Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de mai-iunie 2004 (22)


Oana_B

Recommended Posts

Pupici ptr. sarbatoritii de ieri: Stefan si Elena!!! Si pupici si ptr. sarbatoritii de azi: Horia si George! Sa cresteti mari si sanatosi ... si sa fiti cuminti sa le aduceti parintilor bucurii! [flo] Irinusha & [copil] [url="http://community.webshots.com/user/fam_irimia"] Cris [/url] ( 3 Mai 2004 ) - [url="http://community.webshots.com/user/crisulici"]botezat[/url] pe 17.10.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
am venit si noi acasa..cutremure vad ca nu mai sunt decat noaptea dar mici de 3si ceva.... Simt ca innebunesc,nu stiu cat mai rezist...vineri merg sa-i fac pasaportullui geo si ma duc si la emigration sa vad ce acte imi trebuiesc ca sa pot sa ma intorc inapoi in caz ca plec in rom...vreau sa plec si cat mai repede....trebuie sa ma relaxez putin,macar ptr geo ca nu mai am nici rabdare sa stau cu el cand plange..mi-e rusine sa zic dar ma enerveaza cateodata cand urla fara motiv ...sunt terminata tre sa fac ceva si cat mai repede... ERYKA felicitari ptr a ta micutza "hopa mitica"....merci ptr raspuns...cum se numesc biscuitii? as vrea sa va raspund la toate dar nu pot ....scuze...ma duc ssa-l plimb putin pe geo ca e vreme frumoasa si apoi ma intorc sa fac curat.. va up [pup] si inca odaata scuze... mami,tati si bb george (22.05.2004) ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra2o"][copil][/url] [9cer] poze nunta ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra20g"][zana][/url] Sa ai curajul sa spui da,sa ai curajul sa spui nu si-n fiecare clipa grea sa ai curajul sa fi tu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sandra nu ma intreba de biscuitii aia de 5 luni ca nu mai stiu ,Ayu nu le dadea importanta si ca drept urmare au ajuns la gunoi,dar sunt albi si arata ca niste batonase se gasesc si la Super Marketuri .Cei ptr. varsta de 6 luni se numesc ANNA.
De la emigrari ai nevoie de Re-entry permit,care costa 4000 iar daca ai viza pe 3 ani poti sa o iei multipla si costa 6000 yeni.
Sandra tu cand ai fost la ambasada si i-ai facut certificatul ai intrebat si ptr. pasaportul romanesc de bebe ce trebuie facut?
Mie mi sa spus ca ma duc cu certificatul in Romania si o trec la mine in pasaport ,insa am citit in alta parte ca cica mi-ar trebui o procura de la consul cu declaratia tatalui.Dar mie de ce nu mi-a zis consulul de asa ceva?[bang]daca tot eram acolo? [url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"]Poze[/url] [i]Eryka & bb[copil] Ayumi (03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Multumesc pentru cuvintele frumoase. Mona, si Lia este o minunatie de fetita. Irinel, daca ajungeti la Ottawa, nu ne ocoliti. Legat de mancare, din informatiile pe care le am eu, bebelusii nu trebuie sa manance decat cereale si poate legume pana la 6 luni. Fructe si sucuri nu au voie decat de la 6-7 luni, iar carne, oua, iaurt decat mult mai tarziu. Voi insa vad ca le dati de toate, deci poate informatiile mele nu sunt tocmai corecte... Si Tommy este un mare mancacios. Deschide gurita mare, mare, sa-i mai dau. Nu stiu exact cand trebuie sa ma opresc. Ma bazez pe faptul ca stie el mai bine de cat are nevoie... In legatura cu ciclul, mie nu mi-a venit inca. Mai este cineva in situatia mea? Noi am impodobit deja bradul. In Canada, nu se impodobeste neaparat in ajunul Craciunului. Am decis anul acesta sa ne bucuram mai mult timp de el. Ne trece cineva si pe noi pe lista cu [audinti] - Thomas cu primul dintisor la 5 luni. Multumim anticipat! [pup] tuturor! Iulia P. si bebe Thomas (16 iunie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, azi-noapte a dormit Danut mai bine, s-a trezit doar la 2 jumate sa manance si apoi iar la 6 fara ceva si la 7 trezirea definitiva, oricum a fost muuuuuuult mai bine. Am mai prins vreo ora si pe timpul zilei. Irinusha sa stii ca asa incerc, da doarme cam putin pe timpul zilei si mai mult ma ametesc... Azi-dimineata am sesizat ca are nasul cald si i-am luat temperatura: 38 de grade. Fuga la doctor desi copilul era vesel, fara alte semne. Rezultatul: copilul pare sanatos, dati-i