Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de mai-iunie 2004 (22)


Oana_B

Recommended Posts

Buna dragelor, La Multi Ani, Ana-Anuca-Mariuca, Alina, Dominic, Vlad si ceilalti sarbatoriti de zilele astea ! Am vazut ca multe dintre voi le dati la bebelusi suc de portocala. Eu am sunat ieri la Health Children pt. ca Bianca e tare constipata si tipa de acolo mi-a zis sa evit orice citrice pina la 1 an, pe motiv ca sunt foarte alergice. Pe de alta parte am vazut cereale pt. 6 luni cu portocale. (???) Acum faceti cum credeti si voi ca e mai bine, eu am vrut doar sa va zic ce mi-a spus asistenta. Azi am fost si i-am luat suc de prune si un borcanel de pireu de caise, sper sa rezolvam problema cu constipatia. In rest, incearca din rasputeri sa mearga in 4 labe, chiar reuseste sa se miste un pic, dar nu stie sa-si coordoneze miinile si picioarele; se straduieste din 4 labe sa se ridice in fundulet (citeodata ii reuseste, dar inca nu stie exact cum sa se impinga in miini). Vrea sa o tin numai in picioare, iar daca e in fund si vreau sa o pun pe spate nu se lasa jos, sta in coate si cu capul sus si se strufoca pina se ridica iar in funduletz. Noaptea e tot asa, se trezeste, citeodata de 3-4 ori, alteori doar odata, cred ca trezirile astea au legatura cu constipatia, o fi durind-o burtica...? Eu, v-am zis ca mi-am luat un curs din Dec; saptamina trecuta mi-au venit cartile, 3 mari si grose, de m-a apucat groaza, asa ca m-am pus pe citit. Madutza, ce dulce e Ana, tare frumoasa ! La multi Ani pt. jumatatea de anisor - ce mai, e domnisoara deja!!! Nally, felicitari pt. Sebi care face kki pe olita ! Mey, ce cresc puii nostri...Nici eu nu prea am idei cu mincarea, dar miine fac o tocanitza de cartofi. Pupici pt. idee. Lauraa, felicitari pt. primul MA-MA si pt.primul dintisor !!! Pupici la bebelina ta draga. Carmen, ma bucur ca Iustin se simte mai bine. Cum merge tratamentul? Vanessa, multa sanatate iti doresc si sper ca problema ta sa se rezolve cit mai iute. Danaa, ce e ala robotil? E chestie de aia rotunda, ca un premergator, cu scaunel in mijloc care se invirte si cu multe jucarii deasupra? Ce-ti mai fac baietii tai? Mai povesteste-ne si despre Andrei...sunt sigura ca la virsta asta se tine numai de nazdravanii. Mona, scuza-ma te rog ca intr-un mesaj anterior te intrebam cum a fost la interviu, am uitat cind trebuia sa pleci. Tinem pumnii si te asteptam cu vesti bune. Irina, ce mai face Danutz? S-a mai reglat cu constipatia? Va pup acum pe toate si va urez noapte buna. Lili si Bianca (10 Mai)http://community.webshots.com/user/biancutza_mamarutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetele! La Multi Ani la toti sarbatoritii! Vanessa tare imi pare rau sa aud ca ai probleme, nici nu ma mir ca te-ai anemiat. Sanatate multa, multa! Si ai grija cu ridicatul... Carmen ce bine ca se simte Iustin mai bine. Sanatate multa! Anacami multa sanatate si lui Sebi! Monet cum a fost calatoria si interviul? Lauraa felicitari!!! Mai ce fetita zorita, le face pe toate o data! Pupici dulci pentru iepuras :-) Nally si eu am facut alaltaieri macaroane cu branza. Ca sa faci ceva mai repede poti sa iei spana congelat (se gaseste la voi?) si faci cu putin orez si ou. Mie-mi place. MI-e greu sa iti dau sugestii ca nu prea stiu ce se mai gaseste pe piata la voi (ma refer la fasole verde, mazare...). A mai facut Sebi caca la olita? Fetele azi a facut in sfarsit si Daniel caca fara supozitor si relativ usor, fara scremete urate. Dar nu i-am mai dat decat san si la pranz zeama de la supa (la care am redus mult cantitatea de morcov). Asta-seara i-am dat si jumate de mar dat pe razatoare cu laptic de la mine. Ii dau foarte mult ceai de musetel amestecat cu putin suc de mar ca sa il conving sa bea mai mult. Cred ca asta l-a ajutat. O sa ii dau si eu para da mi-a fost teama sa nu il dau peste cap ca nu ii dadusem decat foarte putin in trecut si asta imi mai lipsea sa mai aiba cine stie ce reactie si la para. Nu stiu daca v-am spus da cred ca e alergic la banana, i-am dat intr-o zi si a facut niste bubite rosii pe fata (cam 7-8). Inca nu sunt sigura, asa ca am asteptat sa treaca bubele si o sa il mai incerc o data cu o cantitate tot mica, evident. Lili sa stii ca si eu citisem in Dr Spoke ca citricele nu se dau pana la 9-12 luni ca sunt alergogene. Nici nu mai stiu ce sa cred, bananele sunt alergogene, la fel citricele, strugurii nu se dau pana la 1 an si tot asa. Ce ramane in