Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de martie-aprilie 2004 (25)


Veve

Recommended Posts

Hai acum sa va mai zic din ispravile Larei. Azi am avut o zi grea. N-a vrut fiica-mea sa doarma mai deloc si a fost nervoasa toata ziua. La asta au contribuit si vreo 2-3 trantite pe care si le-a administrat cu mare zel. Cea mai grea a fost cand jucandu-se cu canitza cu cioc, miscand-o in sus si-n jos in dreptul fetzei, si-a dat cu ea in frunte. Si, binenteles jale mare. Impac eu fata si continuam joaca. Da o tura de living de-a busilea si cand ajunge langa perete uita sa se opreasca. Urmeaza un zdronc cu capul!![bang] Eu am crezut ca mor! Si iar jale si iar impaca fata. Mergem apoi in dormitor sa-i schimb scutecul si o asez in patutul ei sa se joace cu tona de jucarii pe care o are in el. Ea le ignora in totalitate si se ridica in picioare chiuind. Pana aici toate bune dar se intepeneste in picioare tinandu-se de bare si nu mai stie cum sa se aseze in kurutz. Incearca si chiar si reuseste sa faca un pas lateral stanga, doi spre dreapta si constatand ca nu obtine rezultatul dorit (care o fi fost ala?) isi da drumul de sus si...jale din nou! De data asta cred ca a fost doar sperietura, ca n-avea de ce sa se loveasca. O ridic in brate si o pupacesc corespunzator gravitatii momentului si continuam joaca. De aici si pana la sfarsitul zilei am stat numai cu mainile pe ea evitand astfel cu succes cel putin cateva astfel de "catastrofe" [:D]. Si printre incercari ale...peretilor cu capul [:D] vin si alte lucruri noi invatate: -a invatat sa rada smechereste si o ia la goana (de-a busilea) pe coridor, dinspre living spre dormitoare, razand parca a "sac, ca nu ma prinzi!"; -la baie sta doar in picioare sprijinita pe marginea cazii iar sa vaneze ratzustele de plastic plutitoare nu mai e interesant; -cand mergem la plimbare sta numai aplecata spre inafara din carucior, sa urmareasca miscarea rotzilor; -ma provoaca deseori la discutii despre jucariile ei ridicand fatza de la ele si zicandu-mi "phu!" pe care eu il traduc cu un "pai nu ti-am zis eu?";-si-a imbogatit vocabularul cu "adada-lala-niania-baba" si alte variatiuni pe aceeasi tema precum "diadia-dladla". (N-a zis inca "bla-bla" dar nu-i timpul trecut![:D]) Concluzia: am o alta Lara si totusi aceeasi in fiecare zi si n-am cuvinte sa spun cat de mult o iubesc. Daniela si papusa [url="http://photos.yahoo.com/neda1972"]LARA[/url] - 7 aprilie 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 156
  • Creat
  • Ultimul răspuns
'NEata! Noi nu am facut nimic[:D], ne-am trezit la 7.30, am papat si am adormit la loc! Am intrat doar sa va salut si sa va invit la o [cafea][cit] Nedda, dar ce pitica ai!![cool] Viteaza si sprintara, manca-u-ar mama!![pup] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos"]Claudia[mamica][/url] si [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu"]Raul[copil][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am ramas cam in urma cu sarbatoritii asa ca, la multi ani si multa sanatate [s]Chris [s]Daria [s]Ioana [s]Andrea Cristina [s]Stefan Catalin [s]Andrei-Alexandru [s]Amelie [s]Robert Mihai [s]Sebastian [s]Daniela [s]Hanna [s]Maria Alexandra la multi ani [s]alona, scorpiutza ca si mine. ati scris o gramada imi ia o zi numai sa citesc. oana bine ai venit. spune-ne mai multe despre bb. tati nu prea vrea premergator si adevarul este ca nici nu mai avem loc de atatea chestii. la 2 camere cu carucioar, scaun de masina, masa de mancat, un tarc, un pat noi abia mai avem loc. sa ma mai impiedic si de ala. abia astept sa ne mutam la 3 sau 4 camere (ca anul asta nu am reusit). dar cand povestiti ce incantati sunt (si avem si noi la bunici la arges si i-a palcut) paraca as vrea si eu. somnul: noi dormim ziua de trei ori, intre mese cam cate o ora. in unele zile nu a mai dormit de la 18 la 19. iar seara dormim de la 20:30 -21 pana la 8 (mancam un pic la 6). de cele mai multe ori nu se mai trezeste de loc noaprtea sau cel mult o data si bea putin ceai. si adormim cam mereu singuri, doar ca fataitul poate sa dureze si o jumatate de ora. veve: eu 27 oct 1978, tati Catalin 3 nov 1977 pupici [pup] Malina si[url="http://community.webshots.com/user/malinamircu"][copil]Danutz [/url] (5 aprilie 2004) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35266"] povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(Hmmm, acum vad banner de reclama pe DC cu Mircea Geoana! Sa inteleg ca acest site are ceva culoare/preferinte politice?? Tare n-as vrea) In primul rand: [s] [s] pentru Ioana, Andreea-Cristina, Catalin-Stefan si pt Hanna! Sa cresteti mari, sanatosi si fericiti! Fetelor dragi, ajuntati-ma si pe mine! Ne-a dat dr sa luam sirop cu fier si sirop cu vitamine si calciu (Vi-Sol). Problema e ca NU LE VREA in nici o forma. Am incercat cu lingurita, cu seringa, cand era satula, cand era flamanda, i le-am pus in ceai, i le-am pus in piureul de legume, preferatul ei (rezultatul a fost ca nu a mai mancat nici o lingurita din el), nu stiu cum sa fac si ce sa fac! A, sa va spun ce "balerina" e fii-mea? 7,500 kg si 73 cm la 7 luni fara o saptamana. Sa mor, caci in 3 saptamani abia a luat 200 de grame [:(] De mancat, eu zic ca mananca, nu exagerat; mi se pare extrem de putin, mai ales ca in astea 3 saptamani am trecut si pe solide, adica legume, carne, cereale, ceva fructe (culmea, dupa astea nu se omoara!). Si in plus, aseara m-am lovit prin casa la un deget de la picior, m-a busit plansul de durere, azi e vanat tot si umflatel si ma doare de innebunesc, ma doare cand merg si cand il misc... In plus, Cristina mai are ceva urme de febra de dupa vaccin, e maraita si ghinion, statea in scaunelul ei cu masuta si a stranutat, iar din "reculul" stranutatului a dat cu gurita de masuta de plastic si s-a pus pe un plans de zile mari, cu suspine si lacrimi siroaie. Offfff, inca o zi proasta... Va rog frumos, spuneti-mi, voi cum le-ati dat siropuri/medicamente bebeilor vostri, cum i-ati convins, cum i-ati pacalit sa le inghita, macar sa deschida gurita! Pupici si o zi buna tuturor! Ela si [copil] Cristina (21.04.2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaspiridon/my_photos"]Albumele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ela mai incearca ca se obisnuieste cu gustul,la noi la inceput se stramba la fierul cu ceai, acum luam aproape 8 picaturi fara nimic si apoi ceai. mai incerca in ceai dat in somn, ca am vazut ca ai incercat o gramada. eu ii dadeam multimineralele in sucul de morcovi+mar si ceva ceai. daca i-ai schimbat meniul cred ca este normal sa ia mai putin. si noi avem 7,7 si 69 cm la 7 luni. poate a crescut in lungime mai mult. pupici [pup] Malina si[url="http://community.webshots.com/user/malinamircu"][copil]Danutz [/url] (5 aprilie 2004) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35266"] povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, mamici harnice! Sunt la serviciu, de-abia am apucat dimineata sa va citesc, acum am gresit cava am sters cu corector si deci am timp sa scriu pana se usuca... Multumim din suflet pentru urari. Am petrecut frumos, am primit cadouri... Ieri pentru prima oara Dari a mers de-a busilea prin toata casa (de obicei presta prin pat sau pe covor in sufragerie). Dimineata ( pe la 7.30) dadeam cu aspiratorul ( vecinii mei muncesc de pe la sapte si deci imi permit) si pentru ca tipa dupa mine am lasat-o pe covor in speranta ca ma va urma, dar cum punea mana pe gresia rece cum se retragea. Dupa cateva incercari s-a pus cu capul pe brate si ma privea cum munceam bineinteles maraind pentru ca ii este groaznic de frica de aspirator. Sarbatoritilor de astazi le doresc toate cele bune si frumoase din viata ! [flo][flo][flo][berica][berica][berica][cheers][cheers][cheers][bis][bis][bis][flo][flo][flo]
ANDREEA IOANA ANDREEA CRISTINA STEFAN CATALIN HANNA
[flo][flo][flo][bis][bis][bis][berica][berica][berica][cheers][cheers][cheers] [flo][flo][flo] Ela, cu Daria eu procedez in mod barbar, cum spun bunicile, adica daca nu vrea si nu vrea, o tin de nas si trebuie sa-si deschida gurita. In ceai doctorita ne-a spus ca e posibil sa nu-l bea pe tot sau la ora la care trebuie. Daria nu suporta sub nici o forma pompita de nas, cand o vede fuge (la propriu). Astazi vreau sa merg cu ea la cantarit si masurat. Fetele voastre ,Malina si Ela, sunt inaltute numai bune de manechine fata de Dari si sunt curioasa sa vad cat are si ea. Mai vorbim . By!
