Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Manichiura


ver@

Recommended Posts

April,inseamna ca esti experta.Eu daca imi tai "pielitele" peste 2 zile mi se duc pe deget in sus pielitzi.Nu stiu daca m-ati intzeles.De aceea vreau la manichiura.O sa merg si o sa le cer sa steriliz. in fatza mea. VERA si VLADUTZ(21.11.2003) http://community.webshots.com/user/vgv_vera
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ver@, ma bucur ca ai prins curaj. Cere-le fara nici o jena sa sterilizeze instrumentele in fatza ta. Nici eu nu prea merg pe la manichira, dar n-am gasit una sa-mi placa cum lucreaza (poate sunt eu cam pretentzioasa). M-am invatzat sa-mi fac singura si sunt foarte meticuloasa... Chiar pot sa ma laud ca am ceva experientza... Ii fac manichiura si la mama, si la sor`mea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de ver@
Nu am fost niciodata la manechiurista din teama de a nu "lua" ceva de la "instr."(forfecutza...)As vrea sa merg la un coafor sa intreb daca sterilizeaza in vreun fel instrum.,dar imi este cam rusine.Daca ma iau la "trei pazeste" cu toate ca e dreptul meu sa stiu dar totusi nu indraznesc,de aceea va intreb pe voi: unde mergeti,sterilizeaza instr.? VERA si VLADUTZ(21.11.2003) http://community.webshots.com/user/vgv_vera
Ciao vera Si mie mi-e frica de chestiile astea.Sa-ti spun de ce. Eu sunt asistenta medicala , nu mai lucrez acum in sanatate , dar in ultima perioada cand lucram in sistem am fost la laboratorul de analize medicale al spitalului municipal din Baia Mare.Chiar daca lucram cu sange zilnic nu ni s-au asigurat masuri de protectie (manusi) asa ca, dupa o vreme (la 4 ani dupa ce am plecat de la spital)am aflat cu groaza ca am HEPATITA C.Si vestea asta am aflat-o cand bb-le meu avea cam 6 luni.Sa stii ca virusul hepatitei c se transmite DOAR prin sange sau obiecte contaminate cu sange.Acest virus nu se distruge nici la sterlizare de 180 grade.Se distruge abia la temp. de peste 240 grade.(crede-ma ca m-am informat, eram direct interesata pt. familia mea) Asa ca daca ai "norocul" sa prinzi un instrument la manichiura care chiar sterlizat fiind (dar nu la temp. inalte) vine in contact cu sangele tau (vreo pielita taiata care sangereaza)sansele sunt mari... Acelasi lucru si la stomatologie (doar ca acolo instrumentele din start au temperaturi mai mari de sterlizare). Si hepatita c nu este ca A-ul sau B-ul.Nu are nici un simptom, esti doar mai obosita, mai fara chef si pe cand sunt simptome mai seriaose deja este ciroza.Eu am avut sansa sa o descopar la timp (la 3 sapt. dupa nastere am avut o operatie de colecist si asa s-a vazut ca ficatul era afectat)dar tot am facut 1 an tratament cu interferon, biopsii, analize, drumuri lunare la cluj etc... ASA CA ATENTIE MAXIMA !!!!!!!!!!! Sa nu patiti ca mine. camelia si Fineas (n.28.10.2001)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu merg deloc la manichiura sau pedichiura, ma descurc singura. Decat sa ma trezesc cu ceva nasol, mai bine ma las pagubasa. Si inca ceva… Cu pielitele de la unghii… Daca nu te apuci sa le tai, nu cresc asa tare. Eu niciodata nu le-am taiat si arata foarte bine. Dar o data ce te apuci sa le tai, tre sa le tai mereu. Asa ca… Mai bine stati cuminti, ca se poate si fara manichiura de specialitate… [xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bulinutza
Eu nu pot (nu stiu) sa ma fac singura, asa ca m-as duce, dar... mai bine le pilesc oleaca acasa si le dau cu un lac ca sa arate mai de doamne ajuta... Ca oja oricum sare repede (ori folosesc eu ojaa proasta, apropo de care folositi? eu am luat Maybelline Forever strong si sare la 2 zile, ca nu pot sa nu fac nimica)
Incearca Astor. La mine arata f bine timp de 5 zile (asta cand am chef sa imi las unghiile ceva mai lungi de 1 mm - cat sunt de obicei [:p] - si sa le dau cu lac)
"Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede." - Confucius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CE POT SA SPUN CA O DATA PE LUNA TOT MERG SA MI LE FAC ,ACUM MAI RARA CU PEDICHIURA CA MI-O POT FACE SI SINGURA. O DATA AM PATIT-O SI EU LA DEGETUL MARE DE LA PICIOR M-A TAIAT SAU NU STIU CE S-A INTAMPLAT DAR MI S-A FAUT URAT URAT .O INFECTIE DE TOATA FRUMUSETEA ,IAR SALONUL LA CARE AM FOST E DESTUL DE RENUMIT DAR NU STIU ORI N-AU FOST DEZINFECTATE CUM AR FI TREBUIT AORI ALTA CAUZA HABAR N-AM ,CERT ESTE CA PE ACOLO N-AM MAI CALCAT. SA AUZIM NUMAI DE BINE RAMONA SI PATRCIA c ramona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a spus o prietena medic ca sterilizarea aceea cu ultraviolete e egala cu zero. E ca si cum le-ai lasa la soare. Si cam aia se foloseste peste tot. Adevarul este ca probabil nici ele nu sunt suficient informate si nu stiu ca fac ceva rau. O solutie ar fi sa te duci cu instrumentele tale de acasa, dar sunt multe cosmeticiene care nu accepta sa lucreze. Eu am facut asa si a facut tipa atatea nazuri ca am renuntat sa ma mai duc. Oricum trebuie sa iti iei unele profesionale (Otto Herder de la Solingen sau altele asemenea). Iar cu hepatita C nu e deloc de glumit. In ultima luna am aflat de doua cunostinte, persoane serioase, care o au -- si fara simptome, cum mai zicea cineva. Daca ai putut pana acum fara manichiura, eu zic sa e mai bine! Pentru unghii scurte se zice ca da bine manichiura frantuzeasca -- este si preferata mea [il] dar din pacate nu reusesc sa mi-o fac singura. Ca oja eu folosesc Seventeen, mi se pare f buna si rezonabila ca pret.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a "luat" de manichiura.Va multzumesc pt. inform.Ce inseamna sa nu ai habar!Mi s-a pus pata,cum ca fimiu face 1 anisor si daca tot mergeam la coafat,sa-mi fac si manichiura.Dar vb. voastra m-ai bine ma lipsesc.Stitzi cum se spune:"de ce fugi nu scapi".E,eu am scapat datorita voua,ca altfel cine stie ce se putea intampla.Va multzumesc.Nu degeaba ma temeam! Si eu tot Seventeen folosesc. VERA si VLADUTZ(21.11.2003) http://community.webshots.com/user/vgv_vera
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma inscriu si eu pe lista celor cu frica de bacili. Nu am deloc incredere in sterilizarea ce o fac ei acolo. Eu de putinele ori cind am ajuns pe la salon, nu le-am lasat sa-mi taie pielitele si le-am pus sa mi le impinga si a fost ok. De fapt mai mult in Romania e moda cu taiatul pielitelor cred, aici nu prea le taie,ci doar le imping, iar daca o fac au un altfel de instrument, dar care nu taie asa de adinc ca foarfeca, deci riscul sa te raneasca e mai mic. "iar la Polul Nord"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...