Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce ne iubim barbatii?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by adusca Eu ii dau dreptate, pt ca am avut nefericirea sa vad multe cazuri care au inceput c-o dragoste furtunoasa si au terminat dramatic. Te sfatuiesc sa citesti un pic abuzurile domestice de pe acest forum sa-ti faci o idee. Doar timpul, bucuriile si greutatile impartite in doi cimenteaza o iubire...cu urcusurile si coborasurile ei. Dragoste ca-n telenovele nu exista decat in prima parte a casniciei....ah, si pe acest forum. Cand vine cineva si spune ca are cateva luni dar isi iubeste sotul (care de fapt e viitorul sot) la nebunie, ca dragoste ca a lor nu este....nu poti sa te gandesti decat ca acea femeie la primul obstacol ori va claca ori va suferi enorm. Eu am facut liceul, facultatea cu sotul, el mi-a fost primul prieten (asta la 20 de ani), ne-am sprijinit enorm unul pe altul, cand unul cadea celalat lupta pt amundoi, plus ca-l ajuta pe cel cazut sa se ridice (sotul meu are obiceiu sa iasa din tipare, a facut pt mine ce nu ar face multi barbati pt nevestele lor....nu, nu ma refer la flori in fiecare zi...nu am cum sa va explic, sorry). Din toti cunoscutii mei eu am cea mai frumoasa casnicie, dar nu lipsita de evenimente.
off topic: in curand o sa solicit oficial sa fiu declarata apostolul anti-generalizare pe DC si sa mi se dea si-un tricou si-o insigna pentru ca merit si pen'ca sunt plina de vanatai de veteran de la cate castane am incasat de fiecare data cand am intervenit sa stavilesc avantul generalizator pe zona. :)) Adina, faptul ca li s-a intamplat cunoscutilor tai si tie nu garanteaza o regula. [flo] iar interventia lui Mircea ar fi fost logic sa-ti stimuleze feminismul revolutionar pentru ca mesajele lui au fost clar ridiculizatoare, mai si recunoaste ca e misogin, deci ce vrei mai mult de-atat? in fine, nu lui vreau sa-i raspund ca mi s-ar parea fara sens sa daruiesc o floare (confesandu-ma ca sa-l contrazic) cuiva care uraste florile inainte sa fi avut ocazia sa planteze vreuna. ci tie vreau sa-ti raspund la chestia cu indragosteala, de fapt sa te intreb ce anume te face sa iti refuzi singura fluturasii atata vreme cat iti iubesti sotul mai presus de propria viata? te intreb pentru ca nu inteleg; in lumina limitatei mele experiente, dragostea si indragosteala (fluturasii) merg impreuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by conchita
off topic: in curand o sa solicit oficial sa fiu declarata apostolul anti-generalizare pe DC si sa mi se dea si-un tricou si-o insigna pentru ca merit si pen'ca sunt plina de vanatai de veteran de la cate castane am incasat de fiecare data cand am intervenit sa stavilesc avantul generalizator pe zona. :)) Adina, faptul ca li s-a intamplat cunoscutilor tai si tie nu garanteaza o regula. [flo] iar interventia lui Mircea ar fi fost logic sa-ti stimuleze feminismul revolutionar pentru ca mesajele lui au fost clar ridiculizatoare, mai si recunoaste ca e misogin, deci ce vrei mai mult de-atat? in fine, nu lui vreau sa-i raspund ca mi s-ar parea fara sens sa daruiesc o floare (confesandu-ma ca sa-l contrazic) cuiva care uraste florile inainte sa fi avut ocazia sa planteze vreuna. ci tie vreau sa-ti raspund la chestia cu indragosteala, de fapt sa te intreb ce anume te face sa iti refuzi singura fluturasii atata vreme cat iti iubesti sotul mai presus de propria viata? te intreb pentru ca nu inteleg; in lumina limitatei mele experiente, dragostea si indragosteala (fluturasii) merg impreuna.
conchita,[floare3] mereu surprinzatoare si cu replica potrivita in buzunar (ce IQ de 180 ai fato?[:D]). Despre generalizare pot sa-ti zic ca am gresit cazand in pacatul ei, imi cer umil scuze, si ma agat de mana ta intinsa ca sa pot iesi:)) Despre fluturasi numai de bine, insa cu mentiunea ca i-am simtit fata de mai multe persoane, de iubit cu certitudine, doar una. Si cum spuneam, am simtit fluturasi pt Brad Pitt in filmul Sapte ani in Tibet, Keanu Reeves (asa s-o scrie?), da' numa in Matrix I, chiar si Eduard Northon in Avocatul Diavolului si America history X, fata de proful meu de istorie ce avea un nas borcanat, dar ma cara pe santierele arheorogice de simteam ca iau parte in direct la evenimentele istoriei...mai multi. Si nu as vrea sa compar acei fluturasi (ca de asta au aripi, ca s-o taie cand li se nazare din stomacul personajului feminin zapacit de impresia iubirii), cu niste sentimente profunde si adanci. Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu il ador pe iubitul meu pentru ca reuseste sa ma scoata din sarite[bang]... exact cand ma astept mai putin... si apoi sa intoarca situatia in favoarea lui, sa ma faca sa ma topesc[9cer]... exact ca un copil rasfatat[iartama] dupa o asemenea furtuna, nu-mi ramane decat sa ma bucur de soare!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mey, mai e un pic si devine acest sub."De ce sa nu va iubiti barbatul..." sau si mai rau "Ce rost are sa va iubiti barbatul acu' ca oricum peste 10 ani n-o sa-l mai iubiti si mai bine va gasiti altceva mai interesant de facut..." si cred ca era mai bine sa ramana o oaza unde sa intri dc a facut barbatul o boroboata si sa gasesti eventual un motiv sa-l (inca) mai iubesti!!! Anca si Alexandra (10 nov.2003) http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana http://www.magnetoterapie.ro MotoRRock editia a II-a in Ploiesti: http://www.silverpistons.ro/mr2.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
quote:
Cand vine cineva si spune ca are cateva luni dar isi iubeste sotul (care de fapt e viitorul sot) la nebunie, ca dragoste ca a lor nu este....nu poti sa te gandesti decat ca acea femeie la primul obstacol ori va claca ori va suferi enorm.
