Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de martie-aprilie 2004 (26)


Oana_B

Recommended Posts

Buna dimineata iubite mamici incercate de copii si soti! Si al meu sot face la fel. El ma ajuta enorm cu Daria in schimb nu face nimic fara mine: mergem la plimbare doar impreuna, la cumparaturi doar impreuna,curatenie impreuna.. Toate nemultumirile lui si evident certurile noastre au la baza motive stupide ca: m-am dus la cumparaturi fara el, nu stau destul de mult cu ei, stau prea mult la serviciu, etc. Imi trebuie o rabdare de fier mai ales ca eu sunt genul de femeie infipta si descuracareata care nu-l suna pe sot sa-l intrebe de care patrunjel sa cumpere. Dar va creste el mare! Am avut o noapte cumplita! Noi ca noi, dar mica de Daria a plans intr-una si s-a trezit din ora in ora. Nu i-a trebuit nici mancare, nici lapte nimic nimic. De data aceasta simtim din plin ca-i ies dintii. Cred ca tot sus o sa-i iasa, de fapt sus se vad deja prin gingie, iar jos doar se simt. Deci va avea sase sus si patru jos. Colega mea mi-a spus ca daca aparitia dentitiei nu este dupa cum scrie in carti e semn de carenta de vitamina D. Voi ce stiti? Veve MULTI ANI FERICITI SI SANATOSI ii doresc lui LAUR ANDREI! Roxana SA-TI TRAIASCA ANDREI ALEXANDRU sa te bucuri de el ! Acum dispar putin, dar revin! [url="http://community.webshots.com/photo/210915540/210916783xdJPXE"] [bis][bis][bis] bebelusa DARIA [/url] si [url="http://community.webshots.com/user/LauraFlo105"] mamica LAURA [bis][bis][bis] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, multa sanatate bebeilor si mamicilor nervi de otel. Se pare ca in marea majoritate avem aceleasi probleme, fie noi suntem foarte obosite, fie suntem neintelese, fie fdatorita faptului ca pe noi ne afecteaza cel mai mult mogaldeata pe care am adus-o pe lume iar cei din jur isi continua activitatile ca si cand nimic nu s-a intamplat, numai la noi s-a intamplat ceva avem o noua responsabilitate care este cea mai grea cresterea si educarea unui copil. Oake, eu am aceleasi probleme dar nu cu sotul ci cu parintii mei. Sotul meu ca si al tau lucreaza in Bucuresti iar eu stau in Navodari. Vine acasa la sfarsit de saptamana dar spre deosebire de al tau al meu dedica intreg timpul copilului cu exceptia orelor pe care eu le programez pentru curatenie sau alte treburi gospodaresti. Al meu nu caraie si imi suporta aproape intotdeauna nervii. Probleme am cu ai mei parinti care stau cu George. Cu atata emfaza spun ca ei stau cu el, dar cand intru eu pe usa ei se topesc. Eu fac toata mancarea cu exceptia pranzului pe care il pregateste mama. Poate ca eu am pretentii prea mari dar imi cedeaza si mie nervii si numai pot nemaipunand la socoteala ca mama nu accepta sa iau o bona pe care ea doar sa o supravegheze. Eu am atat servici cat si un bussines particular pe care nu pot acum sa il abandonez si lucrez foarte mult. La mine timpul este foarte limitat si nu dorm decat cateva ore noaptea, in cazul in care George ma lasa. Acum am moralul la pamant pentru ca sambata avem o nunta in Bucuresti. Ar fi trebuit sa merg si nu ca as fi tinut neaparat, dar vroiam sa evadez putin, nici 24 ore. Dupa ce mama a sustinut o perioada buna de timp ca va sta ciu George, luni el a fost mai agitat si mama a gasit momentul sa imi spuna ca nu poate sa stea cu el ca este prea agitat si