Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (3)


Veve

Recommended Posts

Mada, da, si Alma s-a obisnuit in brate. Si cum se putea altfel daca bunicul ei a super rasfatat-o atata vreme cat a fost asistentul meu dupa cezariana (pana saptamana trecuta)? Si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca voi: si Alma mea sta treaza cateva ore noaptea (asta dupa ce papa bine) si are chef de gangurit, ras si privit in jur, nicidecum de culcare. Am incercat sa o leagan, sa-i citesc povesti (aici nu numai ca nu adoarme, dar se uita cu niste ochi mari si curiosi la mine de ma pufneste rasul cand o vad). Si m-am culcat abia la 4.30 azi-noapte. Am crezut la un moment dat ca o sa mor de somn . Noroc ca s-a trezit taticul ei si a stat cu ea pana aproape la 6, cand, in sfarsit, a adormit.Sper sa imi doarma in noaptea asta. Acum e ca un ingeras. Si Alma a crescut: are acum 4660g, la aproape 4 saptamani, in conditiile in care am iesit cu 4020g din spital (la 5 zile dupa nastere).Desteptele astea de asistente au considerat insa ca s-a prea ingrasat de saptamana trecuta (235g)si m-au sfatuit sa nu-i mai dau atata sa pape. Eu le-am zis ca o sa-i dau de mancare de cate ori o sa-i fie foame ca doar nu o sa o tin flamanda si ca eu ma bucur ca ea creste.S-au uitat crucis la mine, dar putin imi pasa ce cred ele. Va las ca se trezeste domnisoara. Pupici si o seara/noapte buna, Daniela Veuger si bb Alma Bianca http://community.webshots.com/user/danyce103
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
a adormit chipurile sa vad cat o tine Crstina (Moss), dupa cum cezi destule de multe ne plangem de aceasi situatie ca bbii nu dorm noapttea. Eu nu am gasit inca solutia desi fata are maine 8 saptamani. Daca cere de manacre intre mese eu zic ca-=i poti da dar sa treaca macar 2 ore intre mese, nu astepta 4 ore, e ca si cum ti-as impune si eu tie sa nu manaci cand ie ti-e o foame...DAr crezi ca nu e foame si are colici, a mea cand are crize de colici ar suge incontinuu desi de abia mancat, atunci ii poti da ceai. Fai ceai de colici, baby calm sau colimix, sau anason cu chimen si la 250 de ml de ceai pune 1 plic de baby drink eu asa fac pt ca am avut supriza neplacuta sa nu vrea sa manace destule ore de la glucoza aia de la baby drink. Ser fiziologic si apiratie ca altceva nu ai ce sa-i faci pentru nasuc. Sper ca te-am ajutat s-a trezit evident bye Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut mamicilor! Va compatimesc din tot sufletul pentru bebeii care nu dorm noaptea. Deocamdata, sper sa nu ma bucur prea repede, Costin doarme noaptea. Azi noapte de ex a dormit de la 10 la 3 apoi de la 4 la 7 jumate. Si eu care voiam sa ma plang la voi ca in ora aia de la 3 la 4 avea chef de joaca. Pe langa ce patiti voi la mine e adevarata distractie. Acuma de dimineata m-a suparat el un pic ca a papat dupa care a vomitat tot. L-am schimbat si apoi mi=a adormit fericit. Ar trebui sa mai manance un pic ca dupa aia plecam la medic, dar nu am inima sa-l trezesc. Mada, noi ne-am saturat de friptura de pui, la cuptor, cu sau fara cartofi. Mai schimb eu condimentele, o mai fac ba rosie ba alba da' tot friptura de pui e. Faza e ca nu prea putem manca alta carne, asa ne-am obisnuit, asa ca optiunile sunt limitate iar fantezia lipseste cu desavarsire. Mai fac si cartofi frantuzesti, am o reteta simplificata. Ca merg cu friptura de pui la cuptor. Aseara m-au lasat nervii si am comandat mancare chinezeasca, tare buna a fost. Eu am ramas un pic cam ciudata dupa sarcina, nu prea mai pot manca ciorbe acre, carne de porc si mancaruri cu carne toacata. In schimb la fructe si legume poftesc mai rau ca in timpul sarcinii. Si inca nu am curaj sa mananc de toate ca mi-e teama sa nu-i revina colicii lui Costin, ca tocmai ce ma laudam ca dormim noaptea. Danyce, sunt de acord cu tine, copilului