[url="http://community.webshots.com/user/LauraFlo105"] [bis][bis][bis] LauraFlo si bebelusa Daria [bis][bis][bis][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[majoreta]La multi ani![majoreta]
[majoreta][s]HANNA[s][majoreta]
Sa cresti mare, ssanatoasa si sa ai parte de bucurii toata viata.Lavi sa-ti traiasca frumoasa, si sa va bucurati de ea.Pupici voua.
[s]La multi ani[s]
[majoreta]ANDREEA [majoreta]IOANA [majoreta][majoreta][majoreta]ANDREEA CRISTINA[majoreta] [majoreta]STEFAN CATALIN[majoreta]
Sa cresteti frumosi si sanatosi!
Ela, nu stiu ce sfat sa-ti dau cu siropelele, Roby le ia cu lingurita,ii plac (incearca cu seringa de la Nurofen).Eu nu ma mai stresez cu greutatea, nu l-am mai cintarit de la 5 luni cred, ma consumam ca nu ia cit trebuie in greutate,iar acum sunt multumita, maninca f. bine,creste frumos si pe mine nu ma doare capu'.Doctora vine acasa, astfel evit sa ma -ntilnesc cu cintaru'[zz]. Nedda, multumim de complimente,ma bucur ca v-au placut pozicile. Oana, bine-ai venit in gashca!Asteptam alte detalii! Claudelu, sa traiesti![cheers], si la mai mult aici pe [dc]. Veve, hai spune-ne,nu ne mai tine pe jar, ce ati cumparat! Mirinda, sa porti sanataoasa cizmele! V-au placut copiii mei, ma bucur.Mai astept propuneri de-o nora(pentru Cata)[:D] HAI PA.
Catalina, [copil] ROBERT si CATALIN[url="http://pg.photos.yahoo.com/paulatudoran"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, ai nostri iau sirop pt. reflux gastric de 2 ori pe zi de la 3 luni, saracii, asa ca suntem experti. Noi le dam cu siringa (fara ac bineinteles) si la noi functioneaza. Eu stiam ca nu e f. indicat sa bagi in mancare, ca daca simte gustul medicamentului in mancare pe urma asociaza mancarea respectiva cu gustul medicamentului si s-ar putea pe urma sa respinga alimentul respectiv. Plus, cum a zis si LauraFlo, s-ar putea sa nu mamance/bea tot si atunci nu ia siropul. Mia e mai incapatanata, deja stie cand vede siringa si fiindca nu ii place nu deschide gura, dar pana la urma tot o pacalesc cumva, ma fac ca ii bag sticluta sau mincinosul si pana la urma deschide si gata. Dar uneori stau si 10 min cu siringa langa gura ei. Cu Lucas nu am probleme. El deschide fara nici o problema, chiar daca stie si el cand vede siringa, dar se pare ca pe el nu il deranjeaza gustul (ei iau Pepcid). Succes! Oare la ai nostri de ce nu mi-a zis niciodata pediatra sa le dau siropuri cu vitamine?? Simona, Mia si Lucas (25 Martie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si noi la semnat condica. [majoreta][majoreta][majoreta] [s] [s] La multi ani sarbatoritilor de azi....mamaaaa ce de mai sunt..... Andreea, Ioana, Andreea Cristina, Stefan Catalin, Hanna [s] [s] [majoreta][majoreta][majoreta]. Ela, si Malina trebuie sa ia supliment de fier, da' sincer nu stiu cum o pacaleste bona ca eu nu i-am dat deloc pana acum. Cand ii mai dadeam siropuri (era mica si nu voia cu lingurita nici impuscata) i le puneam in tetina de la biberon si-i dadeam sa suga doar tetina, fara biberon. Iar vigantolul i-l