Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cat de importante sunt unele bune maniere?


Recommended Posts


quote:
Originally posted by sesama
M-am hotarat sa termin relatia asta. Sper sa-si gaseasca pe cineva care sa-l inteleaga...
Speri sa gaseasca una care sa-l suporte, ca de intzelegere nu poate fi vorba. Felicitari pentru decizia ta. E mai bine sa tai raul de la radacina decit sa suferi mai tirziu. Daniela [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Sesama, buna alegere ai facut! Sa iti mai spun ceva: Cand am avut si eu necaz cu sotul meu, am ajuns la un psiholog foarte bun, care m-a intrebat prima data cati ani are el. Cand i-am zis ca are 30, mi-a spus ca la varsta asta sa nu ma mai astept la schimbari din partea lui, pentru ca varsta de 30 (32) de ani este o varsta a maturizarii totale, varsta numita se psihologi si "varsta lui Iisus". Deci daca amicul tau pana acum nu stie cum se trateaza o femeie si se poarta ca un pustan razgaiat[}:)]... cam greu sa mai salvezi ceva. Multa bafta! http://community.webshots.com/user/roxytrixy Roxana & Bianca micuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o-0ho-hooo, Sesama stai un pic. Parca prea te repezi cu decizia ta. Cu riscul de deveni plictisitoare, pot sa-ti relatez din experienta mea. Eu am tendinta sa fac ca tine, cred ca multe femei au tendita sa priveasca in viitor. Eu intotdeauna m-am uitat la barbatul de linga mine si mi-am imaginat cum va fi in viitor. De asta nu mai sint cu ceilalti, ci cu actualul meu barbat. Dar chiar si cu el am tendinta asta. Fac exact ca tine, dramatizez viitorul, plingindu-mi de mila cum o sa fiu eu cu trei copilasi plingind, rupta de oboseala de treburile casei si cu un mirlan alaturi care nu face altceva decit sa se uite la televizor. [rufe] [bis][bibe] Imaginea asta este ATIT de departe de realitate. E adevarat, sotul meu nu este politietea intruchipata si mi se intimpla si mie sa privesc cu jind la alti barbati care sint gentlemeni cu femeile lor. Dar am invatat sa ma concentez pe prezent si nu pe viitor. Pe de alta parte, cu toate lipsurile lui, eu stiu ca barbatul meu va fi prompt linga mine daca intr-adevar am nevoie. Spui ca te gindesti ca prietenul tau nu va veni sa te ia noaptea daca ai nevoie...nu stiu ce sa zic, pentru ca nu-l cunosc. Dar tu gindeste-te bine daca el este intr-adevar un mare nesimtit sau daca tu dramatizezi fara sa stii cum va reactiona intr-adevar in cazuri cu adevarat serioase. Probabil ca mai sint si alte lucruri la mijloc care nu merg bine si faptul ca nu te simti in siguranta e un mare semn de intrebare. Asa simteam eu in fosta mea relatie si m-am despartit pina la urma. Dar nu te desparti numai din lucruri prostesti, vezi daca sint niste chestii superficiale sau nu. Asta incercam sa-ti spun cu atitea cuvinte. Bafta multa! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie cel mai nasol mi se pare nu faptul ca e badaran, ci ca e incapatinat si nereceptiv la dorintele tale. Ca badarania si manierele poate se mai slefuiesc, dar cum, daca el nu cauta sa te faca multumita si te categoriseste cu rasfatata si exagerata. Fiecare avem felul nostru de a fi si daca nici macar partenerul nostru nu ne intelege si nu cauta sa ne multumeasca, atunci cine? Ar trebui chiar sa-i faca placere sa-ti faca pe plac, chiar daca el vede aceste lucruri ca niste rasfaturi femeiesti... Nici mie nu-mi plac toate la sotul meu, ca doar nimeni nu e perfect, dar atita timp cit incerci sa faci pe plac unul altuia, totul e ok. Adica eu sint receptiva la dorintele lui si lui la ale mele si toata lumea e multumita. Problema ta si felul in care el reactioneaza nu mi se pare de bun augur, dar cred ca merita sa ai o discutie serioasa cu el, cu cartile pe fata, fara sa va certati, in care iti spui of-ul. Si daca tot nu reusesti sa-l faci sa inteleaga, atunci sa stii ca sint destui barbati faini pe lumea asta, nu trebuie sa-ti pierzi vremea cu el. "iar la Polul Nord"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Decizia a fost luata...Si nu s-a terminat numai pentru ca nu e el politicos cu mine... Ca peste asta am mai trecut de nenumarate ori. Pur si simplu chestia cu bobarnacul si faptul ca nu m-a luat in serios a umplut paharul. Am incercat sa avem o discutzie, insa degeaba. A zis ca nu se poate schimba, ca niciodata nu se va comporta cum vreau eu si deci, niciodata nu va putea sa-mi indeplineasca mie dorintzele... I-am zis ca nici macar nu a incercat, dar degeaba. Concluzia mea??? Nu cred ca a simtzit dragoste pentru mine. Poate imi vrea binele si poate ii sunt asa... draga, dar cam atat. In plus, el a simtzit ca este cicalit mereu