Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie - iulie 2003 (35)


madishor

Recommended Posts

Bun venit lui bebe Tudor Mihai. Mihaela Eu i-am facut ieri lui Cristi mincare de conopida cu pui, smintina, morcovi, ceapa. gata nu mai pot sa va scrica e Cristi la mine in brate si tot butoneaza si-mi misca mouse-ul . Romana , Cristian (22.06.2003) si Alin (25.06.2004) http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si Noi stam in casa de 2 zile...adica prin vizite, da' tot in casa...Maya nu are probleme cu statul in casa..evident ca prefera afara, da' nici daca sta in casa nu pare deranjata...gaseste ea ce sa faca...mai nou de 2 zile si-a descoperit scunul scoica de cand era bebelus..si se tot urca in el sa faca "nana"..chipurile...pasiunea no 1 sunt cartile...pe care le tot citim si rascitim...punem muzica si dansam....se da in balansoar....o pun in varful patului ..eu citesc si ea se joaca cu forme....etc De vreo saptamana am inceput sa facem primul caca, cel de dimineata ..la olita...asta pentru ca stiu exact ca in cel mult 10 min de cand s-a trezit face caca..asa ca asta ne iese...oricum ea mai face de inca 2-3 ori in restul zilei..asa ca ..suntem la inceput de drum. Maselutele noastre nu dau semn ca ar vrea sa apara....avem tot 6 dinti...dar nu ne facem probleme..ca oricum mananca orice.. Ieri am vazut ca pe scaunelul ei din masina este desenat un iepuras si scrie "lucky rabbit"..eu nu am lucru si o intreb " tu esti Lucky Rabbit? la care ea foarte prompt.."DA"...si de ieri numai asa o tinem.."tu esti..." ....si da-i rasete Dana, si noi ne mai uitam la filme cu pitica...la inceput era fascinata..nu se clintea...acum deja le stie si nu mai prezinta mare interes.Ai terminat Furia? Eu nu..ca am intrerupt-o cand am citit Codul..si dupa m-am apucat de Travesti. Elena, deci Oana este pregnanta..[:D]pitica este totala.ma bucur sa aud ca Micaita este bine....la cat te-ai stresat pentru el era si timpul sa te vad multumita... Razvan Costache..bine ai venit!...asteptam noutati despre bb.. Cornelia, bine ca sunteti bine...sa stai linistita fara mari eforturi Maria_m_mne gandim si noi sa luam saniuta..da' asteptam sa apara oferte mai variate..voi de care ati luat? Cgaby, felicitari pentru maselute.....Mai schimba si tu cartea cu cei 3 purcelusi.[:D] Carmen si bb Maya Alexia http://www.community.webshots.com/user/carmenmaya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, agitatie mare pe-aici, lume noua, ne marim gasca [grup] Bychi - cizme de cauciuc gasesti in Unirea, la etajul 3, unde au reorganizat raionul ptr copii, se intra pe linga un magazin de decoratiuni (scuuump!!!), apoi in al doilea magazin pe stinga au si caciulite dragute si undeva in spate cizmulite de cauciuc fr. dragute (cu capete de animalute), colorate si masuri mici. Si eu vreau sa-i iau ptr la Breaza, unde de cind da toamna e o mlastina permanenta... Elena - crede-ma abia astept sa-i pot lasa copilu' in grija lui frati-miu, dar mai e pina acolo (un an - doi???). Poate la anu' dupa ce se-nsoara devine mai serios, ca el a fost "copilu'problema" dintotdeauna, mai ales prin comparatie cu sora lui cea perfecta [zz] Kehleyr - si eu am observat ca Luca se uita la el la televizor, i-am pus ceva filmat cu el cind avea vreo 6-7 luni, si era nedumerit tare cind il strigam din televizor!!! Eu una ma umplu de duiosie cind il vad asa mic, si mi-aduc aminte... ... da'mi trece cind il vad ca