Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (3)


Veve

Recommended Posts

Noi nu avem probleme decoamdata cu somnul si cu vomitatul. In schimb sughitul ne omoara. Ne tine si mai mult de o jumatate de ora si nu trece nici cu cinci picaturi de lamaie. Si se zguduie draga de ea pana cand o apuca plansul. Noi nu am luat inca laptele praf si cred ca-l pierdem luna asta. Va pupam. Cristina, Christian si bebe Alexia Maria http://community.webshots.com/user/lastusedpixel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Andreea, multzu [asia]! M-ai salvat. Acu' am doza intreaga! Mihaela, se zice ca micutele obisnuiesc sa ia din mintea si frumusetea mamicilor inca din perioada intrauterina, deci avem toate scuzele din lume ca nu ne mai amintim! Vezi, Andreea, daca are baietel, ne da lectii[;)]!!! Aseara am mai vrut sa va scriu de peripetiile noastre pe la urgenta, poate o fi cuiva de folos. Prima data cand am vizitat urgenta a fost pe la vreo trei sapt. dupa 5 ore de supt aproape incontinuu [bang]... de pe la 7.30 pana pe la 12.30-13.00 si vomitatul aferent in vreo patru- cinci jeturi si kkde trei ori. Innebuniti ne-am urcat in masina si minunea s-a produs, daca fata nostra fusese ca un arc de incordata si urla ca din gura de sarpe, in masina s-a calmat si a atipit de cateva ori. Ajungem la neonatologie la urgenta, fata linistita. O consulta un neonatolog, face si pe masa un kk, iar doctorul decreteaza:_ "Doamnna, dar copii mai plang si din alte motive decat de foame. A mancat prea mult, mai dati-i si ceai si suzeta..." Io ii insir ca de am citit o gasca si io stiu ca nu e bine sa ii dau ceai, ca nu e bine sa ii dau suzeta ca o confunda si nu mai suge cum trebe, ca nu e bine sa lasi BB flamand... dar, uitandu-ma in jur si vazand BB-ii de care avea grija, prematuri de nici un kg, ma decid sa il ascult, ca stie el ce zice si brusc ma trezesc intreband una-alta. Aflu ca Bb e bine sa fie hranit la cerere, dar la cel putin o ora distanta intre mese, ca trebuie oferiti ambii sani (medicul zicand ca doar de-aia a lasat Duumnezeu doi, dar si Tati are doua maini...[alcool]), ca trebe lasata cam max 10 min la un san... La putin timp (cam dupa 2 sapt de la patanie Sarah si-a reglat singurica mesele, stie singura cat sa manance (ziua goleste de obicei ambii sani la o masa, noaptea insa numai cate unul). Am asa o nedumerire: fata mea se ineaca ziua cu jetul de laptic, desi ma intind langa ea cand simt ca vine mai tare, dar noaptea, chiar de se intampla reuseste sa se descurce de minune in aceeasi situatie... desi pe jumatate doarme...[alcool] Acuma, asta e, sanatoasa sa fie! Ea, nascuta cu 4.130, iesita din spital cu 3.960, avea la 6 sapt 5.200 si de la 53.5 cm (ca am gresit cand v-am dat datele cu 0.5cm) avea 58cm. Duminica am avut a doua experienta cu urgenta. Fiind toti raciti in casa, m-am speriat sambata seara cand am auuzit-o ca respira mai greut. Am aterizat la urgenta unde ne-au si primit primii, au masurat oxigenul din sange cu un plasture pus pe un degetel mare de la picior legat cu neshte fire la un aparat. Asta a inregistrat 99% deci super, fata mea era in afara oricarui pericol. Temp nu avea: 36.2... Ne-a pus sa ii dam cu o siringuta subtirica ser fiziologic pe nari cand avem impresia ca nu respira cum trebe si sa revenim de urgenta daca: are temperatura, respira greu di pieptuc, nu suge cum trebe si nu ia in greutate cum trebe... lucruri care nu s-au intamplat, multumim lui Dumnezeu! Acuma, imi vine mie sa zic ca dupa cum se prezenta piticul meu care era linistit de fiecare data si zambea si asa, in tara nici la intrare nu ajungeam la urgenta ca ne faceau in fel si chip[blabla]... Numa ca io nu-s normala, recunosc! De frica sa nu racesc fata, n-am, mai spalat-o de sambata (numa o sterg cu servetele umede si cu servetele cu lapte de corp)[V] si ei ii place asa de mult la baita in ultimul timp[dus]! Azi mi-oi lua inima in dinti si ii fac