Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce ne iubim barbatii?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by aelab
Sa vina acum una si sa-mi spuna ca e indragostita de sotul ei dupa atata timp, c-o mananc. Sint curioasa sa vad daca sint comestibila![hot][8]pentru ca eu pot sa-ti spun dupa 25 de ani de casatorie si 28 de ani de stat impreuna, ca DA inca imi iubesc sotul![cina2] Si pentru a nu crea nelamuriri ,pot sa spun ca daca nu este acasa linga mine o zi, ii simt lipsa si nu am nici un rost prin casa![mariaj] Depinde de fiecare sot sau sotie cum stie sa-si pastreze flacara iubirii vie![mariaj] Dragele mele , poate vi se pare ca sint o romantica batrina care traieste din amintiri, dar nu sint nici prea batrina si nici prea romantica ca sa nu fiu si realista! Sotul meu a stiut intotdeauna -chiar daca am avut si noi necazurile si supararile noastre in timp[blabla]-sa ma faca sa-l iubesc si mai mult pentru felul cum stie sa ma faca atit pe mine cit si toata familia noastra sa depaseasca momentele grele si sa ne dea o raza de speranta si iubire neconditionata![flo][:)] Dealtfel nici eu nu ma las mai prejos si incerc atit cit imi sta in putere sa-i indeplinesc mici dorinte(asa cum face si el cu mine) si sa- i fac surprize placute. Toate acestea pot fi posibile doar, daca va iubiti si va cunoasteti bine unul pe celalat, si fiecare la rindul lui stie cind sa cedeze in situatii de criza! Va doresc tuturor celor care cititi sa aveti parte de o casatorie lunga si plina de micile bucurii care sa va lumineze viata si sa va faca sa va iubiti si mai mult sotii![cheers] aelab
aelab, nu ai citit atent mesajul meu. Nu am zis deloc ca nu e posibil sa-ti iubesti sotul...ba chiar si dupa 50 de ani de casnicie e posibil. De fapt dupa atatia ani in cuplu este clar ca exista iubire. Eu ma refeream strict la a fi indragostita de el...mai exact la acel foc de care vorbea mircea (care nu mi s-a parut obraznic, ci realist) Pur si simplu simt atunci in piept, in rarunchi, in toate venele un ceva indescriptibil de frumos. Orice explicatie scrisa, pur constienta imi este in acel moment prea palida. Ingrijorator in treaba asta este constientizarea faptului ca sint dependent de acel foc, in sensul ca in momentul in care focul cu pricina doreste sa se stinga (la o adica atit i-o fi benzina furnizata de Mama Viata), ma voi trezi sleit si atit, parasit de minunata stare, si in care imi vor ramine de facut doar consideratii estetice despre formele iubitei ori despre cit de bine gateste. asta scria mircea. E o mare diferenta in a fi indragostit si a iubi....indragostit poti fi de n ori in viata, de iubit cu intensitate, doar o data. Ar fi chiar culmea ca dupa atatia ani sa mai fiu indragostita de sot, iar care sustine asta, ori nu e realista, ori nu cunoaste termenul. Altceva este iubirea insa. Chiar dupa ce dispare acel foc, emotia cand il vezi, golul in piept si raman sentimente puternice si calde fata de partener, cand simti ca, desi uneori te enerveaza cu nervii, ai face absolut totul ca el sa fie bine. Scuza-mi parerea personala, dar dupa atatia ani mi s-ar parea c-as fi caraghioasa sa mai fiu indragostita de el ca-n tinerete. Insa e minunat ca acea dragoste cu nabadai s-a transformat in ceva calm si puternic, iar cu trecerea timpului devenim tot mai legati. E ca si cum ai construi ceva cu greutate...pui caramida cu caramida, si totul creste in fata ochilor nostri....cu toate obstacolele ivite in decursul anilor. "Ce nu ne omoara ne face mai puternici" Concluzia: nu suntem indragostiti unul de altu, insa ne-am sacrifica unul pt celalat la nevoie...si amundoi pt copil. p.s. ah, si ce ma mai enerveaza cateodata[:D] Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adusca...ce bine le zici tu...dar suna cam ciudat<nu suntem indragostiti,dar ne iubim>;sunt etape care se parcurg,daca iubesti,e clar ca ai fost indragostit(a)de el(ea),dar daca ai fost indragostit,nu inseamna neparat ca ai ajuns si sa iubesti.Fireste ca acel foc de la inceput,s-a transformat in altceva,dupa n ani de calatorit impreuna prin viata,toate la timpul lor...fluturasi in stomac la 20 de ani si daruire totala,la 40.Si e posibil,in functie de situatie,sa le ai pe amandoua. dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bia
