Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de oct-nov-dec 2003 (41)


adameasca

Recommended Posts

buna dimineata la amiaza fetele harnicute! am fost la analize, a fost totul ok, i-au gasit vena din prima si intr-un minut a fost gata. [hop] nici n-a plans tare, a fost foarte curajos baiatul meu. sotiorul a zis ca daca stia ca-i ia sange din vena (el credea ca ii ia din degetel) nu ma lasa sa-i fac analize. ca de fapt copilul arata ok, dar am vrut eu sa stiu ca totul in regula, sa am "docoment" cum ca baiatul meu e sanatos. mama nebuna!!! sa speram ca asa va fi! de fericire ca totul a trecut cu bine, le-am lasat o jucarie cu melodii la tantile de la cabinet, ca tot au zic ca e frumoasa si ca ele n-au asa ceva sa le arate copiilor! asa ca am lasat-o acolo pentru alti copilasi care vor fi chinuiti de ace!!! sa va mai povestesc ceva: aseara ne plimbam noi trei tacticosi cu masina si, cum tudor nu prea mai avea rabdare, i-am dat un baton de kitkat sa se joace cu el. am vazut eu ca tot trage cu dintii de capete, da' am zis ca nici eu nu pot rupe celofanul ala, asa ca am stat linistita. s-a linistit si el, eu cu tati povesteam de zor si la un moment dat zice tati: "vezi ce are copilul pe gurita!". eu nu-l vedeam ca-l tineam in brate, ca nu mai vrea domnul sa stea in scaunul de masina...cand ma uit, tot o ciocolata avea pe fata!!! am inceput sa rad si ma gandeam la voi, la accidentele cu ciocolata. da' n-am ras mult ca mi-am dat seama ca a mancat si invelisul (o bucatica destul de mare). si in momentele urmatoare a inceput tudor sa icneasca. am tras o spaima de numa'. plus ca nu aveam nici ceai la noi, nici ceva de mancare sa-i dau sa i se duca dracia aia din gat. a gonit tati acasa, noroc ccc ca era aproape de casa, si i-am dat ceai si un pic de paine si i-a trecut!!! da' a fost o aventura de neuitat!!! bine ca n-a patit nimic! ileana, si eu patesc la fel cu tudor, cand e mai obosit doarme mai rau si mai putin, dar daca isi face toate reprizele de somn si-l pun searadevreme la culcare doarme bine si se trezeste mai tarziu dimineata... alina, noi l-am tuns pe tudor la 7 luni si de atunci i-a crescut mai aspru parutul si putin mai des. tot asa l-am tums, cu masina (eu personal) dar a fost foarte cuminte. venera, imi pare rau pentru doctorita... termin acum ca sa nu va plictisesc... pupici dulci!!! Andreea & Tudor (9 dec. 2003) [url="http://community.webshots.com/user/mara03100"]daca doriti sa ne (re)vedeti :)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ileana....am citit si am socotit si m-am minunat. Ai incercat spre ex sa-i pui o perna. Sora mea a patit cam tot asa cu bebe,a pus o perna mare in patut (una mai moale) si doarme bb fara probleme. Asa am patit si eu cu Isabel, am pus o pilota noua si i-a placut. Elena eu am o vecina care are un motan. Mie imi plac animalele, am avut de cand ma stiu, dar motanul ala e tare scarbos. I-am zis ca sotu e alergic la parul de pisica.A priceput si am scapat.Si mie mi-e de multe ori jena sa zic lucrurilor pe nume, dar cateodata...trebuie. Mara curajos baiatul tau. Isabel cred ca ar urla doua zile. E tare fricoasa . Noi am facut analize la nastere si pe la o luna (probleme cu listeria in sarcina) si mi-a ajuns. Tati a tinut-o. La vaccin la fel. Eu am crezut ca lesin acum doua zile cand mi-am facut antigripalul. Ziceai ca ma taie cineva nu alta. In concluzie....seamana cu mama ei. Acum cand scriam, m-a luat o ameteala....parca s-a inclinat casa cu mine. Ma duc sa ma intind un pic Pupici Alexandra si puiutul Isabel http://community.webshots.com/user/isabel_23