cand ii spuneam ce ma deranjeaza. Interpreta mereu ceea ce ziceam ca pe un repros si se enerva, in loc sa vada ca este o problema si sa incerce sa o rezolve impreuna cu mine. Asa ca oricum am procedat nu a fost bine. Dupa el, trebuia sa las lucrurile sa treaca pur si simplu...nu sa le complic...Auzi, daca incerc sa discut inseamna ca le complic?! Comunicare zero, ce mai... Cred ca ne-am saturat amandoi. Adica eu m-am saturat sigur. Mi-e dor de dragoste, mi-e dor de respect... Poate nici eu nu am stiut sa-l inteleg. Pur si simplu unii nu sunt facuti pentru altii si gata si nu are rost sa stai in calea firii omului!!!! Sper numai sa fiu destul de puternica si sa-mi mentzin hotararea. Si Dumnezeu poate imi va arata o cale mai buna... Sa fitzi iubite si sa iubitzi!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziceai l ain moment dat ca "ne chinuim sa ne intelegem de mai bine de un an jumate". Pai de ce sa va chinuiti? SAu merge sau nu merge? Una e sa "te chinui" cind sint copii la mijloc si vreo 15 ani de casnicie, sau poate nici atunci. Eu zic ca faci bine ca iei o pauza! vezi ce se intimpla, fii deschisa la orice flirt, fi femeie, bucura-te de viata! succes! GabiG, Francesca 2 ani 5 luni + bebe din burtica DPN 19 apr.2005 Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://www.geocities.com/adrianb74
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ai luat cea mai inteleapta decizie!!! Nu are rost sa te chinui sa-l intelegi sau sa-l schimbi(la 29 de ani e foarte tarziu, si nu se va schimba) lumea e mare si esti inca tanara incearca sa gasesti ceea ce vrei, si nu te marita de dragul de a fi maritata ca e varsta sau mai stiu eu ce. Daca nu va intelegeti acum ca nu stati impreuna, pai cand ve-ti locui in ceaiasi incapere va fi si mai rau. El e un needucat, un egoist si nu te iubeste cu adevarat. Pentru ca daca ar fi educat ar stii cum trebuie sa se comporte, daca nu ar fi egoist ar tine cont de ceea ce spui si ar face ceva ca sa te simti si tu in largul tau nu numai el, si daca te-ar iubi nici nu i-ar trece prin cap sa mai faca lucrurile care pe tine te deranjeaza ci dimpotriva ar face cate ceva ca sa te vada fericita. Eu cred in respectul reciproc, degeaba exista pasiune sau asa zisa iubire daca nu exista respect fata de partener. Eu mi-am dorit un sot care sa ma respecte si sa fie politicos, nu sa ma simt prost cand vad ca sotul unei amice se comporta atat de atent, iar sotul meu se comporta ca un badaran. Am crezut ca merit mai mult si ca am si eu de oferit mai mult, cui merita, asa ca am gasit ceea ce am cautat si totul e super bine!!! Multa bafta si nu uita ceea ce cauti si vrei cu adevarat vei obtine, insa trebuie sa fii ff lucida si sa stii ce vrei, nu face compromisuri, cand e vorba de fericirea ta si de viitor. GabrielaHope si bebitza din burtica!!! DPN 18 Martie [gravi] "Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sesama! Sa nu renunti niciodata la principii, la buna crestere, la respect...toate astea sunt capitaluri acumulate in ani, care cresc o data cu virsta. Eu mi-am intilnit sotzul la 30 de ani (aratam ca si tine cu 8-9 ani mai tinara), ...si cel mai mult a contact pentru mine educatia, buna lui crestere, inteligenta lui...si uite, dupa 3 ani suntem cel mai fericit cuplu (ei, poate nu chiar cel mai!). Asta dupa ce m-am intilnit cu zeci de barbati( de pe INTERNET)...Dar alegerea mea, iti repet! a fost in functie de calitate umana, comunicare si respectul reciproc. Si bineinteles, dragostea... Deci ...nu s-au terminat barbatii " buni"...daca asta era problema! Succes, Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sesama, chiar daca ai luat deja hotarirea, imi permit sa te mai bat la cap. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Barbatul meu se enerveaza daca ii atrag atentia supuninc ca il cicalesc si ca ii fac reprosuri. Da' sa stii ca barbatilor in general nu le place sa li se atrga atentia, sa fie trasi la raspundere. Si eu am senzatia ca e lipsa de comunicare. Dar nu e. Sau poate e, dar si din partea ta. Trebuie doar sa-l abordezi altfel. Daca il confrunti direct, nu o sa priceapa nimic si se va inversuna sa-ti spuna ca nu se schimba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deja ma simt mult mai bine fara el... Am incercat si cu frumosul si cu apropouri usoare si comice...Nu merge, de ce sa-mi consum energica ca sa obtin putzina atentzie, tandretze si dragoste?? Cred ca astea totusi trebuie sa exista nu sa ma stradui eu... Si poate ca m-a iubit, dar in felul lui...Numai ca felul asta al lui, nu se potrivea cu felul meu...Asta e!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...