Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (3)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
seara buna la mamici si la pitici! Al meu fuse in program de disco ziua! C-am inteles eu schema - daca doarme noaptea, se trezeste ziua si plange, si face ochii mari, iar plange, iar trage un puiut de somn, mai papa, iar face ochii mari si tot asa! Cel mai mult ii place sa-l pun in scaunel si sa-l iau dupa mine.. Intreba cineva la un moment dat daca am inceput sa punem bebeii in scaunel de masina, eu l-am pus, dar in casa ii pun o pernuta ca sa stea intins in scaun, numa' cd il duc cu masina ii strang centurile si-l las fara pernuta. Mie-miplace ft tare ca scaunelul e si pe post de leagan, cum il apuca agitatia, cum se leagana singur [:D]. Da' nu-l tine mult... Asaaa, sa vedem la cine sa mai raspundem.. Cristia, vorbii si io cu dr, si ti-am zis, atat tp cat ii dai de 3ori/zi din fiecare, poti sa le combini dupa placul inimii! Asa vezi cel mai bine la care reactioneaza, la care nu reactioneaza.. Al meu a inceput sa se mai calmeze de colici! maxim juma de ora plange din cauza lor, dup'aia plange c-asa vrea el.. Am intrebat si de chestia aia cu reflux-u' si mi-a explicat ea ca e mult mai complicat si ca nu e nici vb sa aiba bebele meu asa ceva (marturisesc c-am si uitat ce mi-a explicat, de bucurie ca n-are..[^]).Ralucule are bebe linistit, pot sa-ti spun, nu plange, nu se supara, nimic, plus ca e exemplar, al ei! Ragaie imediat! Ia sa-l tii si tu strans pe burtica atunci cand papa! La mine a inceput sa ragaie in tp mesei, cum prinde aer, cum il scoate! Il pui imediat sub sani si apesi pe spatucelul lui sa-l simti respirand pe burtica ta. De vaccin intreaba si tu dr ca oricum tre' sa faca, comanda daca-l vrei p-ala care se plateste..Eu am intrebat-o pe-a mea si mi-a zis sa-i dau tel cu o sapt inainte ca sa-l comande. Si cred ca se face la 2luni efective, nu la 8sapt..ca luna n-are 28 de zile [;)] oricat ne-am grabi noi cu aniversarile [olala].. De hainute pentru mamicute, habar n-am.. Eu am 3 pantaloni in care intru [q] si din fericire printre ei se afla o minunata pereche de jeans pe care i-am avut graviduta (se incheie sub burta, muuuuult [:I]) si pe ei ma bazez cd e frig. Mi-am mai luat cu 200 si ceva de mii niste nadragi din Mini Prix (care la mine e de baza) pt bagat in cizme cd o sa fie cazul (sunt din fash) si am vazut c-aveau jeansi ieftini, trage si tu o fuga intre 2 mese [;)]. Eu abia astept s-ajung la cosmetica, ma epilez eu cu aparatul, da' nu peste tot, ca nu rezist... Mina, la mine e apa ft calcaroasa si am luat apa plata (nu spui de care, sa nu fac reclama, da' cre' ca oricare face acelasi lucru) si biberonul meu nu se albeste! Eu am un sg biberon, ca bebe al meu nu vrea sa stie de nici un ceai, il scuipa imediat!asa ca nici nu-l folosesc..Pun ceai, incerc, nu merge, il dau jos, sterilizez iara biberonul si gata..Vezi si tu cum iese cu apa plata. Hehe, pai atunci noi suntem campioni cu 1,420 kg intr-o luna!! Na na na, ce bun e ceaiu' de chimen si anason [:D].. Va pup fetele, sa ne dea Dumnezeu nopti linistite! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu raportez o noapte alba-alba la activ si treburi pana peste cap (musafiri, traduceri, activitati casnice:tone de hainute de spalat si calcat, gatit, facut curat, etc.). Si unde mai pui ca al meu sot a trebuit sa tot lucreze peste program toata saptamana. Alma e o dulcica zambitoare si noi ne topim de dragul ei in ciuda noptilor nedormite. Ne plimbam putin aproape in fiecare zi deoarece Almei ii face o placere imensa sa fie afara. A propos de haine, eu mi-am luat 2 perechi de pantaloni cu 2 numere mai mari cu talie mai joasa si vad ca ma descurc deocamdata. Eu inca mai sper ca-mi recapat silueta si o sa incap in curand in hainele mele de dinainte de sarcina[:D]. Fug acum la mademoiselle. Sper sa revin in curand.Pupici tuturor mamicilor si bebicilor, Daniela Veuger si bb Alma Bianca http://community.webshots.com/user/danyce103