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Fetelor din cate vad eu se pare ca este permis sa-i dam lui bebe lapte de vaca….[alcool] Ven, ei I-am pus lui fi-mi pe tava o gramada: bani(milionar), surubelnita(mester mare), pansament(doctor), oglinda(gigolo), celular, foarfeca(croitor), chei masina(pilot de curse), carte(geniu), pahar(betiv), pensula(pictor), minge(fotbalist), aur, tigari(fumator), pix(scriitor) si nu-mi mai aduc aminte. Poate te mai ajuta si fetele.. Alinkav, eu mi-am tuns baiatul dupa ce i-am luat motul. Avea parul inegal crescut si in smocuri asa ca i-am tras o tunsoare nr.1 iar acum arata tare bine. Poti sa-l vezi si in poze. Ii face bine sa-l tunzi scurt pentru ca primul par este mai moale iar dupa ce-l tunzi se mai aspreste… Ileana, eu daca as avea asa tratament de la fi-miu cred ca as ajunge la balamuc. Tu mai poti? Fetelor lui fi-miu nu i se mai simte frontanela moale. Oare i s-a inchis? Am mai facut si o prostie, am uitat sa-i mai dau vigantol ( o zi ii dau trei nu)…..oare este grav? Pupici Magda si Fabian 17.11.2003) http://community.webshots.com/user/pagurschi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Ileana mama, da' numai somn nu e ala pe capul vostru. Mai apeleaza si tu la parinti sa te ajute cu puiul. Ca altfel vei ajunge zombi. Fiu-meu mi-a facut ieri un adevarat circ. Am incercat sa-l pun la culcare, i-am spus lui tata sa faca linistite ca tocmai ce am "parcat" plodul, Luca si-a terminat laptele, iar pe tata l-a gasit harnicia taman atunci facand zgomot. Si mi-a urlat fiara de de abia m-am abtinut sa nu ma enervez. Am incercat sa-l pun la loc la culcare, dar daca baiatul terminase laptele nu mai vroia nimic. Pana la urma a iesit mama cu el afara, l-am infofolit bine si in 15 min. mi l-a adus adormit. L-am lasat in living si mi-a dormit vreo 40 min. Luca canta, vorbeste pe limba lui. Ieri am fost in parc cu el si cu mama si a fost tare haios. Il tinea pe Cezar de lesa si il plimba. Pacat ca nu am avut camera sa imortalizez momentul. Ileana, succes la prins pipilica. Alina, eu zic ca are bubitele de la scutece. Ea foloseste cateva din cele vechi, in felul asta iti vei da seama. Fiu-meu are un pic pielea uscata (la noi aerul e tare uscat) si doctorul a zis sa-l ung cu crema dupa fiecare baita. Yael, pe unde sunteti? Ce face burtica? Creste? E bine? Mai dati si voi un semn de viata? Simona, da' tu pe unde umbli? Mai scrie-ne. Elena, fa-te ca stranuti de fiecare data cand vezi "monstrul" si in felul asta vecina isi va da seama ca esti alergica la catei. V-am lasat, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar nu am putut citi ce a-ti scris din caza netului.Asa ca trimit repede ce scriu si sper sa apuc sa va citesc. Sunt fericita ca am terminat cu antibioticul,acum urmeaza sapt.viit. reluarea coproculturii.Sa dea Domnu sa fie bine. Julia23 la voi cum a iesit?A-ti luat rezultatul? Tot sapt. viit. face si vaccinul de 1 an.Imi este groaza. Cum sa il "refac" dupa atata antibiotic?Sunt disperata ca am bagat la antibiotic in el incat nu as vrea sa ii dauneze in vreun fel.Inainte de a-i da antibioticul i-am cerut dr. Pikovit(sirop-vitam.) ca sa-i faca pofta de mancare,dar nuam apucat sa ii dau.Pofta de mancare i-a facut antib.Ce zice-ti,sa incep sa ii dau? VERA si VLADUTZ(21.11.2003) http://community.webshots.com/user/vgv_vera
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ver,noi luni luam rezultatul la urocultura,sper sa fie negativ. Dc ei homeopata mi-a spus sa-i dau echinaceea pt intarirea sistemului imunitar,dar nu in perioada vaccinarilor,tot ea mi-a spus si de sirop de afine sa-i dau pt pofta de mancare si multe altele.Eu i-am dat Juliei Sana-Sol,e mai concentrat ca Pikovitul care contine si un E( 124). Ileana,tu esti o mamica super eroina,eu nu as rezista daca as fi in locul tau. Noi inca nu stim daca facem brad ca nu ne-am hotarat unde facem sarbatorile,oricum daca facem il punem in alta camera unde nu are