Sa zicem ca ma simt un pic "cu musca pe caciula". Aproape ca imi vine sa imi plang si de mila cand imi dau seama ca toti ceilalti vor spune: "Vai, saraca fata! Nu stie ce o asteapta... La primul hop va claca ori va suferi enorm." Daca nu ma inseala memoria, Ion Creanga a surprins destul de bine acest tip de rationament care implica musai un drob de sare. Da, stiu ca din ceea ce am scris reiese destul de clar ca sunt cel putin naiva. Dar nu am acest drept? Nu pot sa ma bucur de naivitatea mea si a lui macar o clipa? Poate ca voi citi peste ani ce am scris aici si nu se va mai potrivi. Ei si? Si daca la un moment dat va fi greu si vom uita sa fim la fel de "dragalasi" ca astazi, poate vom reciti ce am scris candva si ne va ajuta. Sau poate ca nu. Dar conteaza? Trebuie tot timpul sa ne traim viata cu frica drobului de sare care sta sa cada? Trebuie sa asteptam mereu un "maine" pentru a fi fericiti? De ce nu am fi fericiti atunci cand vrem noi, atunci cand simtim? Sigur, daca declaram asta sus si tare, e posibil ca ceilalti sa iti taie elanul. Pentru ca pisica e dupa horn si... mai stii ce se poate intampla? Nu stiu ce ati inteles din ce am incercat sa va explic. Nu e o incercare disperata de a ma "disculpa". Nu sunt naiva, poate ca am si ceva experienta de viata, poate ca am trecut si eu prin momente grele... dar nu e cazul sa insir mai departe... Va urez casnicii minunate incepand din aceasta clipa. Va pup. http://compage.totalnet.ro/edy/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ratusca...traieste clipa de acum si aici,eu te inteleg prea bine chiar si inteleg si celelalte pareri despre cum va fi peste ani;eu ma aflu in cea de-a doua situatie:ma bucur cand vad tineri care se iubesc si se sorb din priviri,care se tin de mana si nu le mai trebuie nimic,se au unul pe altul si atat.E atat de frumos!Peste ani vei trai un pic altfel dragostea alaturi de partener,dar nu trebuie sa-ti bati capul cu asta de pe acum.Bucura-te de ce simtiti amandoi si incearca sa intelegi ca o parere spusa un pic altfel,nu e neaparat rau intentionata.Intr-un fel vezi si simti viata la 20 de ani si in altfel la 30,e doar exeprienta de viata care isi spune cuvantul.Acum,desigur,depinde de ce a trait fiecare,tu incearca sa iei doar ce crezi ca ti se potriveste. dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu varsta in cifre conteaza neaparat,vorbeam ipotetic despre 20,30 ani;eu sunt cu sotul impreuna de la 19 ani,iar acum am 35.Poti iubi cu pasiune si la 40 ani,daca este prima oara.Si nu se intampla fix la o anumita varsta aceasta schimbare,asa ca stai linistita si traieste la maxim tot ceea ce simti acum,vei vedea tu ce-o fi peste 10 ani.Aveam un prieten in tineretile mele,care imi repeta mereu un lucru,de care imi aduc uneori aminte<voi vedea cum voi trece acel pod cand voi ajunge la el>.Si nu-i asa?Asa e... dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bia
Nu varsta in cifre conteaza neaparat,vorbeam ipotetic despre 20,30 ani;eu sunt cu sotul impreuna de la 19 ani,iar acum am 35.Poti iubi cu pasiune si la 40 ani,daca este prima oara.Si nu se intampla fix la o anumita varsta aceasta schimbare,asa ca stai linistita si traieste la maxim tot ceea ce simti acum,vei vedea tu ce-o fi peste 10 ani.Aveam un prieten in tineretile mele,care imi repeta mereu un lucru,de care imi aduc uneori aminte<voi vedea cum voi trece acel pod cand voi ajunge la el>.Si nu-i asa?Asa e... dori
Sunt de acord cu tine, iti multumesc pentru intelegere. [pup] http://compage.totalnet.ro/edy/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...