Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cat de importante sunt unele bune maniere?


Recommended Posts

Azi, am fost intr-un restaurant cu prietenul meu. Am mancat, ne-am pupat, am discutat...pana cand nu stiu ce am zis si el mi-a dat cu pumnul usor peste cap. I-am zis ca ma deranjeaza gestul si l-am rugat sa nu-l mai faca niciodata... ca ma deranjeaza orice din categoria asta, chiar si o palma asa in gluma usor peste fatza. I-am zis ca imi aminteste di de tatal meu, care cand eram mica chiar ma lovea cam tare peste cap... un gen de bobarnace... Un tata tampit, de care din fericire mama mea s-a despartit cand inca eram suficient de mica. Dar tot tzin minte bataile... In fine! Prietenul meu mi-a zis ca e doar o gluma bobarnacul acela peste cap...ca e in joaca si ca am eu o problema...Si mi-a mai facut asa de cateva ori... faza la care m-am enervat din ce in ce mai tare, normal. Aveam si sezatzia ca totzi ochii sunt pe noi... Urata stare! Pana la urma am ajuns sa-i spun clar ca face mai multe lucruri care sunt de bun simtz din punctul meu de vedere: - se aseaza pe scaun inaintea mea si pe mine ma lasa in picioare (desi eu cred ca ar trebui chiar sa ma ajute sa ma asez pe scaun) - nu ma ajuta sa ma imbrac cu haina si nici nu asteapta sa termin su eu cu imbracatul ca deja a plecat.... - nici nu se chinuie sa-mi deschida portiera masinii... - si altele de genul acesta Si i-am zis, ca daca nu face macar lucrurile astea, totusi sa nu mai faca niciodata gestul cu bobarnacul. Desigur, a inceput sa-mi zica ca lui i se par niste prostii, niste reguli impuse de altii... Ca el vine la restaurant sa se simta bina nu sa stea stressat ca trebuia sa ma jute pe mine sa ma asez sau sa ma imbrac... Si ca sunt absurditati ceea ce ii zic. Si a mai zis ca daca intreb toate femeile din lumea asta daca sunt de acord cu mine sau nu... O sa vad ca EU AM O PROBLEMA. Si acum, chiar incep sa ma intreb daca nu cumva am eu o problema.... Asa ca va rog din suflet sa va exprimati opinia si sa ma ajutati sa-mi fac o imagine despre ceea ce cred femeile in privinta asta. PS. Am mai avut mai demult o discutie asemanatoare pe o tema asemanatoare. Respectiv, el a plecat la un resturant cu niste prieteni si m-a sunat sa vin si eu. Eu i-am zis ca vin, dar cand ajung pe aproape sa vina sa ma ia de afara ca sa nu intru singura ca nu ma simt bine... Vai.. .I s-a parut o cerere SUPER CIUDATA. Ce ce-s cu mofturile si fitzele astea... Ca n-a mai intalnit asa femeie... PS. Azi am ajuns sa-i zic ca toate femeile cu care a fost pana acum inseamna ca au fost proaste ca au acceptat sa se comporte asa cu ele... Desigur, asta inseamna ca si eu sunt asemene... Desi, sincer incerc sa schimb ceva, sa-l fac sa inteleaga ca unele lucruri de genul asta denota lipsa de respect fatza de mine si de multe ori ma face sa ma simt neiubita... Sper ca nu v-am rapit prea mult timp cu problema mea dar pur si simplu incep sa cred ca am eu o problema... O viatza frumoasa tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Sesama, Tu nu ai nici o problema, asa esti tu, asa e firea ta, iar daca lui nu ii place, inseamna poate ca nu va potriviti. Nu incerca sa te schimbi tu de dragul lui, daca nici el nu vrea sa se schimbe de dragul tau. Incearca mai bine sa-ti gasesti pe cineva care sa te accepte asa cum esti tu. Inca ceva: cel mai important intr-o relatie mi se par cele mai importante doua lucruri (bineinteles, pe langa iubire): comunicarea si respectul. Tu vad ca i-ai spus ce te deranjeaza, insa el nu reactioneaza. Daca nu te respecta, nu va merge bine relatia. Dupa parerea mea, aceste mici bobarnace (mai ales date de fata cu alte persoane) pot uneori prevesti violenta pe viitor. Asta nu inseamna ca gata, te desparti, insa trebuie ca el sa inteleaga ca tu vorbesti serios. El nu prea cred ca te ia in serios, ceea ce nu este bine. Mai incearca sa vorbesti cu el… [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu bobirnacul m-ar fi enervat si pe mine, mai ales dupa ce i-ai spus sa inceteze. Celelalte gesturi este normal sa te astepti sa le faca, nu esti deloc exagerata cu asta. Dar un tip care nu a venit cu ele de acasa, este cam greu sa le prinda din mers. Poate le face constient de citeva ori, impus, dar cred ca ar trebui sa le aibe in singe. Nici sotul meu nu le face intotdeauna, dar de multe ori le face. Nu ma astept sa-mi deschida portiera la masina (daca trece prin partea aia de masina o face), sau sa-mi tina scaunul si acasa, dar in societate se comporta deobicei ok. Eu cred ca orice femeie se simte putin flatata cind este tratata cu asemenea galanterii, poate mai putin feministele car evor zice: ce e cu prostiile astea, pot si eu sa-mi deschid o usa singura. iN CONCLUZIE? NU cred ca esti exagerata. succes! GabiG, Francesca 2 ani 5 luni + bebe din burtica DPN 19 apr.2005 Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://www.geocities.com/adrianb74