afara de mar, para si pruna? Va pup acum ca sunt tare obosita. Sa aveti o zi frumoasa si placuta. http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Daniel (28 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza fetele am intrat doar sa va spun ca a nins aici..exact ca in poveste, ne-am culcat aseara si azi dimi era tot acoperit cu o mantie alba.E superb, acum ramane de vazut cum o sa imping carutzul prin zapada caci trotuarele sunt acoperite de zapada iar mashinutzele abia curatza arterele principale..... totushi zic doar asha..iuhuuuuuuuuuu, zapada inseamna ca vin sarbatorile!abia astept! va pupam! Gabitza si baietzelul Dennis, 040609 http://community.webshots.com/user/gabitza_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor.IEri am fost la alergolog si ne-a gasit alergic la ou,fructe de padure si lapte un pic.Trebuie sa ii schimb laptele pina la urma cu NAN HA.Sper sa il accepte.Mi-e ciuda ca i s-a infundat nasucul si de 2 zile n-am dormit o ora legata.Tot di 20 in 20 minute se trezea saracutul ca nu putea respira.I-am pus colargol dar iar i se infunda.Si numai ce am fost la medic.Desi ieri n-a dat nici un semn ca ar avea nasul infundat azi noapte era terminat.Azi ii curg mucii si e rupt de somn. Mada parca si tu ai avut de furca cu nasuc infundat????Ce ai facut? O sa imi sun medicul de familie sa vedem ce zice. Nici eu nu vad bine de somn.Sper sa pot atitpi si eu cind se culca el. Va pupam Alina si bebe Dragos http://www.inarad.ro/dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour fetelor! Noi continuam sa luam antibiotic, Iustin se simte bine, noaptea se trezeste cam des, dar asta nu are legatura cu boala, ci, mai degraba cu faptul ca viseaza urat si tresare prin somn, chiar suspina. Si la fiecare tresarire se trezeste, scanceste putin, eu il linistesc si el adoarme. Voi patiti asa cu copilasii vostri? Iuliana, bravo pt. initiativa (juma de ora de bicicleta?), n-ai avut febra musculara? In privinta adormitului in brate, stai linistita, nu esti singura. Sa speram ca e doar o perioada trecatoare.Imbratiseaza-l pe Rares Diana,150g. la o masa? Mancaciosul mamii! Vanessa, incearca sa te menajezi, atat cat poti. Sanatate multa! Si Iustin a inceput sa faca scheme de break dance: se arcuieste, se incordeaza cand e in brate, nu-l mai pot stapani deloc. Cresc pe zi ce trece! Irinusha, pupici pt. inimioara sanatoasa a lui Cris! Lili_B,eu ii dau lui Iustin suc de portocala, zilnic, cam un sfert de suc. Si vad ca n-are nimic. Chiar ii place. Spor la citit. sau la invatat? Irinel, poti incerca si tu putina portocala, asa cum ai incercat si cu banana. Si vezi daca e ok. Pupici lui Daniel Ei, ma opresc din scris, poate mai intru diseara O zi cat mai frumoasa! Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabitza, ce frumos trebuie sa fie...prima ninsoare! Bucura-te de ea! Alina, of, nasucul infundat ce-i da de furca puiului! Incearca Baby balsam, il masezi pe piept si gat usor si respiratia e mai usoara. Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, In primul rand [red]La Multi Ani [/red]tuturor celor sarbatoriti!!! Sa cresteti mari si sa aduceti numai bucurii si mandrie parintilor vostri. Anacami, [pup] expertului IT. Mai, parca s-a nascut cu laptopul in fata. Vanessa, iti doresc insanatosire grabnica. Mephala, [pup] lui Iustin din partea noastra. Sa se faca repede sanatos si sa nu mai ia medicamente. Tu ai tinut cura de slabire cu banane si lapte? Ceva rezultate bune? Fetele, voi mai aveti bebei care la 5 luni nu se intorc? Alex inca nu s-a intors. Se foieste foarte mult de la mijloc in jos si da cu piciorusele dintr-o parte in alta de zici ca vrea sa le arunce dar nu se intoarce decat pe o parte. Oare este cazul sa-mi fac griji? L-as putea ajuta cumva sau mai bine il las in pace sa-si urmeze cursul natural? Aseara, in sfarsit, mi-a papat cereale cu banana si laptic de la san. A strans el din buzite la inceput dar cand i-a descoperit gustul a papat. Iuliana, spor in continuare la pedalat! Ce-as mai face si eu pe stepper-ul meu, dar e stricat. [q] Gabitza, trimite-ne si noua ceva ninsoare. Abia astept zapada, o ador. Desi nu-mi place frigul totusi zapada imi da un sentiment de fericire ce nu mi-l pot explica. Poate si din cauza ca-mi plac nespus de mult sarbatorile de iarna, inclusiv sa gatesc cat pentru o armata de oameni. Sunt curioasa ce reactie o sa aiba Alex cand o sa vada zapada. Esti o fericita. Sa ne spui cum i-a placut