. doarme o tura de la 10 la 11 si o tura de la 2 jumate la 4 dupa amiaza. Si seara se culca la 9, 9:10. Poti sa pui ceasul dupa el. Daca "gereseste" si se trezeste dimineata la 8 il culc doar o tura pe zi. Nu pot sa-l tin treaz prea mult ziua, ca e marait, nervos, cade de multe ori, se loveste, exact asa cum zicea Ciuf ca a patit cu Luca la petrecere. Of, Carmen, nasoala treaba cu voma. De regula Luca se trezeste si urla cand vomita si noi nu-l auzim. Am patit asa cu el cand am fost la mare. L-am culcat, si am iesit 10 min din camera, pe holul hotelului. Si cand ne-am intors lam gasit vomat si urla tare. Cred ca e mai bine sa chemi soacra sa stea cu Matei, poate mai terminati cu racelile astea... Ciuf, felicitarile noastre pt baiatul "motzat". [:D] Io am o alta problema: v-am zis ca e deranjat la stomac. dar nu are diaree din aia apoasa si urat mirositoare, doar face kk mai moale, dar FOARTE DES. Azi a facut cred ca de vreo 9 ori, cu toate ca a mancat de rgim, i-am dat Smecta, ceai de menta, etc. Oare ce naiba o avea? Chiar asa de rau sa faca de la canini? De fapt unul il supara mai tare... Maine merg cu kk la copro. sa vedem ce-o fi. Ca am schimbat la scutece in 3 zile de mi s-a acrit. Azi l-am mai trimis si pe tati, sa vada si el cum e. [:D] [?] cat de mult se joaca tatii cu puiutii? ca al meu nu prea mai are chef de joaca cu fi-su si asa tare ma enerveaza... azi m-am luat rau de el. daca il pun sa stea cu cupilu', isi deschide tv-ul si nici nu-l mai baga in seama. sau il lasa de capul sa faca ce vrea, fara sa se joace ceva interesant. Io ma joc cu el pititea, cucu bau, facem turnulete din cuburi, ne uitam pe carti cu animale, etc. Chestii din astea educative. Voi? Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adameasca [?] cat de mult se joaca tatii cu puiutii? ca al meu nu prea mai are chef de joaca cu fi-su si asa tare ma enerveaza... azi m-am luat rau de el. daca il pun sa stea cu cupilu', isi deschide tv-ul si nici nu-l mai baga in seama. sau il lasa de capul sa faca ce vrea, fara sa se joace ceva interesant. Io ma joc cu el pititea, cucu bau, facem turnulete din cuburi, ne uitam pe carti cu animale, etc. Chestii din astea educative. Voi?
la faza cu tati parca as fi scris eu randurile de mai sus!!!! pentru tudor cea mai mare distractie e sa-l plimb de manuta prin casa! daca m-ar tine spatele ar merge toata ziua asa. in rest ne jucam tot asa ca si voi. si mai nou am vazut ca-i plac jucariile cu multe butoane si melodii. atata le mai studiaza si le mai iubeste. i-am luat zilel trecut o locomotiva care scoate tot felul de sunete. atata o iubeste incat se joaca ce se joaca cu ea si incepe si o pupa. eu cand am vazut era sa mor de ras. face ce face si-si pupa locomotiva...iubaret baiat am, nu??? carmen, imi pare tare rau pentru matei! sper ca vei primi ajutor cat de curand. eu va admir pe voi fetele care va cresteti singure copiii. eu n-as putea fara ajutorul bunicii mele care e batrana dar plina de energie si ma scuteste de multe! ALDO, LA MULTI ANI MICUTULE. [flo] pentru mami! Andreea & Tudor (9 dec. 2003) [url="http://community.webshots.com/user/mara03100"]daca doriti sa ne (re)vedeti :)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen aiurea cu racelile astea, chiar asa in Ro nu a avut nimic si de cind sunteti in Canada mult prea multe a adunat! Si raceala lui Aldito o suspectez ca i se trage de la grupa de pitici unde am fost sapt trecuta, toti aveau mucii pina-n barba, numa Aldito ok, si la o zi doua gata si el. Prea mare chin pentru copil. Ciuf mi-a placut ce a ales Luca de pe tava[cool] Ileana, petrecerea e scurta, numai intre 3 si 6-7, ca vin multi copii mici si cam asta-i timpul optim. Poate pe seara or mai veni si alti prietenii pt un paharel de vin. M-am tot gindit la variante dar pina la urma eu am sa-i iau din motz si gata..! Vera, Aldo la vaccinuri a reactionat ok, nu am avut febra sau nopti nedormite, i-am dat un laptic mai slab si mincare mai usoara, multa apa si afara la aer si am trecut cu bine. Vikinga& Aldo(15noi2003) http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Aldito!!! Sa cresti mare, sanatos, sa ai parte de multe-multe jucarii si poate mamica iti va face un fratior sau o surioara! fetelor, lui Luca ii ies premolarii. De fapt unul i-a iesit, dar celalalt nu inca si locul e vanat. De ce e vanat? S-a lovit acolo sau e de la dintisor? Spuneti-mi, va rog. Carmen, mai dar ce se tin in lant la voi... Vai de capul vostru... Va compatimesc. Voi nu aveti interfon ca sa-l auziti cand tuseste? Ca banuiesc cand a vomitat l-ati fi auzit. Sanatate multa Mateiutului. Pupicei de la Luca ca sa se insanatoseasca mai repede. Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bleah, ce m-am enervat la un sub. pe "Parintii intreaba..." De kko faza rau de tot! Ma rog....... Eu una nu-s de acord cu regulamentul asta DC in totalitate, la unele faze......Dar trebuie sa respectam regulile, chiar daca nu suntem de acord cu ele [^] Ileana, mersi [flo] [;)] Carmen, sorry pt. scumpul de Matei bolnavior. Io zic s-o chemi mai repede pe soacra! Mai. la noi tati e partenerul de joaca nr. 1. Daca-i vezi ce partide de ascunsea trag prin casa, ce aruncaturi, umblat in 4 labe amandoi, tzipete, veselie si chiot e pe capul lor, mori de ras. De altfel, Cristi de cand intra pe usa, saracu' e intampinat de Markus cu o gura pana la urechi, oricat de obosit ar fi, tre' sa traga o partida de joaca cu piticu', ca altfel n-are scapare.......In schimb, tati al nostru habar n-are sa schimbe scutecul, daca va consoleaza cu ceva [:-)))] In rest e super tatic, cu conditia sa i se dea "instructiuni de folosire" [:D] clare si detaliate.... Hai va [pup], merg sa fac mancare si apoi o tura prin oras.... Venera, mama lui Markus (10 dec.2003) [url="http://community.webshots.com/user/rothgross"][bibe][/url] si[url="http://community.webshots.com/user/rothgross2"][copil][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...