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neatza! Raportez si eu o noapte cam chinuita, dar nu ma plang, caci cu doua nopti inainte am dormit neintoarsa, nu ca ar fi fost Rares cuminte, ci ptr ca a dormit cu buni-soacra.Am bombanit-o eu pina acum, dar i-am iertat multe pentru gestul asta. Si a promis altele tot asa.Doamne ajuta!. Cristia, tare mi-ar fi fost de folos leacurile tale cu lactatia... dar au venit prea tarziu.Felicitari pentru botez. Mina, asa a fost si la mine - sanul completare, pina n-a mai fost deloc, din pacate.Legat de biberoane, fetelor eu va recomand Primi Giorni de la Chicco, ala cu forma ciudata, e vreo 280.000, dar merita.Are o valva anticolici, chiar functioneaza.Al meu nu vrea decat cu el sa pape, tetina are gaurica atit cat le trebuie lor acum. Eu i-am schimat tetina si a tipat ca din gura de sarpe, pina sa ma prind ca avea gaurica mai mare.Sterilizarea o fac cu un sterilizator ptr microunde tot Chicco, si e super, te scuteste de mult stres. Andreea si Doru, sa stii ca ai dreptate. Chiar ca seamana, ce chestie draguta. Ai o bombonica si tu, sa-ti traiasca sa fie sanatoasa. Am vazut pozele, sunt super. Legat de cantecele, noi am gasit ceva pe net la http://database.cs.wayne.edu/marius/personal/Theo/Povesti/. Cu hainele mele ma descurc binisor, mai am doar 3-4 kg de dat jos, dar s-a latit bazinul si asta imi da mari batai de cap, pentru ca nu vreau sa-mi cumpar nimic si dupa aia sa nu mai am ce face cu ele. Hainute pentru pustiu' nu am prea cumparat ca am primit de la o prietena ce are o fetita de 1 an si 3 luni si a primit multe lucrusoare si la botez. Deja trebuie sa fac un pic de reorganizare, caci unele i-au ramas mici. Si acum sa va intreb ceva. Aveti idee cu ce ar trece o iritatie pe obraz, e destul de uratzica, cateva bubite cu o crusta. Dok a zis ca e de la laptele praf si sa ii dau cu apa D'alibouri.I-am dat si cu apa din asta, dar nici un efect. i-am dat cu bepanthen si nic un rezultat, la garmastan a mai cedat un pic. Nu m-am impacientat pina acum pentru ca a avut si pe celalalt obraz si i-a trecut, dar acum situatia e mai grava. La vaccin noi ne ducem pe 25, desi noi pe 8 am facut 2 luni, dar asa se face la sfarsit de luna. Pupici, ca se scoala bin Laden Raisa si Rares http://community.webshots.com/user/raisa23x
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha Ha Raisa, mi-a placut faza cu Bin Laden, sugestiva. Eu la al meu ii mai zic Shaolin, ca daca tipa tare sparge un vitrin'. Pentru bubite incearca ceai de musetel, apoi spirt punctual pe varful bubitei apoi pudra de talc in strat f subtire. Costin se spuzeste pe fata de cate ori am mai multi musafiri sau il duc undeva unde sunt multi oameni si asa il lecuiesc. Ii aplic tratamentul asta cand venim de afara si dupa baie. Fetelor, nu ca voi ca sa ma laud, da' eu am 2 kile sub greutatea aia dinainte de sarcina si nici bazinu nu mi s-a latit. Acuma nu ma invidiati repejor, ca eu inainte de sarcina nu eram vreo silfida, aveam ceva kg in plus. Acuma intru in toate hainele, numa ca desi nu sunt mai grasa, ce am atarna, cred ca intelegeti voi, adica burtica nu am decat pe aia de sub buric, dar am pielea destul de flasca. Cred ca se cere un masaj. Cre ca pana acuma slabeam eu si mai mult, dar am o pofta de mancare de mi-e si rusine, numa de la ceaiul de chimen si anason mi se trage, ca stimuleaza pofta de mancare. Kittie, multam fain de idee, era la mintea cocosului, ca doar lapticul tot cu apa plata i-l prepar, dar neuronul meu cred ca e ocupat cu altceva [bang]. O sa-l pun pe tati sa care la bidoane din supermarket. Cristia, eu la 2 luni i=am facut Engerix B si Infanrix, fro 2 milioane cu totul, luate din farmacie. Vaccinurile se fac la 2 luni calendaristice, dar nu e batuta in cuie data, eu nu am putut ajunge decat la o saptamana dupa implinirea celor 2 luni si a fost ok. Oricum, iti recomand sa cumperi astea 2 vaccinuri, pt ca nu dau nici un fel de reactii secundare, nu febra, nu stare gen proasta. Il doare un pic cand il inteapa, dar daca asistenta are mana buna, nici macar locul injectiei nu=l doare dupa aia. Merita banii. In legatura cu hainutele, daca inca nu ai inceput serviciul nu