Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004(14)


Veve

Recommended Posts

Buna ziua si de la noi!...:) Lia, daca faceam ca tine ajungeam la nebuni...hehehe Pai buburuza mea nu mai mananca de o luna si ceva...pur si simplu de pe la 3 luni i s-a pus pata pe mancare... Nu mai mananca...numa gusta![:D][:D][:D]...O delicata. In schimb daca i-as da ceai cre' ca ar rade biberoanele...nu ii dau mult ca se invata (daca vrea sa bea, sa bea lapte!...:))) Cert e ca atunci cand m-am dus la doctor (v-am povestit acum o luna) mi-a zis sa-i dau cu cana!...hahaha Eu inca sper sa ii treaca bazdacii si sa manance... Acum cateva zile a ras 60 ml de suc de fructe si ma gandeam ca numai la lapte face asa (desi eu ii dau si de la mine si Humana)...dar azi cand nu a mai vrut sa manance nici din ala mi-a demonstrat ca pur si simplu nu are chef sa manance...si gata! O sa intreb din nou doctorul saptamana viitoare cand mergem la vaccin ce si cum, dar parca vad ca iar imi zice una marcatoare...:))) Monica si Maria Alexandra (02.07.2004) http://community.webshots.com/user/cristalina_monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
lia nu o lua asa in tragic ca nu e chiar asa. Dr a fost a zi sa ne faca vaccinul de 4 luni si a zis ca e destul de relativa criza asta ca nu e ceva dovedit stiintific, nu apare la fix 3 luni si inmod normal daca o tine mai mult de o sapt tb mers la medic pt ca sigur e ceva in neregula, urechi, gat , constipatie sau altceva si nu e in regula. Noua ne-a recomandat sa trecem la Humana 2. Daca te decizi sa schimbi laptele ai grija sa o faci treptat adica inlocuiesti cate o linguritza la fiecare masa nu brusc. Suculetz incepe cum ti-au zis fetele cu morcov cate o linguritza, a doua zi doua , cand ajungi la 6 si e totul OK, bagi simultan 6 ling morcov +1 mar, a doua zi 6 morcov +2 mar etc. La 4 luni (nu mai ai mult ) o iei cu cereale. Iarasi eu nu as recomanda cereale care contin lapte in ele si tb facute cu apa. Humana are cereale de mere fara lapte , fara gluten deci se dau de la 4 luni. Eu pun o masura , doua in sticla de lapte de seara. Cat are Danutz exact? Eu si la Maria si la Mitzu am inceput sa le dau la 4 luni fara o sapt dar nu le dau piure ci doar pus in lapte. Ai putea incerca. Lui Mitzu ii plac mult. Azi am bagat si supa. Am uitat ce cantitati mi-a spus da eu am pus o mana de apa juma de morcov, juma de pastarnac si juma de patrunjel, putina telina si u cartof micutz. Am fiert , am pus 30 ml zeama clara in biberon si yami yami ce l-a lins. Maine dam 60 cu morcovul pasat, poimaine 90 cu pastarbnacul si morcovul pasat si tot asa ultimul pasat e cartoful si ar tb sa se ajunga la 160 ml la care se pun si cateva picaturi de ulei ca nu stiu la ce e bun da am mai ctit de asta Cam asta a fost , la lapte cocktail H1 cu H2 a cam strambat dar a lins 150 pana la urma + 30 supa, a fost OK Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, la Denisa sunt aproape 2 sapt. de cand o tine 'criza" asta.Astazi vad ca la 3 mese consecutive a mancat fara sa se mai certe cu bibele, deci cred ca isi revine. La Alina a durat vreo 3 spat, iar la Andreea vroe saptamana. Marina si mie dr. de familie mi-a zis sa trec pe Humana 2,ptr shimbarea gustului laptelui, dar pediatra mi-a interzis categoric.Mi-a spus ca trecerea o facem cel mai devreme la 5 luni. Rabdare, ca trece!Eu de cateva zile i-am dat numai in somn sa pape si cred ca a uitat ca uraste bibele.A tinut! Chestia e ca ea nu avea inapetenta, ptr ca odata ce prindea bibicul manca normal cantitativ, dar marea problema era sa o convig sa-l primeasca.Acum, manaca in brate plimbandu-ne prin casa.Daca stam pe loc, e scandal mare[bang][bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, Lia, nu