Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cata vacanta platita in fiecare an?


Recommended Posts

Ma roade si pe mine curiozitatea sa stiu cata vacanta ni se da, si care tara e mai darnica. Eu am 28 de zile pe an (in aceste 28 de zile sant incluse si sarbatorile - Craciunul, Anul Nou, 4 iulie - ziua independentei, etc). Prin compania mea am optiunea sa cumpar maximum de 5 zile pe an. Asta insemna ca mi se trage de la fiecare salariu o suma anume, si mai am o saptamana vacanta cu plata (vorba vine, ca tot din buzunarul meu iese). Plus de asta mai am 40 de ore - 5 zile platite pentru medical - daca am programare la doctor, sau sant copii bolnavi. Vacanta trebuie luata in fiecare an, nu se poate acumula de la un an la altul, dar cele 40 de ore de medical se pot transfera de pe un an pe altul. Voi cum stati cu vacanta si cu medicalul? [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]frumosii mamei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu am asa: 21 zile CO 1 si a 2-a zi de Pasti 1,2 ianuarie 25,26 decembrie 1 decembrie concediu medical,nu stiu,nu mi-am luat niciodata PS:concediu de odihna se poate lasa de pe un an pe celalat,dar nu mai mult de 1 an.Pentru medical,tre sa ai hirtie de la dr.chiar si pentru 1 zi si nu se cumuleaza,in general stiu ca se plateste 85%din salariu,sunt rare cazurile cand iti este platit 100%,depinde de boala. Valentina Never say never!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Sanca, in Germania depinde concediul de domeniul in care lucrezi si de partea tari in care locuiesti. Cocediul legal e de 24 zile, si urca in functie de domeniul in care lucrezi, virsta si anii de vechime la firma respectiva. Eu asa stiam ca la virsta de 25 se dau cam 26 zile si creste numarul lor cam tot la doi ani - pina ajunge la 30. Mai mult nu se da. Multe firme dau numai 24 fix, sau 28 fix. In plus mai sunt zilele libere, de sarbatoare. Cred ca sunt 11, ar fi 12 dar Craciunul se socoteste cu cite o jumatate de zi. Gasesc ca este in ordine cu sarbatorile religioase, deoarece in Germania platim impozit lunar la biserica - sub o anumita forma platim noi aceste zile. O zi splendida la toata lumea. Narcisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 30 zile de concediu de odihna (din primul an in care am lucrat, nu am avut niciodata mai putin), plus sarbatorile religioase (Craciun si revelion se socoteste doar 1/2zi). Legat de concediu medical, eu trebuie mereu sa aduc hartie de la medic, daca depasesc un anumit numar de zile de medical pe an (nus tiu exact cate), nu mai plateste firma cu casa de asigurari medicale (parca 75 sau 85%). Cand e fetita bolnava (trebuie sa dovedesc cu hartie de la medic), primesc 3 zile pe an platite de firma, restul plateste casa de asigurari medicale. la noi la firma se poate acumula concediul din anii precedenti. Seful meu mai are concediu de acum doi ani, plus cateva sute de ore suplimentare, pe care daca vrei ti le plateste, le iei liber. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 6,5 saptamini de concediu platit, plus zilele de sarbatoare, nu le-am numarat. (tot platite) Mai am posibilitatea sa imi cumpar doua saptamini de concediu pe an. Daca sunt bolnava nu am limita la zile de concediu de boala, dar Doamne fereste sa am nevoie. Vizite la doctor sunt pe banii/in timpul firmei. Din orele suplimentare mai pot primi o saptamina pe an(si le primesc astfel: pentru 28 ore suplimentare o saptamina de concediu). Cum in fiecare an avem perioade de virf, am saptamina in plus in fiecare an, deci 7,5 concediu platit in fiecare an. Sotul meu are 10 saptamini de concediu platit, plus sarbatorile. Si el poate sa cumpere doua saptamini de concediu pe an. BTW, nu stiu cum socotiti voi, dar banii pentru vacanta vin separat, pe linga salar, in mai la mine. Ca un al 13-lea salar. Not bad, huh?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 19 "personal days" asta inseamna ca fac ce vreau cu ele, mi le iau ca vacanta, ca-s bolnava,ca-i bonav copilul, treaba mea, altele nu primesc. La astea se mai adauga Good Friday, Victoria Day, Labor Day, Civic Day, Thanksgiving day, Christmas day, Boxing Day si New Years's day si o zi pentru ziua ta de nastere. De la un an la altul nu poti transfera decat 10 zile. In general nu prea le convine sa-ti iei vacante mai lungi de 2-3sapt. maxim. Noi, ca suntem emigranti si ne ia o zi sa ajungem acasa, cand plecam in tarile de pe unde suntem ne ducem la sef, ii explicam ca mergem in tarile de origine, ca-i departe si ca nu merita sa pleci pentru 2 saptamani si ca vrei sa pleci 4 saptamani. Inca nu mi s-a intamplat sa mi se spuna nu. Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

15 zile de concediu, dar cred ca s-a mai adaugat o zi de la vechime, sarbatorile, liber intre Craciun si Anul Nou, 5 zile de boala si mai sint unele, zi libera de mutat, zi libera de indatoriri cetatenesti si tot asa. Concediul e tare mic, in Romania am inceput cu 24 de zile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...