atunci am contramandat plecarea iar sotul meu se duce singur la nunta. Nu faptul ca nu plec la nunta ma deranjeaza ci faptul ca mama nu a spus mai demult ca de fapt ea nu poate sta cu George cat timp sunt eu plecata. Cam asta e, m-am descarcat. Codritu nu teingrijora cu fontanela, este normal sa se inchida intre 6 luni si un an jumatate. Simona si eu ii fac baita in fiecare zi, iar pe cap la doua zile, mie mi se pare ca doarme mai bine iar lui ii place la baita. Multumim ca ne-ati trecut la iepurasi cu inca doi dintisori. [flo][flo][flo]Laur Andrei si Andrei - Alexandru pentru cele 8 respectiv 7 luni, la multe luni si la multi ani [pup][pup][pup] emat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am smecherit...scrieti prea mult si pana sa apuc eu sa va raspund...uit, asa ca mi-am mai deschis o fereastra, in una citesc si-n alta scriu [:D]. [s] [s] La multi ani Stephi pentru ieri !! Si scuze [bang][bang] da eram atat de nauca atunci ca am uitat sa-ti zic, desi am intrat pe forum. [s] [s] La multi ani LAUR!!! [s] [s] La multi ani ANDREI!! Simo, Malina n-are cercei si sincer nu prea ma grabesc sa-i pun. Cu toate ca ma bate toata lumea la cap s-o fac, am zis ca nu-i graba. Ela, felicitari pentru progresele Cristinei. Vezi...avantajele unui bebe "fotomodel", se misca repede si alearga prin toata casa. Nu ca grasanca de fie-me care nici nu stie ce-i aia de-a buselea, a invatat un soi de mers ca rama, si in rest vrea direct in picioare (chiue de mama focului cand ii dau drumu prin casa, tinuta de manute, bineinteles). Azi dimineata a stat singurica in patut in piciare, se tinea de-un catelus mare de plus care sincer n-avea aproape nici un fel de stabilitate, dar ea era atat de sigura ca se tine de ceva stabil ca a stat cateva minute bune in pozitia aia [bis][bis]. Fetele cu depresii, va recomand inca un bebe [:D]....sarcina face minuni la mine...sunt toata numai un zambet, chiar daca am un program de-mi vine sa ma-mpusc (serviciu servici, bebe mic bebe mic, casa casa, treziri noaptea din 2 in 2 ore si trezirea definitiva la 6 dimineta, nici o mama sau soacra prin preajma sa m-ajute, barbatu lucreaza in cel mai fericit caz doar pana la 9 seara, si lista ar putea continua la nesfarsit!). Oake, imi pare rau ca treci printr-o asemenea situatie. Nu stiu ce serviciu are sotul tau, dar parca exagereaza totusi. Si barbata-meu lucreaza foarte mult (sunt seri in care ajunge si la 11-12 acasa), si cu toate asta isi gaseste mereu timp pentru fata. Si ori de cate ori poate ma ajuta cu fata si cu casa. Poate ca si el a ratat primul mama, dar sigur l-a prins pe-al doilea. Si eu ii fac baie singura cam in fiecare zi, dar n-a fost week-end in care el sa nu fie prezent la baitza ei. Ba de multe ori mai face fata cate-un lucru nou in prezenta lui si eu sunt cea care comentez cu "lasa draga c-o sa-l mai faca si maine, hai la culcare" Asa ca se poate, iti spun eu....mi se pare un pic cam egoist din partea lui sa nu se implice aproape deloc. Oricum ,problema nu se rezolva nici cu crize si nici cu istericale, incearca mai bine o discutie cand il prinzi in toane buine, incearca sa-l lasi mai mult timp cu pustiu si sa-l lauzi pentru fiecare chestie care o face baiatul in prezenta lui (ceva de genul vai draga, ia uite ce frumos mananca de la tine si eu ieri m-am chinuit toata ziua si n-a mancat