Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004(16)


Oana_B

Recommended Posts

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Olivia eu suculetzul il dau dimineatza...ori la masa de la 9 oro la cea de la 12.Am inceput progresiv si ne-am oprit la 50 mll zilnic suc morcov amestecat cu cel de mere.Eu sucul il strecor de 2 ori ca sa nu mi se infunde gaurica de la tetina ca sunt patita, de nu stiam de ce plange.Ceiuletz eu nu i-am dat niciodata pentru ca Andreea nu a avut colici.Pulpa de mar si morcov i-am dat cam dupa 10 zile de suculetz. Noi inca nu facem balonase...dar la fel ca si Luca ii place la tv, insa nu o las prea mult....si nici in funduletz...cu toate ca ii place si asta la nebunie. Felicitari pentru inceperea serviciului si iti doresc sa te acomodezi cat mai repede. pupici Felicia si Andreea (17.07) http://community.webshots.com/user/pako__
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, Nicole,dinainte de a-i baga cerealele cu vreo 4 zile.N-are nici o legatura, ba as spune ca aia e singura masa pe care o mananca mai cu placere. Bineinteles ca n-am rezistat si am sunat-o pe Dna dr. Ancar(in care eu am mare incredere)si i-am povestit tot show-ul.Mi-a explicat ca varsta asta este foarte delicata si probabil, la un moment dat ea ar fi incercat sa-si mareasca intervalul dintre mese,iar eu, cu insistenta mea de a o fugari bu bibele, am facut-o sa aibe o repulsie patologica asupra lor.Mi-a spus ca, cu cat insist mai tare cu atat accentuez starea asta inconstienta de autoaparare a copilului.Drept ptr care, pana vineri am tema sa o las in pace sa manance cand vrea si cat vrea,fara nici o insistenta.Daca nici asa nu se repara, mi-a spus ca din experienta pe care o are s-ar putea sa se si fi plictisit de lapte si vom trece si noi la diversificare. Oricum, ideea e sa o fac pe ea sa creada ca a primi bibele este un "cadou" si nu o pedeapsa. Si mi-a mai spus ca indiferent cat de rece ar fi afara,trebuie sa o scot obligatoriu zilnic (aerul rece ajuta la pofta de mancare) Asa ca, Cristalule, ne luam de manutza.Nerfi de piatra sa avem.....ca restul, "nici o nadejde"[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rain , eu pot sa vin la intalnire intre 24 dec si 7 ian ; continuare ....... depart " vorbeste " scoate vocale noi foloseste cons : d b l m gangureste ; produce primele " cuvinte " mummmmm , baba , dada , tata asculta cand casca cu zgomot depart " body language " intinde bratele sa - l iei in brate plescaie daca - i foame deschide gurita si se intinde la ce mananci tu " scuipa " daca nu mai vrea sa manance impinge sticla sau sanul la o parte daca nu vrea sa manance isi intoarece capul daca a supt destul depart " diverse " se rasfata ; exp : daca mama acorda atentie tusei , el mai tuseste o data si rade se maraie daca nu mai are rabdare tipa daca nu - i reuseste ceva are ceva preferat al lui ; o paturica , o juc ceva IMPORTANT !!!!! in jur de 26 saptamani ( 25 - 27 )se apopie un nou salt mental in crestere ... asa ca sa ne inarmam cu muuuulta rabdare !! saltul poate sa tina aproape 4 sapt .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Okie dokie! Mihaela, "supcese" nebanuite...ceea ce ne dorim si noua...:))) Tu ii dai ceai!? Mie mi-e sa nu fie prea putine lichide daca refuza laptele... Eu am inceput cu lingurita...dimineata cereale Humana de care ii pui si tu in biberon dar piure moale...si seara mar ras. Mai mult de doua lingurite din fiecare nu mananca (adica vreo 10 varfuri de lingurita...:))...si se plictiseste...:))) Vrea inapoi la joaca!...:) O noapte linistita sa avem! Monica si Maria Alexandra (02.07.2004) http://community.webshots.com/user/cristalina_monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza mamicilor dragutze. Monicule..nu vrei tu sa mergi si la alt medic? poate la Culcer? daca si ea zice ca e bine sa o lasi sa manince cind vrea....te mai linistesti si tu. sunt de acord cu tine ca trebuie in primul rind sa previi si apoi sa tratezi! Miha, succes la planul de bataie! poate isi revine silfida! Olivia, cum e la munca? reusesti sa te concentrezi la ceva? Alex..am fost intr-o fuga continua la bucuresti...dar data viitoare promit ca ne vedem! [pup] unde va botezati? (dar sa stii ca vineri la Elias mai ca ma uitam dupa voi, daca va nimereati la control? [:D]) aci s-a innorat azi...si cica va ninge...tre' sa imi fac si eu rost de o salopeta din aia ca a piticului...ca nu mai merge asa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza, Monicule, si eu ii dau ceiut.Cel de la Hipp de musetel,fenicul si anason. Eu am lasat-o in pace aseara si a mancat cam la 5 ore si un sfert 150ml.Acum la 4.30 ore-fix 100ml. Ideea e ca e foarte contrariata ca-i iau bibele daca face vreo grimasa.Iar dupa, 2-3 refuzuri, se repede cu gurita de mama focului. Cerealele in laptic i le pun la masa de seara in biberon. Inceputul e promitator Nu-ti fa probleme in legatura cu cantitatea mancata cu lingurita. Va creste progresiv,odata ce se invata cu ea.La voi cum e?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, Am avut si noi patanie aseara!! Mara s/a impiedicat si a aterizat la 1 cm de capul lui Eva care era pe jos... Am inlemnit toti! Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca nimerea cu cele 30 kg ale ei in capul bebelinei... Ca urmare i/am facut un scandal imens sa caste ochii mai bine. Stiu ca a fost neatenta si e si repezita din fire, acum am remuscari ca am certat/o prea tare. Noua cu mancarea ne merge bine deocamdata, am schimbat laptele cu cel de 4/6 luni si continuam cu piureul de cartof. Mai nou ii place si se pare ca a inceput sa invete sa inghita, nu mai scoate tot afara cum facea la inceput de ma apucasera nerfii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...