puneam direct pe suzeta (erau doar 3 picaturi). Si 200g in 3 saptamni nu e rau deloc, e bine ca a luat in greutate, asta-i cel mai important. Plus ca e o lungana, asa ca poate a crescut mai mult in lungime in ultima vreme si atunci se explica si greutatea. Eu zic ca n-are sens sa-ti faci griji. Nedda, nu i-am spus deocamdata sefului nimic....pandesc momentul [:D]. Nu ma grabesc, n-are rost, oricum n-o sa renunt la bebe indiferent de atitudinea lui, mai degraba renunt la job. Eu m-am enervat aseara crunt....o sun pe mama sa-i dau si ei vestea ca va mai fi inca o data bunica (era singura pe care n-o anuntasem inca, a tot avut telefonul mobil inchis, pe fix nu raspundea si nici eu nu m-am grabit prea tare sa iau legatura cu ea). Si in loc sa se bucure....da-i si comenteaza....ba ca e prea repede, ba ca o sa-mi fie greu, ba ca una, ba ca alta....deja simteam ca-mi creste tensiunea. Ca la final sa-mi spuna sa stau linistita ca nu e suparata pe mine [bang][bang]...de parca eu o sunasem sa-i cer voie sa mai fac un bebe. Plus ca nu m-a ajutat aproape cu nimic s-o cresc pe Malina (a venit 3 week-enduri in vizita la bucuresti iar fie-mea plange cand o vede ca deh, n-o cunoaste) ca sa aiba vre-un drept sa comenteze. Daca mi-ar fi crescut ea fata, intelegeam, dar asa???? Cu ce drept vine sa ma judece?? Nici macar nu i-am cerut ajutorul, si in nici un caz nu i-am cerut parerea, doar i-am dat si ei vestea, asa mi s-a parut normal. Ca sa nu zic ca mama e iesita cu ordonanta in somaj de mai bine de 4 luni de zile, ce-i drept pana a murit bunica a stat sa aiba grija de ea, dar de atunci (din septembrie) sta si freaca menta pe ici pe colo, se plange ca n-are bani (dupa ce i-a dat statul peste 100 milioane cand a dat-o afara, si ea a fost cea care a ales sa plece, pentru ca daca voia ar mai fi putut ramane dar pe un alt post), se plange ca i-e dor de Malina (face o ora jumate pana la bucuresti daca chiar ar vrea s-o vada), se plange ca e singura si ingropata in datorii (ca deh, are si apartament cu 3 camere la pitesti, si vila la tara si casa batranesca a bunicii de intretinut), in fine..... toate relele numai ei i se intampla...da' nu ia nici o masura sa nu mai fie asa. Cand ii zic sa vada din case face scandal ca ea nu vinde nimic, cand ii zic sa foloseasca banii din ordonanta iarasi se plange ca pe-aia i-a pus la cec si nu merge, in se vaita ca din gura de sarpe ca nu poate trai cu 2 milioane cat e ajutorul de somaj (asta in conditiile in care are cel putin 3-400 milioane pe la cec, ca sa nu mai zic de case). Hai ca m-am descarcat aici.....nu stiu ce mi-a venit...da' nu mai rezistam. Prea se vaita din orice. Pai daca ar fi sa punem in balanta situatia mea cu a ei......eu fara casa ea cu 3, eu cu bona, ea acasa in somaj (ce-i drept nici eu n-o vreau langa mine sa iaba grija de fata ca mi-o strica)...si lista ar putea continua. Hai ca am fugit la treaba....[pup] si sper ca nu v-am suparat prea tare cu vaicarelile mele. Mickyyy[mamica] si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...