nici jumate), fa-l sa se simta mandru ca-i tatic si o sa vezi ca incepe sa se schimbe singur. Cel putin eu asa sper, mai ales daca spui ca va iubeste. Lumi, felicitari pentru primul dintisor!!!! TO BE CONTINUE!! (il trimit repede pe asta sa nu ma trezesc ca-l pierd, si revin imediat cu un nou measj[:D]) Mickyyy[gravi] si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, eu am citit ca lipsa vitaminei D nu influenteaza momentul aparitiei dintilor ci ordine de aparitie. Oricum chestia cu dintii e genetica, atunci cand ne-au aparut noua primii dinti atunci le vor aparea si copiilor nostrii, si poate sa file la 4 luni sau la un an jumate, asa ca nu-i motiv de panica in nici unul din cazuri. ema, pacat ca nu poti sa pui intotdeauna baza pe mama ta. Eu in locul tau as cauta si o bona pentru cazuri de forta majora, care sa vina ocazional sa stea cu bebe mic atunci cand mama ta nu poate sau tu esti mult prea obosita. Corina, eu nu pot vedea decat prima poza cu Stephanie din fiecare album [:(]. Se pare ca trebuie sa ma inregistrez ca sa le pot vedea pe toate, oricum e o scumpica pustoaica ta [olala][olala]. Mickyyy[gravi] si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy imi cer scuze n-am fost destul de explicita ma refeream la ordinea aparitiei dintilor. Dariei i-au aparut primii dinti la 3 luni si jumatate. E buna ideea ta cu doua ferestre eu am apelat la pix si hartie. Ma bucur ca starea ta de spirit e atat de buna.[url="http://community.webshots.com/photo/210915540/210916783xdJPXE"] [bis][bis][bis] bebelusa DARIA [/url] si [url="http://community.webshots.com/user/LauraFlo105"] mamica LAURA [bis][bis][bis] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, mamici, de 2 ore citesc ce-ati scris in 2 zile, cit am avut eu treaba si n-am mai intrat. Ela si Simona, eu i-am pus Anei cercei de la o luna juma, parca mai era cineva, nu mai tin minte cine, sorry. A plins foarte putin, un minut, exact cind a patruns-o, n-a facut nici infectie, nici altceva. Acum e mai frumusica asa, zic eu, mi-a fost teama (e un subiect aici la parintii intreaba) ca mai tirziu o sa plinga mai tare. Noi avem din aia tortita...dar, asa cum spunea si mama VV, cum le stie ea pe toate, aseara...surpriza, Ana era cu unul din ei in mana si se pregatea sa-l duca la gura! asa ca vom cauta si noi cu fluturas, dar, rugaminte, Vv, nu stiu cum arata, poti sa-mi pui ceva sa vad aici? saru'mana! pupici lui Laur si La Multi Ani, sa creasca sanatos si voios! [cheers] oake, si eu cred ca s-a mai rezolva cu discutii pasnice si cu mici "trucuri"de femeie - ca barbatii se inteleg mai bine, ca uite ce seamana cu tine ciond zimbeste, ii place sa manince de la tine, se uita la tine mai frumos, de-astea...incearca, succes! eu ma simt super bine de cind am inceput munca, chiar daca am mai multe pe cap acum, dimineata nici nu stiu ce sa fac mai intai, papica, curat, schimbat, sa ma spal, sa plec, seara la fel, si pt noi si pt Ana, dar alea citeva ore simt ca ëvadez"la munca, e mai bine, ca sunt mai odihnita cind vin acasa, mai vorbesc si eu cu lumea (nu numai singura la tv[:D]) mai vad si eu un magazin, o chestie, nu numai borcanele si pampersi! daca n-ai ce face, stiu ca multe dintre noi n-au incotro, incearca sa faci din timpul cu el ceva placut, sa fiti 3, nu 2, atrage-l tu daca el nu simte...ca asa-s barbatii! eu