Adusca...ce bine le zici tu...dar suna cam ciudat<nu suntem indragostiti,dar ne iubim>;sunt etape care se parcurg,daca iubesti,e clar ca ai fost indragostit(a)de el(ea),dar daca ai fost indragostit,nu inseamna neparat ca ai ajuns si sa iubesti.Fireste ca acel foc de la inceput,s-a transformat in altceva,dupa n ani de calatorit impreuna prin viata,toate la timpul lor...fluturasi in stomac la 20 de ani si daruire totala,la 40.Si e posibil,in functie de situatie,sa le ai pe amandoua. dori
si tu le zici tare bine bia, mai mai ca ma indragostesc de tine daca o sa continui[:D] Da, e posibil in fuctie de situatie sa le am pe amundoua, mai ales cand face cate un gest total neasteptat si ma ia prin suprindere (placut, bineinteles) atunci simt fluturasii in stomac ca-n tinerete...insa nu pt mult timp:)) Stie sa ma si aduca brusc la realitate. Deh, e al meu cu bune si rele. Nu cred ca e mai bun sau mai rau decat altul, se spune ca suma viciilor este mereu constanta, insa e pe gustul meu....mai ales daca imi face mofturile [:D] (o conditie de baza de altfel) Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma "irita" faptul ca suntem studii de caz pentru un venerabil plictisit ca dumneata; nu posteaza nimeni ca sa fie pe "gustul" dumitale; si noi avem opinii despre opinii, dar avem decenta sa le tinem pentru noi, pentru ca - asa cum iti spuneam - fiecare vorbeste din pantofii lui, prin lentilele propriei experiente; orice as face, nu pot intelege complet datele celuilalt; dumneata ne dai note, ne pui etichete, ne aranjezi pe categorii, profile psihologice etc. fara nici o ezitare mai gandeste-te ca nu poti avea succes pe site-ul asta in studiul asupra esantionului de varsta urmarit de dumneata, pt. ca in majoritate suntem mamici tinere, mamici in asteptare sau tinere femei dornice sa fie cat mai curand mamici; slabe sanse sa avem zeci de ani de casnicie si experienta cautata de dumneata; in acele conditii n-am mai avea energie si entuziasm nebun sa facem copilasi; nu zic ca nu sunt si exceptii demne de admiratie; daca sunt singura care se "irita" asta e Numai bine! L. mi-e dor de mare si de soarele de acasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luana,probabil ca sunt mai multe<iritate>,dar nu vor sa continue o disputa la nesfarsit;crezi ca vei reusi sa-i schimbi parerea lui Mircea?Oamenii vad (asa cum ai spus si tu)din perspectiva proprie,experienta personala,viata...eu cred cu tarie ca ceea ce mie mi se poriveste perfect,altuia nu si invers.Lasa-l pe Mircea,eu m-am obisnuit cu el asa cum este!Asta nu inseamna ca sunt de acord intotdeauna cu parerile lui<binevoitoare>la adresa celor care scriu aici. Mircea,am si pentru tine un mic raspuns,adevarul de care vorbesti,poate este doar al tau,nu e neaparat al celor care si-au spus parerea aici.Ia mai reflecateaza putin si astept parerea ta. dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Luana
[teal][i] mai gandeste-te ca nu poti avea succes pe site-ul asta in studiul asupra esantionului de varsta urmarit de dumneata, pt. ca in majoritate suntem mamici tinere, mamici in asteptare sau tinere femei dornice sa fie cat mai curand mamici; slabe sanse sa avem zeci de ani de casnicie si experienta cautata de dumneata; in acele conditii n-am mai avea energie si entuziasm nebun sa facem copilasi; nu zic ca nu sunt si exceptii demne de admiratie;
Luana esti tendentioasa si un pic rea, ma ierti ca-ti spun, tu de fapt vrei sa ma atingi pe mine ca i-am dat dreptate lui mircea. Mi-e greu sa cred ca intra cineva aici sa agate, e plin internetul de chat'uri cu aslpls sau fel de fel de site'uri cu adrese a unor persoane in cautare de asa ceva. Hai nu fi naiva sa crezi ca x sau y intra pe un forum despre copii sa faca "victime". Asta mi se pare cu totul deplasat. Si inca ceva, un barbat la 42 de ani nu e interesat de femei cu "zeci de ani de casnicie si experienta cautata de dumneata" , ci de femei tinere....asta sustin statisticele, dar nu cred ca e cazul lui mircea. Cumva a incercat sa te agate? Zi-mi sa inteleg si eu rostul rautatilor de mai sus. Eu ii dau dreptate, pt ca am avut nefericirea sa vad multe cazuri care au inceput c-o dragoste furtunoasa si au terminat dramatic. Te sfatuiesc sa citesti un pic abuzurile domestice de pe acest forum sa-ti faci o idee. Doar timpul, bucuriile si greutatile impartite in doi cimenteaza o iubire...cu urcusurile si coborasurile ei. Dragoste ca-n