maimutica acces. Adriana si bb Julia(06.11.2003) http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai sa fie,chiar cand terminasem de scris monstruletzul de Vladutz mi-a inchis calculatorul(de jos-unitate). Acum am luat-o de la capat,noroc ca doarme. Ileana,daca te consoleaza cu ceva iata programul lui Vladutz: - 7:00 trezirea -11:30-12:00 nani in jur de 2 ore,DAR dupa o jumat. de ora se trezeste si vrea tzitzi(vrea sa doarma,il plimb in bratze,il pun la loc).Daca am noroc(ca azi)nu se m-ai trezeste,dar de cele m-ai multe ori,se trez. din juma in juma de ora. -13:30-14:00 trezirea -20:30-21:00 nani.Dupa juma de ora vrea tzitzi(daca nu am noroc,vrea si in brate),apoi adoarme,se trez. iar dupa 1 ora si tot asa pana pe la 00:00,dupa care,parca stie ca dorm totzi si doarme mai bine.Adica m-ai vrea tzitzi de vreo 2 ori. Eu sunt un pic m-ai odihnita ca doarme cu mine.Din cauza asta am cedat si l-am luat cu mine in pat,dar altfel nu stiu daca rezistam. Eu tot astept schimbari,dar cand citesc despre caninii lui Luca....ma gandesc cand i-or iesi lui Vladutz. Mara03,ma bucur tare ca ai un baiat curajos.Faza cu kitkat,e haioasa cu manjeala,dar cred ca tare v-ati speriat.O data V. avea un dop in mana si in secunda urmatoare era in gura.Ma panicasem,ca V.incepuse sa planga in timp ce-i "scormoneam" in gura dupa el.Nu puteam sa il apuc.Asa ca mare grija! Ciuf,da bine a ales Luca.Am vazut pozele.Tare haiosi.Pacat ca nu avea cosul rotzi.Cred ca le-ar fi placut de minune. Dpintilie si lui Vladutz i-a taiat preotul din par l-a botez,dar la noi se obisnuieste si cu luatul motzului.La voi nu,sau nu vretzi?Tata e din zona (Zalau) si stie de "obicei". VERA si VLADUTZ(21.11.2003) http://community.webshots.com/user/vgv_vera
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonsoir! Va multumesc de incyrajari. [pup] Uite asa, de amuzament, am sa va raportez cateva dimineti cum au fost noptile. Si nu uitati ca se poate si mai rau. [:D] Alina, sunt rabdatoare, ca nu am incotro. se trezeste din cauza de dinti. De 7 luni incoace. [:D] Ei, a mai si dormit uneori. Mara, bine ca nu a vomat piciul de la bucata aia mare de plastic. Luca de rgula vomita mai tarziu daca inghite hartie sau mai stiu eu ce. Mai, ce baiat curajos aveti. Sa ne spui de rezultatele la analize. Super mami, ii pun si o pernita, dar cand il doare ceva tot se trezeste... Daca nu are nimic doarme, am observat. dar de regula are ceva. [:D] Magda, eu de regula nu uit sa-i dau Vigantol. I-l dau dimineata cand ne spalam de dinti, fata, etc, schimbam pampers. E o rutina deja. Probabil ca i s-a inchis fontanela. Si lui Luca i s-a inchis... Ciuf, noi stam deja cu parintii. Deci nu e problema sa-i chem sa ma ajute. mama se ocupa de gospodareala, deci nu mai am si asta pe cap. Asta nu inseamna ca nu fac chiar nimic toata ziua, dar e de mare ajutor si mama. Cred ca a fost mortal Luca cum tnea el cainele de lesa. Pacat ca nu i-ai filmat... Ver@, vezi ca ar trebui sa gasesti pe la farmacii ceva pentru refacerea florei intestinale. Si pt pofta de mancare da-i vitamine. Nu stiu de care, ca eu nu i-am dat la al meu. In seara asta, la cina, fi-miu a mancat de-a rupt ciulama de pui. Numa' ca bucuria nu a durta mult, ca a vomat tot. Si-a facut sila de la lapte si a vomat ci ciulamaua. de vreo 10 zile nu mai bea deloc cu chef laptele de seara cu cereale. Am scos cerealele, am schimbat laptele, am schimbat cerealele, nimic... [?] care ar fi problema daca nu i l-as mai da deloc??? cantitatea de lapte zilnica pot sa i-o dau, ii mai dau peste zi ca bea. dar seara nu. Cred ca renunt la bibele de seara si-i mut cina mai tarziu. pana acum ii dadeam la 7 seara. Cred ca o sa-i dau la 8, inainte de baie... Ce pareri aveti? Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...