Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004(14)


Veve

Recommended Posts

fetelor, va multumesc foarte mult pentru sfaturile voastre ! Ce bine e sa ai de unde primi astfel de sfaturi. Noaptea asta a trecut mai binisor... s-a trezit la ora 2 i-am dat sa manance si pana la la 5 a stat treaza dar nu prea a plans. cand a cerut de mancare intre mese i-am dat ceiut baby calm si desi nu i-a placut prea tare a mancat ceva. de la 5 la 6 a a dormit si la 6 s-a trezit din nou ca era ora mesei. dupa ce a mancat a adormit intr-un final pe la 7 dim. pana la 11 cand am trezit-o sa manance dar nu a papapt prea mult ( doar 60 ml fata de 120 cat mananca la o masa normala ) dupa aceea a adormit din nou. acum astept sa se faca ora 15.00 sa manance iar. avem si noi cateva ozici la www.larond.ro/moss/ va multumesc tuturor si va doresc numai bine. cristina si bb Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mitzura, raspunsul este da, deja i-am dat branza de vaci. Victor are 4 luni si 10 zile, 7 kg, 68 cm. Si culmea: ii place la nebunie, masa cu mar+biscuite+ branza de vaci o mananca cel mai bine, cand vede canuta incepe sa dea din maini si sa rada, deschide gura din proprie initiativa, inghite ... ce mai zici ca bunatate mai mare pe lumea asta nu este. Reteta este o jumatate de mar ras, 2 lingurite biscuite pisat, 2 lingurite branza de vaci (obtinuta din lapte integral Fulga 3,3% grasime branzit cu lamaie) si cand zic 2 lingurite ma refer la lingurite normale de adulti, totul amestecat si subtiat cu ceai indulcit. Si daca va mai spun si din ce este compusa supa... cred ca ma luati la bataie [:D] [:D] [:D] Oricum, treaba s-a intamplat in felul urmator, eu fiind la serviciu nu am putut sa ma duc cu bebe la vaccinul de 4 luni. Asa ca... s-a dus sotul cu mama mea. Care mama mea, a discutat cu pediatra si de comun acord au decis sa "diversifice", oricum manca supa de morcov de la 3 luni jumatate. Asa ca... nu m-am putut opune pentru ca de a doua zi puiul meu a servit mar cu biscuite si cu branza (eu eram la serviciu [:D]). Si pentru ca am vazut cu ochii mei cu papa si ca nu are nimic, nici alergie, nici scaun moale... in fine am zis ca ma supun. Acum ma gandesc... oare chiar nu ii mai trebuie masa numarul 5 ? Mai este cineva care a diversificat asa? am citit in cartea Caprarilor ca se diversifica intre 4 si 5 luni. Apropo de lingurita; pentru Victor al meu lingurita este una din jucariile preferate, o ia in mana si o duce singur la gura !!! Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult Andries. pai si Tudor este tot blondut (sau saten spre blond), poate in pozele alea nu se vedea prea bine. Si din cat lapte faci branza de vaci? Si dupa ce pui lamaie (cat, cateva picaturi?), o pui intr-un tifon sau cum? poate poti sa-mi explici intreg procesul de fabricatie, please.[flo] mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi am ajuns la 90 ml supica, linsi cu maxima placere. Intrucat am senzatia ca face kk moale de la suc nu am bagat inca fructe...dar in vreo 2 sapt daca e ok cu supica...bagam si noi mar ras. cum faceam noi branzica: 250 ml lapte fiert (dorna puneam) 4 pastilute calciu lactic pisate cateva picaturi de lamaie Dupa ce fierbea laptele puneai Ca si lamaia, amesteci, lasi sa se decanteze si strecori. Ce ramane e branzica buna de papat. Iti iese o lingura-2 de branza pt o masa si nu cred ca e cazul sa faci mai mult (poti dubla cantitatile)ca se face repede si e mai buna proaspata Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare ! ce vreme frumoasa ! alta viatza ! sunt tare feicita .. ghemotocul meu azi a ras in hohote... el radea , io plangeam ! tare plangacioasa am devenit .. inca din timpul sarcinii am inceput sa ma emotionez din orice ... Cristina , este o scumpa Alexia si tu esti o dragutza ! sa-ti traiasca minunea ! mai, mai .. ce bebei frumosi si mamici gigea pe aici !!! intrebare pentru mamicile care alapteaza si care fumeaza ! tuntunul trece in lapte ? am gasit tzigarile mele preferate (cu aroma de cirese) si mi s-a facut o poftaaaa [jamaica][mamica]!!!!ahh si un capuuccino .... parca nu am curajul !!!!cu capuccino o rezolv cu varianta fara cofeina dar cu tzigara ce fac? voi mai fumatzi ? mai duc sa mai dau o tura pe afara ca tare e frumos !!!! pupici la toata lumea simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu ma simt fericita...uite acum cand eu ma holbez pe dc ai mei copii interactioneaza clar: Raresu topaie pe salteaua lui ,iar Lucas rade in hohote ! Am reusit sa si filmez sa prind momentul...ma topesc de dragul lor! Altfel eu sunt raciat cobza....afara ploua de rupa pamantul si e asa de fain in casa la caldurica cu copiii .... oare mai e cineva pe aici care inca nu a diversificat?... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...