sunt superfericita ca al meu nu-i asa...cind vin eu acasa la 8 seara, cupilu'e mincat, dormit, schimbat, gata de joaca cu mami...lui tati ii place chiar foarte mult sa stea singur 3-4 ore cu Ana, bona ii spune s/o mai lase cu ea pina vin eu, el nu vrea, ca se descurca singur!ambitios... si aseara, pe linga faptul ca Ana e un titirez, ca Cristina, [pup] nu m-am uitat la ea o fractiune de secunda, eram singurele si ea era deja cu mana plina de pamint de la un ghiveci, se pregatea sa-l duca la gura, asa ca incep accidentele, Eleno, ajuta-ne, pe noi romancele, unde nu exista cursuri de-astea destepte ca la voi! fa-te harnicuta si scrie-ne si noua! [pup][:X][pup] mai vroiam ceva dar nu mai am timp, sper sa mai intru mai incolo, pa! Miri si Ana (08.04.04) http://community.webshots.com/user/mirinda130
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bum]Croko[bum] Sa fii cuminte si sa ai grija de mami ,cind creste mare![:D] [bum]Andrei[bum] Sa fii cuminte si sanatos,numai bucurii! Spiculetz,felicitari pentru dintisor![bis][bis] Revin mai tirziu,pupici tuturor! Elena [hippi] si [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos"]pisicutza Amelie[/url][copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa-mi laud odrasla. Pana acum cateva zile Dari nu vorbea foarte mult, spunea mama si vocifera doar cand ii era somn. Acum gangureste non stop face tot felul de combinatii de silabe care de care mai hazlii. Asta cand e bine dispusa, caci de exemplu azi dimineata nu era si ca atare mi-a daramat filtrul de cafea cu cafea cu tot, a daramat cutia de lapte, si-a bagat mainile in castronul cu branza si a intins-o toata pe mobila. E drept ca eu sunt de vina ca o iau cu mine in bucatarie, dar nu voia sa stea singura in patut. Asa ca m-am ratoit la ea, ea la mine, am inhatat-o si-am lasat-o singura in patutul ei in dormitor surda fiind la urletele de rigoare. Dupa o serie de tipete de vreo 10 minute s-a linistit copila si a revenit la sentimente mai bune si a inceput sa ma strige hlizindu-se nevoie mare ca jucam cu ea cucu-bau. Apoi am dat cu aspiratorul ( la 7.30 cred ca am trezit tot cartierul) si de data aceasta nu s-a mai speriat. Nu pot sa spun de la cine mosteneste hachitile ca si eu si tacsu le avem din plin. Iarasi am un weekend plin: sambata este pomana de trei luni pt socrul-meu, duminica ii scoatem la biserica pe fini si apoi ii avem invitati la masa ( ca cica asa trebuie), nu ca n-ar fi o placere, dar ma deranjeaza ora: de obicei veneau pe 7-8 cand Daria se culca si eram si noi liberi sa petrecem , mai ales sa fumam. Sper ca si voi veti avea un week end placut, copii sa va fie cuminti, iar sotii harnici si iubitori. Va pupicesc dulce si de o mie de ori, Laura [url="http://community.webshots.com/photo/210915540/210916783xdJPXE"] [bis][bis][bis] bebelusa DARIA [/url] si [url="http://community.webshots.com/user/LauraFlo105"] mamica LAURA [bis][bis][bis] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa faci o manea de succes în 10 pasi simpli: PASUL 1 Nume de bastan (Elvis, Florin Fermecatoru', Englezu', etc.) PASUL 2 Incultura generala obligatorie. PASUL 3 IQ mai mic decît numarul de la pantofi. Cîstigarea unui loc în categoria prosti, dar multi. PASUL 4 Posesie (sau achizitionare pe parcurs) limuzina, castel, faraoanca si boraci (puradei). PASUL 5 Rude-n puscarie. PASUL 