trebuie sa-i dai sa pape cand ii este foame. Apropos de hainute. Eu am gasit lucruri faine in magazinul Titan si prin Obor, chiar si pe la tarabe. Unele sunt turcisme si chinezarii, dar sunt din bumbac si frumoase, si ma gandesc ca nu trebuie sa-l tina cativa ani, doar cateva saptamani. O achizitie importanta de hainute a facut mama inainte sa nasc cand a mers in EnGross la Europa, acolo la iesirea din Bucuresti. Super ieftine. Si ciar daca sunt cum spuneam chinezarii, unele i=au ramas mici inainte sa apuce sa se uzeze. Pentru cele carora nu le dorm copiii noaptea. Ati incercat sa-i adormiti pe burtica voastra? Nu e foarte comod dar e tare placut si asa mai ciupiti si voi un somn iepureste. Cand Costin avea colici si urla cam mult eu asa il adormeam. Nu va fie teama ca se invata asa, al meu din clipa in care s-au rarit colicii si a inceput sa-si tina capul nu a mai stat pe burtica. Si acuma parca mi-e dor de somnicul ala asa cu puiul aproape de mine. O alta metoda ar fi leganatul-pe-picioare-in-timp-ce-mami-ingana-o-melodie-cat-mai-monotona. La noi mergea, si merge si acuma, ca noaptea cand se trezeste sa pape nu stau pana se hotaraste el sa doarma, il legan pe picioare in timp ce ii tot mormai nani nani puiu mamii, nani nani puiu tatii, nani nani mai Costin, si tot asa pana cred ca copilu se plictiseste si se culca. Apoi tactica e urmatoarea: mai intai incetezi cu mormaitul. Daca nu da semne ca se trezeste dupa 2-3 minute incetezi si leganatul. In continuare dupa pofta inimii, fie adormi cu el asa pe picioare, fie scoti usurel picioarele de sub perna si lasi copilul acolo, daca e in siguranta, sau il muti in patut. Ideal ar fi sa aveti in dormitor si un televizor astfel incat mami sa nu moara de plictiseala in timp ce executa aceste actiuni. La noi tactica asta a mers intotdeauna, chiar si in cele mai rele nopti cu colici. Ce bine e sa doarma copilul si sa aiba si mami timp de intrat pe forum. Din pacate acuma tre sa fugim la medic, asa ca va pup pe toate si pe puiii mici si poate mai revin azi. Mina si BebeCostin (2 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele! Se zice ca am dormit azi noapte de pe la 12 pana la 3 cand mai nou de vreo saptamana are program de caca, si apoi pana la 7 a papat acum e 10 si asptet sa se scoale. Nu imi vine sa cred ca am dormit si eu, sau mai bine zis si noi. Mina esti o scumpa pentru sfaturile tale, ce-i drept cel mai adesea pe pieptul meu sau al lui tati o adorm. Am incercat odata sa o pun pe picioare si dupa 2 leganaturi a vomitat tot ce mancase asa ca nu am mai incercat, si am obs ca si daca o legan in brate mai rau o enervez.. Mai am o metoda cea pe picioare pe coapse mai ales, dar trebe sa stau in fund pe marginea patului sau pe un scaun si o mangaie pe spate sau o bat usor pe spate sau pe fundulet. Astea sunt metodele mele, numai ca in noptile cand nu doarme pot sa faceu ca toate cele ca nu adorme decat cand vrea ea. Si atunci ma surprinde in ce pozitii adoarme, pot sa-i fac eu orice ca nu o mai trezesc. Azi am chef de umblat ii dau sa pape si plec cu ea probabil prin Cora. Deja m-am dusat si m-am imbracat sunt ata de plecare Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor va tot citesc si nu prea am ce sa scriu ca Marc doarme ziua dupa aproape fiecare masa ,iar noaptea doarme de la 12 la 7,8 dimineata. Nu plange decat cand ii e foame sau e murdar si cam atat , ...nu scriu asta sa vedeti cat suntem noi de breji , insa de ieri al meu sot mi-a pus o intrebare , care m-a bagat la idei, oare e normal sa fie asa de calm? Acum am cam intrat in idei si va intreb si pe voi daca ati mai auzit de copil care sa fie asa calm, in rest face cam ce ar trebui sa faca un bebe de varsta lui, adica zambeste urmareste jucariile da din manute si picioare....in fine pana ajung la pediatru sa intreb poate imi puteti