purcel mare si obraznic s-a facut! Simbata stind cu el toata ziua m-am umplut de uimire sa constat cum puiul meu cel mamos si dragut bate din picioare si mai nou musca de draci!!! Canapeaua, pe mine, pe el... Suparat ca nu vreau sa merg unde vrea el, cind vrea el, a inceput sa muste din canapea, si se uita la mine sa vada ce zic. M-a pufnit un ris de zile mari, Luca era contrariat total: sa plinga, sa rida, sa muste?!? Vazind ca n-are efect circul lui a inceput sa se muste de mina, de incheietura, mai mult asa, de control, si iar se uita pe sub sprincene la mine sa vada reactia. Asa cu obraznicatura mica, m-a pus pe ginduri acum ca ma gindesc ca e inceputul perioadei teroriste pe care ne-o anunta cartile... Horor 2 zile cu el in casa, n-am iesit decit 3/4 ceas ieri in parc si simbata dupa-masa intr-un drum pina la Zimnicea, in care a dormit aproape non-stop. Casa arata acum ca dupa taifun, nervii mea - varza etc. Partea buna e ca ne-am jucat impreuna o gramada, am inventat chestii noi cu jucariile ca eram in stare sa fac orice numai sa nu ma mai tirasca prin toata casa sa-i dau vreo foarfeca sau mopul. De mincat a mincat prost, e al doilea w-e in care ma chinui sa-i bag pe git mincare sanatoasa, facuta in casa de mine sau bunica-sa, dar data viitoare ma intorc la borcanase ca merge mult mai bine asa. In schimb bea lapte cu cereale mai mult ca oricind: 240 ml apa + lapte + cereale. Si orice n-are voie: ma chinuiam eu sa-i dau piinica cu unt si cascaval, dar el vroia musai muschi de porc afumat (i-am dat o bucatica mica sa vad daca maninca sau doar cere, si a mincat-o imediat, dup-aia de cite ori ne vedea cu ambalajul ala intindea mina sa-i dau)... Doar o vorba sa va mai spun: traiasca Oscilococcinum, joi a inceput sa stranute Luca si i-am dat de atunci cite o doza/dimineata si seara si e fr. bine, n-a avut nasul infundat, tuse, febra putina, chiar functioneaza. pup u, Andra http://www.geocities.com/luca_obejdeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by carmenutza Dana, si noi ne mai uitam la filme cu pitica...la inceput era fascinata..nu se clintea...acum deja le stie si nu mai prezinta mare interes.Ai terminat Furia? Eu nu..ca am intrerupt-o cand am citit Codul..si dupa m-am apucat de Travesti.
Da, am terminat Furia si raman la parerea ca este cea mai slaba dintre cartile lui Rushdie. Sau poate nu am fost pe aceeasi lungime de unda cu el la cartea asta. Mie imi placea la el cum imbina fantasticul cu realul, stil Marquez, plus perspectiva unica asupra lumii musulmane/istoriei Indiei si Pakistanului. Si din asta nu am regasit nimic aici. Despre societatea de consum si plina de barbie si despre tineretul american de bani gata mai stiu si eu cate ceva... Am citit si Codul intre timp, si m-a cam dezamagit. Are meritul ca te face sa mai citesti si sa te mai interesezi despre anumite subiecte, dar in rest nu a venit cu nici o idee naucitoare sau originala. Ca despre toate teoriile pe care le emite el s-a mai vorbit. Dar o sa tin sigur minte de ce se considera ca vineri 13 poarta ghinion [:D]. Acum neuronul meu ia o pauza si citesc niste carti din EU (extended universe) [starwars]. Daca nu esti fan capiat ca mine nu prezinta nici un fel de interes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