ai nevoie de garderoba. Stai si tu in 2 perechi de pantaloni si gata. Ca presupun ca bluze camasi si jachete te mai incap. Pentru plimbarea lui bebe si putinele vizite ce le facem noi in perioada asta sunt de ajuns. Cam in aceeasi situatie sunt si eu, desi spuneam ca ma incap toate hainele, dar eu am dulapul ticsit cu costume de business, si nu prea imi vine sa ies la plimbare cu pantaloni de stofa care nu merg decat cu tocuri. Abia am pescuit 2 perechi de pantaloni sport. Noroc ca am vro 2 geci de fash ca sa imi prind nevoia, ca nici timp de cumparaturi pt mine nu am. Inchei si eu acest mesaj... eu de fapt treceam prin sufragerie in drum spre balcon sa iau ligheanul sa intind niste haine, si era compuerul deschis .... [:D] Ia, sa-mi continui drumul ca, vorba Raisei, acusi mi se trezeste teroristul. Azi vreau sa facem o plimbare mai lunga, sa profitam de ziua asta frumoasa. Va pup pe toate si pe puiii mici. Mina si BebeCostin (2 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici! Am facut si noi ieri vaccinul de 2 luni dar cel gratuit. Printul meu nu a plans decat cand l-a intepat si atat. Problema a fost dupa vaccin cand a trebuit sa rabde vreo 2 ore de foame si va dati seama ce concert am avut! Eu fiind nestiutoare i-am dat sa pape pe la 2.30 si la 4 am plecat cu el la vaccin. Dupa acest vaccin nu au voie sa suga doua ore pt ca le pune niste picaturi sub limba. Asa ca va rog luati aminte si dati bebicilor sa pape inainte de vaccin. Noptea a trecut-o binisor, a facut putina febra (37.9) dar s-a rezolvat cu un supozitor cu paracetamol. Si tot din cauza vaccinului este tare irascibil un lucru tare neobisnuit pt el care este un copil tare cuminte. L-am si cantarit ieri si are 7 kg. Sincer deja nu mai pot sa-l tin in brate mai ales ca eu am si cezariana si ma doare spatele de mor. Va las ca s-a trezit si plange! Cami si bebe Ben
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Halo mamici! A adormit puiul in sfarsit si mai apuc sa va citesc si eu. Eu raportez nopti f agitate. Am fetita foarte agitata mai tot timpul, nu prea doarme sta si se uita pe pereti ori vrea in brate. Cu mancatul la fel de prost la 1 ora 30 ml sau in zilele bune la 2 ore 60 ml. Ii dau si san si formula, in unele zile mai mult formula ca de la oboseala gata laptic. Colicii seara pe la 19:00 pana la 23:00. Dupa baita mai mananca si 90 ml si doarme 3 ore. Nu stiu cum sa ii fac si eu un alt program (are 1 luna si 1 zi) ca sunt capie[alcool] de cap si cateodata imi este asa de rau de nu mai pot. [flo]Va rog din suflet sa imi spuneti parerile voastre ca am mare nevoie de ajutor. Madalina & Ana-Larissa (18.10.2004) Madalina si [copil] Ana-Larissa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca revin si eu dupa o luuunga absenta; ASubscriu intru totul cu Cristia in ceea ce priveste botezul: m-am stresat pana n-am mai putut, mai ales ca l-am facut intr-o biserica neincalzita[bang], dupa ce-am stat inc-o ora intreaga sa mai asteptam un bb. Asa ca puiul meu a tremurat zdravan de frig si a plans toata slujba de-mi venea sa-i iau pe toti la bataie, incepand cu preotul. In fine, a trecut cu bine, a iesit pana la urma super, in afara faptului ca de stres si oboseala probabil nu mai e laptele la fel. Am lapte,insa puiul meu pare ca nu se mai satura, mananca din ce in ce mai des asa ca am apelat si la completare. Voi ce laptic le dati completare? Ca sa nu mai vb de faptul ca m-am pricopsit si cu o raceala zdravana... si habar n-am ce sa mai iau, ca paracetamolul saracul nu-si mai face efectul. Inca o intrebare: unde gasesc si eu un carusel de calitate? Sorinel e innebunit dupa asa ceva si asta pe care-l am mai are putin si-si da duhul, cu toate ca-i cumparat de o sapt. doar. Cat despre colici, ne descurcam admirabil, dupa ce am fost si noi pe la urgenta... cu Bonnisan si comprese calde (batistute incalzite cu fierul de calcat). Deocamdata atat, dar revenim!!! Ionella si Sorinel[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa-mi adorm bebelina si scriu repede, repede... and ma bucuram ca a inceput fata sa sesizeze