Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004(15)


Oana_B

Recommended Posts

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ZoitaR- mai scrie-ne ca e super ce zici ! Exact asta am obs si eu si ma nelinistea de fapt involutia asta, bebelul meu va avea in 30 noiembrie 16 saptamani ! A devenit f emotiv, plange aproape si cand il vede pe tata-su cand vine acasa dupamasa, sau o data l-a apucat din senin urlatul ca l-am lasat cu el in camera si eu am plecat in bucatarie, era sa planga si cand au venit bunicii si chiar si-a tras manuta dintr-a lor cand l-au prins de ea. Acum plange - acum zambeste. Vezi bine ca de "vorbit" tocmai m-am plans de zor. De mancat la fel. Vrea suzeta mai mult ca inainte, saliveaza mult, incat am o stiva de servetele acasa in acest scop. Se uita la mine f serios, nu mai e asa usor de distrat si asculta ce-i povestesc insa nu raspunde. Are o mimica mult mai expresiva insa in detrimentul ganguritului. pare frustrat si de faptul ca nu se poate rostogoli de pe o parte pe alta si nici ridica in fundulet.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, eu cred ca enterocolita pe langa durerea de burtica se lasa si cu varsaturi puternice, diaree, febra, stare generala alterata. Eu am vazut cand lucram la orfelinat cum erau copiii cu enterocolita, era o epidemie si eu clar ca m-am pricopsit, am sta numa incovrigata pe buda de n-spe ori pe zi, mi-era greata da nu varsam ca nici nu puteam manca nimic, si aveam frisoane, calduri, tot asa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si de la noi. La multi ani MATEI! Am disparut ca magarul, aveti dreptate, dar calculatorul meu a cules garla de virusi de pe internet, iar netul merge batraneste. Bradut creste, este mare cantaret (Miha stie..., nu are greutate mare, doar 6,4kg la 4 luni si aprox. 2 sapt. Noi ne-am pricopsit cu o usoara anemie, drept urmare bagam fier la greu. Cu diversificarea am lasat-o moarta, ca pediatra mea nu prea e de acord pana la 5 luni, doar cereale la masa de seara. Cu mancatul stam si noi la fel de prost, vreo 50ml treaz, restul adormit, nici ala mai mult de 100ml. De culcat seara se culca singurel. Dupa baita papam, duce mami in patut, pupa si mami si tati pe frunte, stingem lumina, mai vorbeste 5 min si adoarme, insa de la 4 incolo, din 1/2-1 ora se trezeste, isi ridica picioarele pana la gura si le tranteste cu toata forta, de duduie patutul. Se pare ca nu am ce sa-i fac, asta este. Acum cateva zile, l-am luat cu mine la bucatarie, ca sa spalam vasele si in oful lui ca am uitat sa ii cant si nu-l mai bagam in seama mi-a tras un MAMA printre suspine, de mi s-au inmuiat creioanele. Bineanteles ca nu l-a scos constient, ca nu s-a mai repetat, da e bine si asa, nu? Voi il tineti langa voi cand mancati? Bradut se opreste din plans si ii sticlesc ochii cand ne vede ca ducem mancarea la gura, zici ca ar hali totul dintr-o privire, dar daca incerc sa-i dau bibicul...ii trece. Ce o fi in capsorul lui? Nesimtitii astia mananca aici diverse chestii, iar mie imii infige sticla cu zeama alba in gura. Eu sunt cazuta rau, mi-e somn toata ziua, ma ia cu ameteli, sunt lguma. Astept rezultatele de la analize, dar doctora zice ca e normal dupa sarcina. Parul imi cade in smocuri (macar de ar avea de unde). Alina mamica lui Bradut cel mancacios si cacacios
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce vorbatetze sunteti azi...mi-e asa drag sa va citesc... La multi ani pentru [bibe]Bianca...felicitari AncaMaria [bibe]Radu....felicitari Bresis [bibe]Iza Maria...felicitari Kity2004 [bibe]Matei.....felicitari Andeea s Sa va traiasca, sa se faca mari si sanatosi si sa va iubeasca. Bine ai venit Ana....asteptam vesti. Noi am avut o noapte foarte linistita...puiul meu a dormit 11 ore legate..super...si pentru pima oara a baut 200ml lapte pe nerasuflatelea. Cristalina parca ai descris-o pe fi-mea cu cojitze si cu cheliutza la spate...are un guguloi de nici caciulitzele nu stau pe caputul ei. Doamna Bibi nu-i bai o radiografie----fa-o fara retzinere. Felicia si Andreea (17.07) http://community.webshots.com/user/pako__
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prin aceste salturi trec toti bb - lusii sanatosi si normali , si in functie de temperament unii se manifesta mai mult sau mai putin ; este un proces absolut normal si eu mai degraba ma bucur ca tessa trece prin el - imi da certitudinea ca se dezvolta normal si ca este sanatoasa ; dupa 19 saptamani se linistesc si sunt parca mai cuminti decat erau o data , sunt f veseli iar tu , mama , te bucuri ca " si - a revenit " si ca face din nou progrese . intre 15 si 18 saptamani circum . craniana se mareste , asta inseamna ca bb - le are probleme cu tinutul capsorului ; se clatina ; in toata perioada asta de " maraiala " , mamele se confrunta cu oboseala , dureri de spate , stari de rau , iar pe plan emotional sunt extra sensibile .......
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hehe mai dragelor..ce o sa mai tragem noi cu pitacii...al meu azi pas sa vrea la plimbare, a chitzait si frichinit non stop..ii era somn, ii era foame....acasa se ridea la mine. asa ca l-am pedepsit si i-am zis ca nu mai iesim ca e rasfatat. (haha, ce tare sunt). acu e ff fericit, maninca la zornaitoare de numa. buna faza cu sucul de varza...tre' sa incerc si eu![:D][alcool] se pare ca lui Patrick ii place cel mai mult sucul de portocale...il linge intr-o veselie, si pe celelalte le maninca dar asta....e preferat! in schimb azi m-am tavalit de ris cu altceva: tinea zornaitoarea cu minere in ambele maini si o rodea, la un moment dart i-a dat drumul si o tinea doar in gura...era ca un pitbull...i-am facut poze si le postez sa le vedeti....[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...