Tylenol deocamdata daca mai face febra si daca mai apar alte simptome, intoarceti-va cu el... Nu tu analize, nu tu nimic...:-(( Dupa-amiaza vad ca n-a mai facut si inca nu i-am dat Tylenol. Eu nu ii pun sare in mancare si sper sa nu ii pun pana la un an, sa pape si fara. Pe nasuc nu ii pun inca nimic afara da cand o fi sub 0 o sa ii pun probabil o esarfa ceva ca altfel nu cred ca poate respira saracutul. Mona, sunt curioasa, cum e caciulita aia, poate ii faci Liei o poza cu ea, ca ar fi mai comod sa iau asa ceva decat sa ii pun fularel, cred ca va protesta. Lili ce mai face scumpica ta? Cu invatatul cum merge? Veniti duminica la noi? Iulia, multumim de invitatie, si voi daca ajungeti prin Toronto nu ne ocoliti... Nici mie nu mi-a venit ciclul inca, chiar ma batea gandul sa intreb daca mai e cineva ca mine. Da doctorul a zis ca se poate sa nu imi vina pana la 9 luni. Maria impacare placuta, ma bucur ca acum esti bine. Irinusha, de ce nu s-a putut face nimic pentru Cristi, sunt cam pe dinafara ca n-am mai apucat sa citesc decat pe aici pe la noi pe forum... M-ai intristat cu asta, credeam ca s-a rezolvat pentru mititel. Pupici lui Crisulet, sper sa ii treaca repede si sa fie iar puiul cel cuminte. Nally mersi de linkul ala, m-ai amuzat teribil, chiar daca n-am putut sa cant si sa topai :-) Lasa copilul sa manance daca asa simte nevoia, sunt si ei pe perioade. Sandra, daca esti asa speriata probabil ca e o idee buna cu plecatul in Ro pentru o perioada. Incearca sa ai rabdare cu George ca poate si el e speriat. La Multi Ani George si Horia!!! Carmen, ce face puiul? Anacami cum i-au mai iesit analizele lui Sebi? Vanessa, al naibii recordul cu 2 luni... Cred ca se bucura sotiorul :-) PUpici la toate http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Daniel (28 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]Buna fetele, iubitele ! Imi pare bine ca din ce citesc - si am citit tot ! - vad ca nu sunt singura data peste cap cu nopti nedormite, maraici, oboseala acumulata la greu, etc. Vreau sa zic ca Bubulina mea scumpa ma termina fizic, psihic si in toate felurile !Si mereu cand sunt super - epuizata , ma gandesc la nasa - mea: "Cum se descurca , frate, de le face pe toate ?"Fiti atente: are un baiat de 12 ani, o fetita de 2 ani si 2 luni si un baietel de 9 luni, e super curat la ea in apartament, mereu mai redecoreaza altfel, mai schimba cate ceva prin apartament, la zilele copiilor sau ale sotului totul e facut de mana, nimic cumparat, cate 3-4 feluri de prajituri de casa, fripturi, delicatese,ce mai...Iar eu cu un singur copil nu reusesc sa am casa mereu luna cum as vrearufele toate mereu calcate, papica buna si desert... Daca fac ceva, pierd sigur ritmul la altceva.. De exemplu daca fac supercuratenie in casa si fac ceva bun de papica, ori cad lata seara si nu-i mai fac baita la asta mica,ori numai calc, ori ceva... Dar, ma rog, destul cu complexele pe ziua de azi... Fetelor, ce-au patit copilasii nostri ? Eu o suspectez pe a mea ca ii dau dintisorii, dar am controlat-o si n-am vazut nimic...Noaptea se trezeste de nu stiu cate ori si nimic nu-i convine,ziua maraici si daca as putea sa stau toata ziua cu ea in brate ar fi perfect.... Plus balute cat Nilul, o schimb de 6-7 ori pe zi,nu mai sta nicaieri, ma dispera...Le incearca pe toate cate 5 minute si nimic nu-i mai convine, in tarc nu, in patut nu, in fotoliu ei nu, in scaunul de papa nu, daca s-ar putea sa o tin toata ziua agatat de mine cu port - bebe -ul ce bine ar fi... In rest,e o dulce, e a mea, ce sa fac? Dupa ce ma dispera de-mi vine sa deschid usa de la apartament si sa ma tot duc, rade, gangureste, intinde manutele sa ma mangaie pe fata si... imi trece, apoi, peste 5 minute, o luam de la capat.. Cam atat, deocamdata, ca ma cheama indatoririle casnice... Pupici la toate si la bb-ei ![pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Eryka
Sandra nu ma intreba de biscuitii aia de 5 luni ca nu mai stiu ,Ayu nu le dadea importanta si ca drept urmare au ajuns la gunoi,dar sunt albi si arata ca niste batonase se gasesc si la Super Marketuri .Cei ptr. varsta de 6 luni se numesc ANNA.