lui Dennis zapada. Alina33, multa sanatate lui Dragos. Mai, hai ca mi-ati facut pofta de macaroane cu branza la cuptor. Din pacate mie nu-mi ies ca ale mamei mele si mi-e tare greu sa o trambalez pana la mine doar sa-mi faca mie macaroane. Dar tot o sa fac astazi caci am si niste branza de oaie cam sarata si trebuie sa o folosesc cumva. Merci pentru idee. Irinel, iti inteleg ingrijorarea cand nu face Daniel kk. Si noi eram disperati cand vedeam ca face numai cu supozitor, iar cand vedeam ca nici cu supozitor nu face ne venea sa [bang]. Dar Alex s-a reglat cu Milumil 2 si chiar daca ii dau cereale (grau cu banana)cu mar sau banana tot nu se mai constipa. Cu dormitul si noi avem probleme. Ieri i-am mutat patutul la noi in camera caci ni s-a parut noua ca este mai cald si azi-noapte ne-a ametit cu fataiala. S-a culcat pe la 10 aseara si s-a trezit prima oara la 11, l-am luat in pat cu noi ca facuse niste ochi mari de am crezut ca nu adoarme. Dar surpriza, cum l-am pus in pat si m-am asezat langa mine a adormit. Dupa o jumatate de ora l-am pus la loc in patut si a inceput foiala pus suzeta-culcat la loc-pus suzeta - culcat la loc si uite asa pana la 4 azi-dimineata cand nu mai vru adoarma decat pe la 4:30 si se scula definitiv la 6 de dimineata foarte vioi si zambaret de parca ar fi dormit neintreupt. Ma rog la Dumnezeu sa nu-si faca programul la fel de acum incolo ca e teroare. In rest, cei doi dintisori de jos ies putin cate putin dar nu e marait si nu plange. Hai ca v-am plictisit sigur. Mai revin maine sau luni. Aveti grija de bebeii dulci si de voi. Maria-Cristina si Alex (15 iunie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru aprecieri! La multi ani tuturor sarbatoritilor! Sebastian se simte foarte bine.Astazi am luat rezultatul de la un alt test de urocultura (am dus probe la 2 laboratoare).Surpriza:a iesit tot infectie dar cu un alt bacil.La un laborator a iesit Proteus,iar la celalalt Klebsiella.Oricum,noi continuam tratamentul iar luni vom face alte teste (tot la 2 laboratoare diferite).Acum ar trebui sa incerc la alte laboratoare (diferite de primele),poate avem alte surprize(doamne fereste-de data asta sper sa fie sterile-fac si eu haz de necaz)!!!.Tratamentul dat de dna doctor acopera ambii bacili. Acum vom iesi si noi la plimbare,este foarte frumos afara;trebuie sa profitam de timp frumos cat mai putem. Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Absenta mea de pe forum finnd atit de lunga, mi-a venit destul de greu sa recuperez si sa asocieze fiecareia dintre voi (cele pe care le stiam dinainte, dar si pe cele abia acum cunoscute) cite un bb, fiecare cu preocuparile si problemele lui. Oricum ma straduiesc si citesc din urma cit pot de mult. Ma bucur ca v-ati amintiti de mine si de prima mea nascuta Ioana, si de minunile pe care le spune. Chiar am postat una noua la “Poznasii sunt mereu la panda”. Am inceput sa merg cu Ioana la inot, am fost deja de 5 ori. Ii place la nebunie. Cu Ilincutza vreau sa incep sa ma duc mai devreme, caci am vazut o fetita de 2 ani si 2 luni luind lectii de inot de la profesoara cu care face Ioana. Si cum Ilincuta face simbata 6 luni, inseamna ca peste 1 an si 8 luni o pot duce si pe ea la bazin… Mai e un pic... Si daca n-ar fi fost deajuns complexul creat de absenta mea indelungata de pe forum, ma mai complexati si cu alimentatia variata pe care o administrati deja bb-ilor vostri… Eu sint codasha rau de tot… In afara de cereale in lapte, suc de mere, portocala sau morcov (cu putina brinzica) si supa de legume (morcov, patrunjel, dovlecel si putin orez), toate cu biberonul, nu i-am dat altceva Ilincutzei pina acum. Insa impulsionata de povestirile voastre i-am administrat si eu acum prima masa cu linguritza si a fost foarte amuzant. (brinzica cu suc de mere) Micutza colaboreaza, ceea ce-mi da sperante pe viitor. Nici Ilincutza nu se rastoarna, iar cind o pun pe burta 90% din timp sta cu gura in patura (sau pe ce o pun)ca sa o manince. Spune “tata”, ce-i drept, precum si multe alte vorbe doar de ea stiute. Madutza, m-ai intrebat de serviciu. Ma voi intoarce la munca in septembrie anul viitor, asa am agreat cu angajatorul. Dragelor, poate ca voi ati dezbatut intens subiectul asta in timp ce eu eram izolata fara internet, dar cum mie mi-a scapat, va intreb si eu ce puteti sa-mi spuneti despre forma voastra fizica (vechea mea obsesie...) Catusha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...