diferenta intre zi si noapte, adica sa doarma mai bine noaptea, doar cu pauzele de masa, am patit bucuria: a racit fata cea mare si dupa ce a doftoricit-o soacra-mea vreo 4 zile, a trebuit sa o iau acasa, sa-i fac tratament serios, injectabil, ca facuse bronsita. Si inevitabilul s-a produs, a luat si cea mica raceala. Se pare insa ca ea e mai rezistenta, dr. mi-a spus ca nu are nimic pulmonar, doar gatul este congestionat si i se infunda nasul foarte des (adica mai tot timpul). Mi-a spus sa-i pun doar ser fiziologic in nas si sa-i dau picaturi de Bromhexin si mai ales sa stau cu ochii pe ea ca pe butelie, in caz ca face febra, diaree sau vomita, sa o sun imediat. De doua zile situatia este aceeasi, nici nu se agraveaza, nici nu vad sa-i treaca. Maine ma duc iar la pediatra. Noroc ca am chemat-o pe mama la mine, ca altfel nu faceam fata. Cea mare e inca in convalescenta (e agitata, nu are pofta de mancare, vrea si ea in brate si sa fie alintata), sotul si soacra sunt si ei raciti zdravan (nu stiu cum de am scapat eu). Cred ca din cauza ca o doare gatul, mititica a inceput sa suga mai putin si mai des si vrea numai in brate, tinuta cat mai ridicat, ca sa nu i se infunde nasul. Moss si Biamar: eu stiu ca ceaiurile la copii se dau numai indulcite - se pune o lingurita rasa de zahar la 100 ml apa, neaparat trebuie sa dea un clocot cu apa. La ceaiurile instant, care contin indulcitor (cum e baby-drink-ul) binenteles nu se mai pune zahar. Ceaiul nu e recomandat decat daca e pentre colici sau bb vrea sa suga mai des de o ora. Cristia: saru' mana de remedii homeopate, pe astea nu le stiam. Deocamdata nu am probleme, mai beau ceai de fenicul si anaso, dar fata creste si va vrea din ce in ce mai mult. Kittie si Mina: eu nu folosesc lapte formula, dar sa va spun ca ne invata pediatra in spital- pentru copii nu e bine sa fie folosita apa minerala plata, deoarece contine prea multe saruri si oboseste rinichii. Dr. spunea ca e mai bine sa fie fiarta apa obisnuita si apoi lasata sa sedimenteze sarurile (se lasa la fundul oalei ca un praf) si sa se foloseasca apa de la partea superioara a oalei. Mina si eu sunt mai supla ca la inceputul sarcinii (55 de kg fata de 60), dar din pacate la 1.60m ai mei nu e suficient. Eu m-am ingrasat dupa prima nastere, de fapt in cele 10 luni de alaptare, cu 5 kg...si nu le-am mai dat jos. Sper sa nu se repete... Cami-florina: ce flacau mare ai, 7 kg! si Ioana mea a avut 3500g la nastere si acum, la o luna si 20 de zile are cca. 5500g. Eu cand am facut vaccin la fata cea mare am tinut-o nemancata doar o ora. Apropo de vaccin, dupa fiecare vaccinare dr. imi spunea sa-i pun un paracetamol supozitor ca sa nu faca febra. Va pup, Vali, [copil] Alexandra (19 luni) si [copil] Ioana (28 sept. 2004) P.S.: am pus si eu o poza cu fetele la profilul personal, cand am timp am sa-mi fac albumul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamalina, imi pare tare rau pentru tine si ca nu te iarta bebelina ta... Al meu m=a capiat si el cateva nopti si acum si-a mai revenit, in schimb urla toata ziua de n-am ce-i face.. Mai nou il iau in masina ca sa se calmeze, numa' acolo doarme. Dup'aia mi=e frica sa nu ma tina iara treaza noaptea... Greu, habar n-am, roaga-te si tu, ca altceva, serios nu stiu.. Presupun ca Sab, Bonnisan &co tot ai incercat? I-ai dat inainte de masa? C-asa cica e cel mai bine...Cristia, asta uitasem sa-ti spun si tie, cica tre' sa=i dai alea inainte de masa, nu dupa! (picaturile, oricare ar fi ele..) Al meu e baiat de baiat, imediat cum a mancat incepe sa planga. Si nu de durere, Slava Domnului, da' asa vrea el, numa'n brate... Vali, io nu dau, mama, formula! Doar fierb cate un biberon in speranta ca la un moment dat, bebe al meu va inghiti ceiutul pe care-l tot scuipa.. Ca uite, mai ies si eu la una-alta si n-am de unde sa-i gasesc loc de papa cd il apuca foamea, si sper la un ceai, da' el nu vrea , Doamne Fereste! Asa ca fiertu' in apa plata nu face rau... Hai va pup ca-mi miorlaie printu nevoie mare..Cantaret il fac!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...