De la emigrari ai nevoie de Re-entry permit,care costa 4000 iar daca ai viza pe 3 ani poti sa o iei multipla si costa 6000 yeni.
Sandra tu cand ai fost la ambasada si i-ai facut certificatul ai intrebat si ptr. pasaportul romanesc de bebe ce trebuie facut?
Mie mi sa spus ca ma duc cu certificatul in Romania si o trec la mine in pasaport ,insa am citit in alta parte ca cica mi-ar trebui o procura de la consul cu declaratia tatalui.Dar mie de ce nu mi-a zis consulul de asa ceva?[bang]daca tot eram acolo? [url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"]Poze[/url] [i]Eryka & bb[copil] Ayumi (03.iunie.2004)
am gasit bastonasele albe de care zici...maine o sa ma uit si dupa biscuitii ANNA... stii cumva cat dureaza pana obtin re-entry? mie la ambasada mi-au zis ca imi trebuie si o declaratie de la tata(asta daca nu vrau sa-i fac pasaport japonez,imi dadea consulul de la ambasada o foicica cu care puteam iesi cu el din Jap,ptr asta era declaratia,ca e de acord sa plec cu bb din tara),acum in Romanaia nu stiu daca se cere...am sa intreb pe cineva si cum aflu iti spun...[pup] mami,tati si bb george (22.05.2004) ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra2o"][copil][/url] [9cer] poze nunta ->[url="http://community.webshots.com/user/sandra20g"][zana][/url] Sa ai curajul sa spui da,sa ai curajul sa spui nu si-n fiecare clipa grea sa ai curajul sa fi tu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele fete, Nu am mai intrat de mult, pentru ca nu mai am net acasa. Cred ca saptamana viitoare voi avea din nou. V-am cam dus lipsa, chiar daca nu va scriam eu prea mult, dar macar va citeam. Va trimit multe pupicuri la bebelusii vostri dulci si voua. Noi suntem bine. Maria este o mancacioasa, dar nu se pune pe ea foarte mult. La 5 luni avea 7.520 kg si 64.5 cm. Pana acum nu ne-am imbolnavit si spream sa fim asa in continuare. Pe 18 decembrie vom zbura acasa in Romania pentru a ne boteza si noi. Asta este am asteptat atat, pentru ca am vrut sa facem neaaparat botezul in Ro alaturi de rudele noastre. Sper ca de saptamana viitoare sa va scriu mai mult. Va pup si ma bucur ca toate lumea este bine.[dual] Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei si a Mariei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Subscriu si eu la noptile nedormite. Chiar si ziua a inceput sa aiba somnul intrerupt. Ieri, de exemplu, a dormit de la 2:15 pana la 5 dar s-a trezit cam de trei ori. Iar azi-noapte, ca multe nopti de vreo doua luni incoace (o saptamana inainte de botez), s-a trezit de numai stiu cate ori. I-am dat tot ce i-am putut da, i-am vorbit usor, chiar nu stiu unde gresesc de doarme asa de agitat. S-a trezit chiar si la jumatate de ora, nici nu apuc sa adorm bine ca ma trezeste. Ciudat totusi ca ziua nu simt oboseala, poate din cauza cafelei, nu stiu insa noaptea imi este rau cateodata de nesomn. Sper totusi intr-o ameliorare curand. Uite ca am inceput cu smiorcaieli. Va rog frumos sa ne treceti si pe noi cu doi dintisori la 5 luni. Am scris mai de mult dar nu am primit nici macar felicitari [:(]. Nu-i nimic, nu renunt asa usor la voi. Dar daca sunt in plus cumva sa-mi spuneti ca ma retrag frumos, civilizat. Felicitari bebeilor ce papa mult. Alex inca imi refuza