6 Imagine I. Bijuterii - lant, ghiul si bratara de aur - mai mult de jumatate din greutatea corporala. II. Freza - 2 parti gel, o parte par. III. Hainele - cît mai stralucitoare si de prost gust. a. Camasa (alba sau neagra). b. Pantaloni (preferabil negri). c. Pantofi de lac. d. Vesta, manta sau capa. PASUL 7 I. Versuri Vocabular obligatoriu: bani, dusmani, tigani, golani, femei, fetite, printese, bautura, dolari, aur, parai, lovele, milionar, Mercedes, celular, inima, suflet, Dumnezeu, viata, valoare. Interjectii : oooooooof, ah, sha-la-la, cicalaca-cichicha, etc. II. Sînt admise: a. greseli gramaticale; b. verbe - conjugare si acord; c. substantive - plural la alegere; d. greseli de tipul "la toti", "lu' copilu' meu" si din seria "casa" - "as vrea ca sa te regasesc"; e. versuri albe; f. rime cu acelasi cuvînt; g. metafore duse la extrem ("floarea florilor", "sugativa-n portofel");h. cuvinte straine ("bambina", "ragazza", etc.). PASUL 8 Subiecte I. iubirea a. relatiile 1. cu mai multe femei 2. reusite 3. nereusite (vezi parasire) b. parasire 1. pentru altul/alta (merge si homo) 2. pentru bani 3. pentru ambele 4. moarte II. familia a. copiii b. nevasta c. fratele d. bunastare, parasire sau lauda III. banii a. detinerea lor în cantitati exagerate b. risipa fireasca c. invidia celorlalti IV. lauda proprie (bogatie, bunastare, performante sexuale, sex-appeal, performante muzicale) PASUL 9 Melodia I. instrumente consacrate a. acordeon b. orga proasta c. instrument de suflat d. tobe de sintetizator cu generozitate II. voce a. optionala si/sau chinuita b. ecou c. accent obligatoriu d. rap inclus III. originalitate facultativa PASUL 10 Videoclip I. miscari necesare (pentru manelist) a. stînga-dreapta (maxim doi pasi) b. pocnire din degete c. zîmbet cuceritor II. 15-20 de fete dotate care sa-si agite echipamentul III. decor prost (sau inexistent) IV. lumini cît mai colorate V. cîteva masini decapotabile în care sa cînte barosanu'. Fetelor ca sa vedeti pozele trebuie sa aveti cont pe imaginestation, altfel nu merge. M-am uitat in fel si chip dar nu pot da share asa. E defapt ca si la celelalte. Va pupacesc, ma duc sa-i dau papica la galusca mika. Corina [mamica] si [ispita]Stephanie- 18.04.04 "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"" [bum] [foto][url="http://www.imagestation.com/member/join_signin_prompt.html?album_id=2148130093&rf=&ru=%2Falbum%2F%3Fid%3D3399320093"]Poze noi 6-7 luni[/url] [foto][url="http://www.imagestation.com/member/join_signin_prompt.html?album_id=3399320093&rf=&ru=%2Falbum%2F%3Fid%3D3399320093"]Stephanie 4-5 luni[/url][foto] [url="http://www.imagestation.com/member/join_signin_prompt.html?album_id=4286671679&rf=&ru=%2Falbum%2F%3Fid%3D34286671679"]Stephanie- my first photo[/url] [foto][url="http://www.imagestation.com/member/join_signin_prompt.html?album_id=4286587367&rf=&ru=%2Falbum%2F%3Fid%3D34286587367"]Stephanie - Catinel [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] Laur Sa cresti mare si cuminte si sa ai parte numai de bucurii. [s] Andrei Sa fii fericit si iubit si norocos. Fetele, Thea a inceput sa manince! Incep sa ma simt si io mai bine. Anca, mamica de Vlad(17.10.1997) si Thea(29.03.2004) http://photos.yahoo.com/alina_stoica "O zi in care nu ai ris e o zi pierduta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...