Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maramuresuuu'


Recommended Posts

Care din voi merg acasa (in Maramu) de Paste??? voi fetelor din strainataturi nu veniti acasa??? eu sunt destul de aproape, dar nu cred ca o sa ajung. oricum imi rezerv 2 sapt. prin iunie-iulie. pupici fetelor[pup] Antonela & [url="http://community.webshots.com/user/apri68"]Andrada[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna morosencelor! April, noi mergem acasa dar la sfirsitul lui mai, asa ca de Paste o sa fim aici in Canada,din pacate. Am o intrebare pentru fetele din Baia Mare: ce magazine de copii mai sint acolo si cam cum sint preturile? Vreau sa stiu daca ma inarmez cu hainute multe de aici sau e mai ieftin acasa?Merci de raspunsuri, oricare ar fi ele. April, vad ca stai in Bistrita, am si eu o verisoara maritata p-acolo, poate o stii, o cheama Diana Salagean, sotul ei lucreaza la Allianz. Va pup, Anca, mamica de Thea si Vlad "Un cerc de prieteni nu se face cu compasul... "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu prietenesc, care s-ar putea sa nu fie cel mai bun posibil e Inarmeaza-te cu hainute de acolo!!! Iti explic eu si de ce. 1. tare multe magazine dedicate pentru copii (hainute) nu sunt; 2. daca hainutele sunt de calitate costa mai mult decat costa aici, si aici sunt mai scumpe decat in Canada! 3. daca hainutele sunt ieftine, cum tu vii din Canada de la un anumit standard calitativ, iti garantez si jur pe rosu ca nu o sa fii multumita de cele din Ro, ba mai mult pariez ca o sa cauti un pretext sa scapi cat se poate de repede de ele (va rog sa nu ma bateti, astea sunt concluziile trase de mine si nu numai in aceasta privinta). Noi nu mergem acasa de Pasti...pentru ca la noi deja a trecut [:)] oricum noi de regula vizitam Maramuresul iarna, desi, vai ce dor mi-e de dormit in fan la tara, de mers la intors fanul, cules fructe de padure, la rau...si multe activitati din acestea ascunse in ungherele memoriei. O zi frumoasa, Esme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esme, merci de sfaturi!Sa stii ca si aici hainele de calitate buna sint extraordinar de scumpe,cele mai ieftine sint majoritatea facute in China, India si alte tari de astea si de astea gasesc si acasa la preturi muuult mai mici ca si aici.O sa iau eu haine si de aici dar nu am chef sa umplu bagajele numai cu haine, mai ales pentru copii, ca le ramin repede mici. Anca, mamica de Thea si Vlad "Un cerc de prieteni nu se face cu compasul... "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alona nu o stiu pe prietena ta, de fapt nu cunosc f. multa lume in Bistrita, si am un servici unde nu prea am contacte cu oamenii. greu iti faci prieteni cand lucrezi intr-un oras strain de locul unde ai trait o viata. dar asta e. imi place aici. acum ninge in toata regula aici de dimineata, ne-a facut praf florile de cires timpuriu[help] [paste]tuturor Antonela &[zana][url="http://community.webshots.com/user/apri68"]Andrada[/url][majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Hristos a înviat! Nu stiu ce-a fost cu forumul dar eu vi-am scris mesaj chiar de Paste si s-a sters.... Sper ca ati petrecut bine 1 mai muncitoresc, cu iarba verde si gratare de miel. Esme draga, te-am gasit pe un forum gastronomic si am vazut ce bunatati sti sa prepari! Pai tu ai talentul unui maestru! Ai fost colega de clasa cu Ioana Muresan? (daca ma insel scuze dar memoria imi cam joaca feste... vârsta..) Va pup si da fiti iubite [flo]Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat a Inviat! La unii intre timp s-a si inaltat [:)]. Lili mersi mult pentru aprecieri, adevarul e ca e pasiunea mea primordiala. Cu toate studiile si tot, eu sper ca voi ajunge candva sa am patiseria mea. O patiserie care sa aiba produse care sa arate ca de acasa, nu extra super finisate, dar sa fie extreme de bune… hihihi…vise…Dar unde am fi fara vise?! Pana atunci mai studiez si intr-o parte si in alta [:)]. Nu, nu am fost colega cu Ioana, daca retin eu bine ea a fost in D, eu am fost in E. E in regula oricum, cred ca din umbra ii stiu cel putin dupa chip pe toti fostii colegi de generatie. Asta pentru ca am o memorie grozav de buna in anumite privinte (nu totdeauna cel mai folositor lucru din lume [:)]) O zi frumoasa tuturor [flo] Esme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mândrutelor, Esme draga cred ca amândoua am fost infestate de acelasi virus: gastronomic. In sinea mea si eu sper ca o data si o data voi putea deschide ceva de genul "traiteur roumain" în Grenoble. Mi se unge sufletul când trec pe lânga o patiserie si vad ca toate stralucesc(geamuri, oglinzi, vitrine,...). Mama, dar frumoase mai sunt! Dar ce bune sunt prajiturile! [grasa] Acum sunt în faza cautare de asociat si cunoasterea legislatie. Dar va mai curge multa apa pe Dunare pâna voi avea timpul sa ma ocup de asa ceva. Cu siguranta însa nu vom fi concurente [;)] ca doar este cale lunga intre Grenoble si orasul tau (Leuven?). Ce se întampla cu restul morosencelor? Sunt cam tacute. Va anunt ca ma stradui din rasputeri de 2 luni sa încropim un ansamblu de dantzuri românesti de amatori în Grenoble. Cele mai în voga si cu mai mare priza la public sunt jocurile din Maramu'. Musai sa perpetuam traditia chiar daca suntem acum pribegi pe alte plaiuri. Va pup si va dorec o zi faina [flo]Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48646 Mau sus puteti vedea urmatorul subiect: Apel de suflet pt cei din Maramures Am o rugaminte la fetele din Maramures in general, si din Baia Mare in special. La subiectul meu: Lacrimi de copil, pe-un colt de pagina http://www.desprecopii.com/forum/topic.aspTOPIC_ID=47140&whichpage=1 unde am postat mai multe articole cu situatia dramatica a copiilor instituonalizati in acea zona, dar mai ales de la Centrul de Plasament Copii Scolari cu Deficiente de pe strada Dragos Voda din Baia Mare, am primit urmatorul mesaj care m-a emotionat: quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by DFG nici nu stiu ce sa zic... multsam.. si cum zic maramuresenii...Dumnezo va'mburde'n Rai! da' ma bucur ca povestile copiilor din maramu' starnesc asemenea reactii. ma'ntreb daca nu e nimeni din baia mare pe forumu asta, sa se adune si'aici si sa scoata pruncii astia la o bucurie. de 1 iunie, ca tot e ziua lor. sa fiti iubiti si fericiti adusco, saru'mana! sh sufletu' Dan tagadam si kkmaka www.gazetademaramures.ro -------------------------------------------------------------------------------- Si m'am gandit eu c'ar fi minunat ca de 1 iunie un grup de parinti sa mearga la acel centru sa le faca o bucurie micutilor care si asa au trecut prin multe, cu un pachetel, chiar daca nu e consistent sint convinsa ca s'ar bucura enorm pt gestul in sine. Ce ziceti? Este cineva care ar putea prelua initiativa? Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...