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s ce sa zic. La un moment dat intervine si comoditatea sau obisnuinta. Sotzul meu e super OK si bine crescut, dar dupa 10 ani de cand suntem impreuna nu ma mai astept sa imi deschida usa la masina. Iar daca as sta dupa el sa imi dea haina sau sa imi tina scaunul, as pierde prea mult timp. Dar pe mine nu ma deranjeaza amanuntele astea, cum spui ca te deranjeaza pe tine... Sigur ca mi-ar place sa le faca, dar ne limitam la "ocazii" [:D]. Oricum daca i-as atrage atentia, sunt convinsa ca le-ar face de fiecare data... Mi se pare mai grava faza cu bobarnacul, sau mai bine zis, cum a spus Ramonika, faptul ca desi i-ai spus ca te deranjeaza el nu te-a luat in seama. La urma urmei, era un amanunt, putea sa cedeze. Chiar daca i se pare un moft, sau tocmai pentru ca i se pare un moft.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ce ma priveste, eu vad astfel lucrurile: - daca ii spui sa nu mai faca anumite gesturi care te deranjeaza pe (chiar daca au fost in gluma si nu ca sa te supere), ar trebui sa te inteleaga si sa nu le mai repete; - nu ar trebui sa plece fara sa te astepte si pe tine sa fii gata imbracata; - ar fi dragut [il] din partea lui sa te ajute sa te imbraci, sa-ti traga scaunul la restaurant si sa-ti deschida portiera la masina, dar...daca are grija de tine in rest, nu ar trebui sa-i pretinzi si aceste lucruri. Mie mi s-ar parea putin ciudat sa se apuce sotul meu sa-mi traga scaunul sa ma asez, sa ma ajute sa ma imbrac etc. de fiecare data...si asta nu inseamna ca nu ma respecta, dimpotriva, niciodata nu-mi spune "nu" daca il rog sa faca ceva. Si gandeste-te ca poate are si el dreptate: vrea sa se simta in largul lui alaturi de tine si nu ca si cum ar avea de a face cu o persoana straina cu care trebuie sa aiba grija sa faca totul conform codului bunelor maniere. Iar daca tu tii cu tot dinadinsul ca el se se poarte mai "manierat" [:)] ii poti sugera asta cu o gluma, si nu cu un repros (in cazul meu as spune: "Ce faci, Chitzu? Nu ma ajuti si pe mine sa ma imbrac? Apai se poate??[:p] Eeeeeee....Ia hai![:p]" ... Chitzu fiind numele de alint [:D]) Deci depinde si pe ce ton i-ai reprosat aceste lucruri. Daca prietenul tau e destul de orgolios s-ar putea sa reactioneze altfel de cum ai vrea tu (desi in sinea lui se poate sa-ti dea dreptate) Ada [flo]
"Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede." - Confucius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu si tata sunt exact asa cum il descrii tu pe prietenul tau. Pur si simplu nu-si dau seama ca o femeie trebuie un pic rasfatata, ca deh, asa e frumos. Frate-meu intotdeauna intra primul pe toate usile, cand mergem cu masina se urca si gata si uneori uita sa deschida usa de alaturi, chestii de-astea usor mitocanesti pentru care ii fac observatie mereu. Iar daca-i zic ca ceva nu-mi place, de-al naibii repeta chestia aia. Si sa nu crezi ca se comporta cu mine asa pentru ca suntem frati si ne permitem mai multe. Asa il vad cu toate fetele si i se pare firesc sa fie asa. Chestia e ca si mie mi s-a parut firesc ca barbatii sa fie asa, pana l-am cunoscut pe iubitul meu, care e un dragut si un cavaler ... nu mi-a venit sa cred prima data cand s-a ridicat sa-mi tina haina, sau mi-a intins mana sa cobor din troleu sau mai stiu eu ce gest micut in sine, dar super impresionant pentru mine. Suntem impreuna demult si se poarta exact la fel ca la inceput, deci n-au fost "manevre de impresionare", ci e un fel de-a fi ... ori asta il ai sau nu-l ai. Eu pe frate-meu de exemplu nu l-as vedea in veci asa ... pur si simplu nu e stilul lui. [flo] [url="http://www.terrapininc.com/Dental/Smile%20Crocodile.jpg"]Smilla crocodila[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, va multumesc tare mult ca mi-ati spus parerile voastre. Ce sa zic, el e tare orgolios...Mostenire de familie, din cate am inteles...Poate nici eu nu folosesc tot timpul tonul cel mai bun, dar uneori imi mai ies si eu din pepeni si adios diplomatie. Unele lucruri mi se pare inacceptabile... In plus, nu prea stiu cum se comporta parintii lui cand merg in oras undeva, dar stiu sigur cum se comporta prietenii lui... Si stiu sigur ca n-au nici o legatura cu bunele maniere. Inteleg ca uneori vrea sa se simta in largul lui. Si eu vrea sa ma simt in largul meu... Dar peste unele lucruri chiar nu pot trece. Pot trece peste faza cu usa de la masina desi macar uneori cred ca mi-ar placea sa se intample, pot trece peste faza cu scaunul dar nu prea pot trece peste faza cu haina si cu atat mai putin peste faza cu bobarnacul in cap... Asa ca daca nu realizeaza ca a gresit inseamna ca va mai exista si o alta data in care dintr-un pranz minunat o sa iasa o mare porcarie...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urita faza cu bobirnacul. Pe la 18 ani aveam un prieten care a venit intr-o seara in vizita cu fratele si cumnata. Am pus putzina muzica, fratele in gluma dindu-i nevestei un picior in fund. Ea saraca nu a spus nimic, dar in mintea mea am gindit, daca se comporta si fratziorul la fel ii dau si eu un picior de ajunge la mamasa acasa. Nu a fost cazul ca ne-am despartzit. Dar sotzul meu intzelege cind ii spun ca un gest nu-mi place si nu-l mai repeta. Daniela [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...