baiu'! Simona_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat si eu in fuga sa va citesc si am vrut sa raspund Simonei cu versul lipsa, dar vad ca a ajutat-o Andreea. Ei, merge faza cu cantatul? Fetele, noi ieri am avut o zi infernala. Bebe nu a dormit DELOC pe zi si aseara abia a putut adormi. Nu mai spun ca a supt de nervi si l-a durut burtica (cred ca a facut si un pic de diaree) si nici baia nu i-a placut ca de obicei si abia pe la 10 a reusit sa adoarma, asta dupa ce s-a trezit la toate zgomotele posibile si imposibile... S-a trezit la 2! Miracol pentru noi, cu toate ca eu ma trezisem la 12 ca de obicei si el era lemn. Nu l-am trezit de frica sa nu mai adoarma iar. Azi vad ca si-a revenit, adica papa si nani constant, cu pauzele de zambete de rigoare. Cam astea sunt noutatile noastre. Va pupam si pe curand. [mamica] si [bibe] Miron Radu (DN 06/10) Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Sunt capiata [bang][bang] De cand ii dau lui Costin lapte praf in completare (vorba sa fie, ca de fapt sanul e completare pe langa laptele praf) am intrat si eu in lumea biberoanelor. Trec peste cat de greu a fost sa-mi dau seama ce fel de biberon si ce fel de tetina merg cel mai bine cu laptele ce il dau si cu mofturile printesului (nici macar nu aveam ideea de cate feluri "e" tetinele de pe piata, cred ca am cumparat o sacosa de tetine pana sa ma lamuresc). Acuma alta pe capul meu cel mic si amarat: cand sterilizez sus-numitele biberoane ramane pe ele asa o chestie ca o sare, de zici ca-s nespalate de un an. Stiu ca-i din cauza sarurilor din apa, dar intrebarea e: CE E DE FACUT? Daca aveti vreo solutie taaare recunoscatoare v-as fi. Acuma va las ca m-a luat Costin de odihnita si a inceput sa urle. Ma duc sa vad care e problema, desi cam stiu: a papat, a dormit, e curat si acuma vrea sa stam de vorba, adica sa ma auda vorbind. Va puuuup. Mina si BebeCostin (2 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Venim si noi la raport... noutati avem , nu ne mai curge ochisorul, am scapat se pare cu ajutorul picaturilor Tobrex si parca e si mai linistita , dar colicii inca nu ne lasa in pace doar seara, oare de ce o apuca doar seara ca doar ii dau Sab Simplex la fiecare masa si peste zi nu avem nici o problema? In legatura cu sughitatul am citit ca le dati bb-ilor picaturi de lamaie, noi nu am incercat inca deoarece ii trece daca trage putin laptic :), faza asta o sa tina atata timp cat o sa am lapte de la san. Mina am citit ca ai probleme cu sterilizarea tetinelor... ai incercat sa nu le lasi foarte mult in apa sa le misti cu ceva in timp ce fierbe apa ca sa nu se depuna sarurile si sa le scuturi bine cand le scoti ? Vad ca Alexia mea nu e singura care nu adoarme noaptea decat dupa multe plimbari si cantari... ce e de facut fetelor, ca in ritmul asta o sa se obisnuiasca asa si e vai de noi mai incolo daca va trebui sa le cantam si sa ii legam in fiecare seara. De mancat ziua mananca la 4- 4.30 ore iar seara vrea doar de la un san iar dupa 2 ore iar ii e foame ...cum sa fac sa manance de la ambii sani ?????????? mai ales seara cand ar trebui sa pape mult ca sa doarma mult sa se mai odihneasca si mami cu tati. Va las ca da semne de trezire si se apropie si ora mesei Liana si mica Alexia http://community.webshots.com/user/lianatodoni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare (somnoroasa) la populatie! Iar am ramas in urma raaaau! Drept pentru care nici macar nu am avut timp sa citesc ce s-a mai scris decat pe (foarte) sarite...Adica am citit si eu putintel pe la subectu' precedent ca acolo ramasesem eu... Kittie: multumesc frumos pentru impartasirea experientelor voastre in materie de pic anti-colici. Desi mi-e rusine tre sa recunosc ca in zilele de disperare acuta am cam combinat picaturicile...Ca zau ca nu mai stiam ce sa fac...Si apoi ma gandeam ca-l alin cumva pe bebe.De acord cu tine ca Carrefour-ul e cam nashpa la