telenovele nu exista decat in prima parte a casniciei....ah, si pe acest forum. Cand vine cineva si spune ca are cateva luni dar isi iubeste sotul (care de fapt e viitorul sot) la nebunie, ca dragoste ca a lor nu este....nu poti sa te gandesti decat ca acea femeie la primul obstacol ori va claca ori va suferi enorm. Eu am facut liceul, facultatea cu sotul, el mi-a fost primul prieten (asta la 20 de ani), ne-am sprijinit enorm unul pe altul, cand unul cadea celalat lupta pt amundoi, plus ca-l ajuta pe cel cazut sa se ridice (sotul meu are obiceiu sa iasa din tipare, a facut pt mine ce nu ar face multi barbati pt nevestele lor....nu, nu ma refer la flori in fiecare zi...nu am cum sa va explic, sorry). Din toti cunoscutii mei eu am cea mai frumoasa casnicie, dar nu lipsita de evenimente. Stiu ca in public fiecare are tendinta sa se laude sau sa-si ascunda durerile si amaraciunile. De asta in Romania sunt peste 50% de femei abuzate, ca prefera sa taca si sa-si trambiteze iubirea, ca sa nu intre in gura lumii. Asa nici copii lor nu vor invata ce trebuie, vor credea ca acest lucru e normal. Revenind la casnicia mea...la mine nu a fost vorba de violenta, in schimb a avut perioade cand credea ca i se cuvine totul...io sa am job si sa ingrijesc de casa si dansul sa mearga la biliard nopti la randu cu prietenii. Atunci daca incercam sa-l atrag, mai rau faceam.....neglija mai mult familia, si io tremuram langa telefon asteptand o veste de la dansul. Asta pan'a inceput sa nu-mi mai pese. L-a durut crunt asta si urgent si-a revenit...numai cam am avut eu o perioada de vreo doi ani cand incercarile lui de a repara ma lasau rece. Sacrificiul lui m-a impresionat, s-a dat peste cap sa ma obtina din nou...am analizat la rece si am ajuns la concluzia ca atat timp cat ne mai leaga inca sentimente se merita sa facem incercare dupa incercare sa fie totul bine. Normal c-o sa spuneti c-a vostru e perfect, si nu se compara....asa sa fie, io de fapt nici nu vreau un barbat perfect, il vreau pe el (si pe Brad Pitt, da' numa' o data[:D]) Si inchei spunand ca mi-a placut mult un mesaj de-a conchitei referitor la relatia ei, nu era cu floricele si inimioare roz, ci unul foarte realist....am simtit ca se iubesc. Numai bine, Adina Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu am vrut sa ating pe nici una dintre doamnele de pe forum. Chiar nu. Nici nu mi-a trecut prin cap. Scuze daca asa a parut cumva, candva, pe undeva. Eu m-am adresat punctual celui care m-a "iritat" si cu toata buna credinta. Ce-am spus a fost ceea ce am vrut sa spun, chiar daca mi-a reusit sa fiu si "rea". Intru de mai multi ani pe forum si de multe ori m-a intrigat faptul ca unii dintre taticii/sotii/iubitii intrati sa-si spuna opinia au incercat sa sublinieze inaltimea evidenta de la care o fac in comparatie cu noi care clocotim din orice prostioara, la orice indigestie sau stranut. Se poate spune ca asta e in firea lucrurilor si ca lupta asta nu are vindecare - care pe care. Si asta e / o fi adevarat (nu-mi place competitia asta, oricum). Chiar ma gandeam azi, dupa ce am postat, ca nu pot schimba nimic povestindu-i ce ma scoate din calmul meu mioritic cand ii citesc postarile. Asta il incita sa dea replici si mai teribile, dupa parerea lui. E clar imposibil sa schimbi punctul de vedere al cuiva (e fireste valabil si in cazul meu). Asa ca m-am jucat si eu un pic inainte sa-mi vad bebelusul acasa (se va intampla in cateva zile si o sa am sansa sa retraiesc bucuriile de care am avut parte in urma cu cativa ani!!!). Atunci voi fi prea ocupata cu ghidusiile specifice si nu voi mai avea energii pentru polemica. Sa fiti fericite! (Sau - cum obisnuieste sa spuna sotul meu - sa avem intelepciunea sa fim fericiti! sa nu lasam bucuriile neobservate, sa se consume singure.) L. mi-e dor de mare si de soarele de acasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze Luana, acum observ ca i-ai raspuns lui mircea cand te refereai la un anumit segment din femeile ce frecventeaza acest forum....el facuse o referire de acest gen, care mie insa mi-a scapat. Si cum am fost singura casatorita de mai multi ani....si culmea, si de acord c'un mesaj de-a lui...am crezut ca faci aluzie la mine. Te implor sa ma ierti si promit ca voi fi mult mai atenta.[floare3][floare3][floare3] Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...