te mai ingrijora asa, ca nu cred ca e ceva grav. Eu am noroc, ca suge si nu pot masura cat mananca, ca altfel cine stie ce probleme mi-as face si eu. Al meu bebelus, iar n-a mai facut caca de trei zile, dar de data asta nu mi-am mai facut probleme, pentru ca nu da semne de suferinta. Data trecuta a fost de la morcov, acum e de la mar. Se pare ca de cate ori ii introduc cate ceva nou, da in constipatie. Daca nu face nici maine (a patra zi) iau masuri. Eu am alta problema, copilul meu nu vrea sa pape nicium din biberon. Si cum am ajuns sa ii dau vreo 30 ml suc de mar si 30 de morcovi in fiecare zi, va dati seama cat imi ia pana ii dau cu lingurita. Si inca mai are miscarea de impins cu limbuta afara. Nu asa tare ca la inceput, dar totusi... Am incercat sa-i pun in biberon normal, dar nu vrea sa bea din el. Apoi i-am pus in canita care are o tetina mai lata ca un cioc, cu doua gauri. E foarte incantat de ea, o tine cu ambele manute si mesteca, frate, la tetina aia de parca e guma de mestecat, dar nici gand sa traga din ea. Asa ca tot la lingurita am ramas (papa vreo 30 de ml in 5 minute, deci se descurca bine, numai ca isi murdareste bluzica ceva de speriat, desi ii pun barbita). Ma tot gandesc ce fac cand va trebui sa-i dau cate 100 ml sau mai bine de supa, imbatranesc daca ii dau cu lingurita. Mai exista si alte modele de canite? mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello hello. Alina suna medicul!!! nu e normal deloc sa aiba firisoare de singe! Lio lasa mama crizele...ca pina la 18 ani ce facem? lasa copilul sa manince cit vrea, i se face lui foame. si NU ii da cereale... e mult prea grasut pentru ele. incearca cu suc, o lingurita azi, 2 miine, si asa mai departe. si suna pediatrul, sa te mai linisteasca si el. hai....ca asta nu e nimic fata de ce o veni![:D] Mitzule pai cred si eu mama ca molfaie la canutza aia.....ca-i ptr copii de vreo un an....dar daca ii face placere lasa-i-o. si noi tot cu lingurita mincam...e mare distractie, mai ales cind portocalim tot in jur..inclusiv pe mami![:D] poze de la buuresti aveti aici: http://community.webshots.com/user/rocksy25
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzule, pai sunteti rapizi! La noi dureaza 30 de minute 30 ml...ca ne jucam cu linguritza, admiram peisajul...deh...E interesant!...hahaha Nu-ti fa probleme ca pe masura ce trece timpul incep sa se descurce mai bine cu lingurita. Eu i-am bagat marul ras, cate putinel...azi i-am pus in el niste cereale (orez cu mar). I-a placut la maxim. Asa ca o sa cresc treptat cantitatea si o sa incerc sa ma abtin sa pun mai multe cereale in mar chiar daca nu mananca ea mult lapte...:))) Biscuti nu am vrut sa-i dau asa ca asta mi s-a parut solutia ideala. (cand zic mar cu cereale ma refer la doua lingurite...:))...nu i-am dat mult) Io sper ca asta cu laptele sa fie criza aia de care vorbiti si sa manance in curand mai bine...ca am inceput sa albesc...:))) Monica si Maria Alexandra (02.07.2004) http://community.webshots.com/user/cristalina_monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi, eu stiu copii care au baut din canita de pe la 6-7 luni. E drept ca eu mi-am cam fortat norocul, incercand sa i-o dau de la patru luni. imi pare rau ca am aruncat prospectul, ca acolo scria de la cat timp e buna. Dar ramane intrebarea, ce voi face cand vine vremea supicii? mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am pus si eu o poza de la intilnirea cu Ghindu & family [:D], e o poza cu tatici model, le gasiti la "Andreea 3-4 luni"! ultimele sint de acum 20 min cand moata a adormit pe unde ii vine ...sau pe unde o lasa mami [:D]! Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...