capitolu' hainutze de bebei.Eu o data am incercat o data si m-am lecuit.Eu mai iau de prin Unirea si magazinele Happy Baby. Am si primit multute la botez.Ca apropos: ne crestinaram si noi sambata trecuta - am fost in zor ca de-asta n-am apucat sa intru deloc pe net. Mai fetele cu hainutzele de bebei o fi cum o mai fi dar eu am dificultati cu hainele ptr mine. Ca mai am niste kg in plus (nu zic cate, ca-s fata discreta...) si nu mai incap in nimic de dinainte - pantaloni si fuste[bang]. Voi cum va descurcati? Va cumparati garderoba noua? Mie zau ca nu-mi vine... Problema:: ati patit cumva necazu' de a lua niscaiva ciupercute si alte cele din maternitate? Ca eu astazi, cand m-am epilat ptr prima data pe "frontul de jos" am constatat "bucuria"[bang].Maine sunt la ginecolog ca nu mai pot de nervi! Ciuperca (asta cred eu ca e) arata ca o patutza albicioasa (ca si cum ar fi sare uscata pe piele). HELP! In rest, la 7 saptamani inca ne luptam din greu cu colicii - Kittie sau Ralucule una din voi se intreba dc bebeii vostrii sufera intr-adevar de colici(Scuze da' v-am zis ca am citit in super graba...)Acu' mi-ati dat idei...Sper sa nu iau drept colici altceva mai grav (Doamne Fereste!).Voi v-ati dumirit? Sunt colici sau ce? Va pup pentru moment.Acum incerc sa mai citesc din urma sa fiu si eu la curent cu evenimentele bebelicoase[;)].Poate vad si ceva pozute. [pup]Cristiana si bebe Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor tot eu ca-s uituca rau (si eu am baietel Simona![:D]) Pentru stimularea/revigorarea lactatiei sunt nemaipomenite remediile homeopate Lac Caninum si Pulsatilla (15 CH ambele).Le gasiti la farmaciile mai cu motz.Se iau alternativ (o zi un remediu, in urmatoarea celalalt), de doua ori pe zi (dim si seara), 3 granule mari sau 15 mici (se tin sub limba). Sa va zic ce am patit eu: dupa botez bebe a dormit toata seara iar eu am profitat si am dansat de m-am rupt in doua. Am vorbit cu toata lumea (toti prietenii) ca eram nevorbita rau (eu stau la parintii mei la Ploiesti pana ne terminam noi de aranjat apart cu doua cam). Am petrecut de la 15.00 la 24.30 si apoi am condus pana la Ploiesti ca iubitul meu sot a mai ramas la petrecere; tata motzaia iar mama era cu copilu' in spate. Am ajuns acasa varza de obosita si cum am ajuns s-a trezit bebe, i-am dat sa suga si au inceput urletele de colici. Pana dimineata n-am inchis un ochi. Nu va pot spune in ce hal de obosita eram! A doua zi au venit nasii sa faca baitza copilului si iar nu am putut dormi. Mai aveam putin si intram in coma de somn. Dupa toate astea Luni NEMA LAPTIC! Am crezut ca ma apuca spumele de nervi (ca ma gandeam ca mi-am facut-o cu mana mea; tzopaiala la botez mi-a trebuit mie; nu puteam sa stau si eu in banca mea ca o mamica responsabila ce ma aflam - cam astea erau gandurile la ordinea zilei). Si am luat remediile (mai apelasem eu la ele mai pe la inceputurile alaptarii). Deci asta era luni seara. Am mai luat Marti dimineata si marti dupa-amiaza imi dadeau sanii pe afara de laptic. Asta numai la vreo doua supturi ca p'orma se regleaza lapticu' si vine cat trebe'.Dc nu ma credeti va dau telefonu dok homeopat care mi le-a dat mie:2127869 Mariana Trifa - e super profesionista. Eu am mers pe mana ei toata sarcina si am facut un ditamai bebele. Telef meu e 0723 382 567 - asta in caz ca nu mai am timp sa intru prea curand pe DC (eu sper sa nu fie asa). Va pup inca o data Cristiaia si bebe Andrei (7 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca-s de belea! Am uitat sa adaug clasicele ceaiuri anason, chimen, fenicul, soc - eu nu ma despart de sticla (si cand ies cu bebe la plimbari o car dupa mine) Nu ma uitati va rog cu intrebarea despre ciuperca si haine ptr "mamici cu suncute dupa nastere" Pupaciuni apasate la mamici si bebei, Cristiana si bebe Andrei (7 sapt) (na' ca de data asta mi-am scris numele corect[:D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...