spune voi ceva. Pupici Cristina si bebe Marc http://marele.free.fr/MarcAdrian1/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am dormit, fetele!!! Incredibil!![:D] Mada, in afara de mag de la Otopeni mai e unul in Romana, deasupra McDo si unul pe 1Mai vis-a0vis de intrarea pe Titulescu. (e la parterul blocurilor, poate nu-l vezi din prima, da' e acolo :). Cel de pe 1Mai are multe SH si e mult mai mic. Cel din Romana e mare da' intesat de lume mai tot tp.. Georgiana.David, tot acolo tre' sa mergi pt alocatie? Danyce, si-al meu a luat mult in greutate (1,420 kg intr-o luna) da' nu mi-a spus dr sa nu-i mai dau de mancare!! DOamne fereste! N-arata a obez si dupa-aia e stiuta treaba ca bbii hraniti la san nu sunt in pericol de supraponderalitate! Da-i incolo, chiar asta ar fi culmea, sa nu-i mai dai de mancare fetii! eeee! [;)] Mina,si mie-mi vine sa-l tin tot tp langa mine in pat.. Da' de la o vreme are atata putere incat de pe burtica mea il gasesc pe sub pilota, pe undeva... Si mi-e atat de frica incat il pun pana la urma in landou dupa ce mananca si dorm cu landoul in brate [:X] si daca e sa fie vreo criza de colici, nici burtica mea nici nimic nu-l mai calmeaza.. Acum eu nu stiu exact de la ce, da' nu mai are crize rele. Ii dau alternativ SAb Simplex, Debridat si Gripe W pe parcursul zilei, aproape la fiecare masa si cand suge il tin cu burtica pe burtica mea si apasat..si ragaie in tp ce mananca! Mi-a zis dr ca nu e nici o problema daca ii dau la fiecare masa atata tp cat le alternez si-i dau din fiecare cat scrie - cam de 2-3 ori/zi! aviz amatoarelor! incercati.. s-ar putea sa mearga! Bonnisan eunu-i dau cine stie ce ca nu mi s-a parut ca merge..In Europa am vrut si eu sa merg, dar e destul de periculos sa ma duc cu bebe si in 3ore n-as avea vreme sa si ajung, sa ma si uit si sa si ma-ntorc cat sa prind urmatoarea masa a lui bebe.. Poate cd mai creste.. Am iesit si noi 1ora si i-au inghetat urechile si nasucu' lu' mami[:I] bebe dormea dus ... va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! Blue77 stai linistita pt ca ne se intampla nimic cu bebicul tau. Si al meu ii la fel . Seara doarme de la 11 pana pe la 5-6 dimineata si apoi iar pana pe la 8-9. Ziua sta treaz si este asa cuminte, gangane si rade singur la jucariile din fata lui (de obicei il tin in balansoar si are jucarii deasupra)sau se uita de jur imprejur. Mai are reprize de somn si ziua dar nu foarte multe. Azi am fost si noi afara si am stat cam o ora. Noi nu am avut probleme nici cu colicii pana acum. Pe mine ma ajuta foarte mult faptul ca este cuminte pt ca sunt singura mereu( tati lucreaza de la 7 dimineta pana pe la 8 seara)si nici nu am pe nimeni sa ma ajute. Va pupic Cami si bebe Ben
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moss, Eu inca alaptez-nu am lapte cat ii trebuie ei, dar ii dau cat pot si restul completez cu formula, deci nu renunta sa ii dai san de tot!!!Secretia lactata se instaleaza definitiv in 4-6 saptamani dupa nastere deci mai poti sa muncesti-sa te mulgi si cu suptul ei ca sa reusesti sa ii dai si laptic de al tau. Trebuie sa te mulgi din trei in trei ore sa golesti sanii fiindca numai asa stimulezi formare de lapte !!! Din cate stiu eu ceaiurile nu se indulcesc, dar nici nu trebuie date neaparat acum cand e asa de mica. De ce nu incerci cand plange in intervalul dintre mese sa ii dai san? Bianca SI Andreuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, voi dati la bebei “Bebelac”? Mie mi-a scris reteta dr. de familie si azi i-am dat prima data completare lui Damian si i-a placut tare mult. Sa-mi spuneti daca ati auzit de ceva contraindicatii sau reactii nedorite de la el, please ! Pentru stimularea secretiei lactate ia cineva galactogil? Pentru alocatie toate demersurile se fac la primarie iar de primit, eu stiu ca o aduce postasul acasa. Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragele mele... citesc si eu absolut tot, incerc sa ma adun sa mai scriu cateva cuvinte... dar se trezeste fata, ca are un somn tare aiurea ziua, doarme maxim 30 min... se trezeste, se joaca, cere de papa... Normal ca vrea apoi sa adoarma numai in brate la mine, nu pot face nimic altceva, ca plange daca o pun pe pat. Numai cand e fff obosita si adoarme oriunde o pui, am si eu timp sa intru :) Am intrat si eu in randul fetelor chiaune de somn... :( tocmai cand ma laudam singura ca am un copil exemplar, care doarme neintors de la 11 la 6 dim. Of... a dat in diaree :( nu stiu de la ce, dar de vreo 2 zile numai asta a facut... si nu am dormit aproape deloc. Ziua nici atat. Am tratat-o azi cu mucilagiu de orez si sper sa fie bine in continuare. Ceaiuri bem si noi, in functie de preferinte... ori de fenicul, ori de menta(cand nu face kk) ori de anason, ca-i place gustul :P. Nu-l indulcim, dar in schimb punem cateva picaturi de lamaie pentru vitamina C - si ii place tare mult. Diversificarea o sa o incepem dupa 3 luni. Pana acum 80% e formula, vreo 100-120 ml la fiecare masa, de vreo 6 ori pe zi + 20% desert, adica laptele meu, care spre surprinderea mea... continua sa curga bine :) Am experimentat si noi toate metodele de adormit... :) Mada si Mina - is foarte eficiente metodele, cand e obosita; dar cand o doare ceva... nu am nici o sansa sa o linistesc :( Am fost si noi joia trecuta la dr... nu mai stiu daca v-am zis. Fata are 4500 si 57cm, la 7 saptamani. Astept si eu comparatii... :) Am iesit cu 3200 din spital, deci eu cred ca e bine. Baita facem in fiecare seara, apoi un masaj tonofiant, la care imi gangureste intr-una... :) nu mai zic, ca dimineata ma trezeste cu manuta si apoi cand ma vede ca am deschis ochii imi da un zambet larg, de ti-e mai mare dragul :)). Din cauza durerilor ei de burtica, nu ma indur sa o culc in patut :( asa ca doarme cu mine in pat, fara perna. La noi au fost niste zile superbe, numai 15-16 grade si soare, senin, fara vant... mai mare dragul sa iesi afara... asa ca am imbracat-o bine si am plecat la plimbare. Eu ii pun o bluzita si pantalonasi de corp, o salopeta deasupra, apoi un costumas cu gluga si botosei... 2 caciulite... si fata e gata :D. Aseara a fost cald in casa... vreo 25 de grade asa ca a dormit numai in body cu maneca lunga, si fara caciulita :). Am auzit si eu ca in complexul Europa sunt lucrusoare bune si ieftine... Doru lucreaza la niste prieteni de familie, care se aprovizioneaza numai de acolo(au magazin cu hainutze si jucarii pentru copilasi). aaa mai am o metoda ca sa o linistesc cand plange, sau cand are colici... care la mine functioneaza ff bine... o pun carutz si o legan sau o plimb prin casa... si ii compun o povestioara :)))... de ex. ne lovim de un scaun si zicem..."vai! ne-a desoperit inamicul" :) si apoi ea incepe sa rada si uita de toata durerea :) Cand ii este foame... nimic nu o linisteste pana nu primeste papa, si parca o taie cineva asa de tare urla! Cred ca in viata trecuta o fi murit de foame... :| In rest ce sa mai zic... suntem sanatosi, inca asteptam venirea lui Doru, dar ne bucuram de ceea ce avem... si eu cred ca e foarte bine. Fata ne lumineaza viata tuturor... ai mei, cel putin is captivati, ii vad chiar hipnotizati cand is langa ea :D Gata, ca si asa am vb prea mult :P. Bine ati (re)venit fetelor crisdaria,irina_piticuta,moss, biamar si simona_b Roandre si Raisa = bebelina mea seamana foarte bine cu ai vostri :))(acuma, na, dati-va si voi cu parerea :P) V-am pupat si o saptamana cat mai placuta tuturor! http://pg.photos.yahoo.com/ph/andreea_sirbu1/album?.dir=/42d5 cateva imagini care noua ne incanta privirea oricand le revedem }{ Andreea[8**], Doru[9cer] si Nathalie[copil][zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...