mancarea, abia il fac sa manance cate putin. Ori strange din buzite ori deschide gura mare si scoate limba afara sa nu-i pot da sa manance. E mai mult un chin pentru el sa manance decat o placere. Anculina, eu cred ca nasa ta are un ajutor si in baietelul de 12 ani. Presupun. Irinel, spune-mi ,te rog, ai avut o activitate mai deosebita inainte de a-l culca pe Daniel? Poate o zi mai linistita, ceva, orice mai diferit decat in zilele dinaintea noptilor cu somn agitat. Sa nu te mire intrebarile, incerc sa gasesc motivul/motivele pentru care Alex se trezeste de multe ori in timpul noptii. Am dormit chiar si cu el in pat si a fost chiar mai rau adica s-a foit si mai mult, parca voia sa se asigure ca sunt inca langa el. Am vazut ca se dicuta folosirea fularului. Eu aseara l-am folosit prima data si abia cu o saptamana in urma i l-am cumparat. Ziua nu mi se pare ca este cazul folosirii fularului dar seara se lasa frigul si mi-e teama sa nu traga aerul prea rece pentru ei. Iulia P., sincer eu regret ca nu am inceput sa-i dau mai devreme legume pasate. Cand am fost la vaccinul de 4 luni doctorita m-a intrebat daca i-am introdus carnita de pui si eu nu-i dadusem nici macar piureu, doar de vreo doua ori. Si regret pentru ca ma gandesc ca daca incepeam de pe atunci poate acum manca si copilul meu mai bine. Si acum ma simt vinovata ca am gresit si acum chinui copilul sa manance si pana invata ... Asta este. O sa mai revin cand am timp. De citit va citesc in fiecare zi dar nu am timp sa va raspund. Maria-Cristina si Alex (15 iunie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Merci pt. raspunsurile voastre referitoare la sare. Asa stiam si eu, dar au venit socrii in week-end pe la noi si m-au dezinformat( ca pe timpul lor se punea sare, copiii papau de toate, si au crescut sanatosi, si altele...stiti voi) Monet, tu ai inceput dieta? Eu am inceput-o de azi. Vreau sa o tin 2 saptamani. Tu esti decisa sa o tii 3 saptamani? Dana, sanatate intregii familii. Imi pare rau ca a luat si Stafan raceala. Sper sa fie prea grav! Vanessa, ce bine daca gaseam la timpul potrivit postarea ta...normal ca nu ma tundeam. Parca am rezolvat ceva( o mare branza), parul tot imi cade, gasesc peste tot fire de par, numai ca acum sunt mai scurte. Maria, ma bucur ca ai revenit la ganduri mai bune. Te-a ajutat si Alex, dragutul de el! Iulia, ce frumos...deja ai impodobit bradul! Sa-ti traiasca Tommy mancaciosul! Irinel, poate nu-i creste temperatura lui Daniel. Ne rugam sa fie bine. Irinusha, Iustin se simte bine. Mai avem 3 zile de antibiotic, facem apoi o scurta pauza si repetam urocultura. Pupici lui Crisulet marait! Sandra draga, iti doresc sa ai puterea de a trece cu bine peste sperietura asta teribila. Vino in tara, poate asa te linistesti...alaturi de cei dragi. Anculina, si nasa mea are 4 copii, cel mare e in clasa a patra, cel mic are 2 ani, a inceput si ea serviciul si nu stiu cum se descurca cu toti, ca o face tare bine. Ea e sotie de preot si spune ca numai cu ajutorul rugaciunii si a increderii in Dumnezeu reuseste sa faca fata. Si o cred! Pupici maraitei tale! Ma duc si eu langa puiul meu, incerc sa dormim impreuna, sa-mi revin si eu. V-am pupat pe toate! Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...