He, he, cam fluiera vantul pe aici!!! De ce ma rog???? Numarati banii sau ce [;)]???? Noi suntem bine si tocmai cand a stat ploia am adormit. Sper sa-l scot si azi macar putin. CU joaca e eva de groaza, 24 din 24 de ore daca se poate aar fi tare bine [bang]. Noroc ca mai se joaca si bona cu el si astfel facem fata.... Pojo, ce reteta sa-ti zic io ca nu prea am mai facut retete noi. Iti spun ce ii dau si daca te intereseaza ceva iti dau reteta: pilaf cu carne de pasare, peste sau ficatel cu piure de cartofi, supita de pasare cu galusti sau taietei, ciorba de vacuta, spanac cu carnita de pui sau ou fiert, omleta cu branzica si putin laspte sau smantana, conopida cu paste si cascaval (reteta Maria), dovlecel cu branzica si marar, paste cu branzica, iaurt, cascaval, suc de portocala, fructe (mere, banana, kiwi, struguri), placinta de mere sau dovleac. Bychi, petrecere frumoasa la Timisoara si iti doresc ca finutul tau sa aiba parte de mult noroc in viata. Noi am avut cizme de cauciuc asta vara la tara cand ploua destul de des si aiarba era asa de mare. Parca era motanul incaltat. Elena, mortala faza cu Oana. Doamne ce mai imi plac ispravile ei. Neaparat sa [pup]ne mai povestesti d'astea. Si despre Micaita nu te mai indoi atat. A fost si el bolnavior un pic si de asta era mai intors. Sa vezi ce bine o sa-i mearga acum!!! Kehleyr, duminica plec in luna de miere, pentru doua saptamani. Asa ca sa nu ma dati absenta p'acilea. Gaby, bine ai venit printre noi!!! Andra, ce-i Oscilococcicum asta? Cornelia, pai ia stai tu cumintica cu burticuta daca asa trebuie. Stai acasa, iti pui internet si stai cu noi la taclale. Cu noi si cu Mariuta, ca n-ai scapare [:D]. Cum scriam intr-un mesaj la parintii intreaba, ma cam deranjeaza tiroida de ceva vreme si cred ca de la supararea cu Mara. A avut vreuna din voi senzatia ca o strange ceva de gat? Mi-am facut ceva analize (abia astept sa iau maine rezultatele) si o sa ma programez la prof. Coculescu la Medsana (e si la Parhon). Sambata noi am stat vreo trei ore in IOR. Tudor si Bodo au fost foarte fericiti. Oricum peste iarna cred ca vizitele or sa fie la mare cautare. Noroc ca avem multi prieteni care au copii sau care ne suporta cu copil [:D] sa ne mai [berica] la creieri. Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor. Noi suntem spre bine, dar io-s cu nervii la pamant. Fi-mea se culca pe jos in fata usii de la intrare, ca poate, poate e scoasa afara. Mai-mai ca stie sa-si puna ghetele in picioare, de cate eforturi face... Disperare mare ! La geam... n-o mai pot tine, ca e in stare sa sparga geamurile. Offf, macar de n-ar fi plouat si ar fi fost soare, s-o scot macar acum vreo 10 minute, s-o potolesc ! In rest, aminceput sa spunem propozitii simple: pinde mina... aprinde lumina dai papi.... da-mi papa dai api... da-mi apa ai nina nina ... hai la nani nani ka aca... - pa, hai acasa... asta e veche alo mama / mami mama / mami aca, ka - asta e ia-ma, mama, acasa lol buf titza - buf fetitza a, si la suc spunem "apipi"... nu stiu de unde si pana unde, da' nu conteaza... V-am pupat si zile fara ploi ! Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Cre' ca vremea asta e de vina pt lipsa de activitate, adevarul e ca nici mie nu-mi venea sa ies de dimineata din casa, dar n-am avut incotro. Am avut ieri o zi atat de naspa, cum n-am mai avut de mult, pe care am inceput-o bucatarind pt tot familionul, inclusiv pt alintata de fie-mea (i-am facut pastrav la cuptor, pe care l-am bibilit o dimineata intreaga), care intre timp a fost cu tati la plimbare. Masa ei de prinz a fost un cosmar, nici n-a vrut sa guste din peste, il scuipa de ziceai ca-i dau matraguna, sau il arunca direct pe jos daca i-l dadeam ei in minuta, in schimb a luat o felie de lamiie si musca din ea si zicea "bun, bun" [bang]. Arata bucataria mea dupa asta ca un cimp de batalie, de-mi venea sa ma urc pe pereti. Plus ca de nervi c-o legasem mai strins in scaunel ca sa nu mai poata sa iasa, matura cu mina toate jucarelele de pe masuta, de ziceai ca vrea sa le faca bucatele, nu alta. Nici nu stiam daca sa pling sau sa rid cind am vazut ce acces de furie are. Ziua a continuat cu somnul ei de dupa-amiaza, redus la 1 ora, astfel incit cind am terminat eu de strins in bucatarie, ea s-a si trezit, asa ca am luat-o de la capat. Punctul culminat l-a constituit vizita cumnatilor mei, care altii mai obositi, stresati, destepti si nemaipomenit de capabili ca ei, nu se mai exista pe lume, iar finalul apoteotic a fost cearta cu al meu sot, pe motive de socri si alte balarii... Dupa care am inceput astazi o noua saptamana de lucru, cu un chef nebun. Acum ca m-am racorit, sa vedem ce mai scrieti voi pe aici: Andra - [flo], mama cumparaturilor, spune-mi si mie te rog de unde sa-i cumpar fie-mi carucior de-ala pliant pt papusa, ca fetele celelalte vad ca n-au zis nimicuta. Mai da-ne si noua detalii de care si cit Oscilo i-ai dat lui Luca, te rog. Crisa - luna (de doua saptamini) de miere cit mai frumoasa. Cgaby - si noua ne-au dat in ultima perioada 2 premolari (de sus) si acuma e umflata rau si gingia de jos, mititica. Bychi - petrecere frumoasa la botez si felicitari pt plimbarile pe care le faceti, noi am mucezit de tot aici in Bucuresti si nici nu se intrevede prea curind o iesire. Elena - de Oana, n-am ce sa mai zic, e totala, in schimb te felicit pt Micaita, dupa cite ai tras cu el. Da-mi si mie reteta de facut copilu' sa manince, ca a mea m-a disperat. Helmiflores-ul se poate da si preventiv (eventual), pt ca eu nu i-am facut Mariucai analize, dar ma gindesc ca nemincatul asta al ei ar putea fi si de la viermisori? Mihaela - noi ii gatim Mariucai (fara folos) ciorbita de vacuta, supa de pui cu galuste, pilaf, ficatel cu sosulet si piure, sufle de dovlecei/conopida, snitel de pui. Iti dau reteta de pastrav la cuptor, care, asa cum ai vazut mai sus, a avut un succes teribil [:D]: Se ia un pastrav potrivit, se curata bine, eu i-am dat si un pic de sare. Se aseaza pe o bucata de folie de aluminiu, unsa cu un pic de unt; se umple burta pestelui cu cite o felie de portocala si lamiie (poti sa mai si storci un pic) si un cubulet de unt. Deasupra poti sa mai pui un pic de unt; ridici marginile foliei si il impachetezi bine. Se da la cuptor cca 30 min. Am luat reteta de aici de pe forum si noua ne-a placut (pentru adulti se poate condimenta si cu piper). Carmenutza - vreau si eu reteta de facut copilul sa stea pe loc, a mea n-ar sta locului nici o clipa, ce zici tu cu stat in pat cu jucarele si mami sa citeasca e un vis mult prea frumos pt mine... Dana - hai sa stam pe rind cite o zi cu fetele noastre cele inacapatinate, ca vad ca Stefania cam aduce cu a mea, asa macar ne mai odihnim cite una din noi neuronii. Stii care e norocul lor - ca sint asa de dulci, ca le treci cu vederea orice. V-am lasat, ca m-am intins cam mult, dar trebuia sa recuperez din w-e. Va pup. Madi si Mariuca (28.07.2003) http://community.webshots.com/user/ianina2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...