Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004(14)


Veve

Recommended Posts

Buna dimineata mamici dragalici! Ma tot uit la ce scrie Dorsilia si nu stiu ce sa mai zic. Daca i-ar fi foame, ma intreb eu, kopilul ar plange, nu? Pe de alta parte e la mintea cocosului ca 100 de grame nu-s de-ajuns. Sa mai scriu ca Serban suge 280, doar dintr-un san??? Din sanul cel bun, ca din ala "rau" suge intre 160 si 200. Tot din auzite stiu si eu ca laptele praf contine mai mult fier si de-asta unii copilasi se constipa...Cat despre momentul inceperii diversificarii, iara nu pot sa afirm cu certitudine ceva. Asa cum scrie in carti, la copilul hranit cu laptic praf, poate sa inceapa la 4 luni. Daca copilul e maricel, cazul Liei, nu se incepe cu cereale ci cu supica. Atunci ma gandesc ca acea constipatie se va ameliora. Parerea mea, e ca Lia sa mai reziste un pic (oricum a rezistat eroic) pana cand copilasul face 4 luni. Cand va trece si la iaurt, problema se va simplifica si mai mult l actziunea lui "bifidus esenssis".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lia ....ai incercat sa-i schimbi suzeta poate s-a marit gaurica si -i vine laptic mult in gurita? Nu stiu ce sa-ti zic....si eu zic sa-l lasi fara ceiut si laptic 3-4h max si sa vezi. Nu incerca sa-i dai intre mese sa vezi ca poate maninca ! Bafta multa !!! Sau nu stiu,incearca sa-l tii in alta pozitie..al meu tot asa impinge afara suzeta cu gurita ( in carti scrie ca atunci cind inceteaza sa mai dea afara cu limbuta e semn ca e pregatit ptr mincarica solida - piureuri etc )si mai nou il pun in scaunelul scoica - ca mi-a rupt mina stinga oricum - si ii dau acolo sa manince. Am descoperit ca maninca mult mai linistit si numai vomita atit. In brate mi se zvircolea de mama focului. Si ref la perioada de 3 luni si noi am trecut prin ea, al meu a pus 200gr in 2 saptamini, dar atit cit el e vesel, se joaca nu mi-am facut griji . Si uite ca a trecut. Avenit alta perioada ...aceea de a se trezi de 3 ori pe noapte ( de unde se trezea o singura data ) si numai vrea de nici o culoare sa mearga la culcare. Asteptam sa se faca 3.50h sa putem sa-i dam sa manince sa adoarma. Si va urma perioada dintisorilor.....si uite asa cum am mai spus pina la 18 ani !!! Mani si [copil] Alex http://community.webshots.com/user/manihall
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bei, gagici, Credeti-ma pe cuvant ca nu sunt probleme de gustul lapteleui sau de orificiile tetinei.Este pur si simplu inapetenta, care este normala la varsta asta. Vestea buna este ca maimutelul meu deja incepe sa manace, semn ca dr. a avut dreptate,la fel si Alina si Andreea care deja au trecut prin asta si ma sfatuiesc profund sa nu ma mai stresez aiurea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebeii vostri stiu sa inghita? Eva scoate limbuta numai cand vede ca se apropie lingurita... cred ca de la vit A+D i se trage. E mentolat si a oripilat/o de la inceput. Poate din cauza asta nu avem spor cu piureurile. O sa/i iau una colorata, sper sa o pacalesc [:D] Cu Mara parca nu am avut problema asta. Drept e ca ea a inceput cu metoda veche, suc de morcov+mar, mar ras, supa de zarzavaturi in biberon si abia apoi piureuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai stresati cu laptele ca destul m-am stresat eu si nimic nu am rezolvat. Iris nu a baut niciodata mai mult de 700ml. si atunci era sarbatoare iar acum decand cu sucurile si piureurile nu mai ajunge nici la 600ml. E drept ca la 4 luni jumate are decat 6300 dar ia in greutate constant, e vioaie iar de cand a implinit 4 luni se lupta cat e ziua de mare sa se ridice, daca o pun pe perna se ridica in fund si cade pe burta si asa ramane ca nu mai stie ce sa faca. ALINA SI IRIS MARIAM 30.06.2004 http://community.webshots.com/user/rafaela192
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai pus poze! Iris e constipata de felul ei dar acum a fact kk cu 2-3 firisoare de sange, ati patit asa ceva si ce ati facut? Eu i-am dat putin ceai de musetel dar si in perioada in care ii faceam laptele cu ceai de musetel era constipata. ALINA SI IRIS MARIAM 30.06.2004 http://community.webshots.com/user/rafaela192
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ochi verzi....nu cred ca e ok, suna-ti dr. lia..sa nu-i dai supa inca sau piure de legume dintr-o data. trebuie inceput ce suculet, piure dintr-o singura leguma si apoi mai multe. Eu tot zic sa incerci cu lape sau lapte cu cereale (orez). Numai sa ai grija ca asta la bb alimentati artificial da tendinte de ingrajare. E bun ptr bb alimentati natural si slabuti. Mani si [copil] Alex http://community.webshots.com/user/manihall
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...