Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004(14)


Veve

Recommended Posts

pupici si de la noi! in weekend am umblat, am fost in vizite, am avut musafiri ...am facut de toate! sambata ne-am vazut cu Ghindu [pup], Roxi si Mugur, dar astia mici erau maraiti, asa ca pana la urma Andreea a dormit iar Ghindu se lupta cu somnul ...dar ne-a placut, ca ne era tare dor de ei! ce sa va mai zic, Ghindu e un frumos si un dulce, e greu (adica e un grasan) si in comparatie cu moata mea care e usoara ca un fulg, la el trebuie sa stai bine pe picioare cand il ridici, daca pana acum mi se parea ca seamana cu Roxi acum am vazut ca seamana cu tati (am vazut si m-am convins [:D]), Roxi arata de parca nici nu ar fi nascut, slaba si frumoasa! ieri am fost in vizita la un prieten, de fapt iubitica a luat parte la prima petrecere hehehehehe si i-a placut, mai ales ca mami a mancat mici si mujdei [:D], am plimbat-o si prin parc pe ploaie ... Lia, lasa-l sa i se faca foame, cred ca mai bine mergi sau suna-l pe doctor, daca el iti zice ca e ceva in neregula abia atunci sa iei masuri, dar asa ...cred ca mai rau iti faci singura! iar puiul in nici un caz nu va scadea in greutate, doar nu va lua ca inainte, insa e doar o faza care va trece! Alina, cred ca si tu ar trebui sa-l suni pe doctor si sa-l intrebi de firisoarele de sange, poate e doar de la faptul ca e constipata, dar mai bine sa stai linistita decat sa fie ceva neplacut! va pupik, am fugit ca s-a trezit ... Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
MIHAELLA, explica-mi si mie ce e cu inapetenta asta din juru varstei de 3 luni si mai ales CAT dureaza, eu observ ca a trecut parca o sapt si mai bine si nici ca erge spre indreptare, dimpotriva....zi-mi si mie ceva concret...ce e cu inapetenta asta, care-i e cauza, cum se remediaza, ce se face, ca asa...cat sa stam in situatia asta? MARINA- i-am schimbat si tetina, nu era aia, tot asa a facut desi i-am ales una de marime Medie apoi am incercat cu una de marime large de la CAMERA, el bea cu Small inca....n-a avut nici un efect, el nu vrea sa inghita cand nu vrea, nu vrea si gata O sa-i dau dupa amiaza suc de mar...cat sa-i dau? O lingurita, 2, 9 ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, au bagat-o de tot in apa. si mai mult,nu drept, cu picioarele in jos, ci pe o parte... bietul bb a fost socat complet. dupa ce am ajuns acasa si a adormit, s-a trezit de cateva ori tresarind violent. bebelusii vostri au plans asa rau? marcela si [copil] alexandra lia http://community.webshots.com/user/vrabiuta9
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, nu lua inca lapte cu cereale, fiindca chiar va creste prea mult si nu cred ca vrei un copilas obez. Poti sa-i dai suc de morcovi sau de mere, incepi cu o jumatate de lingurita sau o lingurita maximum in prima zi. Dar daca incepi sa-i dai suc, mai astepti un pic pt. supica sa fii sigura ca nu e alergic sau mai stiu eu ce. Supica nu stiu nici eu cum se face, astept sa scrieti voi fetelor ca intr-o saptamana incep si eu diversificarea si o incep cu supa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la noi! Am fugit din Bucuresti si am ajuns la Tg Jiu! Asa ca s-ar putea sa intru ceva mai rar. Lia, te urmaresc de cateva zile si vreau sa iti spun urmatoarele: Vic a luat 1,1 kg in prima luna, 1,2 kg in a doua, 450 g in a treia si 520 g in luna a patra. Si Vic e vioi si vesel si rade si se fioeste toata ziua. Daca ar fi dupa el ar sta numai in fund sau si mai bine in picioare sprijinit de subtiori. Si nu ma mai stresez. Io's mai slaba de felul meu si intotdeauna am fost subponderala. Daca Vic imi mosteneste genetica asta e. Atata timp cat e vesel si sanatos si ia in greutate nu imi fac probleme. Si pentru ca intrebi de diversificare postez si aici reteta recomandata de pediatra mea. Cu amendamentul ca io nu o urmez intocmai...[:D] Diversificarea alimentatiei - sugar sanatos! - Introducerea alimentelor se face progresiv cu lingurita; daca alimentul nu este acceptat se intrerupe administrarea lui si se reia peste 1-2 saptamani (dupa unele pareri si dupa 4-5 zile) - NU se introduc simultan 2 alimente noi Varsta de 4 luni: 6 mese a 150 ml – orele: 6 – 9 – 12 – 15 – 18 – 22 I. Prima modificare: masa de la ora 18 devine masa de fainos cu lapte Preparare: 100 ml apa cu 2 lingurite faina de orez (nestle sau milupa): pt copilul alimentat natural faina trebuie sa aiba lapte incorporat; pt. copilul alimentat artificial la faina se adauga masurile corespunzatoare de lapte [si optional 1/2 lingurita zahar] se dau intr-un clocot. II. Dupa 2 –3 zile: A doua modificare: masa de la ora 9 devine masa de fruct = mar copt sau crud + banana + branza de vaci + orez pasat Mar copt: 1 mar de marime mijlocie, se spala, se scoate cotorul si in interior se pune 1 lingurita de zahar (optional); se pune la cuptor si se lasa la copt; cand este gata se scoate, se decojeste, pulpa se aduna intr-o craticioara si se omogenizeaza la foc domol cu sirop de zahar (optional) pana se obtine o pasta de consistenta dorita. Siropul de zahar: 100 ml apa + 1 lingurita zahar se dau int-un clocot. Banana: sa fie bine coapta, cu cateva puncte maronii pe coaja, fara miros de alcool, mixata in tigaie pt a elimina din amidon Branza de vaci: 200 ml apa cu 8 lingurite lapte praf integral (rarau, malita sau darling) se dau intr-un clocot; se adauga 1-2 lingurite zeama lamaie care taie compozitia; se pune la scurs intr-un tifon si se pastreaza la frigider max 24 ore. Orez pasat: 3 lingurite faina de orez la 100 ml apa se dau intr-un clocot. Optional ½ lingurita zahar. III. Dupa alte cateva zile: A treia modificare: masa de la ora 12 devine masa de supa de zarzavat cu piure de legume si carne mixata Supa de zarzavat: 1 cana de 250 ml apa; 1/3 cartof; 1/3 morcov+albitura+dovlecel; 1/3 rosie +ceapa+ardei gras; - se fierb; cand sunt gata se strecoara legumele, se adauga 1 praf sare si un varf cutit unt (sau cateva picaturi ulei) si se mai da un clocot. Piureul de legume: legumele din supa de zarzavat se paseaza in zeama in care au fiert. Carnea mixata: piept de pui sau carne de vita bine fiarta se mixeaza sau se toaca foarte fin. Se da cate o lingurita /zi; se creste cu cate 1 lingurita la 2 zile astfel incat la 1 an sa se ajunga la 8 – 10 lingurite /zi. Ordinea introducerii alimentelor: 3 – 3 ½ luni: suc de fructe: cateva picaturi #61664; 30 ml la 5 luni #61664; 60 – 100 ml la 1 an. Alimente folosite: morcov, mere, portocala, piersica decojita. 4 luni: supa de zarzavat, piureul de fructe (mere rase pe razatoare, piure de piersici fara coaja), legume pasate. 5 luni: carnea de pui, de vita si branza de vaci 6 luni: galbenus fiert tare (10 min): se incepe cu 1/8 si se creste progresiv pana se ajunge la 1 galbenus a 2 – 3 zile spre 1 an; ficat de pasare fiert; tomata oparita, decojita si fara seminte, pasata, la care se adauga unt, ½ galbenus de ou si branza de vaci; pere pergamute 7 – 8 luni: includem smantana in preparate; iaurt simplu, fara fructe 8 – 9 luni (se introduce fainosul cu gluten): perisoare de pui, ciorba acrita cu bors; iaurt cu biscuiti, paste fainoase adaugate la supa; amestec de conopida, telina si morcovi cu sos alb = faina, unt topit, lapte caldut; piure de cartof – cu unt, lapte, branza de vaci, galbenus; paine – daca masticatia e buna, daca nu dupa 1 an; mamaliguta cu branza de vaci si cu unt; papanasi cu branza dulce 10 luni: peste alb rasol (salau, stiuca, pastrav); legume zdrobite, nu pasate; sos alb peste 1 an: albus de ou; miere de albine; budinci, sufleuri, crème, orez cu lapte nepasat, prajituri de casa; NU prajeli, NU rantasuri peste 3 ani: ciocolata, nuci, alune, arahide; mezeluri; fructe cu seminte: capsuni, zmeura, fragi, mure; alimente tip McDonalds; fasole uscata, mazare, linte soia. Dana si Victor Mihai (10.07.2004)[url="http://community.webshots.com/user/roller025"]pozici[copil][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni am citit si situ ala si n-am gasit decat ca si concluzie ca exista momente cand copilu isi schimba comportamentul alimentar pt ceva timp (D-zeu stie pt cat timp insa) si ca se urmareste stagnarea sau regresul greutatii inainte de a se face ceva investigatii in caz ca bebele nu da semne de suferinta. Nu stiu eu deja atata l-am studiat ca mi se pare deja ca e trist, ca doarme prea mult, ca geme cand e treaz...sunt beata deja. Pediatra mi-as zis la telefon sa-l duc sa-i fac analize de urina si exudat faringian pt inceput, asa fara sa-l vada. Nu stiu daca sa mai am rabdare sa astept sa vad cum evolueaza saptamana asta sau sa ne apucam de investigat ??? ce pericloe pot exista daca astept? ce rau i se poate intampla? nu vad sa aiba febra insa parca e cam somnolent, nu stiu afara ploua, e intunecat incat tre sa aprind becul in casa. Noaptea a dormit de la 9 pana la 9 dimineata cu o pauza mica-mica ded supt 100ml la 12 noaptea si la 4 dimineata. Sunt speriata si-mi vine sa-l iau sa-l duc la preot sa-i citeasca ceva de sanatate ca m-au innebunit vecinii cat l-au admirat si intors pe toate partile, cat m-au invidiat ce copil frumos si cuminte am care rade la toata lumea si nu plange deloc cand mergem pe afara ca altii. L-or fi deocheat, deja nu mai stiu la ce sa ma gandesc, daca exista un d-zeu undeva acolo sus e momentul sa ne arate mila si bunatatea nemarginita si sa ne ajute sa ne merga bine, sa ne insanatosim daca suntem bolnaviori[:(], altceva nu mai stiu sa spun si sa scriu ca imi dau lacrimile nonstop.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...